En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tirreno-Adriatico
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
13/03
Fucecchio
Santa Croce sull'Arno
166 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Tyler Farrar
Garmin - Slipstream
3u53'48"
2
Mark Cavendish
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
3
Enrico Rossi
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
4
Tom Boonen
Quick Step
z.t
5
Robbie McEwen
Team Katusha
z.t
6
Stuart O'Grady
Team Saxo Bank
z.t
7
Robert Hunter
Barloworld
z.t
8
Luca Paolini
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
9
Thor Hushovd
Cervélo Test Team
z.t
10
Borut Bozic
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
11
Yauheni Hutarovich
Française des Jeux
z.t
12
Angelo Furlan
Lampre - NGC
z.t
13
Alessandro Petacchi
LPR Brakes Farnese Vini
z.t
14
Gerald Ciolek
Team Milram
z.t
15
Koldo Fernandez De Larrea
Euskaltel - Euskadi
z.t
16
Sebastian Lang
Silence - Lotto
z.t
17
Arnaud Coyot
Caisse d'Epargne
z.t
18
Aurélien Clerc
Ag2r - La Mondiale
z.t
19
Pedro Horrillo Munoz
Rabobank
z.t
20
Rony Martias
Bbox Bouygues Telecom
z.t
21
Davide Viganò
Fuji - Servetto
z.t
22
Leonardo Fabio Duque
Cofidis
z.t
23
Jens Mouris
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
24
Baden Cooke
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
25
Danilo Napolitano
Team Katusha
z.t
26
Yoann Offredo
Française des Jeux
z.t
27
Enrico Gasparotto
Lampre - NGC
z.t
28
Martin Elmiger
Ag2r - La Mondiale
z.t
29
Christopher Sutton
Garmin - Slipstream
z.t
30
Mattia Gavazzi
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
31
George Hincapie
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
32
Julian Dean
Garmin - Slipstream
z.t
33
Dominique Rollin
Cervélo Test Team
z.t
34
Michael Friedman
Garmin - Slipstream
z.t
35
Francesco Ginanni
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
36
Assan Bazayev
Astana
z.t
37
Fabian Wegmann
Team Milram
z.t
38
Maxim Iglinsky
Astana
z.t
39
Peter Wrolich
Team Milram
z.t
40
Matti Breschel
Team Saxo Bank
z.t
41
Paolo Longo Borghini
Barloworld
z.t
42
Vincenzo Nibali
Liquigas
z.t
43
Daniele Righi
Lampre - NGC
z.t
44
Filippo Pozzato
Team Katusha
z.t
45
Pablo Lastras Garcia
Caisse d'Epargne
z.t
46
Pavel Brutt
Team Katusha
z.t
47
Andreas Klöden
Astana
z.t
48
Lorenzo Bernucci
LPR Brakes Farnese Vini
z.t
49
Daniele Pietropolli
LPR Brakes Farnese Vini
z.t
50
Thomas Lövkvist
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
51
Bert Grabsch
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
52
Kasper Klostergaard Larsen
Team Saxo Bank
z.t
53
Daniel Lloyd(1)
Cervélo Test Team
z.t
54
Simon Gerrans
Cervélo Test Team
z.t
55
Wesley Sulzberger
Française des Jeux
z.t
56
Gabriele Bosisio
LPR Brakes Farnese Vini
z.t
57
Mauro Da Dalto
Lampre - NGC
z.t
58
Johan Vansummeren
Silence - Lotto
z.t
59
Egoi Martinez de Esteban
Euskaltel - Euskadi
z.t
60
Roger Hammond
Cervélo Test Team
z.t
61
Matteo Carrara
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
62
Luca Mazzanti
Team Katusha
z.t
63
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
z.t
64
Ryder Hesjedal
Garmin - Slipstream
z.t
65
Dries Devenyns
Quick Step
z.t
66
Andrey Zeits
Astana
z.t
67
Alessandro Donati (1)
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
68
Geraint Thomas
Barloworld
z.t
69
Sergey Klimov
Team Katusha
z.t
70
Linus Gerdemann
Team Milram
z.t
71
Danilo Di Luca
LPR Brakes Farnese Vini
z.t
72
Kanstantsin Sivtsov
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
73
Leonardo Giordani
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
74
José Ivan Gutierrez Palacios
Caisse d'Epargne
z.t
75
Greg Van Avermaet
Silence - Lotto
z.t
76
Patrick Calcagni
Barloworld
z.t
77
Anthony Geslin
Française des Jeux
z.t
78
Fabio Sabatini
Liquigas
z.t
79
Saïd Haddou
Bbox Bouygues Telecom
z.t
80
Marcin Sapa
Lampre - NGC
z.t
81
Alessandro Vanotti
Liquigas
z.t
82
Julien El Fares
Cofidis
z.t
83
Daniele Bennati
Liquigas
z.t
84
Anthony Roux
Française des Jeux
z.t
85
Brett Lancaster
Cervélo Test Team
z.t
86
Servais Knaven
Team Milram
z.t
87
Eros Capecchi
Fuji - Servetto
z.t
88
Fredrik Kessiakoff
Fuji - Servetto
z.t
89
Riccardo Chiarini
LPR Brakes Farnese Vini
z.t
90
Davide Rebellin
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
91
Andreas Klier
Cervélo Test Team
z.t
92
Andy Schleck
Team Saxo Bank
z.t
93
Stefano Garzelli
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
94
Michele Scarponi
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
95
Grischa Niermann
Rabobank
z.t
96
Peter Velits
Team Milram
z.t
97
Johannes Fröhlinger
Team Milram
z.t
98
Bram de Groot
Rabobank
z.t
99
Rene Mandri
Ag2r - La Mondiale
z.t
100
Alessandro Ballan
Lampre - NGC
z.t
101
Robert Gesink
Rabobank
z.t
102
Massimo Codol
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
103
Martijn Maaskant
Garmin - Slipstream
z.t
104
Rui Alberto Costa Da Faria
Caisse d'Epargne
z.t
105
Ivan Basso
Liquigas
z.t
106
Kurt-Asle Arvesen
Team Saxo Bank
z.t
107
Svein Tuft
Garmin - Slipstream
z.t
108
Björn Schröder
Team Milram
z.t
109
Giampaolo Caruso
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
110
Sergey Lagutin
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
111
Didac Ortega
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
112
Grégory Rast
Astana
z.t
113
Matteo Tosatto
Quick Step
z.t
114
David Arroyo Duran
Caisse d'Epargne
z.t
115
Ivan Velasco Murillo
Euskaltel - Euskadi
z.t
116
Iker Camaño Ortuzar
Fuji - Servetto
z.t
117
Vincent Jérôme
Bbox Bouygues Telecom
z.t
118
Joaquím Rodriguez Oliver
Caisse d'Epargne
z.t
119
Tom Stamsnijder
Rabobank
z.t
120
Iñigo Landaluze Intxaurraga
Euskaltel - Euskadi
z.t
121
Michael Albasini
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
122
Gianni Meersman
Française des Jeux
z.t
123
Hervé Duclos-Lassalle
Cofidis
z.t
124
Franco Pellizotti
Liquigas
z.t
125
Jérôme Coppel
Française des Jeux
z.t
126
Giairo Ermeti
LPR Brakes Farnese Vini
z.t
127
Daniele Nardello
Fuji - Servetto
z.t
129
Valerio Agnoli
Liquigas
z.t
130
Marzio Bruseghin
Lampre - NGC
z.t
131
David De La Fuente Rasilla
Fuji - Servetto
z.t
132
Massimiliano Gentili
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
133
Björn Leukemans
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
134
Massimiliano Mori
Lampre - NGC
op 19"
135
Marco Velo
Quick Step
z.t
136
Alberto Ongarato
LPR Brakes Farnese Vini
op 21"
137
Edvald Boasson-Hagen
Team Columbia - High Road - HTC
op 23"
138
Frank Høj
Team Saxo Bank
op 28"
139
Gabriel Rasch
Cervélo Test Team
z.t
140
Wim De Vocht
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 37"
141
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
z.t
142
Allan Davis
Quick Step
op 38"
144
Cyril Dessel
Ag2r - La Mondiale
op 51"
145
Paul Martens
Rabobank
z.t
146
Rick Flens
Rabobank
z.t
147
Aitor Galdos Alonso
Euskaltel - Euskadi
z.t
148
Kevin Hulsmans
Quick Step
z.t
149
Diego Caccia
Barloworld
op 1'02"
150
Vasili Kiryienka
Caisse d'Epargne
z.t
151
Giampaolo Cheula
Barloworld
z.t
152
Luis Angel Mate Mardones
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 1'08"
153
Giuseppe Palumbo
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
154
Marcus Ljungqvist
Team Saxo Bank
z.t
155
Arnaud Labbe
Bbox Bouygues Telecom
z.t
156
Francesco Failli
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
157
Olivier Kaisen
Silence - Lotto
z.t
158
Sergueï Ivanov
Team Katusha
z.t
159
Matthieu Sprick
Bbox Bouygues Telecom
z.t
160
Mario Aerts
Silence - Lotto
z.t
161
Alexandr Pliuschin
Ag2r - La Mondiale
z.t
162
Stijn Devolder
Quick Step
z.t
163
Mikhaylo Khalilov
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
164
Mikhail Ignatyev
Team Katusha
z.t
165
Josu Agirre Aseginolaza
Euskaltel - Euskadi
z.t
166
Johann Tschopp
Bbox Bouygues Telecom
z.t
167
Gilberto Simoni
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
168
Stephen Cummings
Barloworld
z.t
169
Maarten Wynants
Quick Step
z.t
170
Benoît Vaugrenard
Française des Jeux
z.t
171
Maurizio Biondo
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
op 1'54"
172
Yuriy Krivtsov
Ag2r - La Mondiale
z.t
173
Andoni Lafuente Olaguibel
Euskaltel - Euskadi
z.t
174
Marco Corti
Barloworld
z.t
175
Tadej Valjavec
Ag2r - La Mondiale
z.t
176
Filippo Simeoni
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
177
Vladimir Duma
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
178
Laurent Lefevre
Bbox Bouygues Telecom
z.t
179
Dario Andriotto
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
180
Charles Wegelius
Silence - Lotto
z.t
181
Bernhard Eisel
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
182
Manuel Quinziato
Liquigas
z.t
183
Ermanno Capelli
Fuji - Servetto
z.t
184
Pierrick Fédrigo
Bbox Bouygues Telecom
z.t
185
William Frischkorn
Garmin - Slipstream
z.t
186
Dmitriy Muravyev
Astana
op 3'16"
187
Lieuwe Westra
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 3'27"
188
Alessandro Bertolini
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
189
Sergey Renev
Astana
z.t
190
Marc de Maar
Rabobank
op 6'48"
191
Jean-Eudes Demaret
Cofidis
op 7'01"
192
Maryan Hary
Cofidis
z.t
193
Nico Sijmens
Cofidis
z.t
194
Bingen Fernandez Bustinza
Cofidis
z.t
195
Angel Madrazo Ruiz
Caisse d'Epargne
z.t
196
Fabian Cancellara
Team Saxo Bank
op 7'25"
Manuel Belletti
Serramenti PVC Diquigiovanni
DNF
Thomas Dekker
Silence - Lotto
DSQ
Leif Hoste
Silence - Lotto
DSQ
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares