En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Gran Piemonte
Result
1
Sonny Colbrelli
Bahrein - Merida
4u20'50"
2
Florian Sénéchal
Quick Step Floors
z.t
3
Davide Ballerini
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
4
Jhonatan Restrepo
Team Katusha Alpecin
z.t
5
Riccardo Minali
Astana Pro Team
z.t
6
Manuel Belletti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
7
Christoph Pfingsten
Bora - HansGrohe
z.t
8
Andrea Guardini
Bardiani CSF
z.t
9
Barnabas Peak
Quick Step Floors
op 2"
10
Simone Velasco
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
11
Patrick Konrad
Bora - HansGrohe
z.t
12
Jens Keukeleire
Lotto - Soudal
z.t
13
Diego Rosa
Team Sky
z.t
14
Omer Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
15
Alexandr Kulikovskiy
Gazprom - Rusvelo
z.t
16
Willem Jakobus Smit
Team Katusha Alpecin
z.t
17
Filippo Ganna
UAE Team Emirates
z.t
18
Paolo Simion
Bardiani CSF
z.t
19
Cyrus Monk
Drapac Ef P/B Cannondale Holistic Development Team
z.t
20
Julien Vermote
Team Dimension Data
z.t
21
Mikkel Froelich Honoré
Quick Step Floors
z.t
22
German Nicolas Tivani Perez
UAE Team Emirates
z.t
23
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
24
Sebastian Schönberger
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
25
Matteo Sobrero
Team Dimension Data
z.t
26
Evgeny Kobernyak
Gazprom - Rusvelo
z.t
27
Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
z.t
28
Maurits Lammertink
Team Katusha Alpecin
z.t
29
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
z.t
30
Michael Bresciani
Bardiani CSF
z.t
31
Marco Benfatto
Androni Giocattoli - Sidermec
op 12"
32
Kristijan Koren
Bahrein - Merida
op 14"
33
James Callum Shaw
Lotto - Soudal
op 16"
34
Joey Rosskopf
BMC Racing Team
op 17"
35
Nelson Oliveira
Movistar Team
z.t
36
Michal Golas
Team Sky
z.t
37
Marco Marcato
UAE Team Emirates
op 27"
38
Johann van Zyl
Team Dimension Data
op 32"
39
Freddy Ovett
BMC Racing Team
z.t
40
Simone Petilli
UAE Team Emirates
z.t
41
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
42
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
43
Enrico Gasparotto
Bahrein - Merida
z.t
44
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF
z.t
45
Alexander Evans
BMC Racing Team
z.t
46
Alberto Bettiol
BMC Racing Team
z.t
47
Vladislav Kulikov
Gazprom - Rusvelo
z.t
48
Christian Knees
Team Sky
z.t
49
Andrea Garosio
Bahrein - Merida
z.t
50
Matti Breschel
Team EF Education First - Drapac
z.t
51
Sergey Lagutin
Gazprom - Rusvelo
z.t
52
Ian Stannard
Team Sky
z.t
53
Dayer Uberney Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
54
Sebastian Henao Gomez
Team Sky
z.t
55
Dylan Teuns
BMC Racing Team
z.t
56
Andriy Grivko
Astana Pro Team
z.t
57
Alessandro De Marchi
BMC Racing Team
op 37"
58
Pieter Serry
Quick Step Floors
op 39"
59
Guy Niv
Israel Cycling Academy
z.t
60
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
61
José Gonçalves
Team Katusha Alpecin
z.t
62
Nikita Stalnov
Astana Pro Team
z.t
63
Gorka Izagirre Insausti
Bahrein - Merida
z.t
64
Hector Carretero
Movistar Team
z.t
65
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
66
Marco Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
67
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
z.t
68
Matteo Badilatti
Team Vorarlberg - Santic
z.t
69
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF
z.t
70
Filippo Zaccanti
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 44"
71
Stephen Cummings
Team Dimension Data
z.t
72
Sacha Modolo
Team EF Education First - Drapac
z.t
73
Luis Léon Sanchez Gil
Astana Pro Team
z.t
74
Carlos Alberto Betancur Gomez
Movistar Team
z.t
75
Awet Ghebremedhin
Israel Cycling Academy
z.t
76
Manuele Mori
UAE Team Emirates
op 48"
77
Jan Hirt
Astana Pro Team
z.t
78
Luca Raggio
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
79
Edward Ravasi
UAE Team Emirates
op 1'03"
80
Lorenzo Rota
Bardiani CSF
op 1'35"
81
Eros Capecchi
Quick Step Floors
op 1'45"
82
Jaime Castrillo
Movistar Team
z.t
83
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
op 1'50"
84
Mirco Maestri
Bardiani CSF
op 2'06"
85
Maxim Pirard
Bahrein - Merida
op 3'11"
Kasper Asgreen
Quick Step Floors
DNF
Tiesj Benoot
Lotto - Soudal
DNF
Egan Arley Bernal Gomez
Team Sky
DNF
Joan Bou Company
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
DNF
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
DNF
Damiano Caruso
BMC Racing Team
DNF
Sergei Chernetski
Astana Pro Team
DNF
Mekseb Debesay
Team Dimension Data
DNF
Jose Manuel Diaz Gallego
Israel Cycling Academy
DNF
Joe Dombrowski
Team EF Education First - Drapac
DNF
José Fernandes Neves
W52/Fc Porto
DNF
Sergey Firsanov
Gazprom - Rusvelo
DNF
Miguel Eduardo Florez Lopez
Wilier Triestina - Selle Italia
DNF
Davide Formolo
Bora - HansGrohe
DNF
Eduard-Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
DNF
Robert Kiserlovski
Team Katusha Alpecin
DNF
Ilia Koshevoy
Wilier Triestina - Selle Italia
DNF
Bjorg Lambrecht
Lotto - Soudal
DNF
Juan José Lobato del Valle
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
DNF
Rafal Majka
Bora - HansGrohe
DNF
Maxime Monfort
Lotto - Soudal
DNF
Lachlan David Morton
Team Dimension Data
DNF
Rubén Plaza Molina
Israel Cycling Academy
DNF
Simone Ponzi
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
DNF
Nicolas Rinaldi
Wilier Triestina - Selle Italia
DNF
Simon Spilak
Team Katusha Alpecin
DNF
Rory Sutherland
UAE Team Emirates
DNF
Marco Tizza
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
DNF
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Tim Wellens
Lotto - Soudal
DNF
Ilnur Zakarin
Team Katusha Alpecin
DNF
Thomas De Gendt
Lotto - Soudal
DNF
David De La Cruz Melgarejo
Team Sky
DNF
Marco Canola
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
DNS
Pawel Poljanski
Bora - HansGrohe
DNS
Edoardo Zardini
Wilier Triestina - Selle Italia
DNS
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2016
2015
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1916
1915
1914
1913
1912
1911
1910
1908
1907
1906
Info
Parcours
Result
Palmares