En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tirreno-Adriatico
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
16/03
Foligno
Fossombrone
223 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Alexey Lutsenko
Astana Pro Team
5u16'29"
2
Primož Roglič
Team Jumbo - Visma
z.t
3
Adam Yates
Mitchelton - Scott
z.t
4
Jakob Fuglsang
Astana Pro Team
z.t
5
Davide Formolo
Bora - HansGrohe
op 9"
6
Alberto Bettiol
EF Education First Pro Cycling Team
op 23"
7
Simon Clarke
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
8
Tiesj Benoot
Lotto - Soudal
z.t
9
Julian Alaphilippe
Deceuninck - Quick Step
z.t
10
Wout Poels
Team Sky
z.t
11
Rui Alberto Costa Da Faria
UAE Team Emirates
z.t
12
Richard Carapaz
Movistar Team
z.t
13
Thibaut Pinot
Groupama - FDJ
z.t
14
Roman Kreuziger
Team Dimension Data
z.t
15
Dayer Uberney Quintana Rojas
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
16
Rafal Majka
Bora - HansGrohe
z.t
17
Tom Dumoulin
Team Sunweb
z.t
18
Vincenzo Nibali
Bahrein - Merida
z.t
19
Sam Oomen
Team Sunweb
op 28"
20
Jan Polanc
UAE Team Emirates
op 44"
21
Greg Van Avermaet
CCC Team
z.t
22
Toms Skujins
Trek - Segafredo
z.t
23
Matej Mohoric
Bahrein - Merida
op 55"
24
Tim Wellens
Lotto - Soudal
op 1'04"
25
Nicolas Jonathan Castroviejo
Team Sky
z.t
26
Robert Gesink
Team Jumbo - Visma
z.t
27
Tanel Kangert
EF Education First Pro Cycling Team
op 2'23"
28
Ruben Guerreiro
Team Katusha Alpecin
op 2'47"
29
Clement Venturini
Ag2r - La Mondiale
op 3'00"
30
José Gonçalves
Team Katusha Alpecin
z.t
31
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
32
Nicola Conci
Trek - Segafredo
z.t
33
Tom-Jelte Slagter
Team Dimension Data
op 3'14"
34
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
op 44"
35
Edoardo Zardini
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 3'54"
36
Brent Bookwalter
Mitchelton - Scott
z.t
37
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
op 4'22"
38
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
op 5'31"
39
Nelson Oliveira
Movistar Team
op 5'40"
40
Zdenek Stybar
Deceuninck - Quick Step
z.t
41
Jens Keukeleire
Lotto - Soudal
op 6'37"
42
Lukasz Wisniowski
CCC Team
op 6'39"
43
Joey Rosskopf
CCC Team
op 8'04"
44
Dario Cataldo
Astana Pro Team
z.t
45
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
46
Michael Schär
CCC Team
z.t
47
Marcus Burghardt
Bora - HansGrohe
op 8'37"
48
Luke Durbridge
Mitchelton - Scott
op 9'28"
49
Christopher Juul Jensen
Mitchelton - Scott
z.t
50
Nicholas Roche
Team Sunweb
z.t
51
Sep Vanmarcke
EF Education First Pro Cycling Team
op 10'41"
52
Julien Simon
Cofidis
op 11'21"
53
Giovanni Visconti
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
54
Simone Velasco
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
55
Davide Ballerini
Astana Pro Team
z.t
56
Nathan Van Hooydonck
CCC Team
z.t
57
Michael Valgren Andersen
Team Dimension Data
z.t
58
Anthony Roux
Groupama - FDJ
z.t
59
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
z.t
60
Tom Van Asbroeck
Israel Cycling Academy
z.t
61
Yves Lampaert
Deceuninck - Quick Step
z.t
62
Jenthe Biermans
Team Katusha Alpecin
z.t
63
Jasha Sütterlin
Movistar Team
z.t
64
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
z.t
65
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
z.t
66
Enrico Battaglin
Team Katusha Alpecin
op 13'30"
67
Reinardt Janse van Rensburg
Team Dimension Data
z.t
68
Steve Morabito
Groupama - FDJ
z.t
69
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
z.t
70
Ben Hermans
Israel Cycling Academy
z.t
71
Eduard Prades Reverte
Movistar Team
z.t
72
Jan Tratnik
Bahrein - Merida
z.t
73
Kasper Asgreen
Deceuninck - Quick Step
z.t
74
Luis Mas Bonet
Movistar Team
z.t
75
Damien Howson
Mitchelton - Scott
z.t
76
Anthony Perez
Cofidis
z.t
77
Søren Kragh Andersen
Team Sunweb
z.t
78
Stephen Cummings
Team Dimension Data
op 15'17"
79
Gijs Van Hoecke
CCC Team
op 15'46"
80
Fernando Gaviria Rendon
UAE Team Emirates
z.t
81
Salvatore Puccio
Team Sky
z.t
82
Carl Fredrik Hagen
Lotto - Soudal
z.t
83
Victor Campenaerts
Lotto - Soudal
z.t
84
Sebastian Langeveld
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
85
Omar Fraile Matarranza
Astana Pro Team
op 17'11"
86
Peter Sagan
Bora - HansGrohe
op 20'38"
87
Oscar Gatto
Bora - HansGrohe
op 20'11"
88
Dorian Godon
Ag2r - La Mondiale
op 29'40"
89
Davide Gabburo
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 21'30"
90
Elia Viviani
Deceuninck - Quick Step
op 29'55"
91
Krists Neilands
Israel Cycling Academy
op 20'11"
92
Guillaume Van Keirsbulck
CCC Team
op 21'30"
93
Maciej Bodnar
Bora - HansGrohe
z.t
94
Michael Hepburn
Mitchelton - Scott
op 29'55"
95
Giacomo Nizzolo
Team Dimension Data
z.t
96
Michael Bresciani
Bardiani CSF
z.t
97
Valerio Conti
UAE Team Emirates
z.t
98
Natnael Berhane
Cofidis
op 21'30"
99
Sebastian Schönberger
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 29'55"
100
Marcel Sieberg
Bahrein - Merida
z.t
101
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
op 30'23"
102
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
op 20'38"
103
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
op 29'55"
104
Filippo Ganna
Team Sky
z.t
105
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
op 29'40"
106
Julien Duval
Ag2r - La Mondiale
op 21'30"
107
Viacheslav Kuznetsov
Team Katusha Alpecin
op 20'11"
108
Alexander Porsev
Gazprom - Rusvelo
op 29'55"
109
Stefan Küng
Groupama - FDJ
op 21'30"
110
Markel Irizar Aranburu
Trek - Segafredo
op 29'55"
111
Tom Bohli
UAE Team Emirates
z.t
112
Oliviero Troia
UAE Team Emirates
z.t
113
Luca Wackermann
Bardiani CSF
op 30'23"
114
Benjamin Thomas
Groupama - FDJ
op 29'55"
115
Rohan Dennis
Bahrein - Merida
z.t
116
Miles Scotson
Groupama - FDJ
op 30'23"
117
Robert Power
Team Sunweb
op 20'11"
118
Alexander Cataford
Israel Cycling Academy
op 29'55"
119
Benjamin King
Team Dimension Data
z.t
120
Chad Haga
Team Sunweb
z.t
121
Alexis Vuillermoz
Ag2r - La Mondiale
op 29'40"
122
Cyril Lemoine
Cofidis
op 20'38"
123
Nikolay Cherkasov
Gazprom - Rusvelo
op 29'55"
124
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
125
Mirco Maestri
Bardiani CSF
op 21'30"
126
Davide Cimolai
Israel Cycling Academy
op 30'23"
127
Ian Stannard
Team Sky
op 20'11"
128
Paolo Simion
Bardiani CSF
op 29'55"
129
Mads Würtz Schmidt
Team Katusha Alpecin
z.t
130
Luca Pacioni
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
131
Jos van Emden
Team Jumbo - Visma
z.t
132
Enrico Barbin
Bardiani CSF
op 21'30"
133
Simone Consonni
UAE Team Emirates
op 29'55"
134
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF
z.t
135
Taylor Phinney
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
136
Daniel Oss
Bora - HansGrohe
op 20'11"
137
Laurens De Plus
Team Jumbo - Visma
op 20'38"
138
Paul Martens
Team Jumbo - Visma
op 30'23"
139
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
op 29'55"
140
Sacha Modolo
EF Education First Pro Cycling Team
op 30'23"
141
Ariel Maximiliano Richeze
Deceuninck - Quick Step
op 29'55"
142
Silvan Dillier
Ag2r - La Mondiale
op 30'23"
143
Matthias Brandle
Israel Cycling Academy
op 29'55"
144
Conor Dunne
Israel Cycling Academy
z.t
145
Tony Martin
Team Jumbo - Visma
z.t
146
Michael Morkov
Deceuninck - Quick Step
z.t
147
Nikias Arndt
Team Sunweb
z.t
148
Phil Bauhaus
Bahrein - Merida
op 30'23"
Ian Boswell
Team Katusha Alpecin
DNF
Koen Bouwman
Team Jumbo - Visma
DNF
Dimitri Claeys
Cofidis
DNF
Alexander Edmondson
Mitchelton - Scott
DNF
Geraint Thomas
Team Sky
DNF
Ildar Arslanov
Gazprom - Rusvelo
OTL
Stepan Kuriyanov
Gazprom - Rusvelo
OTL
Marco Maronese
Bardiani CSF
OTL
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares