En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tirreno-Adriatico
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
11/03
Castelraimondo
Filottrano
178 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Adam Yates
Mitchelton - Scott
4u16'35"
2
Peter Sagan
Bora - HansGrohe
op 7"
3
Michal Kwiatkowski
Team Sky
z.t
4
Tiesj Benoot
Lotto - Soudal
z.t
5
Rigoberto Urán
Team EF Education First - Drapac
z.t
6
Geraint Thomas
Team Sky
z.t
7
Mikel Landa Meana
Movistar Team
z.t
8
Jaime Roson Garcia
Movistar Team
z.t
9
Romain Bardet
Ag2r - La Mondiale
z.t
10
Damiano Caruso
BMC Racing Team
z.t
11
Davide Formolo
Bora - HansGrohe
z.t
12
George Bennett
Team LottoNL - Jumbo
op 12"
13
Alexey Lutsenko
Astana Pro Team
z.t
14
Domenico Pozzovivo
Bahrein - Merida
op 15"
15
José Gonçalves
Team Katusha Alpecin
z.t
16
Sep Vanmarcke
Team EF Education First - Drapac
z.t
17
Vincenzo Nibali
Bahrein - Merida
op 23"
18
Greg Van Avermaet
BMC Racing Team
op 25"
19
Sergey Firsanov
Gazprom - Rusvelo
op 38"
20
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
z.t
21
Fabio Aru
UAE Team Emirates
z.t
22
Daryl Impey
Mitchelton - Scott
z.t
23
Jan Polanc
UAE Team Emirates
z.t
24
Louis Meintjes
Team Dimension Data
z.t
25
Fabio Felline
Trek - Segafredo
z.t
26
Tony Martin
Team Katusha Alpecin
z.t
27
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
z.t
28
Marco Canola
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
29
Zdenek Stybar
Quick Step Floors
z.t
30
Davide Villella
Astana Pro Team
op 44"
31
Miguel Angel López Moreno
Astana Pro Team
z.t
32
Rafal Majka
Bora - HansGrohe
op 50"
33
Daniel Oss
Bora - HansGrohe
op 1'06"
34
Edoardo Zardini
Wilier Triestina - Selle Italia
op 1'11"
35
Philippe Gilbert
Quick Step Floors
z.t
36
Edvald Boasson-Hagen
Team Dimension Data
z.t
37
Scott Thwaites
Team Dimension Data
z.t
38
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
z.t
39
Ivan Santaromita
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
40
Simon Spilak
Team Katusha Alpecin
z.t
41
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
op 1'16"
42
Julien Vermote
Team Dimension Data
op 1'19"
43
Mathias Frank
Ag2r - La Mondiale
z.t
44
Kanstantsin Sivtsov
Bahrein - Merida
op 1'54"
45
Davide Cimolai
Groupama - FDJ
z.t
46
Jens Keukeleire
Lotto - Soudal
z.t
47
Bob Jungels
Quick Step Floors
z.t
48
Simone Ponzi
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
49
Simon Clarke
Team EF Education First - Drapac
z.t
50
Steve Morabito
Groupama - FDJ
z.t
51
Jack Bauer
Mitchelton - Scott
z.t
52
Marcus Burghardt
Bora - HansGrohe
op 2'03"
53
Primož Roglič
Team LottoNL - Jumbo
op 2'48"
54
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
op 3'26"
55
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
z.t
56
Nelson Oliveira
Movistar Team
op 3'45"
57
Kristijan Koren
Bahrein - Merida
z.t
58
Oscar Gatto
Astana Pro Team
op 3'48"
59
Michael Schär
BMC Racing Team
op 4'38"
60
Franco Pellizotti
Bahrein - Merida
op 5'16"
61
Dario Cataldo
Astana Pro Team
z.t
62
Michael Hepburn
Mitchelton - Scott
op 5'27"
63
Luke Durbridge
Mitchelton - Scott
z.t
64
Victor Campenaerts
Lotto - Soudal
op 7'03"
65
Andriy Grivko
Astana Pro Team
op 7'48"
66
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
z.t
67
Vasili Kiryienka
Team Sky
op 7'51"
68
Gianni Moscon
Team Sky
z.t
69
August Jensen
Israel Cycling Academy
op 7'54"
70
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
op 7'58"
71
Rohan Dennis
BMC Racing Team
op 8'05"
72
Alberto Bettiol
BMC Racing Team
z.t
73
Christopher Froome
Team Sky
z.t
74
Tanel Kangert
Astana Pro Team
op 9'00"
75
Jos van Emden
Team LottoNL - Jumbo
op 9'23"
76
Clement Venturini
Ag2r - La Mondiale
z.t
77
Sonny Colbrelli
Bahrein - Merida
op 11'08"
78
Salvatore Puccio
Team Sky
z.t
79
Filippo Ganna
UAE Team Emirates
z.t
80
Aliaksandr Riabushenko
UAE Team Emirates
z.t
81
Luka Mezgec
Mitchelton - Scott
z.t
82
Nicolas Jonathan Castroviejo
Team Sky
z.t
83
Jens Debusschere
Lotto - Soudal
z.t
84
Gijs Van Hoecke
Team LottoNL - Jumbo
z.t
85
Nikolas Maes
Lotto - Soudal
z.t
86
Boy van Poppel
Trek - Segafredo
z.t
87
Marco Marcato
UAE Team Emirates
op 12'49"
88
Stefan Küng
BMC Racing Team
z.t
89
Iljo Keisse
Quick Step Floors
z.t
90
Fernando Gaviria Rendon
Quick Step Floors
z.t
91
Ariel Maximiliano Richeze
Quick Step Floors
z.t
92
Daniele Bennati
Movistar Team
z.t
93
Ben Hermans
Israel Cycling Academy
op 14'20"
94
Nathan Haas
Team Katusha Alpecin
z.t
95
Julien Duval
Ag2r - La Mondiale
z.t
96
Patrick Bevin
BMC Racing Team
z.t
97
Eduard-Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
98
Tomasz Marczynski
Lotto - Soudal
op 14'28"
99
Filippo Pozzato
Wilier Triestina - Selle Italia
op 15'51"
100
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
z.t
101
Alexandre Geniez
Ag2r - La Mondiale
z.t
102
Aleksander Vlasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
103
Nicola Bagioli
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
104
Daniel Hoelgaard
Groupama - FDJ
z.t
105
Tom Van Asbroeck
Team EF Education First - Drapac
z.t
106
Matteo Busato
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
107
Alex Dowsett
Team Katusha Alpecin
op 20'15"
108
Ryan Mullen
Trek - Segafredo
z.t
109
Nikolay Cherkasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
110
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
z.t
111
Marco Coledan
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
112
Matthias Brandle
Trek - Segafredo
z.t
113
Jasha Sütterlin
Movistar Team
z.t
114
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
115
Rick Zabel
Team Katusha Alpecin
z.t
116
Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
z.t
117
Damiano Cunego
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
118
Guy Sagiv
Israel Cycling Academy
z.t
119
Krists Neilands
Israel Cycling Academy
z.t
120
Marc Sarreau
Groupama - FDJ
z.t
121
Jacopo Mosca
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
122
Benoît Vaugrenard
Groupama - FDJ
z.t
123
Jakub Mareczko
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
124
Sacha Modolo
Team EF Education First - Drapac
z.t
125
Robert Wagner
Team LottoNL - Jumbo
z.t
126
Marcel Kittel
Team Katusha Alpecin
z.t
127
Maarten Wynants
Team LottoNL - Jumbo
z.t
128
Liam Bertazzo
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
129
Stepan Kuriyanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
130
Simone Consonni
UAE Team Emirates
z.t
131
Chad Haga
Team Sunweb
z.t
132
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
133
Danny van Poppel
Team LottoNL - Jumbo
z.t
134
Alexander Foliforov
Gazprom - Rusvelo
z.t
135
Sho Hatsuyama
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
136
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
z.t
137
Niki Terpstra
Quick Step Floors
z.t
138
Nikias Arndt
Team Sunweb
z.t
139
Lennard Kämna
Team Sunweb
z.t
140
Taylor Phinney
Team EF Education First - Drapac
z.t
141
Ramunas Navardauskas
Bahrein - Merida
z.t
142
Maciej Bodnar
Bora - HansGrohe
z.t
143
Wilco Kelderman
Team Sunweb
z.t
144
Leopold Konig
Bora - HansGrohe
z.t
Bernhard Eisel
Team Dimension Data
DNF
Caleb Ewan
Mitchelton - Scott
DNF
Mark Renshaw
Team Dimension Data
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares