En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Slovaquie
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
13/09
Poprad
Štrbské Pleso
164.4 km
Result
Standings
1
Julian Alaphilippe
Quick Step Floors
4u14'40"
2
Ben Hermans
Israel Cycling Academy
z.t
3
Attila Valter
Cube-Csomor MTB Team
z.t
4
Jan Tratnik
CCC Sprandi Polkowice
z.t
5
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
op 2"
6
Ildar Arslanov
Gazprom - Rusvelo
op 4"
7
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
8
Nicky van der Lijke
Roompot - Nederlandse Loterij
op 5"
9
Radoslav Rogina
Adria Mobil
z.t
10
Tobias Foss
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
11
Steff Cras
Team Katusha Alpecin
z.t
12
Josef Cerny
Elkov - Author
z.t
13
Manuel Senni
Bardiani CSF
z.t
14
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
op 12"
15
Hans-Jörg Leopold
Wsa Pushbikers
z.t
16
Simone Andreetta
Bardiani CSF
op 20"
17
Andreas Leknessund
UNO - X Norwegian Development Team
op 23"
18
Bob Jungels
Quick Step Floors
z.t
19
Mateusz Taciak
CCC Sprandi Polkowice
z.t
20
Kevin Inkelaar
Polartec Kometa
op 32"
21
Daniel Teklehaimanot Girmazion
Cofidis
op 34"
22
Viktor Verschaeve
z.t
23
Ziga Groselj
Adria Mobil
op 41"
24
Aleksander Vlasov
Gazprom - Rusvelo
op 48"
25
Jan Barta
Elkov - Author
z.t
26
Marton Dina
Cube-Csomor MTB Team
z.t
27
Adrian Kurek
CCC Sprandi Polkowice
op 57"
28
Serge Pauwels
Team Dimension Data
op 1'03"
29
Philipp Walsleben
op 1'18"
30
Piotr Konwa
Elkov - Author
z.t
31
Jonas Abrahamsen
UNO - X Norwegian Development Team
op 1'23"
32
Josip Rumac
Meridiana Kamen Team
op 1'45"
33
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
op 1'49"
34
Jonas Rutsch
Team Lotto - Kern Haus
op 1'54"
35
Juraj Sagan
Bora - HansGrohe
op 2'19"
36
Matús Stocek
z.t
37
Michael Kukrle
Elkov - Author
op 2'20"
38
Stefan Poll
Wsa Pushbikers
z.t
39
Johannes Schinnagel
Bora - HansGrohe
z.t
40
Denis Nekrasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
41
Yves Lampaert
Quick Step Floors
z.t
42
Niki Terpstra
Quick Step Floors
op 4'09"
43
Maxim Van Gils
Lotto - Soudal U23
z.t
44
Andras Szatmary
Cube-Csomor MTB Team
op 4'57"
45
Brent Van Moer
Lotto - Soudal
op 5'08"
46
Kristian Kulset
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
47
Zdenek Stybar
Quick Step Floors
z.t
48
Yehor Dementyev
Team Novak
z.t
49
Gorazd Per
Adria Mobil
z.t
50
Aljaz Jarc
Adria Mobil
z.t
51
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
z.t
52
Umberto Orsini
Bardiani CSF
z.t
53
Kamil Zielinski
Team Hurom
z.t
54
Torstein Traeen
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
55
Florian Stork
Development Team Sunweb
op 6'04"
56
Jakub Kaczmarek
Team Hurom
z.t
57
Idar Andersen
UNO - X Norwegian Development Team
op 6'45"
58
Etienne van Empel
Roompot - Nederlandse Loterij
op 7'05"
59
Patrik Tybor
Dukla Banska Bystrica
op 7'10"
60
Juraj Bellan
Dukla Banska Bystrica
op 7'37"
61
Jan Andrej Cully
Dukla Banska Bystrica
op 7'43"
62
Sebastian Lander
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
63
Vitaliy Buts
Team Hurom
z.t
64
Stepan Kuriyanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
65
Andrii Bratashchuk
Team Novak
z.t
66
Nicolae Tanovitchii
Team Novak
z.t
67
Matej Zahalka
Elkov - Author
z.t
68
Alberto Marengo
Kobanya Cycling Team
z.t
69
