En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Slovaquie
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
16/09
Nitra
Galanta
161.8 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Julian Alaphilippe
Quick Step Floors
16u33'08"
2
Jan Tratnik
CCC Sprandi Polkowice
op 16"
3
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
op 22"
4
Ben Hermans
Israel Cycling Academy
op 26"
5
Josef Cerny
Elkov - Author
op 28"
6
Tobias Foss
UNO - X Norwegian Development Team
op 31"
7
Steff Cras
Team Katusha Alpecin
z.t
8
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
9
Nicky van der Lijke
Roompot - Nederlandse Loterij
op 34"
10
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
op 36"
11
Ildar Arslanov
Gazprom - Rusvelo
op 41"
12
Radoslav Rogina
Adria Mobil
op 42"
13
Manuel Senni
Bardiani CSF
op 45"
14
Attila Valter
Cube-Csomor MTB Team
op 46"
15
Mateusz Taciak
CCC Sprandi Polkowice
op 52"
16
Simone Andreetta
Bardiani CSF
op 57"
17
Andreas Leknessund
UNO - X Norwegian Development Team
op 1'00"
18
Daniel Teklehaimanot Girmazion
Cofidis
op 1'08"
19
Hans-Jörg Leopold
Wsa Pushbikers
op 1'09"
20
Viktor Verschaeve
op 1'10"
21
Kevin Inkelaar
Polartec Kometa
op 1'13"
22
Jan Barta
Elkov - Author
z.t
23
Ziga Groselj
Adria Mobil
op 1'15"
24
Marton Dina
Cube-Csomor MTB Team
op 1'19"
25
Aleksander Vlasov
Gazprom - Rusvelo
op 1'23"
26
Adrian Kurek
CCC Sprandi Polkowice
op 1'25"
27
Jonas Abrahamsen
UNO - X Norwegian Development Team
op 1'51"
28
Philipp Walsleben
op 1'56"
29
Piotr Konwa
Elkov - Author
op 2'06"
30
Josip Rumac
Meridiana Kamen Team
op 2'13"
31
Yves Lampaert
Quick Step Floors
op 2'19"
32
Jonas Rutsch
Team Lotto - Kern Haus
op 2'21"
33
Johannes Schinnagel
Bora - HansGrohe
op 2'49"
34
Denis Nekrasov
Gazprom - Rusvelo
op 2'56"
35
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
op 2'58"
36
Matús Stocek
op 3'08"
37
Serge Pauwels
Team Dimension Data
op 3'33"
38
Michael Kukrle
Elkov - Author
op 3'35"
39
Stefan Poll
Wsa Pushbikers
op 4'56"
40
Maxim Van Gils
Lotto - Soudal U23
op 5'27"
41
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
op 5'31"
42
Zdenek Stybar
Quick Step Floors
op 5'44"
43
Yehor Dementyev
Team Novak
op 5'49"
44
Aljaz Jarc
Adria Mobil
op 5'54"
45
Andras Szatmary
Cube-Csomor MTB Team
op 5'57"
46
Kamil Zielinski
Team Hurom
op 6'18"
47
Brent Van Moer
Lotto - Soudal
op 7'34"
48
Umberto Orsini
Bardiani CSF
op 7'39"
49
Torstein Traeen
UNO - X Norwegian Development Team
op 7'40"
50
Kristian Kulset
UNO - X Norwegian Development Team
op 7'42"
51
Jakub Kaczmarek
Team Hurom
op 8'08"
52
Stepan Kuriyanov
Gazprom - Rusvelo
op 8'16"
53
Nicolae Tanovitchii
Team Novak
op 8'17"
54
Alberto Marengo
Kobanya Cycling Team
op 8'26"
55
Niki Terpstra
Quick Step Floors
op 8'45"
56
Florian Stork
Development Team Sunweb
op 8'49"
57
Vitaliy Buts
Team Hurom
op 9'00"
58
Jonas Aaen Jörgensen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
op 9'10"
59
Idar Andersen
UNO - X Norwegian Development Team
op 9'11"
60
Jakub Otruba
Elkov - Author
op 9'19"
61
Andrii Bratashchuk
Team Novak
op 10'44"
62
Christophe Laporte
Cofidis
op 11'11"
63
Sergei Shilov
Gazprom - Rusvelo
op 11'17"
64
Oleksandr Prevar
Team Novak
op 11'25"
65
Jesper Asselman
Roompot - Nederlandse Loterij
op 11'30"
66
Nikolay Cherkasov
Gazprom - Rusvelo
op 11'47"
67
Christian Maximilian Koch
LKT Team Brandenburg
op 11'53"
68
Kamil Gradek
CCC Sprandi Polkowice
op 12'23"
69
Jan Hugger
Team Lotto - Kern Haus
op 12'25"
70
Giulio Ciccone
Bardiani CSF
op 12'26"
71
Mirco Maestri
Bardiani CSF
op 12'49"
72
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
op 13'18"
73
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
op 13'20"
74
Andreas Stokbro Nielsen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
op 13'37"
75
Elmar Reinders
Roompot - Nederlandse Loterij
op 13'42"
76
Juraj Sagan
Bora - HansGrohe
op 13'52"
77
Emanuel Piaskowy
Team Hurom
op 14'28"
78
Gorazd Per
Adria Mobil
op 15'43"
79
Michael Bresciani
Bardiani CSF
op 15'47"
80
Etienne van Empel
Roompot - Nederlandse Loterij
op 15'48"
81
Nikolay Trusov
Gazprom - Rusvelo
op 16'22"
82
Hugo Hofstetter
Cofidis
op 16'41"
83
Anders Skaarseth
Cofidis
op 17'18"
84
Martin Haring
Dukla Banska Bystrica
op 17'50"
85
Pawel Bernas
CCC Sprandi Polkowice
op 18'01"
86
Vojtech Hacecky
Elkov - Author
op 18'13"
87
Juraj Bellan
Dukla Banska Bystrica
op 18'15"
88
Jan Andrej Cully
Dukla Banska Bystrica
op 18'18"
89
Julian Mertens
Lotto - Soudal U23
op 18'24"
90
Matej Zahalka
Elkov - Author
op 18'35"
91
Sebastian Lander
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
op 19'48"
92
Bert Van Lerberghe
Cofidis
op 21'16"
93
Patrik Tybor
Dukla Banska Bystrica
op 21'37"
94
Juraj Karas
op 22'02"
95
Juraj Michalicka
op 22'06"
96
Oleg Zemlyakov
Apple Team
op 22'28"
97
Dusan Rajovic
Adria Mobil
op 23'30"
98
Adrian Babic
op 23'35"
99
Martin Mahdar
Dukla Banska Bystrica
op 23'43"
100
Rostyslav Zhukovskyi
Kobanya Cycling Team
z.t
101
Erik Baska
Bora - HansGrohe
op 24'07"
102
Yuriy Chsherbinin
Apple Team
op 24'46"
103
Martin Mortensen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
op 24'56"
104
Jodok Salzmann
Wsa Pushbikers
op 25'07"
105
Paul Taebling
LKT Team Brandenburg
op 25'10"
106
Matteo Pelucchi
Bora - HansGrohe
op 25'22"
107
Szymon Wojciech Sajnok
CCC Sprandi Polkowice
op 25'38"
108
Marco Maronese
Bardiani CSF
op 25'43"
109
Botond Hollo
Pannon Cycling Team
op 25'54"
110
Fabio Jakobsen
Quick Step Floors
op 25'56"
111
Marek Canecky
Dukla Banska Bystrica
op 26'25"
112
Tobias Mørch Kongstad
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
op 26'31"
113
Jesper Morkov
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
op 28'30"
114
Anton Lavrentyev
Apple Team
op 29'03"
115
Iljo Keisse
Quick Step Floors
op 29'35"
116
Róbert Malik
op 29'45"
117
Samuel Oros
Dukla Banska Bystrica
op 29'50"
118
Daniel Dina
Cube-Csomor MTB Team
op 30'21"
119
Patrick Clausen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
op 31'17"
120
tefan Nota
op 31'23"
121
Paul Rudys
LKT Team Brandenburg
op 33'22"
122
Juraj Lajcha
op 33'41"
123
Samuele Oliveto
Kobanya Cycling Team
op 33'54"
124
Daniel Moricz
Kobanya Cycling Team
op 34'07"
125
Miklos Szabo
Pannon Cycling Team
op 36'34"
126
Amine Ahmed Galdoune
Kobanya Cycling Team
op 41'47"
Bob Jungels
Quick Step Floors
DNS
Stefan Kolb
Wsa Pushbikers
DNS
Victor Lafay
Cofidis
DNF
Mateusz Manowski
Team Hurom
DNF
Nurgali Turebekov
DNF
Felix Ritzinger
DNS
Peter Simon
Pannon Cycling Team
DNS
Geoffrey Soupe
Cofidis
DNS
Stanislaw Aniolkowski
Team Hurom
DNF
Vadim Galeyev
Apple Team
DNF
Sultan Khalel
DNF
Torjus Sleen
UNO - X Norwegian Development Team
DNS
Maxat Ayazbayev
Apple Team
DNF
Lorant Balazsi
Team Novak
DNF
Zsolt Istlstekker
Kobanya Cycling Team
DNF
Peter Laszlo
Team Novak
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2002
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares