En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tirreno-Adriatico
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
11/03
Cecina
Capannori
147 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Julien El Fares
Cofidis
3u34'03"
2
Vladimir Duma
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
3
Daniele Bennati
Liquigas
op 12"
4
Alessandro Petacchi
LPR Brakes Farnese Vini
z.t
5
Tom Boonen
Quick Step
z.t
6
Fabian Wegmann
Team Milram
z.t
7
Enrico Rossi
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
8
Leonardo Fabio Duque
Cofidis
z.t
9
Assan Bazayev
Astana
z.t
10
Matti Breschel
Team Saxo Bank
z.t
11
Lorenzo Bernucci
LPR Brakes Farnese Vini
z.t
12
George Hincapie
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
13
Filippo Pozzato
Team Katusha
z.t
14
Luca Mazzanti
Team Katusha
z.t
15
Thomas Lövkvist
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
16
Paolo Longo Borghini
Barloworld
z.t
17
Stefano Garzelli
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
18
Enrico Gasparotto
Lampre - NGC
z.t
19
Ryder Hesjedal
Garmin - Slipstream
z.t
20
Ivan Basso
Liquigas
z.t
21
Linus Gerdemann
Team Milram
z.t
22
Vincenzo Nibali
Liquigas
z.t
23
Simon Gerrans
Cervélo Test Team
z.t
24
Danilo Di Luca
LPR Brakes Farnese Vini
z.t
25
Andreas Klöden
Astana
z.t
26
Kanstantsin Sivtsov
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
27
Andy Schleck
Team Saxo Bank
z.t
28
Peter Velits
Team Milram
z.t
29
Davide Rebellin
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
30
Pablo Lastras Garcia
Caisse d'Epargne
z.t
31
Massimiliano Gentili
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
32
Johan Vansummeren
Silence - Lotto
z.t
33
Egoi Martinez de Esteban
Euskaltel - Euskadi
z.t
34
Daniele Pietropolli
LPR Brakes Farnese Vini
z.t
35
Fredrik Kessiakoff
Fuji - Servetto
z.t
36
Dries Devenyns
Quick Step
z.t
37
Franco Pellizotti
Liquigas
z.t
38
Giampaolo Caruso
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
39
Joaquím Rodriguez Oliver
Caisse d'Epargne
z.t
40
Iñigo Landaluze Intxaurraga
Euskaltel - Euskadi
z.t
41
Robert Gesink
Rabobank
z.t
42
Eros Capecchi
Fuji - Servetto
z.t
44
Michele Scarponi
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
45
David Arroyo Duran
Caisse d'Epargne
z.t
46
Gilberto Simoni
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
47
Valerio Agnoli
Liquigas
op 33"
48
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
op 1'16"
49
Robbie McEwen
Team Katusha
z.t
50
Peter Wrolich
Team Milram
z.t
51
Matthieu Sprick
Bbox Bouygues Telecom
z.t
52
Alessandro Ballan
Lampre - NGC
z.t
53
Luca Paolini
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
54
Greg Van Avermaet
Silence - Lotto
z.t
55
Yoann Offredo
Française des Jeux
z.t
56
Pierrick Fédrigo
Bbox Bouygues Telecom
z.t
57
Alberto Ongarato
LPR Brakes Farnese Vini
z.t
58
Maurizio Biondo
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
59
Didac Ortega
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
60
Francesco Failli
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
61
Marzio Bruseghin
Lampre - NGC
z.t
62
Tadej Valjavec
Ag2r - La Mondiale
z.t
63
Luis Angel Mate Mardones
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
64
Gianni Meersman
Française des Jeux
z.t
65
Mikhail Ignatyev
Team Katusha
z.t
66
Iker Camaño Ortuzar
Fuji - Servetto
z.t
67
Johann Tschopp
Bbox Bouygues Telecom
z.t
68
Martin Elmiger
Ag2r - La Mondiale
z.t
69
Sergey Klimov
Team Katusha
z.t
70
Thor Hushovd
Cervélo Test Team
z.t
71
Gabriele Bosisio
LPR Brakes Farnese Vini
z.t
72
Marco Velo
Quick Step
z.t
73
Daniel Lloyd(1)
Cervélo Test Team
z.t
74
Fabio Sabatini
Liquigas
z.t
75
Matteo Tosatto
Quick Step
z.t
76
Janez Brajkovic
Astana
z.t
77
Vasili Kiryienka
Caisse d'Epargne
z.t
78
Stuart O'Grady
Team Saxo Bank
z.t
79
Giuseppe Palumbo
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
80
Diego Caccia
Barloworld
z.t
81
Jérôme Coppel
Française des Jeux
z.t
82
Sergey Lagutin
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
83
Ivan Velasco Murillo
Euskaltel - Euskadi
z.t
84
Paul Martens
Rabobank
z.t
85
David De La Fuente Rasilla
Fuji - Servetto
z.t
86
Josu Agirre Aseginolaza
Euskaltel - Euskadi
z.t
87
Giampaolo Cheula
Barloworld
z.t
88
Michael Albasini
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
89
Marcin Sapa
Lampre - NGC
op 1'57"
90
Angelo Furlan
Lampre - NGC
z.t
91
Edvald Boasson-Hagen
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
92
Pedro Horrillo Munoz
Rabobank
z.t
93
Baden Cooke
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
94
Daniele Righi
Lampre - NGC
z.t
95
Tyler Farrar
Garmin - Slipstream
z.t
96
Andrey Zeits
Astana
z.t
97
Massimo Codol
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
98
Stijn Devolder
Quick Step
z.t
99
Svein Tuft
Garmin - Slipstream
z.t
100
Christopher Sutton
Garmin - Slipstream
z.t
101
William Frischkorn
Garmin - Slipstream
z.t
102
Massimiliano Mori
Lampre - NGC
z.t
103
Grischa Niermann
Rabobank
z.t
104
Andreas Klier
Cervélo Test Team
z.t
105
Rene Mandri
Ag2r - La Mondiale
z.t
106
Sergey Renev
Astana
z.t
107
Bernhard Eisel
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
108
Arnaud Coyot
Caisse d'Epargne
z.t
109
Koldo Fernandez De Larrea
Euskaltel - Euskadi
z.t
110
Mauro Da Dalto
Lampre - NGC
z.t
111
Jean-Eudes Demaret
Cofidis
z.t
112
José Ivan Gutierrez Palacios
Caisse d'Epargne
z.t
113
Dominique Rollin
Cervélo Test Team
z.t
114
Wesley Sulzberger
Française des Jeux
z.t
115
Julian Dean
Garmin - Slipstream
z.t
116
Angel Madrazo Ruiz
Caisse d'Epargne
z.t
117
Gabriel Rasch
Cervélo Test Team
z.t
118
Kasper Klostergaard Larsen
Team Saxo Bank
z.t
119
Borut Bozic
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
120
Hervé Duclos-Lassalle
Cofidis
z.t
121
Anthony Roux
Française des Jeux
z.t
122
Manuel Quinziato
Liquigas
z.t
123
Matteo Carrara
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
124
Pavel Brutt
Team Katusha
z.t
125
Johannes Fröhlinger
Team Milram
z.t
126
Leonardo Giordani
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
127
Alessandro Donati (1)
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
128
Bingen Fernandez Bustinza
Cofidis
z.t
129
Marco Corti
Barloworld
z.t
130
Sergueï Ivanov
Team Katusha
z.t
131
Riccardo Chiarini
LPR Brakes Farnese Vini
z.t
132
Dmitriy Muravyev
Astana
z.t
133
Charles Wegelius
Silence - Lotto
z.t
134
Giairo Ermeti
LPR Brakes Farnese Vini
z.t
135
Francesco Ginanni
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
136
Vincent Jérôme
Bbox Bouygues Telecom
z.t
137
Arnaud Labbe
Bbox Bouygues Telecom
z.t
138
Yuriy Krivtsov
Ag2r - La Mondiale
op 4'41"
139
Aurélien Clerc
Ag2r - La Mondiale
op 4'43"
140
Kurt-Asle Arvesen
Team Saxo Bank
z.t
141
Bert Grabsch
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
142
Stephen Cummings
Barloworld
z.t
143
Sebastian Lang
Silence - Lotto
z.t
144
Marcus Ljungqvist
Team Saxo Bank
z.t
145
Alexandr Pliuschin
Ag2r - La Mondiale
z.t
146
Cyril Dessel
Ag2r - La Mondiale
z.t
147
Maryan Hary
Cofidis
z.t
148
Lieuwe Westra
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
149
Bram de Groot
Rabobank
z.t
150
Ermanno Capelli
Fuji - Servetto
z.t
151
Björn Schröder
Team Milram
z.t
152
Jens Mouris
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
153
Allan Davis
Quick Step
z.t
154
Geraint Thomas
Barloworld
z.t
155
Nico Sijmens
Cofidis
z.t
156
Rui Alberto Costa Da Faria
Caisse d'Epargne
z.t
157
Maxim Iglinsky
Astana
z.t
158
Gerald Ciolek
Team Milram
z.t
159
Patrick Calcagni
Barloworld
z.t
160
Roger Hammond
Cervélo Test Team
z.t
161
Manuel Belletti
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
162
Benoît Vaugrenard
Française des Jeux
z.t
163
Anthony Geslin
Française des Jeux
z.t
164
Robert Hunter
Barloworld
z.t
165
Grégory Rast
Astana
z.t
166
Maarten Wynants
Quick Step
z.t
167
Aitor Galdos Alonso
Euskaltel - Euskadi
z.t
168
Mikhaylo Khalilov
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
169
Davide Viganò
Fuji - Servetto
z.t
170
Mattia Gavazzi
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
171
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
z.t
172
Rony Martias
Bbox Bouygues Telecom
z.t
173
Björn Leukemans
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
174
Wim De Vocht
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 7'14"
175
Brett Lancaster
Cervélo Test Team
z.t
176
Marc de Maar
Rabobank
z.t
177
Servais Knaven
Team Milram
z.t
178
Saïd Haddou
Bbox Bouygues Telecom
z.t
179
Laurent Lefevre
Bbox Bouygues Telecom
z.t
180
Danilo Napolitano
Team Katusha
z.t
181
Dario Andriotto
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
182
Fabian Cancellara
Team Saxo Bank
z.t
183
Mark Cavendish
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
184
Michael Friedman
Garmin - Slipstream
z.t
185
Alessandro Vanotti
Liquigas
z.t
186
Filippo Simeoni
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
188
Alessandro Bertolini
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
189
Frank Høj
Team Saxo Bank
z.t
190
Kevin Hulsmans
Quick Step
z.t
191
Tom Stamsnijder
Rabobank
z.t
192
Olivier Kaisen
Silence - Lotto
z.t
193
Mario Aerts
Silence - Lotto
z.t
194
Yauheni Hutarovich
Française des Jeux
z.t
195
Andoni Lafuente Olaguibel
Euskaltel - Euskadi
z.t
196
Rick Flens
Rabobank
z.t
197
Martijn Maaskant
Garmin - Slipstream
z.t
198
Daniele Nardello
Fuji - Servetto
z.t
199
Jesús Del Nero Montes
Fuji - Servetto
z.t
200
Alexandre Blain
Cofidis
z.t
Thomas Dekker
Silence - Lotto
DSQ
Leif Hoste
Silence - Lotto
DSQ
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares