En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Paris - Tours Elite
Result
1
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
5u34'20"
2
Niki Terpstra
Total Direct Energie
op 29"
3
Oliver Naesen
Ag2r - La Mondiale
op 30"
4
Arnaud Démare
Groupama - FDJ
op 36"
5
Amaury Capiot
Sport Vlaanderen - Baloise
op 49"
6
Aimé Degendt
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
7
Lars Ytting Bak
Team Dimension Data
op 51"
8
Bert De Backer
Vital Concept - B&B Hotels
op 53"
9
Kevyn Ista
Wallonie Bruxelles
z.t
10
Julien Vermote
Team Dimension Data
z.t
11
Nikolas Maes
Lotto - Soudal
z.t
12
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
op 55"
13
Stefan Küng
Groupama - FDJ
op 1'14"
14
Lionel Taminiaux
Wallonie Bruxelles
op 1'20"
15
Cees Bol
Team Sunweb
op 1'43"
16
Xandro Meurisse
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
17
Kevin Le Cunff
St Michel - Auber93
z.t
18
Reto Hollenstein
Team Katusha Alpecin
z.t
19
Aaron Verwilst
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
20
Clement Russo
Team Arkéa- Samsic
z.t
21
Rasmus Christian Quaade
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
22
Tony Gallopin
Ag2r - La Mondiale
op 2'31"
23
Timothy Dupont
Wanty - Gobert Cycling Team
op 4'14"
24
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
z.t
25
Aksel Nommela
Wallonie Bruxelles
z.t
26
Sergei Shilov
Gazprom - Rusvelo
z.t
27
Emiel Vermeulen
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
28
Rui Filipe Oliveira Alves
UAE Team Emirates
z.t
29
Anthony Turgis
Total Direct Energie
z.t
30
Maurits Lammertink
Roompot - Charles
z.t
31
Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
z.t
32
Marc Sarreau
Groupama - FDJ
z.t
33
Reinardt Janse van Rensburg
Team Dimension Data
z.t
34
Max Walscheid
Team Sunweb
z.t
35
Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
z.t
36
Franck Bonnamour
Team Arkéa- Samsic
z.t
37
Alan Riou
Team Arkéa- Samsic
z.t
38
Roy Curvers
Team Sunweb
op 4'21"
39
Alexander Konychev
Team Dimension Data
op 4'22"
40
Angelo Tulik
Total Direct Energie
op 4'34"
41
Jenthe Biermans
Team Katusha Alpecin
op 5'01"
42
Robin Carpenter
Rally UCH Cycling
op 8'26"
43
Alexander Porsev
Gazprom - Rusvelo
z.t
44
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
op 8'29"
45
Geoffrey Soupe
Cofidis
z.t
46
Julien Morice
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
47
Bryan Coquard
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
48
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
op 10'42"
49
Mathias Norsgaard Jørgensen
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
50
Andreas Stokbro Nielsen
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
51
Alo Jakin
St Michel - Auber93
z.t
52
Tobias Mørch Kongstad
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
53
Clément Carisey
Israel Cycling Academy
z.t
54
Kenny Molly
Wallonie Bruxelles
z.t
55
Morne Van Niekerk
St Michel - Auber93
z.t
56
Julien Trarieux
Delko Marseille Provence KTM
z.t
57
Colin Joyce
Rally UCH Cycling
z.t
58
Dylan Bouwmans
Metec - TKH CT p/b Mantel
z.t
59
Franklin Six
Wallonie Bruxelles
z.t
60
Clement Venturini
Ag2r - La Mondiale
z.t
61
Alexandre Pichot
Total Direct Energie
op 10'47"
62
Anthony Delaplace
Team Arkéa- Samsic
op 16'08"
63
Alessandro Fedeli
Delko Marseille Provence KTM
z.t
64
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
Piet Allegaert
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Mikel Aristi Gardoki
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Jesper Asselman
Roompot - Charles
DNF
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
DNF
Nicolas Baldo
St Michel - Auber93
DNF
Pierre Barbier
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
DNF
Rudy Barbier
Israel Cycling Academy
DNF
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Urko Berrade Fernandez
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Adam Blythe
Lotto - Soudal
DNF
Kris Boeckmans
Vital Concept - B&B Hotels
DNF
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
DNF
Tom Bohli
UAE Team Emirates
DNF
Nicolai Brochner
Riwal Readynez Cycling Team
DNF
Mathieu Burgaudeau
Total Direct Energie
DNF
Mark Cavendish
Team Dimension Data
DNF
Pier-André Coté
Rally UCH Cycling
DNF
Nicolas Dalla Valle
UAE Team Emirates
DNF
Adam De Vos
Rally UCH Cycling
DNF
Jens Debusschere
Team Katusha Alpecin
DNF
Théo Delacroix
Wanty - Gobert Cycling Team
DNF
Zakkari Dempster
Israel Cycling Academy
DNF
Tom Dernies
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
DNF
Tom Devriendt
Wanty - Gobert Cycling Team
DNF
Stan Dewulf
Lotto - Soudal
DNF
Silvan Dillier
Ag2r - La Mondiale
DNF
Fabien Doubey
Wanty - Gobert Cycling Team
DNF
Alex Dowsett
Team Katusha Alpecin
DNF
Conor Dunne
Israel Cycling Academy
DNF
Julien Duval
Ag2r - La Mondiale
DNF
Nils Eekhoff
Team Sunweb
DNF
Bernhard Eisel
Team Dimension Data
DNF
Lucas Eriksson
Riwal Readynez Cycling Team
DNF
Brice Feillu
Team Arkéa- Samsic
DNF
Eddy Fine
Cofidis
DNF
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Damien Gaudin
Total Direct Energie
DNF
Kevin Geniets
Groupama - FDJ
DNF
Fabien Grellier
Total Direct Energie
DNF
Jacopo Guarnieri
Groupama - FDJ
DNF
Alexis Guerin
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Thibault Guernalec
Team Arkéa- Samsic
DNF
Tony Hurel
St Michel - Auber93
DNF
Pierre Idjouadienne
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
DNF
Asbjørn Kragh Andersen
Team Sunweb
DNF
Søren Kragh Andersen
Team Sunweb
DNF
Vladislav Kulikov
Gazprom - Rusvelo
DNF
Alexandr Kulikovskiy
Gazprom - Rusvelo
DNF
Stepan Kuriyanov
Gazprom - Rusvelo
DNF
Vegard Stake Laengen
UAE Team Emirates
DNF
Samuel Leroux
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
DNF
Arjen Livyns
Roompot - Charles
DNF
Juan Antonio Lopez-Cozar
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Tyler Magner
Rally UCH Cycling
DNF
Anthony Maldonado
St Michel - Auber93
DNF
Lorrenzo Manzin
Vital Concept - B&B Hotels
DNF
Christophe Masson
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
DNF
John Murphy
Rally UCH Cycling
DNF
Kyle Murphy
Rally UCH Cycling
DNF
Lawrence Naesen
Lotto - Soudal
DNF
Ramunas Navardauskas
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Mathijs Paasschens
Wallonie Bruxelles
DNF
Yoann Paillot
St Michel - Auber93
DNF
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
DNF
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Kevin Reza
Vital Concept - B&B Hotels
DNF
Ludovic Robeet
Wallonie Bruxelles
DNF
Sergio Rodriguez Reche
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Guy Sagiv
Israel Cycling Academy
DNF
Martin Salmon
Team Sunweb
DNF
Julien Simon
Cofidis
DNF
Mamyr Stash
Gazprom - Rusvelo
DNF
Dmitrii Strakhov
Team Katusha Alpecin
DNF
Rory Sutherland
UAE Team Emirates
DNF
Connor Swift
Team Arkéa- Samsic
DNF
Harry Tanfield
Team Katusha Alpecin
DNF
Gerben Thijssen
Lotto - Soudal
DNF
Justin Timmermans
Roompot - Charles
DNF
Damien Touzé
Cofidis
DNF
Bert Van Lerberghe
Cofidis
DNF
Stijn Vandenbergh
Ag2r - La Mondiale
DNF
Pieter Vanspeybrouck
Wanty - Gobert Cycling Team
DNF
Emil Mielke Vinjebo
Riwal Readynez Cycling Team
DNF
Thimo Willems
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Tom Van Asbroeck
Israel Cycling Academy
DNF
Nicky van der Lijke
Roompot - Charles
DNF
Preben Van Hecke
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Boy van Poppel
Roompot - Charles
DNF
Julien Antomarchi
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
DNS
Adrien Garel
Vital Concept - B&B Hotels
DNS
Jens Keukeleire
Lotto - Soudal
DNS
Cyril Lemoine
Cofidis
DNS
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1901
1896
Info
Parcours
Result
Palmares