En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Milano-Sanremo
Result
1
Oscar Freire Gomez
Rabobank
6u57'28"
2
Tom Boonen
Quick Step
z.t
3
Alessandro Petacchi
Lampre - Farnese Vini
z.t
4
Sacha Modolo
Colnago - CSF Inox
z.t
5
Daniele Bennati
Liquigas - Doimo
z.t
6
Thor Hushovd
Cervélo Test Team
z.t
7
Francesco Ginanni
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
8
Maxim Iglinsky
Astana
z.t
9
Philippe Gilbert
Omega Pharma - Lotto
z.t
10
Luca Paolini
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
11
Matti Breschel
Team Saxo Bank
z.t
12
Anthony Geslin
FDJ
z.t
13
Enrico Gasparotto
Astana
z.t
14
Geoffroy Lequatre
Team RadioShack
z.t
15
Paul Martens
Rabobank
z.t
16
Yoann Offredo
FDJ
z.t
17
Fabian Cancellara
Team Saxo Bank
z.t
18
Juan Antonio Flecha Giannoni
Sky Professional Cycling Team
z.t
19
Linus Gerdemann
Team Milram
z.t
20
Pablo Lastras Garcia
Caisse d'Epargne
z.t
21
Sylvain Chavanel
Quick Step
z.t
22
Marcus Burghardt
BMC Racing Team
z.t
23
Daniel Oss
Liquigas - Doimo
z.t
24
Xavier Florencio Cabre
Cervélo Test Team
z.t
25
Michael Rogers
Team HTC - Columbia
z.t
26
Andriy Grivko
Astana
op 9"
27
Thomas Lövkvist
Sky Professional Cycling Team
z.t
28
Vincenzo Nibali
Liquigas - Doimo
z.t
29
Filippo Pozzato
Team Katusha
op 18"
30
Michele Scarponi
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
op 21"
31
Sergueï Ivanov
Team Katusha
op 39"
32
Simon Clarke
ISD - Neri
op 1'35"
33
Lorenzo Bernucci
Lampre - Farnese Vini
z.t
34
Damiano Cunego
Lampre - Farnese Vini
z.t
35
Andreas Klier
Cervélo Test Team
z.t
36
Alan Perez Lezaun
Euskaltel - Euskadi
op 1'40"
37
Dmitriy Muravyev
Team RadioShack
z.t
38
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
z.t
39
José Joaquin Rojas Gil
Caisse d'Epargne
z.t
40
Francisco José Ventoso Alberdi
CarmioOro - NGC
z.t
41
Niki Terpstra
Team Milram
z.t
42
Tyler Farrar
Garmin - Transitions
z.t
43
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
z.t
44
Bernhard Eisel
Team HTC - Columbia
z.t
45
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
z.t
46
Alexander Kolobnev
Team Katusha
z.t
47
Greg Van Avermaet
Omega Pharma - Lotto
z.t
48
Eduard Vorganov
Team Katusha
z.t
49
Rui Alberto Costa Da Faria
Caisse d'Epargne
z.t
50
Christian Knees
Team Milram
z.t
51
Markus Fothen
Team Milram
z.t
52
Karsten Kroon
BMC Racing Team
z.t
53
Wesley Sulzberger
FDJ
z.t
54
Michael Barry
Sky Professional Cycling Team
z.t
55
George Hincapie
BMC Racing Team
z.t
56
Markel Irizar Aranburu
Team RadioShack
z.t
57
Sébastien Rosseler
Team RadioShack
z.t
58
Jackson Rodríguez
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
59
Gabriel Rasch
Cervélo Test Team
z.t
60
Bram Tankink
Rabobank
z.t
61
Nick Nuyens
Rabobank
z.t
62
Sebastian Langeveld
Rabobank
z.t
63
Oscar Gatto
ISD - Neri
z.t
64
Alessandro Ballan
BMC Racing Team
z.t
65
Sébastien Hinault
Ag2r - La Mondiale
z.t
66
Rene Mandri
Ag2r - La Mondiale
z.t
67
William Bonnet
Bbox Bouygues Telecom
z.t
68
Matteo Tosatto
Quick Step
z.t
69
Emanuele Sella
CarmioOro - NGC
z.t
70
Francesco Gavazzi
Lampre - Farnese Vini
z.t
71
Jérôme Pineau
Quick Step
z.t
72
Inaki Isasi Flores
Euskaltel - Euskadi
z.t
73
Domenico Pozzovivo
Colnago - CSF Inox
z.t
74
Mirco Lorenzetto
Lampre - Farnese Vini
z.t
75
Dries Devenyns
Quick Step
z.t
76
Jose Rodolfo Serpa Perez
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
77
Manuele Mori
Lampre - Farnese Vini
z.t
78
Assan Bazayev
Astana
z.t
79
Manuel Quinziato
Liquigas - Doimo
z.t
80
Benoît Vaugrenard
FDJ
z.t
81
Rigoberto Urán
Caisse d'Epargne
z.t
82
Franco Pellizotti
Liquigas - Doimo
op 1'49"
83
Stefano Garzelli
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
84
Dimitri Champion
Ag2r - La Mondiale
op 1'54"
85
Francesco Failli
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
op 3'04"
86
Roman Kreuziger
Liquigas - Doimo
op 3'13"
87
Vasili Kiryienka
Caisse d'Epargne
z.t
88
Steve Chainel
Bbox Bouygues Telecom
op 5'29"
89
Mark Cavendish
Team HTC - Columbia
op 6'12"
90
Mirko Selvaggi
Astana
z.t
91
Giovanni Visconti
ISD - Neri
z.t
92
Grégory Rast
Team RadioShack
z.t
93
Tom Leezer
Rabobank
z.t
94
Lars Boom
Rabobank
z.t
95
Maarten Tjallingii
Rabobank
z.t
96
Gregory Henderson
Sky Professional Cycling Team
z.t
97
Brett Lancaster
Cervélo Test Team
z.t
98
Johan Vansummeren
Garmin - Transitions
z.t
99
Christopher Sutton
Sky Professional Cycling Team
z.t
100
Cameron Wurf
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
101
Jurgen Roelandts
Omega Pharma - Lotto
z.t
102
Frédéric Guesdon
FDJ
z.t
103
Mickael Delage
Omega Pharma - Lotto
z.t
104
Anders Lund
Team Saxo Bank
z.t
105
David Millar
Garmin - Transitions
z.t
106
Edvald Boasson-Hagen
Sky Professional Cycling Team
z.t
107
Marco Velo
Quick Step
z.t
108
Xabier Zandio Echaide
Caisse d'Epargne
z.t
109
Sébastien Turgot
Bbox Bouygues Telecom
op 10'07"
110
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
z.t
111
Luca Mazzanti
Team Katusha
z.t
112
Daryl Impey
Team RadioShack
z.t
113
Fumiyuki Beppu
Team RadioShack
z.t
114
Michael Schär
BMC Racing Team
z.t
115
Peter Wrolich
Team Milram
z.t
116
Alan Marangoni
Colnago - CSF Inox
z.t
117
Marco Frapporti
Colnago - CSF Inox
z.t
118
Vladimir Efimkin
Ag2r - La Mondiale
z.t
119
Mathieu Claude
Bbox Bouygues Telecom
z.t
120
Stuart O'Grady
Team Saxo Bank
z.t
121
Lars Ytting Bak
Team HTC - Columbia
z.t
122
Matthew Wilson
Garmin - Transitions
z.t
123
Paul Voss
Team Milram
z.t
124
Danilo Hondo
Lampre - Farnese Vini
z.t
125
Staf Scheirlinckx
Omega Pharma - Lotto
z.t
126
Allan Davis
Astana
z.t
127
Frank Høj
Team Saxo Bank
z.t
128
Gustav Erik Larsson
Team Saxo Bank
z.t
129
Mathew Hayman
Sky Professional Cycling Team
z.t
130
Dmytro Grabovskyy
ISD - Neri
z.t
131
Paolo Longo Borghini
ISD - Neri
z.t
132
Aristide Ratti
CarmioOro - NGC
z.t
133
Jure Kocjan
CarmioOro - NGC
z.t
134
Vladimir Miholjevic
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
135
Alessandro Fantini
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
136
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
z.t
137
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
z.t
138
Laurent Beuret
CarmioOro - NGC
z.t
139
Rubens Bertogliati
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
140
Eric Berthou
CarmioOro - NGC
z.t
141
Luke Roberts
Team Milram
op 10'18"
142
Jeremy Hunt
Cervélo Test Team
op 14'24"
143
Olivier Bonnaire
FDJ
z.t
144
Alessandro Donati (1)
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
145
Valeriy Dmitriyev
Astana
op 17'17"
146
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
147
Roy Sentjens
Team Milram
z.t
148
Valerio Agnoli
Liquigas - Doimo
z.t
149
Yauheni Hutarovich
FDJ
z.t
150
Diego Caccia
ISD - Neri
z.t
151
Daniele Ratto
CarmioOro - NGC
z.t
152
Maxime Bouet
Ag2r - La Mondiale
z.t
153
Fabrice Piemontesi
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
Michael Albasini
Team HTC - Columbia
DNF
Dario Andriotto
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
DNF
Yukiya Arashiro
Bbox Bouygues Telecom
DNF
Marco Bandiera
Team Katusha
DNF
Carlos Barredo Llamazales
Quick Step
DNF
Manuel Belletti
Colnago - CSF Inox
DNF
Brent Bookwalter
BMC Racing Team
DNF
Marzio Bruseghin
Caisse d'Epargne
DNF
Federico Canuti
Colnago - CSF Inox
DNF
Massimo Codol
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
DNF
Baden Cooke
Team Saxo Bank
DNF
Arnaud Coyot
Caisse d'Epargne
DNF
Wilfried Cretskens
Omega Pharma - Lotto
DNF
Julian Dean
Garmin - Transitions
DNF
Alexander Efimkin
Ag2r - La Mondiale
DNF
Michiel Elijzen
Omega Pharma - Lotto
DNF
Koldo Fernandez De Larrea
Euskaltel - Euskadi
DNF
Raffaele Ferrara
CarmioOro - NGC
DNF
Murilo Antonio Fischer
Garmin - Transitions
DNF
Damien Gaudin
Bbox Bouygues Telecom
DNF
Mattia Gavazzi
Colnago - CSF Inox
DNF
Matthew Harley Goss
Team HTC - Columbia
DNF
Saïd Haddou
Bbox Bouygues Telecom
DNF
Roger Hammond
Cervélo Test Team
DNF
Bartosz Huzarski
ISD - Neri
DNF
Mikhail Ignatyev
Team Katusha
DNF
Kim Kirchen
Team Katusha
DNF
Sebastian Lang
Omega Pharma - Lotto
DNF
Jeffry Louder
BMC Racing Team
DNF
Martijn Maaskant
Garmin - Transitions
DNF
Damiano Margutti
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
DNF
Maxime Monfort
Team HTC - Columbia
DNF
Alexandre Pichot
Bbox Bouygues Telecom
DNF
Sergey Renev
Astana
DNF
Dominique Rollin
Cervélo Test Team
DNF
Fabio Sabatini
Liquigas - Doimo
DNF
Andy Schleck
Team Saxo Bank
DNF
Carlo Scognamiglio
ISD - Neri
DNF
Ian Stannard
Sky Professional Cycling Team
DNF
Simone Stortoni
Colnago - CSF Inox
DNF
Svein Tuft
Garmin - Transitions
DNF
Amets Txurruka Ansola
Euskaltel - Euskadi
DNF
Tomas Vaitkus
Team RadioShack
DNF
Peter Velits
Team HTC - Columbia
DNF
Maarten Wynants
Quick Step
DNF
Mauro Da Dalto
Lampre - Farnese Vini
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1915
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
Info
Parcours
Result
Palmares