Jonas Aaen Jörgensen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
70
Julian Mertens
Lotto - Soudal U23
z.t
71
Geoffrey Soupe
Cofidis
op 8'14"
72
Jakub Otruba
Elkov - Author
z.t
73
Kamil Gradek
CCC Sprandi Polkowice
op 10'30"
74
Pawel Bernas
CCC Sprandi Polkowice
z.t
75
Victor Lafay
Cofidis
op 10'39"
76
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
77
Elmar Reinders
Roompot - Nederlandse Loterij
op 10'53"
78
Jesper Asselman
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
79
Hugo Hofstetter
Cofidis
z.t
80
Giulio Ciccone
Bardiani CSF
z.t
81
Christian Maximilian Koch
LKT Team Brandenburg
z.t
82
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
z.t
83
Bert Van Lerberghe
Cofidis
z.t
84
Anders Skaarseth
Cofidis
z.t
85
Nikolay Cherkasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
86
Sergei Shilov
Gazprom - Rusvelo
z.t
87
Jan Hugger
Team Lotto - Kern Haus
z.t
88
Oleksandr Prevar
Team Novak
z.t
89
Mirco Maestri
Bardiani CSF
op 11'26"
90
Juraj Karas
op 11'31"
91
Juraj Michalicka
z.t
92
Rostyslav Zhukovskyi
Kobanya Cycling Team
op 11'35"
93
Oleg Zemlyakov
Apple Team
z.t
94
Andreas Stokbro Nielsen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
op 13'10"
95
Dusan Rajovic
Adria Mobil
z.t
96
Felix Ritzinger
z.t
97
Jodok Salzmann
Wsa Pushbikers
z.t
98
Emanuel Piaskowy
Team Hurom
z.t
99
Erik Baska
Bora - HansGrohe
z.t
100
Martin Mahdar
Dukla Banska Bystrica
z.t
101
Adrian Babic
z.t
102
Yuriy Chsherbinin
Apple Team
z.t
103
Anton Lavrentyev
Apple Team
z.t
104
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
z.t
105
Martin Mortensen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
106
Paul Taebling
LKT Team Brandenburg
op 13'49"
107
Paul Rudys
LKT Team Brandenburg
z.t
108
Stefan Kolb
Wsa Pushbikers
op 15'17"
109
Róbert Malik
z.t
110
tefan Nota
z.t
111
Daniel Moricz
Kobanya Cycling Team
z.t
112
Miklos Szabo
Pannon Cycling Team
z.t
113
Samuel Oros
Dukla Banska Bystrica
z.t
114
Botond Hollo
Pannon Cycling Team
z.t
115
Peter Simon
Pannon Cycling Team
z.t
116
Michael Bresciani
Bardiani CSF
z.t
117
Martin Haring
Dukla Banska Bystrica
z.t
118
Matteo Pelucchi
Bora - HansGrohe
z.t
119
Juraj Lajcha
z.t
120
Vojtech Hacecky
Elkov - Author
z.t
121
Marco Maronese
Bardiani CSF
z.t
122
Patrick Clausen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
123
Iljo Keisse
Quick Step Floors
z.t
124
Samuele Oliveto
Kobanya Cycling Team
z.t
125
Nikolay Trusov
Gazprom - Rusvelo
z.t
126
Sultan Khalel
z.t
127
Tobias Mørch Kongstad
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
128
Jesper Morkov
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
129
Fabio Jakobsen
Quick Step Floors
z.t
130
Szymon Wojciech Sajnok
CCC Sprandi Polkowice
z.t
131
Marek Canecky
Dukla Banska Bystrica
z.t
132
Daniel Dina
Cube-Csomor MTB Team
z.t
133
Nurgali Turebekov
z.t
134
Torjus Sleen
UNO - X Norwegian Development Team
op 18'43"
135
Stanislaw Aniolkowski
Team Hurom
op 18'55"
136
Amine Ahmed Galdoune
Kobanya Cycling Team
op 19'42"
137
Vadim Galeyev
Apple Team
op 20'40"
138
Mateusz Manowski
Team Hurom
op 21'17"
Maxat Ayazbayev
Apple Team
DNF
Lorant Balazsi
Team Novak
DNF
Zsolt Istlstekker
Kobanya Cycling Team
DNF
Peter Laszlo
Team Novak
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2002
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares