En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tirreno-Adriatico
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
16/03
Civitanova Marche
San Benedetto del Tronto
164 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
Young Riders
1
Stefano Garzelli
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
30u51'36"
2
Michele Scarponi
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
3
Cadel Evans
BMC Racing Team
op 12"
4
Maxim Iglinsky
Astana
op 22"
5
Robert Gesink
Rabobank
op 27"
6
Michael Rogers
Team HTC - Columbia
op 29"
7
Domenico Pozzovivo
Colnago - CSF Inox
op 33"
8
Vincenzo Nibali
Liquigas - Doimo
op 42"
9
Manuele Mori
Lampre - Farnese Vini
op 1'04"
10
Francesco Gavazzi
Lampre - Farnese Vini
op 1'07"
11
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
op 1'20"
12
Greg Van Avermaet
Omega Pharma - Lotto
op 1'34"
13
José Joaquin Rojas Gil
Caisse d'Epargne
op 1'46"
14
Rigoberto Urán
Caisse d'Epargne
op 1'48"
15
Jan Bakelants
Omega Pharma - Lotto
op 2'07"
16
Leonardo Bertagnolli
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
op 2'09"
17
Markus Fothen
Team Milram
op 2'16"
18
Enrico Gasparotto
Astana
op 2'19"
19
Simon Spilak
Lampre - Farnese Vini
op 2'21"
20
Pablo Lastras Garcia
Caisse d'Epargne
op 2'26"
22
Michael Albasini
Team HTC - Columbia
op 2'40"
23
Simone Stortoni
Colnago - CSF Inox
op 2'41"
24
Marco Pinotti
Team HTC - Columbia
op 2'47"
25
Jose Rodolfo Serpa Perez
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
op 2'54"
26
Paul Martens
Rabobank
op 3'18"
27
Thomas Frei
BMC Racing Team
op 3'19"
28
Amets Txurruka Ansola
Euskaltel - Euskadi
op 3'28"
29
Dries Devenyns
Quick Step
op 3'40"
30
Daniele Pietropolli
Lampre - Farnese Vini
op 3'56"
31
Francesco Masciarelli
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
op 4'13"
32
Peter Velits
Team HTC - Columbia
op 5'27"
33
Benoît Vaugrenard
FDJ
op 7'25"
34
Alexandre Vinokourov
Astana
op 7'52"
35
Assan Bazayev
Astana
op 8'30"
36
Thomas Lövkvist
Sky Professional Cycling Team
op 9'01"
37
Stijn Devolder
Quick Step
op 11'52"
38
Luca Mazzanti
Team Katusha
op 12'35"
39
Inaki Isasi Flores
Euskaltel - Euskadi
op 12'36"
40
Ryder Hesjedal
Garmin - Transitions
op 12'40"
41
Sebastian Langeveld
Rabobank
op 12'50"
42
Federico Canuti
Colnago - CSF Inox
op 13'04"
43
Vladimir Miholjevic
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
op 13'19"
44
Matthew Lloyd
Omega Pharma - Lotto
op 14'36"
46
Kim Kirchen
Team Katusha
op 14'53"
47
Michael Barry
Sky Professional Cycling Team
op 15'58"
48
Alan Perez Lezaun
Euskaltel - Euskadi
op 17'09"
49
Juan Antonio Flecha Giannoni
Sky Professional Cycling Team
op 18'45"
50
Edvald Boasson-Hagen
Sky Professional Cycling Team
op 20'27"
51
Sébastien Hinault
Ag2r - La Mondiale
op 20'34"
52
Oscar Freire Gomez
Rabobank
op 20'59"
53
Christian Knees
Team Milram
op 22'00"
54
George Hincapie
BMC Racing Team
op 22'49"
55
Andrey Zeits
Astana
op 23'43"
56
Frédéric Guesdon
FDJ
op 23'55"
57
Sergey Klimov
Team Katusha
op 27'02"
58
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
op 27'06"
59
Valerio Agnoli
Liquigas - Doimo
op 27'28"
60
Rui Alberto Costa Da Faria
Caisse d'Epargne
op 27'44"
61
Brent Bookwalter
BMC Racing Team
op 28'44"
62
Francesco Failli
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
op 30'04"
63
Matti Breschel
Team Saxo Bank
op 30'20"
64
Xabier Zandio Echaide
Caisse d'Epargne
op 30'21"
65
Marcus Burghardt
BMC Racing Team
op 31'11"
66
Martijn Maaskant
Garmin - Transitions
op 32'29"
67
Mathias Frank
BMC Racing Team
op 32'48"
68
Massimo Codol
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
op 35'59"
69
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
op 36'06"
70
Alessandro Petacchi
Lampre - Farnese Vini
op 36'42"
71
Vladimir Efimkin
Ag2r - La Mondiale
op 36'48"
72
Simon Clarke
ISD - Neri
op 37'11"
73
Arthur Vichot
FDJ
op 38'31"
74
Jackson Rodríguez
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
op 40'48"
75
Lorenzo Bernucci
Lampre - Farnese Vini
op 41'02"
76
Roger Hammond
Cervélo Test Team
op 41'07"
77
Daniele Bennati
Liquigas - Doimo
op 41'30"
78
Fabian Cancellara
Team Saxo Bank
op 43'30"
79
Nikolay Trusov
Team Katusha
op 46'13"
80
Alessandro Ballan
BMC Racing Team
op 46'38"
81
Tom Stamsnijder
Rabobank
op 46'43"
82
Johan Vansummeren
Garmin - Transitions
op 47'14"
83
Andy Schleck
Team Saxo Bank
op 47'27"
84
Filippo Pozzato
Team Katusha
op 49'13"
85
Staf Scheirlinckx
Omega Pharma - Lotto
op 50'07"
86
Daniel Oss
Liquigas - Doimo
op 51'29"
87
Karsten Kroon
BMC Racing Team
op 51'39"
88
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
op 51'55"
89
Yoann Offredo
FDJ
op 52'02"
90
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
op 52'45"
91
Francesco Ginanni
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
op 53'27"
92
Alessandro Donati (1)
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
op 54'21"
93
Gabriel Rasch
Cervélo Test Team
op 54'55"
94
Maarten Wynants
Quick Step
op 55'25"
95
Grischa Niermann
Rabobank
op 55'28"
96
Luca Paolini
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
op 56'11"
97
Matteo Tosatto
Quick Step
op 56'13"
98
Marco Bandiera
Team Katusha
op 57'00"
99
Marzio Bruseghin
Caisse d'Epargne
op 58'03"
100
Dmytro Grabovskyy
ISD - Neri
op 59'12"
101
Francesco Bellotti
Liquigas - Doimo
op 59'38"
102
Sacha Modolo
Colnago - CSF Inox
op 59'56"
103
Mauro Da Dalto
Lampre - Farnese Vini
op 1u01'11"
104
Tom Boonen
Quick Step
op 1u02'12"
105
Marco Frapporti
Colnago - CSF Inox
op 1u02'16"
106
Thor Hushovd
Cervélo Test Team
op 1u03'24"
107
Sebastian Lang
Omega Pharma - Lotto
op 1u03'47"
108
Paolo Longo Borghini
ISD - Neri
op 1u04'07"
109
Fabio Sabatini
Liquigas - Doimo
op 1u04'54"
110
Stuart O'Grady
Team Saxo Bank
op 1u05'36"
111
Mathew Hayman
Sky Professional Cycling Team
op 1u06'09"
112
Manuel Quinziato
Liquigas - Doimo
op 1u07'36"
113
Christopher Sutton
Sky Professional Cycling Team
op 1u08'13"
114
Ian Stannard
Sky Professional Cycling Team
op 1u08'58"
115
Allan Davis
Astana
op 1u09'00"
116
Olivier Bonnaire
FDJ
op 1u09'05"
117
Tyler Farrar
Garmin - Transitions
op 1u10'23"
118
Danilo Hondo
Lampre - Farnese Vini
op 1u10'24"
119
Bernhard Eisel
Team HTC - Columbia
op 1u11'56"
120
Fabio Taborre
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
op 1u12'22"
121
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
op 1u13'28"
122
Kasper Klostergaard Larsen
Team Saxo Bank
op 1u13'35"
123
Murilo Antonio Fischer
Garmin - Transitions
