En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tirreno-Adriatico
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
15/03
San Benedetto del Tronto
San Benedetto del Tronto
9.3 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
Young Riders
1
Fabian Cancellara
Team Leopard - Trek
10u33'00"
2
Lars Boom
Rabobank
op 9"
3
Adriano Malori
Lampre - ISD
op 19"
4
Rick Flens
Rabobank
op 20"
5
Bert Grabsch
Team HTC - Highroad
op 22"
6
Marco Pinotti
Team HTC - Highroad
op 24"
7
Sébastien Rosseler
Team RadioShack
z.t
8
Nicolas Jonathan Castroviejo
Euskaltel - Euskadi
op 25"
9
Robert Gesink
Rabobank
op 27"
10
Nick Nuyens
Team Saxo Bank - SunGard
op 28"
11
Gustav Erik Larsson
Team Saxo Bank - SunGard
op 30"
12
Cadel Evans
BMC Racing Team
op 31"
13
Maciej Bodnar
Liquigas - Cannondale
z.t
14
Tiago José Pinto Machado
Team RadioShack
z.t
15
Stephen Cummings
Sky Procycling
op 32"
16
Ben Hermans
Team RadioShack
op 34"
17
Michael Morkov
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
18
David Zabriskie
Garmin - Cervélo
z.t
19
Joost Posthuma
Team Leopard - Trek
z.t
20
Dmitriy Muravyev
Team RadioShack
op 35"
21
Michele Scarponi
Lampre - ISD
op 37"
22
Peter Velits
Team HTC - Highroad
z.t
23
Tyler Farrar
Garmin - Cervélo
op 38"
24
Yaroslav Popovych
Team RadioShack
z.t
25
Sebastian Lang
Omega Pharma - Lotto
z.t
26
Giovanni Visconti
Farnese Vini - Neri Sottoli
op 39"
27
Vincenzo Nibali
Liquigas - Cannondale
op 40"
28
Niki Terpstra
Quick Step Cycling Team
z.t
29
Vasili Kiryienka
Movistar Team
z.t
30
Alessandro Ballan
BMC Racing Team
op 42"
31
Martin Elmiger
Ag2r - La Mondiale
op 43"
32
Ivan Basso
Liquigas - Cannondale
z.t
33
Thomas Lövkvist
Sky Procycling
z.t
34
George Hincapie
BMC Racing Team
op 44"
35
Brett Lancaster
Garmin - Cervélo
op 45"
36
Stefano Garzelli
Acqua & Sapone
op 46"
37
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
z.t
38
David Lelay
Ag2r - La Mondiale
op 50"
39
Yuriy Krivtsov
Ag2r - La Mondiale
z.t
40
Matteo Tosatto
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
41
Alan Marangoni
Liquigas - Cannondale
op 51"
42
Maarten Wynants
Rabobank
z.t
43
Adam Hansen
Omega Pharma - Lotto
op 52"
44
Michael Albasini
Team HTC - Highroad
z.t
45
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
op 53"
46
Tiziano Dall'Antonia
Liquigas - Cannondale
z.t
47
Juan Antonio Flecha Giannoni
Sky Procycling
z.t
48
Wout Poels
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 54"
49
Ian Stannard
Sky Procycling
z.t
50
Stuart O'Grady
Team Leopard - Trek
z.t
51
Tom Stamsnijder
Team Leopard - Trek
z.t
52
Marzio Bruseghin
Movistar Team
z.t
53
Bram Tankink
Rabobank
op 55"
54
Philippe Gilbert
Omega Pharma - Lotto
z.t
55
Kevin Van Impe
Quick Step Cycling Team
op 56"
56
Ion Izagirre Insausti
Euskaltel - Euskadi
op 57"
57
Damiano Cunego
Lampre - ISD
z.t
58
Simon Clarke
Astana Pro Team
op 59"
59
Grégory Rast
Team RadioShack
z.t
60
Fumiyuki Beppu
Team RadioShack
op 1'01"
61
Vladimir Miholjevic
Acqua & Sapone
op 1'02"
62
Mathew Hayman
Sky Procycling
z.t
63
Damiano Caruso
Liquigas - Cannondale
z.t
64
Greg Van Avermaet
BMC Racing Team
op 1'03"
65
Mark Renshaw
Team HTC - Highroad
op 1'04"
66
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
z.t
67
Baden Cooke
Team Saxo Bank - SunGard
op 1'05"
68
Enrico Gasparotto
Astana Pro Team
z.t
69
Michael Schär
BMC Racing Team
op 1'06"
70
Ignatas Konovalovas
Movistar Team
z.t
71
Marco Marcato
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 1'07"
72
Patrik Sinkewitz
Farnese Vini - Neri Sottoli
op 1'08"
73
Andy Schleck
Team Leopard - Trek
z.t
74
Mirco Lorenzetto
Astana Pro Team
op 1'09"
75
Frederik Veuchelen
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 1'10"
76
Andreas Klier
Garmin - Cervélo
z.t
77
Kurt-Asle Arvesen
Sky Procycling
z.t
78
Roger Hammond
Garmin - Cervélo
z.t
79
Allan Davis
Astana Pro Team
op 1'11"
80
Christopher Sutton
Sky Procycling
z.t
81
Massimo Codol
Acqua & Sapone
op 1'12"
82
Egoi Martinez de Esteban
Euskaltel - Euskadi
z.t
83
Angel Madrazo Ruiz
Movistar Team
op 1'13"
84
Branislau Samoilau
Movistar Team
z.t
85
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
z.t
86
Marcus Burghardt
BMC Racing Team
z.t
87
Aliaksandr Kuschynski
Katusha Team
z.t
88
Olivier Kaisen
Omega Pharma - Lotto
op 1'14"
89
Fabio Taborre
Acqua & Sapone
z.t
90
Przemyslaw Niemiec
Lampre - ISD
op 1'15"
91
Danilo Di Luca
Katusha Team
op 1'16"
92
Borut Bozic
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 1'17"
93
Vicente Reynes Mimo
Omega Pharma - Lotto
z.t
94
Daniele Bennati
Team Leopard - Trek
op 1'18"
95
Paolo Ciavatta
Acqua & Sapone
z.t
96
Alessandro Donati (1)
Acqua & Sapone
op 1'19"
97
Daniel Moreno Fernandez
Katusha Team
z.t
98
Alessandro Proni
Acqua & Sapone
op 1'20"
99
Sébastien Hinault
Ag2r - La Mondiale
op 1'23"
100
Davide Malacarne
Quick Step Cycling Team
z.t
101
Mark Cavendish
Team HTC - Highroad
op 1'24"
102
Amets Txurruka Ansola
Euskaltel - Euskadi
op 1'25"
103
Daniel Sesma
Euskaltel - Euskadi
op 1'26"
104
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
z.t
105
Tom Boonen
Quick Step Cycling Team
z.t
106
Filippo Pozzato
Katusha Team
op 1'29"
107
Gorik Gardeyn
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
108
Francesco Failli
Farnese Vini - Neri Sottoli
op 1'30"
109
Ramunas Navardauskas
Garmin - Cervélo
op 1'31"
110
David Arroyo Duran
Movistar Team
z.t
111
Juan José Haedo
Team Saxo Bank - SunGard
op 1'32"
112
Thor Hushovd
Garmin - Cervélo
op 1'33"
113
Fabian Wegmann
Team Leopard - Trek
z.t
114
Davide Ricci Bitti
Farnese Vini - Neri Sottoli
op 1'35"
115
Jacopo Guarnieri
Liquigas - Cannondale
op 1'36"
116
Danilo Hondo
Lampre - ISD
op 1'37"
117
David Tanner
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
118
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
z.t
119
Manuele Mori
Lampre - ISD
op 1'39"
120
Oscar Freire Gomez
Rabobank
op 1'40"
121
Joaquím Rodriguez Oliver
Katusha Team
op 1'41"
122
Javier Francisco Aramendia Lorente
Euskaltel - Euskadi
z.t
123
Assan Bazayev
Astana Pro Team
op 1'42"
124
Manuel Quinziato
BMC Racing Team
op 1'43"
125
Gorazd Stangelj
Astana Pro Team
op 1'44"
126
Leonardo Bertagnolli
Lampre - ISD
z.t
127
Marcel Sieberg
Omega Pharma - Lotto
op 1'49"
128
Marco Bandiera
Quick Step Cycling Team
op 1'51"
129
Leonardo Giordani
Farnese Vini - Neri Sottoli
op 1'52"
130
Ivan Velasco Murillo
Euskaltel - Euskadi
op 1'53"
131
Gerald Ciolek
Quick Step Cycling Team
op 1'54"
132
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
op 1'55"
133
Matthew Wilson
Garmin - Cervélo
op 1'57"
134
Giampaolo Caruso
Katusha Team
op 1'59"
135
Andrea Noè
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
136
Sebastian Langeveld
Rabobank
op 2'04"
137
Alberto Ongarato
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
138
Tom Leezer
Rabobank
op 2'14"
139
Mirko Selvaggi
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
140
Bernhard Eisel
Team HTC - Highroad
op 2'15"
141
Oscar Gatto
Farnese Vini - Neri Sottoli
op 2'47"
Diego Caccia
Farnese Vini - Neri Sottoli
DNS
Dries Devenyns
Quick Step Cycling Team
DNS
Maxim Iglinsky
Astana Pro Team
DNS
Roman Kireyev
Astana Pro Team
DNS
Alexander Kolobnev
Katusha Team
DNS
Robbie McEwen
Team RadioShack
DNS
Jens Mouris
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares