En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro di Lombardia
Result
1
Michele Bartoli
Fassa Bortolo
6u14'49"
2
Davide Rebellin
Gerolsteiner
z.t
3
Oscar Camenzind
Phonak Hearing Systems
z.t
4
Marco Serpellini
Lampre - Daikin
z.t
5
Francesco Casagrande
Fassa Bortolo
z.t
6
Michael Boogerd
Rabobank
z.t
7
Pablo Lastras Garcia
iBanesto.com
z.t
8
Joseba Beloki Dorronsoro
O.N.C.E. - Eroski
z.t
9
Dario Frigo
Tacconi Sport - Emmegi
z.t
10
Francisco Mancebo Perez
iBanesto.com
z.t
11
Alexandre Vinokourov
Team Telekom
z.t
12
Manuel Beltran Martinez
Team Coast
z.t
13
Leonardo Piepoli
iBanesto.com
z.t
14
Gilberto Simoni
Saeco - Macchine Per Caffe
z.t
15
Ivan Basso
Fassa Bortolo
op 4"
16
Angelo Lopeboselli
Cofidis
op 14"
17
Leonardo Giordani
Team Colpack - Astro
z.t
18
Matthias Kessler
Team Telekom
op 27"
19
Beat Zberg
Rabobank
z.t
20
Cédric Vasseur
Cofidis
z.t
21
Gerhard Trampusch
Mapei - Quick Step
z.t
22
Vladimir Miholjevic
Alessio
z.t
23
Igor Astarloa Ascasibar
Saeco - Macchine Per Caffe
z.t
24
Luca Mazzanti
Mercatone Uno
z.t
25
Fabiano Fontanelli
Mercatone Uno
z.t
26
Oscar Freire Gomez
Mapei - Quick Step
z.t
27
Vladimir Duma
Ceramiche Panaria - Fiordo
z.t
28
Michael Rasmussen
CSC - Tiscali
z.t
29
Filippo Simeoni
Acqua & Sapone
z.t
30
Paolo Bettini
Mapei - Quick Step
z.t
31
Dave Bruylandts
Domo - Farm Frites
z.t
32
Daniele Nardello
Mapei - Quick Step
op 31"
33
Andrea Peron (1)
CSC - Tiscali
op 36"
34
Alexandre Moos
Phonak Hearing Systems
z.t
35
Fabio Sacchi
Saeco - Macchine Per Caffe
op 43"
36
Massimo Codol
Lampre - Daikin
z.t
37
Sergio Barbero
Lampre - Daikin
z.t
38
Juan Antonio Flecha Giannoni
iBanesto.com
op 1'17"
39
Alessandro Guerra
Index - Alexia
op 1'20"
40
Gorazd Stangelj
Fassa Bortolo
z.t
41
Matteo Tosatto
Fassa Bortolo
op 1'47"
42
Gabriele Missaglia
Lampre - Daikin
op 6'02"
43
Daniel Schnider
Phonak Hearing Systems
z.t
44
Dario David Cioni
Mapei - Quick Step
op 6'04"
45
Danilo Di Luca
Saeco - Macchine Per Caffe
op 7'44"
46
Ruggero Marzoli
Formaggi Trentini
z.t
47
Pietro Zucconi
Tacconi Sport - Emmegi
z.t
48
Mikel Artetxe Gezuraga
Euskaltel - Euskadi
z.t
49
Andris Reiss
Index - Alexia
z.t
50
Sylwester Szmyd
Tacconi Sport - Emmegi
z.t
51
Benoît Poilvet
Crédit Agricole
z.t
52
Massimo Cigana
Mercatone Uno
z.t
53
Andrey Mizurov
Mercatone Uno
z.t
54
Maximilian Sciandri
Lampre - Daikin
z.t
55
Haimar Zubeldia Agirre
Euskaltel - Euskadi
z.t
56
Gianluca Valoti
Index - Alexia
z.t
57
Kim Kirchen
Fassa Bortolo
z.t
58
Marcelino Garcia Alonso
CSC - Tiscali
z.t
59
Isidro Nozal Vega
O.N.C.E. - Eroski
z.t
60
Marco Fertonani
Phonak Hearing Systems
z.t
61
Ellis Rastelli
Gerolsteiner
op 8'01"
62
Fabrizio Guidi
Team Coast
op 9'05"
63
Georg Totschnig
Gerolsteiner
op 10'04"
64
Rolf Aldag
Team Telekom
z.t
65
Steve Zampieri
Tacconi Sport - Emmegi
op 10'18"
66
Rolf Huser
Team Coast
z.t
67
Matteo Carrara
Team Colpack - Astro
z.t
68
Mauro Gianetti
Team Coast
z.t
69
Patrick Calcagni
Tacconi Sport - Emmegi
z.t
70
Francisco Javier Cerezo Perales
CSC - Tiscali
z.t
71
Luis Felipe Laverde Jimenez
Formaggi Trentini
z.t
72
Giampaolo Caruso
O.N.C.E. - Eroski
z.t
73
David Arroyo Duran
O.N.C.E. - Eroski
z.t
74
Yaroslav Popovych
Landbouwkrediet - Colnago
z.t
75
Inaki Isasi Flores
Euskaltel - Euskadi
z.t
76
Paolo Tiralongo
Fassa Bortolo
z.t
77
José Vicente Garcia Acosta
iBanesto.com
z.t
Sergey Adveyev
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Niki Aebersold
Team Coast
DNF
Olivier Asmaker
CSC - Tiscali
DNF
Daniel Atienza Urendez
Cofidis
DNF
Lorenzo Bernucci
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Leonardo Bertagnolli
Saeco - Macchine Per Caffe
DNF
Rubens Bertogliati
Lampre - Daikin
DNF
Simone Bertoletti
Lampre - Daikin
DNF
Alessandro Bertolini
Alessio
DNF
Denis Bertolini
Phonak Hearing Systems
DNF
Frédéric Bessy
Crédit Agricole
DNF
Roger Beuchat
Phonak Hearing Systems
DNF
Volodymyr Bileka
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Giosuè Bonomi
Team Colpack - Astro
DNF
Gianluca Bortolami
Tacconi Sport - Emmegi
DNF
Jan Boven
Rabobank
DNF
Alessandro Brendolin
Formaggi Trentini
DNF
Graeme Brown
Ceramiche Panaria - Fiordo
DNF
Tomasz Brozyna
iBanesto.com
DNF
Vincent Cali
DNF
Manuel Calvente Corbas
CSC - Tiscali
DNF
David Cañada Garcia
Mapei - Quick Step
DNF
Angel Luis Casero Moreno
Team Coast
DNF
Enrico Cassani
Domo - Farm Frites
DNF
Oscar Cavagnis
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Mirko Celestino
Saeco - Macchine Per Caffe
DNF
Yoann Charpenteau
Crédit Agricole
DNF
Michele Colleoni
Team Colpack - Astro
DNF
Roberto Conti
Acqua & Sapone
DNF
Alessandro Cortinovis
Lampre - Daikin
DNF
Luca De Angeli
Mercatone Uno
DNF
Enrico Degano
Ceramiche Panaria - Fiordo
DNF
Martin Elmiger
Phonak Hearing Systems
DNF
Gianni Faresin
Gerolsteiner
DNF
Pierrick Fédrigo
Crédit Agricole
DNF
Andrea Ferrigato
Alessio
DNF
Xavier Florencio Cabre
O.N.C.E. - Eroski
DNF
Iker Flores Galarza
Euskaltel - Euskadi
DNF
Massimiliano Gentili
Acqua & Sapone
DNF
Gorka Gerrikagoitia Arrien
Euskaltel - Euskadi
DNF
Damiano Giannini
Index - Alexia
DNF
Matteo Gigli
Team Colpack - Astro
DNF
Massimo Giunti
Acqua & Sapone
DNF
Igor González de Galdeano
O.N.C.E. - Eroski
DNF
Dominico Gualdi
Formaggi Trentini
DNF
Giuseppe Guerini
Team Telekom
DNF
Stefano Guerrini
Ceramiche Panaria - Fiordo
DNF
Volodymir Gustov
Fassa Bortolo
DNF
Bo Hamburger
Index - Alexia
DNF
Rene Haselbacher
Gerolsteiner
DNF
Andrej Hauptman
Tacconi Sport - Emmegi
DNF
Cédric Hervé
Crédit Agricole
DNF
Martin Hvastija
Alessio
DNF
Christopher Jenner
Crédit Agricole
DNF
Andrey Kashechkin
Domo - Farm Frites
DNF
Steven Kleynen
Domo - Farm Frites
DNF
Andreas Klier
Team Telekom
DNF
Andreas Klöden
Team Telekom
DNF
Tomas Konecny
Domo - Farm Frites
DNF
Karsten Kroon
Rabobank
DNF
Alberto Lopez de Munain
Euskaltel - Euskadi
DNF
Marc Lotz
Rabobank
DNF
Denis Lunghi
Team Colpack - Astro
DNF
Simone Masciarelli
Acqua & Sapone
DNF
Rafael Mateos Perez
Team Colpack - Astro
DNF
Renzo Mazzoleni
Team Colpack - Astro
DNF
Hector Orlando Mesa Mesa
Formaggi Trentini
DNF
Yuriy Metlushenko
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
David Millar
Cofidis
DNF
Christophe Moreau
Crédit Agricole
DNF
Cristian Moreni
Alessio
DNF
Massimiliano Mori
Mercatone Uno
DNF
Uros Murn
Formaggi Trentini
DNF
Grischa Niermann
Rabobank
DNF
Alexandar Nikacevic
Alessio
DNF
Nathan O'Neill
Ceramiche Panaria - Fiordo
DNF
Aitor Osa Eizaguirre
iBanesto.com
DNF
Luca Paolini
Mapei - Quick Step
DNF
Chris Peers
Cofidis
DNF
Franco Pellizotti
Alessio
DNF
Augustin Pena Gago
Acqua & Sapone
DNF
Julio Alberto Perez Cuapio
Ceramiche Panaria - Fiordo
DNF
Jakob Piil
CSC - Tiscali
DNF
Mikel Pradera Rodriguez
O.N.C.E. - Eroski
DNF
Daniele Righi
Index - Alexia
DNF
Antonio Rizzi
Formaggi Trentini
DNF
Marek Rutkiewicz
Cofidis
DNF
Marius Sabaliauskas
Saeco - Macchine Per Caffe
DNF
Benoît Salmon
Phonak Hearing Systems
DNF
Roberto Savoldi
Mercatone Uno
DNF
Salvatore Scamardella
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Ronny Scholz
Gerolsteiner
DNF
Stefan Schumacher
Team Telekom
DNF
Raphael Schweda
Team Coast
DNF
Luca Scinto
Mapei - Quick Step
DNF
Sebastiano Scotti
Index - Alexia
DNF
Francesco Secchiari
Mercatone Uno
DNF
Yauheni Seniuskhin
Ceramiche Panaria - Fiordo
DNF
Alexandr Shefer
Alessio
DNF
Aitor Silloniz Aresti
Euskaltel - Euskadi
DNF
Josu Silloniz Aresti
Euskaltel - Euskadi
DNF
Nicki Sörensen
CSC - Tiscali
DNF
Alessandro Spezialetti
Saeco - Macchine Per Caffe
DNF
Jean-Michel Tessier
Cofidis
DNF
Guido Trenti
Acqua & Sapone
DNF
Guido Trentin
Cofidis
DNF
Salvatore Tribisonna
DNF
Romans Vainsteins
Domo - Farm Frites
DNF
Patxi Javier Vila Errandonea
iBanesto.com
DNF
Jens Voigt
Crédit Agricole
DNF
Marc Wauters
Rabobank
DNF
Fabian Wegmann
Gerolsteiner
DNF
Peter Wrolich
Gerolsteiner
DNF
Sergey Yakovlev
Team Telekom
DNF
Mauro Zinetti
Index - Alexia
DNF
Alex Zülle
Team Coast
DNF
José Bento Carvalho De Azevedo
O.N.C.E. - Eroski
DNF
Bram de Groot
Rabobank
DNF
Lorenzo Di Silvestro
Tacconi Sport - Emmegi
DNF
Jurgen Van Goolen
Domo - Farm Frites
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1916
1915
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1896
Info
Parcours
Start List
Result
Palmares