En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Milano-Sanremo
Result
1
Gabriele Colombo
Gewiss - Playbus
7u00'27"
2
Alexandre Gontchenkov
Roslotto - ZG Mobili
op 1"
3
Michele Coppolillo
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
4
Maximilian Sciandri
Motorola
z.t
5
Stefano Zanini
Gewiss - Playbus
op 32"
6
Fabio Baldato
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
7
Mario Cipollini
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
z.t
8
Johan Museeuw
Mapei - GB
z.t
9
Laurent Brochard
Festina - Lotus
z.t
10
Andrei Tchmil
Lotto - Isoglass
z.t
11
Lance Armstrong
Motorola
z.t
12
Michele Bartoli
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
13
Gianluca Pianegonda
Team Polti
z.t
14
Gianluca Gorini
Aki - Gipiemme - Safi
z.t
15
Wladimir Belli
Panaria - Vinavil
z.t
16
Viatcheslav Ekimov
Rabobank
z.t
17
Maurizio Fondriest
Roslotto - ZG Mobili
z.t
18
Neil Stephens
O.N.C.E.
z.t
19
Axel Merckx
Motorola
z.t
20
Frank Vandenbroucke
Mapei - GB
z.t
21
Laurent Dufaux
Festina - Lotus
z.t
22
Abraham Olano Manzano
Mapei - GB
z.t
23
Gabriele Missaglia
Panaria - Vinavil
z.t
24
Alex Zülle
O.N.C.E.
z.t
25
Rodolfo Massi
Refin - Mobilvetta
z.t
26
Melchor Mauri Prat
O.N.C.E.
z.t
27
Roberto Petito
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
z.t
28
Evgueni Berzin
Gewiss - Playbus
z.t
29
Sergei Outschakov
Team Polti
op 48"
30
Bruno Boscardin
Festina - Lotus
z.t
31
Peter Van Petegem
TVM - Farm Frites
z.t
32
Emmanuel Magnien
Festina - Lotus
z.t
33
Djamolidine Abduzhaparov
Refin - Mobilvetta
z.t
34
Biagio Conte
Scrigno - Blue Storm
z.t
35
Erik Dekker
Rabobank
z.t
36
Andrea Tafi
Mapei - GB
z.t
37
Mauro Gianetti
Team Polti
z.t
38
Rolf Järmann
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
39
Erik Zabel
Team Deutsche Telekom
z.t
40
Gianluca Bortolami
Mapei - GB
z.t
41
Fabrizio Bontempi
Brescialat - Verynet
z.t
42
Marco Serpellini
Panaria - Vinavil
z.t
43
Sauro Gallorini
Scrigno - Blue Storm
z.t
44
Bo Hamburger
TVM - Farm Frites
z.t
45
Rolf Sörensen
Rabobank
z.t
46
Herminio Diaz Zabala
O.N.C.E.
z.t
47
Beat Zberg
Carrera - Longoni Sport
z.t
48
Jan Ullrich
Team Deutsche Telekom
z.t
49
Jens Heppner
Team Deutsche Telekom
z.t
50
Marco Saligari
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
51
Michael Boogerd
Rabobank
z.t
52
Marc Wauters
Lotto - Isoglass
z.t
53
Wilfried Peeters
Mapei - GB
z.t
54
Mario Scirea
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
z.t
55
Luca Gelfi
Brescialat - Verynet
z.t
56
Stéphane Goubert
Festina - Lotus
z.t
57
Mauro Radaelli
Brescialat - Verynet
z.t
58
Maarten den Bakker
TVM - Farm Frites
z.t
59
Andrea Peron (1)
Motorola
z.t
60
Richard Virenque
Festina - Lotus
z.t
61
Davide Rebellin
Team Polti
z.t
62
Stefano Colage
Refin - Mobilvetta
z.t
63
Gianni Bugno
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
64
Francesco Frattini
Gewiss - Playbus
z.t
65
Marco Zen
Roslotto - ZG Mobili
z.t
66
Carlo Bomans
Mapei - GB
z.t
67
Franco Ballerini
Mapei - GB
z.t
68
Chris Boardman
GAN
z.t
69
Felice Puttini
Refin - Mobilvetta
z.t
70
Stephen Hodge
Festina - Lotus
z.t
71
Enrico Zaina
Carrera - Longoni Sport
z.t
72
Giorgio Furlan
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
z.t
73
Christian Gasperoni
Scrigno - Blue Storm
z.t
74
Inigo Cuesta Lopez de Castro
O.N.C.E.
z.t
75
Wilfried Nelissen
Lotto - Isoglass
op 5'50"
76
Jan Svorada
Panaria - Vinavil
z.t
77
George Hincapie
Motorola
z.t
78
Giuseppe Citterio
Aki - Gipiemme - Safi
z.t
79
Giovanni Fidanza
Carrera - Longoni Sport
z.t
80
Asiat Saitov
Refin - Mobilvetta
z.t
81
Leon van Bon
Rabobank
z.t
82
Erwan Menthéour
Aki - Gipiemme - Safi
z.t
83
Denis Zanette
Aki - Gipiemme - Safi
z.t
84
Pascal Lino
Roslotto - ZG Mobili
z.t
85
François Simon
GAN
z.t
86
Lars Michaelsen
Festina - Lotus
z.t
87
Mauro Bettin
Refin - Mobilvetta
z.t
88
Orlando Sergio Gomes Rodrigues
Banesto
z.t
89
Davide Casarotto
Scrigno - Blue Storm
z.t
90
Yvon Ledanois
GAN
z.t
91
Ronan Pensec
GAN
z.t
92
Scott Sunderland(1)
Lotto - Isoglass
z.t
93
Edwig Van Hooydonck
Rabobank
z.t
94
Jose-Roberto Sierra Aguerro
O.N.C.E.
z.t
95
Peter Farazijn
Lotto - Isoglass
z.t
96
Zenon Jaskula
Brescialat - Verynet
z.t
97
Daniele Contrini
Brescialat - Verynet
z.t
98
Claudio Chiappucci
Carrera - Longoni Sport
z.t
99
Roberto Pelliconi
Amore & Vita - Forzacore - Galatron
z.t
100
Steffen Wesemann
Team Deutsche Telekom
z.t
101
Nicola Loda
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
102
Nelson Rodriguez Serna
Selle Italia - Gaseosas Glacial - Magniflex
z.t
103
Servais Knaven
TVM - Farm Frites
z.t
104
Frédéric Moncassin
GAN
z.t
105
Gérard Rué
GAN
z.t
106
Marc Sergeant
Lotto - Isoglass
z.t
107
Stefano Checchin
Carrera - Longoni Sport
z.t
108
Rossano Brasi
Team Polti
z.t
109
Laurent Roux
TVM - Farm Frites
z.t
110
Tristan Hoffman
TVM - Farm Frites
z.t
111
Marco Artunghi
Carrera - Longoni Sport
z.t
112
Francisco Benitez Esbri
Kelme - Artiach
z.t
113
Zbigniew Spruch
Panaria - Vinavil
z.t
114
Nicola Miceli
Selle Italia - Gaseosas Glacial - Magniflex
z.t
115
Miguel Indurain
Banesto
z.t
116
Olaf Ludwig
Team Deutsche Telekom
z.t
117
Vassili Davidenko
Roslotto - ZG Mobili
z.t
118
Paolo Savoldelli
Roslotto - ZG Mobili
z.t
119
Stefano Faustini
Aki - Gipiemme - Safi
z.t
120
Bert Dietz
Team Deutsche Telekom
z.t
121
Mario Manzoni
Roslotto - ZG Mobili
z.t
122
Walter Pedroni
Selle Italia - Gaseosas Glacial - Magniflex
z.t
123
Brian Holm
Team Deutsche Telekom
z.t
124
Fausto Dotti
Brescialat - Verynet
z.t
125
Jesper Skibby
TVM - Farm Frites
z.t
126
Davide Bramati
Panaria - Vinavil
z.t
127
Leonardo Calzavara
Team Polti
z.t
128
Federico Profeti
Selle Italia - Gaseosas Glacial - Magniflex
z.t
129
Giovanni Lombardi
Team Polti
z.t
130
Alessio Barbagli
Scrigno - Blue Storm
z.t
131
Marcos Antonio Serrano Rodriguez
Kelme - Artiach
z.t
132
Angel Luis Casero Moreno
Banesto
z.t
133
José-Luis Rodriguez Garcia
Kelme - Artiach
z.t
134
Massimo Podenzana
Carrera - Longoni Sport
z.t
135
Alessandro Baronti
Panaria - Vinavil
z.t
136
Gianni Faresin
Panaria - Vinavil
z.t
137
Alberto Volpi
Gewiss - Playbus
z.t
138
Juan Carlos Dominguez
Kelme - Artiach
z.t
139
Filippo Casagrande
Scrigno - Blue Storm
z.t
140
Stefano Casagranda
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
141
Cristian Salvato
Refin - Mobilvetta
z.t
142
Nico Mattan
Lotto - Isoglass
z.t
143
Marco Vergnani
Amore & Vita - Forzacore - Galatron
z.t
144
Andrea Chiurato
Roslotto - ZG Mobili
z.t
145
Dario Bottaro
Gewiss - Playbus
z.t
146
Mauro-Antonio Santaromita
Gewiss - Playbus
z.t
147
Maurizio Tomi
Aki - Gipiemme - Safi
z.t
148
Hendrik Redant
TVM - Farm Frites
op 8'20"
149
Oscar Pellicioli
Carrera - Longoni Sport
z.t
150
Thomas Fleischer
Lotto - Isoglass
z.t
151
Sean Yates
Motorola
z.t
152
Kevin Livingston
Motorola
z.t
153
Andrea Patuelli
Amore & Vita - Forzacore - Galatron
z.t
154
Oscar Camenzind
Panaria - Vinavil
z.t
155
Erwin Nijboer
Banesto
op 10'40"
156
José Luis Arrieta Lujambio
Banesto
z.t
157
Mario Chiesa
Carrera - Longoni Sport
z.t
158
Riccardo Forconi
Amore & Vita - Forzacore - Galatron
z.t
159
Massimo Strazzer
Brescialat - Verynet
z.t
160
Francesco Arazzi
Brescialat - Verynet
z.t
161
Giuseppe Guerini
Team Polti
z.t
162
Luca Maggioni
Amore & Vita - Forzacore - Galatron
z.t
163
Michelangelo Cauz
Aki - Gipiemme - Safi
z.t
164
Jacques Jolidon
Selle Italia - Gaseosas Glacial - Magniflex
op 12'54"
165
Arvis Piziks
Rabobank
z.t
166
Max van Heeswijk
Motorola
z.t
167
José Angel Vidal Martinez
Kelme - Artiach
z.t
168
Angel Edo Alsina
Kelme - Artiach
z.t
169
José Ramon Uriarte Zubero
Banesto
z.t
170
Ramon Gonzalez Arrieta
Banesto
z.t
171
Luca Pavanello
Aki - Gipiemme - Safi
z.t
172
Oscar Dalla Costa
San Marco Group - Fago
z.t
173
Quintino Da Silva Rodrigues
Kelme - Artiach
z.t
174
Ivan Raimondi
San Marco Group - Fago
z.t
175
Nicolay Bo Larsen
Amore & Vita - Forzacore - Galatron
op 16'27"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1915
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
Info
Parcours
Result
Palmares