En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tirreno-Adriatico
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
14/03
Cascina
Arezzo
206 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Peter Sagan
Cannondale
5u10'17"
2
Michal Kwiatkowski
Omega Pharma - Quick Step
z.t
3
Simon Clarke
Orica-GreenEDGE
z.t
4
Philippe Gilbert
BMC Racing Team
z.t
5
Daryl Impey
Orica-GreenEDGE
z.t
6
Daniele Bennati
Tinkoff - Saxo
z.t
7
André Greipel
Lotto - Belisol Team
z.t
8
Simon Geschke
Team Giant - Shimano
z.t
9
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
op 4"
10
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
z.t
11
Rigoberto Urán
Omega Pharma - Quick Step
z.t
12
Arnaud Démare
FDJ.fr
op 6"
13
Julian David Arredondo
Trek Factory Racing
z.t
14
Alberto Contador Velasco
Tinkoff - Saxo
z.t
15
Andriy Grivko
Astana Pro Team
z.t
16
Richie Porte
Sky Procycling
z.t
17
Robert Kiserlovski
Trek Factory Racing
z.t
18
Sacha Modolo
Lampre - Merida
z.t
19
Cadel Evans
BMC Racing Team
z.t
20
Giampaolo Caruso
Katusha
z.t
21
Robert Gesink
Belkin Pro Cycling Team
z.t
22
Yoann Offredo
FDJ.fr
z.t
23
Jean-Christophe Peraud
Ag2r - La Mondiale
z.t
24
Jurgen Roelandts
Lotto - Belisol Team
z.t
25
Damiano Cunego
Lampre - Merida
z.t
26
Martin Elmiger
IAM Cycling
z.t
27
Bauke Mollema
Belkin Pro Cycling Team
z.t
28
Alexey Lutsenko
Astana Pro Team
z.t
29
Bartosz Huzarski
Team Netapp - Endura
z.t
30
Daniel Moreno Fernandez
Katusha
z.t
31
Christopher Horner
Lampre - Merida
z.t
32
Tony Martin
Omega Pharma - Quick Step
z.t
33
Sonny Colbrelli
Bardiani Valvole - CSF Inox
op 14"
34
Michele Scarponi
Astana Pro Team
z.t
35
Roman Kreuziger
Tinkoff - Saxo
z.t
36
Nicholas Roche
Tinkoff - Saxo
z.t
37
Ben Hermans
BMC Racing Team
z.t
38
Manuele Mori
Lampre - Merida
z.t
39
Luke Durbridge
Orica-GreenEDGE
z.t
40
Domenico Pozzovivo
Ag2r - La Mondiale
z.t
41
Dominik Nerz
BMC Racing Team
z.t
42
Diego Ulissi
Lampre - Merida
z.t
43
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
z.t
44
Tanel Kangert
Astana Pro Team
z.t
45
Alexandre Geniez
FDJ.fr
z.t
46
Jack Bauer
Garmin - Sharp
z.t
47
Filippo Pozzato
Lampre - Merida
z.t
48
Marco Canola
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
49
Alexander Kolobnev
Katusha
z.t
50
Moreno Moser
Cannondale
z.t
51
Nairo Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
52
Thibaut Pinot
FDJ.fr
z.t
53
Enrico Battaglin
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
54
Bram Tankink
Belkin Pro Cycling Team
z.t
55
Johan Vansummeren
Garmin - Sharp
z.t
56
Tiago José Pinto Machado
Team Netapp - Endura
z.t
57
Ivan Basso
Cannondale
z.t
58
Eros Capecchi
Movistar Team
z.t
59
Kristijan Koren
Cannondale
z.t
60
Maciej Bodnar
Cannondale
z.t
61
Iker Camaño Ortuzar
Team Netapp - Endura
z.t
62
Janez Brajkovic
Astana Pro Team
z.t
63
Beñat Intxausti Elorriaga
Movistar Team
z.t
64
Mikel Nieve Ituralde
Sky Procycling
z.t
65
Thomas Lövkvist
IAM Cycling
z.t
66
Marcel Wyss
IAM Cycling
z.t
67
Vladimir Gusev
Katusha
z.t
68
Cameron Meyer
Orica-GreenEDGE
z.t
69
Andrew Talansky
Garmin - Sharp
z.t
70
Heinrich Haussler
IAM Cycling
op 23"
71
Kanstantsin Sivtsov
Sky Procycling
z.t
72
Nicolas Jonathan Castroviejo
Movistar Team
z.t
73
Fabian Cancellara
Trek Factory Racing
op 26"
74
Benjamin King
Garmin - Sharp
z.t
75
Matthias Brandle
IAM Cycling
z.t
76
Pierre Rolland
Team Europcar
op 28"
77
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Tinkoff - Saxo
op 31"
78
Steve Morabito
BMC Racing Team
z.t
79
Stefano Pirazzi
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
80
Tony Hurel
Team Europcar
z.t
81
Dmitrii Kozonchuk
Katusha
op 36"
82
Ian Stannard
Sky Procycling
z.t
83
Zakkari Dempster
Team Netapp - Endura
z.t
84
David De La Cruz Melgarejo
Team Netapp - Endura
z.t
85
Yukiya Arashiro
Team Europcar
z.t
86
Romain Sicard
Team Europcar
z.t
87
Marc Goos
Belkin Pro Cycling Team
op 42"
88
Kristian Sbaragli
MTN - Qhubeka
op 45"
89
Nick Nuyens
Garmin - Sharp
z.t
90
Oscar Gatto
Cannondale
op 49"
91
Bart De Clercq
Lotto - Belisol Team
z.t
92
Angel Vicioso Arcos
Katusha
z.t
93
Mark Cavendish
Omega Pharma - Quick Step
z.t
94
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
z.t
95
Michael Schär
BMC Racing Team
z.t
96
Maxim Belkov
Katusha
z.t
97
David Boucher
FDJ.fr
z.t
98
Adriano Malori
Movistar Team
z.t
99
Maarten Tjallingii
Belkin Pro Cycling Team
z.t
100
Tom Dumoulin
Team Giant - Shimano
z.t
101
Markel Irizar Aranburu
Trek Factory Racing
z.t
102
Sam Bennett
Team Netapp - Endura
z.t
103
Ivan Santaromita
Orica-GreenEDGE
z.t
104
Dominic Klemme
IAM Cycling
z.t
105
Davide Malacarne
Team Europcar
z.t
106
Maxim Iglinsky
Astana Pro Team
z.t
107
Davide Appollonio
Ag2r - La Mondiale
z.t
108
Sep Vanmarcke
Belkin Pro Cycling Team
z.t
109
Daniel Martin
Garmin - Sharp
z.t
110
Thomas Dekker
Garmin - Sharp
z.t
111
Igor Anton Hernandez
Movistar Team
z.t
112
Tobias Ludvigsson
Team Giant - Shimano
z.t
113
Bradley Wiggins
Sky Procycling
z.t
114
Peter Kennaugh
Sky Procycling
z.t
115
Murilo Antonio Fischer
FDJ.fr
z.t
116
Hayden Roulston
Trek Factory Racing
z.t
117
Jesse Sergent
Trek Factory Racing
z.t
118
Paolo Longo Borghini
Cannondale
z.t
119
Ignatas Konovalovas
MTN - Qhubeka
z.t
120
Adam Hansen
Lotto - Belisol Team
z.t
121
Jacobus Venter
MTN - Qhubeka
z.t
122
Alexandre Pichot
Team Europcar
z.t
123
Alan Marangoni
Cannondale
z.t
124
Yaroslav Popovych
Trek Factory Racing
z.t
125
Mickael Delage
FDJ.fr
z.t
126
Filippo Fortin
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
127
Jens Debusschere
Lotto - Belisol Team
z.t
128
Luca Paolini
Katusha
z.t
129
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
130
Vincent Jérôme
Team Europcar
z.t
131
Manuel Quinziato
BMC Racing Team
z.t
132
Marcel Sieberg
Lotto - Belisol Team
z.t
133
William Bonnet
FDJ.fr
z.t
134
Svein Tuft
Orica-GreenEDGE
z.t
135
Roger Kluge
IAM Cycling
op 1'15"
136
Nicola Ruffoni
Bardiani Valvole - CSF Inox
op 1'31"
137
Alessandro Petacchi
Omega Pharma - Quick Step
op 1'47"
138
Wout Poels
Omega Pharma - Quick Step
op 1'57"
139
Matteo Trentin
Omega Pharma - Quick Step
z.t
140
Daniel Teklehaimanot Girmazion
MTN - Qhubeka
op 2'00"
141
Tom Veelers
Team Giant - Shimano
op 2'04"
142
Nikias Arndt
Team Giant - Shimano
z.t
143
Robert Wagner
Belkin Pro Cycling Team
op 2'14"
144
Michael Hepburn
Orica-GreenEDGE
z.t
145
Bernhard Eisel
Sky Procycling
z.t
146
Manuele Boaro
Tinkoff - Saxo
z.t
147
Matteo Tosatto
Tinkoff - Saxo
z.t
148
Tom Stamsnijder
Team Giant - Shimano
z.t
149
Michael Morkov
Tinkoff - Saxo
z.t
150
Paul Voss
Team Netapp - Endura
z.t
151
David Millar
Garmin - Sharp
z.t
152
Marco Coledan
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
153
Davide Cimolai
Lampre - Merida
z.t
154
Frederik Willems
Lotto - Belisol Team
op 2'42"
155
Patrick Gretsch
Ag2r - La Mondiale
z.t
156
Stijn Devolder
Trek Factory Racing
z.t
157
Gerald Ciolek
MTN - Qhubeka
op 49"
158
Jens Mouris
Orica-GreenEDGE
op 3'09"
159
Mark Renshaw
Omega Pharma - Quick Step
op 3'15"
160
Damien Gaudin
Ag2r - La Mondiale
op 3'19"
161
Matteo Pelucchi
IAM Cycling
op 3'26"
162
Cesare Benedetti
Team Netapp - Endura
op 3'32"
163
Bjorn Thurau
Team Europcar
op 3'34"
164
Roy Curvers
Team Giant - Shimano
z.t
165
Jay Robert Thomson
MTN - Qhubeka
op 6'15"
166
Andreas Stauff
MTN - Qhubeka
z.t
167
Marcel Kittel
Team Giant - Shimano
op 9'10"
168
Tom Leezer
Belkin Pro Cycling Team
z.t
169
Ariel Maximiliano Richeze
Lampre - Merida
z.t
170
Alex Dowsett
Movistar Team
z.t
171
Nicola Boem
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
172
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
op 13'36"
Dario Cataldo
Sky Procycling
DNF
Sergio Pardilla Bellon
MTN - Qhubeka
DNF
Jacopo Guarnieri
Astana Pro Team
DNS
Jurgen Van den Broeck
Lotto - Belisol Team
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares