En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Paris - Tours
Result
1
Johan Museeuw
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
6u34'50"
2
Maurizio Fondriest
Lampre - Polti
z.t
3
Alexandre Gontchenkov
Lampre - Polti
op 5"
4
Sean Kelly
Festina
z.t
5
Adrie van der Poel
Mercatone Uno - Medeghini - Zucchini
z.t
6
Alain Van Den Bossche
TVM - Bison Kit
z.t
7
Martin van Steen
TVM - Bison Kit
z.t
8
Jean-Pierre Heynderickx
Collstrop-Assur Carpets
z.t
9
Jesper Skibby
TVM - Bison Kit
z.t
10
Fabio Baldato
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
11
Adriano Baffi
Mercatone Uno - Medeghini - Zucchini
z.t
12
Andrea Ferrigato
Ariostea
z.t
13
Jo Planckaert
Novemail - Histor - Laser Computer
z.t
14
Jaan Kirsipuu
Chazal - Vetta - MBK
z.t
15
Hendrik Redant
Collstrop-Assur Carpets
z.t
16
Beat Zberg
Carrera - Tassoni
z.t
17
Maximilian Sciandri
Motorola
z.t
18
Rolf Sörensen
Carrera - Tassoni
z.t
19
Jelle Nijdam
Wordperfect
z.t
20
Giovanni Fidanza
Gatorade
z.t
21
Willy Willems
Collstrop-Assur Carpets
z.t
22
Olaf Ludwig
Telekom
z.t
23
Roberto Petito
Mercatone Uno - Medeghini - Zucchini
z.t
24
Laurent Pillon
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
25
Dag Otto Lauritzen
TVM - Bison Kit
z.t
26
Herman Frison
Lotto - Caloi
z.t
27
Giorgio Furlan
Ariostea
z.t
28
Silvio Martinello
Mercatone Uno - Medeghini - Zucchini
z.t
29
Franco Ballerini
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
30
Paul Haghedooren
Collstrop-Assur Carpets
z.t
31
Valerio Tebaldi
Gatorade
z.t
32
Frans Maassen
Wordperfect
z.t
33
Udo Bölts
Telekom
z.t
34
Andrea Peron (1)
Gatorade
z.t
35
Etienne De Wilde
Telekom
z.t
36
Paolo Fornaciari
Mercatone Uno - Medeghini - Zucchini
z.t
37
Michele Bartoli
Mercatone Uno - Medeghini - Zucchini
z.t
38
Viatcheslav Ekimov
Novemail - Histor - Laser Computer
z.t
39
Frank Van Den Abeele
Lotto - Caloi
z.t
40
Brian Holm
Telekom
z.t
41
Phil Anderson
Motorola
z.t
42
Claudio Chiappucci
Carrera - Tassoni
z.t
43
Andrea Chiurato
Gatorade
z.t
44
Laurent Desbiens
Castorama
z.t
45
Bruno Cornillet
Novemail - Histor - Laser Computer
z.t
46
Mario Kummer
Telekom
z.t
47
Ludwig Willems
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
48
Jan Schur
Motorola
z.t
49
Erik Zabel
Telekom
op 13"
50
Christian Henn
Telekom
op 26"
51
Thomas Davy
Castorama
z.t
52
Franck Pineau
Chazal - Vetta - MBK
op 31"
53
François Simon
Castorama
z.t
54
Charly Mottet
Novemail - Histor - Laser Computer
z.t
55
Bruno Thibout
Castorama
z.t
56
Christophe Capelle
GAN
z.t
57
Bjorn Stenersen
Motorola
z.t
58
Pascal Chanteur
Chazal - Vetta - MBK
z.t
59
Edwig Van Hooydonck
Wordperfect
z.t
60
Eddy Seigneur
GAN
z.t
61
Bjarne Riis
Ariostea
z.t
62
Gianluca Bortolami
Lampre - Polti
z.t
63
Jean-Christophe Currit
GAN
op 1'00"
64
Laurent Bezault
GAN
z.t
65
Erik Dekker
Wordperfect
z.t
66
Raul Alcala Gallegos
Wordperfect
z.t
67
Jean-Claude Colotti
GAN
z.t
68
Rolf Järmann
Ariostea
z.t
69
Mario Mantovan
ZG Mobili
z.t
70
Stéphane Hennebert
Lotto - Caloi
z.t
71
Alberto Elli
Ariostea
z.t
72
Andy Bishop
Motorola
z.t
73
Bruno Cenghialta
Ariostea
z.t
74
Francis Moreau
GAN
z.t
75
Emmanuel Magnien
Castorama
z.t
76
John van den Akker
ZG Mobili
z.t
77
Tristan Hoffman
TVM - Bison Kit
z.t
78
Rob Harmeling
TVM - Bison Kit
z.t
79
Jean-Pierre Delphis
Chazal - Vetta - MBK
z.t
80
Chris Peers
Collstrop-Assur Carpets
z.t
81
Sean Yates
Motorola
z.t
82
Mario De Clercq
Lotto - Caloi
z.t
83
Marcel Wust
Novemail - Histor - Laser Computer
z.t
84
Peter Farazijn
Lotto - Caloi
z.t
85
Thierry Marie
Festina
z.t
86
Rudy Verdonck
Gatorade
z.t
87
Eddy Bouwmans
Novemail - Histor - Laser Computer
z.t
88
Djamolidine Abduzhaparov
Lampre - Polti
op 1'08"
89
Peter De Clercq
Lotto - Caloi
op 1'16"
90
Marco Artunghi
Carrera - Tassoni
op 1'18"
91
Eros Poli
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
op 1'23"
92
Carlo Bomans
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
93
Jean-Pierre Bourgeot
Chazal - Vetta - MBK
z.t
94
Davide Bramati
Lampre - Polti
op 1'26"
95
Jan Svorada
Lampre - Polti
z.t
96
Sammie Moreels
Lotto - Caloi
op 3'19"
97
Johan Verstrepen
Collstrop-Assur Carpets
z.t
98
Mario Scirea
Gatorade
op 4'02"
99
Jans Koerts
Festina
op 5'47"
100
Thomas Wegmüller
Festina
z.t
101
Rob Mulders
Wordperfect
z.t
102
Danny Daelman
Wordperfect
z.t
103
Pierre Herinne
Lotto - Caloi
z.t
104
Mauro-Antonio Santaromita
Ariostea
z.t
105
Gilles Talmant
Novemail - Histor - Laser Computer
z.t
106
Pascal Lance
GAN
z.t
107
Benjamin Van Itterbeeck
Collstrop-Assur Carpets
op 9'10"
108
Tom Desmet
Lotto - Caloi
z.t
109
Norman Alvis
Motorola
z.t
110
Marco Zen
Lampre - Polti
z.t
111
Angelo Canzonieri
Mercatone Uno - Medeghini - Zucchini
z.t
112
Remo Rossi
Carrera - Tassoni
z.t
113
Pascal Lino
Festina
z.t
114
Peter Verbeken
Collstrop-Assur Carpets
z.t
115
Dirk Demol
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
116
Maarten den Bakker
TVM - Bison Kit
z.t
117
Kai Hundertmarck
Motorola
z.t
118
Rolf Aldag
Telekom
z.t
119
Andrea Tafi
Carrera - Tassoni
z.t
120
Gerard Guazzini
Chazal - Vetta - MBK
z.t
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1901
1896
Info
Parcours
Result
Palmares