En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro del Piemonte
Result
1
Giacomo Nizzolo
Trek - Segafredo
4u25'21"
2
Fernando Gaviria Rendon
Etixx - Quick Step
z.t
3
Daniele Bennati
Tinkoff
z.t
4
Juan José Lobato del Valle
Movistar Team
z.t
5
Sonny Colbrelli
Bardiani - CSF
z.t
6
Philippe Gilbert
BMC Racing Team
z.t
7
Ben Swift
Team Sky
z.t
8
Zdenek Stybar
Etixx - Quick Step
z.t
9
Filippo Pozzato
Wilier Triestina - Southeast
z.t
10
Alberto Bettiol
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
z.t
11
Romain Hardy
Cofidis
z.t
12
Manuele Mori
Lampre - Merida
z.t
13
Kristoffer Skjerping
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
z.t
14
Jan Bakelants
Ag2r - La Mondiale
z.t
15
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
z.t
16
Maciej Paterski
CCC Sprandi Polkowice
z.t
17
Angel Madrazo Ruiz
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
18
Simone Petilli
Lampre - Merida
z.t
19
Tiago José Pinto Machado
Team Katusha
z.t
20
Rudy Molard
Cofidis
op 6"
21
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
22
Michael Gogl
Tinkoff
op 0"
23
Tom-Jelte Slagter
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
op 12"
24
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
op 0"
25
Richard Carapaz
Movistar Team
z.t
26
Alessio Taliani
Androni Giocattoli
op 21"
27
Enrico Barbin
Bardiani - CSF
z.t
28
Nicolas Jonathan Castroviejo
Movistar Team
z.t
29
Kristijan Durasek
Lampre - Merida
op 25"
30
David Arroyo Duran
Caja Rural - Seguros RGA
op 0"
31
Mattia Cattaneo
Lampre - Merida
z.t
32
Damiano Cunego
Nippo - Vini Fantini
z.t
33
Fabio Felline
Trek - Segafredo
op 36"
34
Damiano Caruso
BMC Racing Team
op 40"
35
Stephane Rossetto
Cofidis
op 1'02"
36
Toms Skujins
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
op 1'12"
37
Pieter Serry
Etixx - Quick Step
z.t
38
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli
op 1'23"
39
Simone Velasco
Bardiani - CSF
op 2'24"
40
Alexander Kolobnev
Gazprom - Rusvelo
z.t
41
Remy Rochas
Ag2r - La Mondiale
z.t
42
Andrea Fedi
Wilier Triestina - Southeast
z.t
43
Lorenzo Fortunato
Tinkoff
z.t
44
Eduard Prades Reverte
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'26"
45
Zhandos Bizhigitov
Vino 4-Ever Sko
z.t
46
Simone Ponzi
CCC Sprandi Polkowice
z.t
47
Alberto Nardin
Androni Giocattoli
z.t
48
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
z.t
49
Davide Ballerini
Tinkoff
z.t
50
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
z.t
51
Andrei Solomennikov
Gazprom - Rusvelo
z.t
52
Grega Bole
Nippo - Vini Fantini
z.t
53
Branislau Samoilau
CCC Sprandi Polkowice
z.t
54
Michael Schär
BMC Racing Team
z.t
55
Matteo Trentin
Etixx - Quick Step
z.t
56
Jan Polanc
Lampre - Merida
z.t
57
Matteo Bono
Lampre - Merida
z.t
58
Pavel Kochetkov
Team Katusha
z.t
59
Victor De La Parte Gonzalez
CCC Sprandi Polkowice
z.t
60
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
z.t
61
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
z.t
62
Mirco Maestri
Bardiani - CSF
z.t
63
Carlos Alberto Betancur Gomez
Movistar Team
z.t
64
Philip Deignan
Team Sky
z.t
65
Arnold Jeannesson
Cofidis
z.t
66
Simone Consonni
z.t
67
Filippo Ganna
z.t
68
Eduard-Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini
op 6'16"
69
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
70
Alessandro Vanotti
Astana Pro Team
z.t
71
Brent Bookwalter
BMC Racing Team
z.t
72
Jean-Pierre Drucker
BMC Racing Team
z.t
73
Rafael Andriato
Wilier Triestina - Southeast
op 8'15"
74
Manuel Belletti
Wilier Triestina - Southeast
z.t
75
Eugert Zhupa
Wilier Triestina - Southeast
z.t
76
Paolo Simion
Bardiani - CSF
z.t
77
Elia Viviani
Team Sky
z.t
78
Riccardo Minali
z.t
79
Nicola Ruffoni
Bardiani - CSF
z.t
80
Fabio Sabatini
Etixx - Quick Step
z.t
81
Kristijan Koren
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
z.t
82
Alan Marangoni
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
z.t
83
Juraj Sagan
Tinkoff
z.t
84
Daniele Ratto
Androni Giocattoli
z.t
85
Marco Coledan
Trek - Segafredo
z.t
86
Ricardo Vilela
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
87
Michael Bresciani
z.t
88
Andre Fernando S. Martins Cardoso
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
z.t
89
Matti Breschel
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
z.t
90
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
z.t
91
Ariel Maximiliano Richeze
Etixx - Quick Step
z.t
92
Angel Vicioso Arcos
Team Katusha
z.t
93
Alberto Losada Alguacil
Team Katusha
z.t
94
Edoardo Affini
z.t
95
Vasili Kiryienka
Team Sky
z.t
96
Sergio Pardilla Bellon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
97
Marcus Burghardt
BMC Racing Team
op 8'36"
98
Jerome Cousin
Cofidis
op 16'38"
99
Anthony Perez
Cofidis
z.t
100
Manuele Boaro
Tinkoff
z.t
101
Matteo Tosatto
Tinkoff
z.t
102
Marco Bandiera
Androni Giocattoli
z.t
103
Rick Zabel
BMC Racing Team
z.t
104
Rui Alberto Costa Da Faria
Lampre - Merida
z.t
105
Yonder Godoy
Wilier Triestina - Southeast
z.t
106
Liam Bertazzo
Wilier Triestina - Southeast
z.t
107
Sylwester Szmyd
CCC Sprandi Polkowice
z.t
108
Artur Ershov
Gazprom - Rusvelo
z.t
109
Sergey Nikolaev
Gazprom - Rusvelo
z.t
110
Marcin Mrozek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
111
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
z.t
112
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
113
Rein Taaramae
Team Katusha
z.t
114
Egor Silin
Team Katusha
z.t
115
Dmitrii Kozonchuk
Team Katusha
z.t
116
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
117
Ian Stannard
Team Sky
z.t
118
Benoit Cosnefroy
Ag2r - La Mondiale
z.t
Erik Baska
Tinkoff
DNF
Nicola Boem
Bardiani - CSF
DNF
Rodrigo Contreras Pinzon
Etixx - Quick Step
DNF
Laurens De Plus
Etixx - Quick Step
DNF
Nicolas Edet
Cofidis
DNF
Iuri Filosi
Nippo - Vini Fantini
DNF
Floris Gerts
BMC Racing Team
DNF
Adrian Honkisz
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Tanel Kangert
Astana Pro Team
DNF
Yuma Koishi
Nippo - Vini Fantini
DNF
Nurbolat Kulimbetov
Astana City
DNF
Michal Kwiatkowski
Team Sky
DNF
David Lopez Garcia
Team Sky
DNF
Miguel Angel López Moreno
Astana Pro Team
DNF
Jakub Mareczko
Wilier Triestina - Southeast
DNF
Sacha Modolo
Lampre - Merida
DNF
Franco Pellizotti
Androni Giocattoli
DNF
Stefano Pirazzi
Bardiani - CSF
DNF
Salvatore Puccio
Team Sky
DNF
Joaquím Rodriguez Oliver
Team Katusha
DNF
Diego Rosa
Astana Pro Team
DNF
Alexander Serov
Gazprom - Rusvelo
DNF
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
DNF
Ruslan Tleubayev
Astana Pro Team
DNF
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Androni Giocattoli
DNF
Serghei Tvetcov
Androni Giocattoli
DNF
Genki Yamamoto
Nippo - Vini Fantini
DNF
Gianfranco Zilioli
Nippo - Vini Fantini
DNF
Pierpaolo De Negri
Nippo - Vini Fantini
DNF
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2016
2015
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1916
1915
1914
1913
1912
1911
1910
1908
1907
1906
Info
Parcours
Result
Palmares