En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro di Lombardia
Result
1
Paolo Bettini
Quick Step - Innergetic
6u08'06"
2
Samuel Sánchez Gonzalez
Euskaltel - Euskadi
op 8"
3
Fabian Wegmann
Gerolsteiner
z.t
4
Cristian Moreni
Cofidis
op 14"
5
Davide Rebellin
Gerolsteiner
op 46"
6
Matteo Carrara
Lampre - Fondital
z.t
7
Fränk Schleck
Team CSC
z.t
8
Michael Boogerd
Rabobank
op 48"
9
Danilo Di Luca
Liquigas
op 2'32"
10
Andrea Pagoto
Ceramica Panaria - Navigare
op 3'53"
11
Ruggero Marzoli
Lampre - Fondital
op 4'03"
12
Mikhaylo Khalilov
Team LPR
z.t
13
Fabio Sacchi
Team Milram
z.t
14
Andrea Moletta
Gerolsteiner
z.t
15
Vladimir Gusev
Discovery Channel
z.t
16
Staf Scheirlinckx
Cofidis
z.t
17
Vicente Reynes Mimo
Caisse d'Epargne - Illes Balears
z.t
18
Daniele Nardello
Team T-Mobile
z.t
19
Mirko Celestino
Team Milram
z.t
20
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
z.t
21
Vladimir Efimkin
Caisse d'Epargne - Illes Balears
z.t
22
Gerben Löwik
Rabobank
z.t
23
Alexander Kolobnev
Rabobank
z.t
24
Xavier Florencio Cabre
Bouygues Telecom
z.t
25
Niklas Axelsson
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
z.t
26
Kurt-Asle Arvesen
Team CSC
z.t
27
Alexander Arekeev
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
z.t
28
Oliver Zaugg
Saunier Duval - Prodir
z.t
29
Pedro Arreitunandia Quintero
Barloworld
z.t
30
Daniele De Paoli
Team LPR
z.t
31
Stéphane Goubert
Ag2r Prevoyance
z.t
32
Cédric Vasseur
Quick Step - Innergetic
z.t
33
Pieter Weening
Rabobank
z.t
34
John Gadret
Ag2r Prevoyance
z.t
35
Marco Pinotti
Saunier Duval - Prodir
z.t
36
Matteo Tosatto
Quick Step - Innergetic
z.t
37
Inigo Cuesta Lopez de Castro
Team CSC
z.t
38
Sylwester Szmyd
Lampre - Fondital
op 4'10"
39
Andrea Peron (1)
Team CSC
z.t
40
Francesco Bellotti
Crédit Agricole
z.t
41
Pablo Lastras Garcia
Caisse d'Epargne - Illes Balears
z.t
42
Filippo Pozzato
Quick Step - Innergetic
op 4'13"
43
Alexandre Botcharov
Crédit Agricole
z.t
44
Nicolas Vogondy
Crédit Agricole
z.t
45
Hubert Schwab
Quick Step - Innergetic
z.t
46
Luca Mazzanti
Ceramica Panaria - Navigare
z.t
47
Maxime Monfort
Cofidis
op 4'41"
48
David Cañada Garcia
Saunier Duval - Prodir
op 4'42"
49
Mauro Santambrogio
Lampre - Fondital
z.t
50
Riccardo Riccò
Saunier Duval - Prodir
z.t
51
Theo Eltink
Rabobank
op 5'00"
52
Santo Anzà
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
z.t
53
Karsten Kroon
Team CSC
z.t
54
Domenico Pozzovivo
Ceramica Panaria - Navigare
op 6'04"
55
Cadel Evans
Davitamon-Lotto
op 6'23"
56
Alessandro Ballan
Lampre - Fondital
z.t
57
Georg Totschnig
Gerolsteiner
op 7'20"
58
Philip Deignan
Ag2r Prevoyance
op 8'00"
59
Andrea Noè
Liquigas
z.t
60
Wim Vanhuffel
Davitamon-Lotto
op 10'34"
61
Stijn Devolder
Discovery Channel
z.t
62
Volodymir Gustov
Team CSC
z.t
63
Simone Masciarelli
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
z.t
64
Andrea Masciarelli
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
z.t
65
Benoît Poilvet
Crédit Agricole
op 13'18"
66
Alessandro Vanotti
Team Milram
op 14'17"
67
Giovanni Visconti
Team Milram
op 15'40"
68
Andriy Grivko
Team Milram
z.t
69
Matej Jurco
Team Milram
z.t
70
Ivan Santaromita
Quick Step - Innergetic
z.t
71
Christophe Riblon
Ag2r Prevoyance
z.t
72
Fumiyuki Beppu
Discovery Channel
z.t
73
Michael Schär
z.t
74
Christophe Le Mével
Crédit Agricole
z.t
75
Guido Trentin
Saunier Duval - Prodir
z.t
76
Philippe Schnyder
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
z.t
77
Sergio Barbero
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
z.t
78
Steve Morabito
Phonak Hearing Systems
z.t
79
Preben Van Hecke
Davitamon-Lotto
z.t
80
Sven Krauss
Gerolsteiner
z.t
81
Morris Possoni
Lampre - Fondital
z.t
82
Volodymyr Bileka
Discovery Channel
z.t
83
Lorenzo Bernucci
Team T-Mobile
z.t
84
Michael Rogers
Team T-Mobile
z.t
85
Carlos Barredo Llamazales
Liberty Seguros - Würth
z.t
86
Inaki Isasi Flores
Euskaltel - Euskadi
z.t
87
Grégory Rast
Phonak Hearing Systems
z.t
88
Christopher Horner
Davitamon-Lotto
z.t
89
Amaël Moinard
Cofidis
z.t
90
Yoann Le Boulanger
Bouygues Telecom
z.t
91
Yuriy Metlushenko
Team LPR
z.t
92
Javier Megias Leal
Saunier Duval - Prodir
z.t
93
Dario David Cioni
Liquigas
z.t
94
Davide Viganò
Quick Step - Innergetic
z.t
95
Lars Ytting Bak
Team CSC
op 16'02"
96
Gene Michael Bates
Team LPR
op 16'44"
97
Diego Caccia
Barloworld
z.t
Carlos Abellan Ossenbach
Astana
DNF
Elio Aggiano
Team LPR
DNF
Andoni Aranaga Azkune
Euskaltel - Euskadi
DNF
Mauricio Alberto Ardila Cano
Rabobank
DNF
Mikel Astarloza Chaurreau
Ag2r Prevoyance
DNF
Serge Baguet
Quick Step - Innergetic
DNF
Fortunato Baliani
Ceramica Panaria - Navigare
DNF
Michael Barry
Discovery Channel
DNF
Eric Baumann
Team T-Mobile
DNF
Jose Alberto Benitez Roman
Saunier Duval - Prodir
DNF
Alessandro Bertolini
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
DNF
Janez Brajkovic
Discovery Channel
DNF
Félix Rafael Cardenas Ravelo
Barloworld
DNF
Stefano Cavallari
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
DNF
Iñigo Chaurreau Bernardez
Ag2r Prevoyance
DNF
Claudio Corioni
Lampre - Fondital
DNF
Alessandro Cortinovis
Team Milram
DNF
Scott Davis
Team T-Mobile
DNF
Christophe Detilloux
Française des Jeux
DNF
Pierre Drancourt
Bouygues Telecom
DNF
Alexander Efimkin
Barloworld
DNF
Martin Elmiger
Phonak Hearing Systems
DNF
Giairo Ermeti
Team LPR
DNF
Mauro Facci
Barloworld
DNF
Bingen Fernandez Bustinza
Cofidis
DNF
Frédéric Finot
Française des Jeux
DNF
Juan Antonio Flecha Giannoni
Rabobank
DNF
Arnaud Gérard
Française des Jeux
DNF
Mariano Giallorenzo
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
DNF
Philippe Gilbert
Française des Jeux
DNF
Paride Grillo
Ceramica Panaria - Navigare
DNF
Frédéric Guesdon
Française des Jeux
DNF
José Ivan Gutierrez Palacios
Caisse d'Epargne - Illes Balears
DNF
Torsten Hiekmann
Gerolsteiner
DNF
Jonathan Hivert
Crédit Agricole
DNF
Vincent Jérôme
Bouygues Telecom
DNF
Eladio Jimenez Sanchez
Comunidad Valenciana
DNF
Olivier Kaisen
Davitamon-Lotto
DNF
Tiaan Kannemeyer
Barloworld
DNF
Aaron Kemps
Astana
DNF
Kim Kirchen
Team T-Mobile
DNF
Roman Kreuziger
Liquigas
DNF
Matthieu Ladagnous
Française des Jeux
DNF
Iñigo Landaluze Intxaurraga
Euskaltel - Euskadi
DNF
Gustav Erik Larsson
Française des Jeux
DNF
Luis Felipe Laverde Jimenez
Ceramica Panaria - Navigare
DNF
Eric Leblacher
Française des Jeux
DNF
Björn Leukemans
Davitamon-Lotto
DNF
Julien Loubet
Ag2r Prevoyance
DNF
Thierry Marichal
Cofidis
DNF
Marco Marzano
Lampre - Fondital
DNF
Alessandro Maserati
Team LPR
DNF
Iban Mayoz Echeverria
Euskaltel - Euskadi
DNF
Eddy Mazzoleni
Team T-Mobile
DNF
Jonathan Patrick McCarty
Phonak Hearing Systems
DNF
Pieter Mertens
Davitamon-Lotto
DNF
David Millar
Saunier Duval - Prodir
DNF
Gabriele Missaglia
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
DNF
Damien Monier
Cofidis
DNF
Matej Mugerli
Liquigas
DNF
Daniel Navarro Garcia
Astana
DNF
Vincenzo Nibali
Liquigas
DNF
Grischa Niermann
Rabobank
DNF
Rinaldo Nocentini
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
DNF
Diego Nosotti
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
DNF
Benjamin Noval Gonzalez
Discovery Channel
DNF
Alberto Ongarato
Team Milram
DNF
Giuseppe Palumbo
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
DNF
Rémi Pauriol
Crédit Agricole
DNF
Franco Pellizotti
Liquigas
DNF
Victor Hugo Peña Grisales
Phonak Hearing Systems
DNF
Julio Alberto Perez Cuapio
Ceramica Panaria - Navigare
DNF
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
DNF
James Lewis Perry
Barloworld
DNF
Nicolas Portal
Caisse d'Epargne - Illes Balears
DNF
Sébastien Portal
Crédit Agricole
DNF
Mikel Pradera Rodriguez
Caisse d'Epargne - Illes Balears
DNF
Franck Renier
Bouygues Telecom
DNF
Joaquím Rodriguez Oliver
Caisse d'Epargne - Illes Balears
DNF
José Joaquin Rojas Gil
Astana
DNF
Matthias Russ
Gerolsteiner
DNF
Hugo Sabido
Barloworld
DNF
Emanuele Sella
Ceramica Panaria - Navigare
DNF
Kanstantsin Sivtsov
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
DNF
Nicki Sörensen
Team CSC
DNF
Matthieu Sprick
Bouygues Telecom
DNF
Florian Stalder
Phonak Hearing Systems
DNF
Andrea Tonti
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
DNF
Roberto Traficante
Team LPR
DNF
Unai Uribarri Artabe
Euskaltel - Euskadi
DNF
Alexandre Usov
Ag2r Prevoyance
DNF
Alejandro Valverde Belmonte
Caisse d'Epargne - Illes Balears
DNF
David Vitoria
Phonak Hearing Systems
DNF
Thomas Voeckler
Bouygues Telecom
DNF
Charles Wegelius
Liquigas
DNF
Peter Wrolich
Gerolsteiner
DNF
Thomas Ziegler
Team T-Mobile
DNF
Koen de Kort
Astana
DNF
Leonardo Bertagnolli
Cofidis
DN
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1916
1915
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1896
Info
Parcours
Result
Palmares