En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta al Tachira en Bicicleta
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
15/01
Santa Cruz de Mora
La Grita
169,3 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Ronald Javier Gonzalez Escalante
2
Manuel Eduardo Medina Marino
3
Orluis Alberto Aular Sanabria
Matrix Powertag
4
Henry Menese Lindarte
5
Yimmi José Briceno
6
Luis Guillermo Mora
7
Nelson Camargo
8
Yonder Godoy
9
Yonathan Salinas
10
Franklin Raul Chacon Colmenares
11
Carlos Johan Galviz
12
Roniel Campos
13
Fredy Alonso Rico Useche
14
Carlos Alberto Torres Villareal
15
Anderson Paredes
Movistar Team Ecuador
16
Heiner Rodrigo Parra Bustamente
Gw Shimano
17
Miguel Eduardo Florez Lopez
Androni Giocattoli - Sidermec
18
Daniel Munoz Giraldo
Androni Giocattoli - Sidermec
19
Luis Felipe Laverde Jimenez
Gw Shimano
20
Santiago Montenegro
Movistar Team Ecuador
21
Walter Fernando Pedraza Morales
Gw Shimano
22
Yerson Sanchez
23
Leonel Quintero Arteaga
Inteja Imca - Ridea DCT
24
Yonathan Monsalve
25
Jerson Ruben Urbano Molina
26
Freddy Vargas
27
Jorge Abreu Soler
28
Jonathan Camargo
29
Sergio Martinez
30
Juan Pablo Suarez Suarez
Gw Shimano
31
Luis Pinto
32
Bayron Guama de la Cruz
Ecuador
33
Duvan Ferley Farfan Penagos
34
Angel Diosmedi Rivas
35
John Nava
36
Didier Norberto Merchan Cardona
37
Daniel Abreu
38
José Humberto Rujano Guillén
39
Wilson Steven Haro
Movistar Team Ecuador
40
Neubery Castano
41
Carlos Becerra
42
Yorman Fuentes
43
Fabio Enrique Florez Marquez
44
José Marquez
45
Nelson Ismaël Sanchez Jimenez
46
Rubén Flores
47
José Mendoza
48
Jose Alarcon
49
Miguel Angel Velandia Pacheco
50
Hector Javier Delgado Parra
51
Enrique Diaz
52
Julian Fernando Cardona Henao
Betplay Cycling Team
53
Jose Rodolfo Serpa Perez
Gw Shimano
54
Giusneiver Gil
55
Kevin Rivera
Androni Giocattoli - Sidermec
56
Alexis Benjamin Quinteros Moya
Movistar Team Ecuador
57
Fredy Alexander Pacheco Villabona
58
Carlos Andres Diaz Villamizar
59
John Jimenez
60
Franklin Sadoc Rincon Garcia
61
Elkin Sebastián Palmar Sierra
Betplay Cycling Team
62
Rafael Medina Freitez
63
Gaudy Ochoa
64
Alexander Villasmil PeÑa
65
Yurgen Ramirez
66
Giorgio Landaeta
67
Norberto Wilches
Betplay Cycling Team
68
John Alexander Pico Vasquez
69
Diego Fernando AvendaÑo Giraldo
70
José PiÑero
71
Isaac Yaguaro
72
Germán RincÓn
73
José Castillo
74
Erick Castaño
75
Jesus Villegas
76
Cristofer Nieto
77
Manuel Enrique Jimenez Silva
78
David Cesar Sanabria
79
Daniel Steven Zorro Sierra
80
Remberto Jaramillo Romero
81
Wilmer Bravo
82
Pedro Sequera
83
Jose De Jesus Jaimes Silva
84
Fabian Andres Cordoba Tibocha
85
Cristian Camilo Torres Calderon
Betplay Cycling Team
86
Deimer Mauricio Cordero Palacio
87
Mattia Viel
Androni Giocattoli - Sidermec
88
Carlos Eduardo Alzate Escobar
Gw Shimano
89
Agustin Ortiz Farfan
90
Yosymar Jerez Salazar
91
Marco Benfatto
Androni Giocattoli - Sidermec
92
Máximo Eliecer Rojas Romero
93
Fernando Briceno
94
Charles Garcia
95
Wellinton Dariel Canela Capellan
96
Jackson Rodríguez
97
Garcia Luis
98
Richard Rolando Huera Montenegro
99
Adderlyn Felix Cruz Colon
100
Rodolfo Fernandez
101
Deins Hernandez
102
Wilson David Sanchez Salamanca
103
Ralph BriceÑo
104
Nicolás García
105
Luis Mendoza
106
Jean Higuera Botero
107
Jose Bruzual
108
Eduin Becerra
109
Cristian Martinez Rosero
Juan Alcides Espinel Garavito
DNF
Wilson Pereira
DNF
Angel Pulgar
DNF
Miguel Viloria
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares