En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Paris - Tours
Result
1
Hendrik Redant
Lotto
6u07'44"
2
Christian Henn
Telekom
op 1"
3
Olaf Ludwig
Panasonic-Sportlife
op 10"
4
Andrei Tchmil
GB - MG Boys Maglificio - Bianchi
z.t
5
Laurent Jalabert
O.N.C.E.
z.t
6
Phil Anderson
Motorola
op 33"
7
Laurent Brochard
Castorama
op 34"
8
Frans Maassen
Buckler
z.t
9
Maurizio Fondriest
Panasonic-Sportlife
z.t
10
Edwig Van Hooydonck
Buckler
z.t
11
Erik Dekker
Buckler
op 37"
12
Herman Frison
Tulip Computers
op 48"
13
Nico Verhoeven
PDM-Ultima-Concorde
z.t
14
Etienne De Wilde
Telekom
z.t
15
Johan Verstrepen
GB - MG Boys Maglificio - Bianchi
z.t
16
Viatcheslav Ekimov
Panasonic-Sportlife
z.t
17
Theo Akkermans
Festina - Lotus
z.t
18
Jelle Nijdam
Buckler
z.t
19
Eddy Schurer
TVM-Sanyo
z.t
20
Jacques Hanegraaf
Panasonic-Sportlife
z.t
21
Uwe Raab
PDM-Ultima-Concorde
z.t
22
Carlo Bomans
GB - MG Boys Maglificio - Bianchi
z.t
23
Jonas Romanovas
Postobon - Manzana - Ryalcao
z.t
24
Andy Bishop
Motorola
z.t
25
Adrie van der Poel
Tulip Computers
z.t
26
Gert-Jan Theunisse
TVM-Sanyo
z.t
27
Dario Bottaro
Mercatone Uno - Medeghini - Zucchini
z.t
28
Falk Boden
PDM-Ultima-Concorde
z.t
29
Remigius Lupeikis
Postobon - Manzana - Ryalcao
z.t
30
Philippe Bouvatier
Castorama
z.t
31
Djamolidine Abduzhaparov
Carrera - Vagabond-Tassoni
z.t
32
Silvio Martinello
Mercatone Uno - Medeghini - Zucchini
z.t
33
Wilfried Peeters
Telekom
z.t
34
Louis de Koning
Panasonic-Sportlife
z.t
35
Andrea Tafi
Carrera - Vagabond-Tassoni
z.t
36
Bruno Cornillet
Z
z.t
37
Davide Rebellin
GB - MG Boys Maglificio - Bianchi
z.t
38
Franck Pineau
Chazal -Vanille et Mur- Vetta
z.t
39
Rik Van Slycke
Lotto
z.t
40
Stephen Hodge
O.N.C.E.
z.t
41
Bjarne Riis
Ariostea
z.t
42
Thierry Gouvenou
Z
z.t
43
Davide Cassani
Ariostea
z.t
44
Arturas Kasputis
Postobon - Manzana - Ryalcao
z.t
45
Piotr Ugrumov
Seur
z.t
46
Bjorn Stenersen
Motorola
z.t
47
Peter Pieters
Tulip Computers
z.t
48
Marco Saligari
Ariostea
z.t
49
Norman Alvis
Motorola
z.t
50
Stephen Roche
Carrera - Vagabond-Tassoni
z.t
51
Melchor Mauri Prat
O.N.C.E.
z.t
52
Mario Kummer
PDM-Ultima-Concorde
z.t
53
Thierry Marie
Castorama
z.t
54
Alex Zülle
O.N.C.E.
z.t
55
Bo Hamburger
TVM-Sanyo
z.t
56
Franco Ballerini
GB - MG Boys Maglificio - Bianchi
z.t
57
Marc Madiot
Telekom
z.t
58
Alberto Elli
Ariostea
z.t
59
Wiebren Veenstra
Buckler
z.t
60
Rolf Sörensen
Ariostea
z.t
61
Patrice Esnault
Chazal -Vanille et Mur- Vetta
op 1'16"
62
Peter Meinert Nielsen
TVM-Sanyo
op 1'23"
63
Allan Peiper
Tulip Computers
op 2'22"
64
Laurent Pillon
GB - MG Boys Maglificio - Bianchi
op 5'37"
65
Frank Van Den Abeele
Lotto
op 8'54"
66
Jocelyn Jolidon
Chazal -Vanille et Mur- Vetta
op 13'31"
67
Peter Roes
Lotto
z.t
68
Arunas Cepele
Postobon - Manzana - Ryalcao
z.t
69
Roberto Pagnin
Festina - Lotus
z.t
70
Jim Van De Laer
Tulip Computers
z.t
71
Jan Schur
Motorola
z.t
72
Viktor Klimov
Seur
z.t
73
Stéphane Hennebert
Lotto
z.t
74
Steve Larsen
Motorola
z.t
75
Giuseppe Citterio
ZG Mobili - Selle Italia
z.t
76
Mario Mantovan
ZG Mobili - Selle Italia
z.t
77
Bart Leysen
Lotto
z.t
78
Vadim Kravtchenko
Postobon - Manzana - Ryalcao
z.t
79
Gerard Guazzini
Chazal -Vanille et Mur- Vetta
z.t
80
Franck Boucanville
Chazal -Vanille et Mur- Vetta
z.t
81
Malcolm Elliott
Seur
z.t
82
Rob Mulders
Buckler
z.t
83
Rolf Aldag
Helvetia - Fichtel & Sachs
z.t
84
Fabian Jeker
Helvetia - Fichtel & Sachs
z.t
85
Mindaugas Umaras
Postobon - Manzana - Ryalcao
z.t
86
Andrei Teteriouk
Carrera - Vagabond-Tassoni
z.t
87
Raimondas Kiselius
Postobon - Manzana - Ryalcao
z.t
88
Oleg Chujda Petrovitch
Seur
z.t
89
Beat Zberg
Helvetia - Fichtel & Sachs
z.t
90
Luc Roosen
Tulip Computers
z.t
91
Viktor Rjaksinski
Seur
z.t
92
Jean-Pierre Delphis
Chazal -Vanille et Mur- Vetta
z.t
94
Enrique Alonso Casado
Festina - Lotus
z.t
95
Laurent Madouas
Castorama
z.t
96
Tristan Hoffman
TVM-Sanyo
z.t
97
Xavier Aldanondo Luzuriaga
O.N.C.E.
z.t
98
Roberto Pelliconi
Amore & Vita-Fanini
z.t
99
Udo Bölts
Telekom
z.t
100
Rob Harmeling
TVM-Sanyo
z.t
101
Jens Heppner
Telekom
z.t
102
Alain Van Den Bossche
TVM-Sanyo
z.t
103
Luigi Furlan
Chazal -Vanille et Mur- Vetta
z.t
104
Jesper Skibby
TVM-Sanyo
z.t
105
Johnny Weltz
O.N.C.E.
z.t
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1901
1896
Info
Parcours
Result
Palmares