op 1u16'20"
124
Frank Høj
Team Saxo Bank
op 1u16'39"
125
Nick Nuyens
Rabobank
op 1u16'56"
126
Mikhail Ignatyev
Team Katusha
op 1u20'23"
127
Michiel Elijzen
Omega Pharma - Lotto
op 1u20'49"
128
Cameron Wurf
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
op 1u21'10"
129
Brett Lancaster
Cervélo Test Team
op 1u22'08"
130
Carlo Scognamiglio
ISD - Neri
op 1u22'38"
131
Niki Terpstra
Team Milram
op 1u23'37"
132
Andreas Klier
Cervélo Test Team
op 1u23'40"
133
Alan Marangoni
Colnago - CSF Inox
op 1u23'42"
134
Marco Velo
Quick Step
op 1u23'50"
135
Roy Sentjens
Team Milram
op 1u24'00"
136
Jeremy Hunt
Cervélo Test Team
op 1u24'09"
137
Lars Ytting Bak
Team HTC - Columbia
op 1u24'20"
138
Yauheni Hutarovich
FDJ
op 1u24'39"
139
Baden Cooke
Team Saxo Bank
op 1u26'51"
140
Olivier Kaisen
Omega Pharma - Lotto
op 1u27'43"
141
Matthew Wilson
Garmin - Transitions
op 1u29'37"
142
Robbie McEwen
Team Katusha
op 1u29'42"
143
Martin Reimer
Cervélo Test Team
op 1u30'22"
144
Ignatas Konovalovas
Cervélo Test Team
op 1u31'29"
145
Kevin Hulsmans
Quick Step
op 1u33'16"
146
Robert Hunter
Garmin - Transitions
op 1u33'17"
147
Servais Knaven
Team Milram
op 1u34'37"
148
Julian Dean
Garmin - Transitions
op 1u35'27"
149
Dominic Klemme
Team Saxo Bank
op 1u37'26"
150
Oscar Gatto
ISD - Neri
op 1u38'15"
151
Kurt-Asle Arvesen
Sky Professional Cycling Team
op 1u43'14"
152
Diego Caccia
ISD - Neri
op 1u45'58"
153
Mattia Gavazzi
Colnago - CSF Inox
op 1u48'02"
154
Mark Cavendish
Team HTC - Columbia
op 1u50'41"
Leonardo Bertagnolli
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
DSQ
Franco Pellizotti
Liquigas - Doimo
DSQ
Valeriy Dmitriyev
Astana
DNF
Bert Grabsch
Team HTC - Columbia
DNF
Andrea Masciarelli
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
DNF
Mirko Selvaggi
Astana
DNF
Giovanni Visconti
ISD - Neri
DNF
Martin Elmiger
Ag2r - La Mondiale
DNS
Anthony Roux
FDJ
DNS
Leonardo Bertagnolli
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
DSQ
Franco Pellizotti
Liquigas - Doimo
DSQ
Rene Mandri
Ag2r - La Mondiale
DNF
Gatis Smukulis
Ag2r - La Mondiale
DNF
Ludovic Turpin
Ag2r - La Mondiale
DNF
Linus Gerdemann
Team Milram
DNS
Leonardo Bertagnolli
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
DSQ
Franco Pellizotti
Liquigas - Doimo
DSQ
Manuel Belletti
Colnago - CSF Inox
DNF
Arnaud Coyot
Caisse d'Epargne
DNF
Francesco Reda
Quick Step
DNF
Maarten Tjallingii
Rabobank
DNS
Leonardo Bertagnolli
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
DSQ
Franco Pellizotti
Liquigas - Doimo
DSQ
Johannes Fröhlinger
Team Milram
DNF
Aitor Hernandez Gutierrez
Euskaltel - Euskadi
DNF
Leif Hoste
Omega Pharma - Lotto
DNF
Leonardo Scarselli
ISD - Neri
DNF
Fabian Wegmann
Team Milram
DNF
Leonardo Bertagnolli
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
DSQ
Franco Pellizotti
Liquigas - Doimo
DSQ
Leonardo Bertagnolli
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
DSQ
Leif Hoste
Omega Pharma - Lotto
DSQ
Franco Pellizotti
Liquigas - Doimo
DSQ
Jussi Veikkanen
FDJ
DNF
Leonardo Bertagnolli
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
DSQ
Leif Hoste
Omega Pharma - Lotto
DSQ
Franco Pellizotti
Liquigas - Doimo
DSQ
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares