En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Slovaquie
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
09/06
Banská Bystrica
Nitra
177.1 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Matteo Malucelli
Androni Giocattoli
4u11'50"
2
Jan Tratnik
CCC Sprandi Polkowice
z.t
3
Matej Mugerli
Amplatz - BMC
z.t
4
Marco Benfatto
Androni Giocattoli
z.t
5
Zakkari Dempster
Israel Cycling Academy
z.t
6
Josef Cerny
Elkov - Author Cycling Team
z.t
7
Marco Zamparella
Amore & Vita - Selle SMP - FONDRIEST
z.t
8
Marco Zanotti
Monkey Town Continental Team
z.t
9
Rok Korosec
Amplatz - BMC
z.t
10
Ivan Savitskiy
Gazprom - Rusvelo
z.t
11
Matvey Nikitin
Astana City
z.t
12
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
z.t
13
Tomas Buchacek
Elkov - Author Cycling Team
z.t
14
Jose Daniel Viejo
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
z.t
15
Peeter Pruus
Rietumu Banka - Riga
z.t
16
Timon Loderer
WSA - Greenlife
z.t
17
Florian Bissinger
WSA - Greenlife
z.t
18
Kevin Pauwels
Marlux - Napoleon Games
z.t
19
Henrik Hamm
0711 / Cycling
z.t
20
Grigoriy Shtein
Astana City
z.t
21
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Manzana Postobon Team
z.t
22
Nicola Toffali
0711 / Cycling
z.t
23
Ricardo Vilela
Manzana Postobon Team
z.t
24
Andriy Kulyk
Kolss Cycling Team
z.t
25
Sergio Andres Higuita
Manzana Postobon Team
z.t
26
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
z.t
27
Egan Arley Bernal Gomez
Androni Giocattoli
z.t
28
Jiri Polnický
Elkov - Author Cycling Team
z.t
29
Piotr Brozyna
CCC Sprandi Polkowice
z.t
30
Bernardo Albeiro Suaza Arango
Manzana Postobon Team
z.t
31
Kanan Gahramanli
Synergy Baku Cycling Project
z.t
32
Marek Canecky
Amplatz - BMC
z.t
33
Mattia Cattaneo
Androni Giocattoli
z.t
34
Peter Kusztor
Amplatz - BMC
z.t
35
Redi Halilaj
Amore & Vita - Selle SMP - FONDRIEST
z.t
36
Patrik Tybor
Dukla Banska Bystrica
z.t
37
Davide Mucelli
Meridiana Kamen Team
z.t
38
Marco Bernardinetti
Amore & Vita - Selle SMP - FONDRIEST
z.t
39
Kristian Hynek
z.t
40
Eli Iserbyt
Marlux - Napoleon Games
z.t
41
Moritz Fussnegger
0711 / Cycling
z.t
42
Andriy Vasylyuk
Kolss Cycling Team
z.t
43
Mattia Viel
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
z.t
44
Andi Bajc
Amplatz - BMC
z.t
45
Nikita Panassenko
Astana City
z.t
46
Pierpaolo Ficara
Amore & Vita - Selle SMP - FONDRIEST
z.t
47
Sergei Rostovtsev
z.t
48
Denis Nekrasov
z.t
49
Sergey Luchshenko
Astana City
z.t
50
Sven van Luijk
Monkey Town Continental Team
z.t
51
Karel Hnik
z.t
52
Tomas Okrouhlicky
z.t
53
Pawel Cieslik
z.t
54
Josip Rumac
Synergy Baku Cycling Project
z.t
55
Vitaliy Buts
Kolss Cycling Team
z.t
56
Viesturs Luksevics
Rietumu Banka - Riga
z.t
57
Stefan Poll
WSA - Greenlife
z.t
58
Róbert Malik
CK Pribram Fany Gastro
z.t
59
Antonio Santoro
z.t
60
Maris Bogdanovics
Rietumu Banka - Riga
z.t
61
Krists Neilands
Israel Cycling Academy
z.t
62
Samir Jabrayilov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
63
Vladimir Tsoy
Astana City
z.t
64
Nurbolat Kulimbetov
Astana City
z.t
65
Kobe Goossens
Marlux - Napoleon Games
z.t
66
Joschka Beck
Bike Aid
z.t
67
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
z.t
68
Besmir Banushi
Amore & Vita - Selle SMP - FONDRIEST
z.t
69
Uri Martins
Amore & Vita - Selle SMP - FONDRIEST
z.t
70
Maksim Piskunov
z.t
71
Daniel Moricz
z.t
72
Emanuel Kiserlovski
Meridiana Kamen Team
z.t
73
Anton Vorobyev
Gazprom - Rusvelo
z.t
74
Oleksandr Polivoda
Kolss Cycling Team
z.t
75
Jonas Engel
0711 / Cycling
z.t
76
Martin Mahdar
Dukla Banska Bystrica
z.t
77
Kevin Sepulveda
Massi - Kuwait Cycling Project
z.t
78
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Androni Giocattoli
z.t
79
Deins Kanepejs
Rietumu Banka - Riga
z.t
80
Oleksandr Prevar
Kolss Cycling Team
z.t
81
Matteo Rabottini
Meridiana Kamen Team
z.t
82
Mihail Mihaylov
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
z.t
83
Ismail Iliasov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
84
Salim Kipkemboi
Bike Aid
z.t
85
Lubos Malovec
Dukla Banska Bystrica
z.t
86
Artem Ovechkin
Gazprom - Rusvelo
z.t
87
Yecid Arturo Sierra Sanchez
Manzana Postobon Team
z.t
88
Juan Jose Amador Castano
Manzana Postobon Team
z.t
89
Nicolas Pietrula
z.t
90
Juraj Lajcha
z.t
91
Johnatan Fernando Sarmiento Pacheco
Massi - Kuwait Cycling Project
z.t
92
Michael Kukrle
Elkov - Author Cycling Team
z.t
93
János Pelikán
Amplatz - BMC
z.t
94
Hans-Jörg Leopold
WSA - Greenlife
z.t
95
Marco Frapporti
Androni Giocattoli
z.t
96
Juraj Bellan
Dukla Banska Bystrica
z.t
97
Viktor Filutas
z.t
98
Michael Vanthourenhout
Marlux - Napoleon Games
z.t
99
Dieter Vanthourenhout
Marlux - Napoleon Games
z.t
100
Uros Repse
Meridiana Kamen Team
z.t
101
Stephan Bakker
Monkey Town Continental Team
z.t
102
Stanimir Cholakov
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
z.t
103
Yannick Mayer
0711 / Cycling
z.t
104
Sergiy Lagkuti
Kolss Cycling Team
z.t
105
Jan Andrej Cully
Dukla Banska Bystrica
z.t
106
Martin Hunal
Elkov - Author Cycling Team
z.t
107
Gianfranco Visconti
Meridiana Kamen Team
z.t
108
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
op 21"
109
Martin Haring
Dukla Banska Bystrica
op 25"
110
Nikolay Ilichev
op 26"
111
Adne Van Engelen
Bike Aid
op 30"
112
Musa Mikayilzade
Synergy Baku Cycling Project
op 31"
113
Michal Malík
z.t
114
Daniel Bichlmann
Bike Aid
z.t
115
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
op 33"
116
Attila Valter
Cube-Csomor MTB Team
z.t
117
Gábor Fejes
z.t
118
David Puskas
op 36"
119
Bruno Maltar
Meridiana Kamen Team
op 37"
120
Mateusz Taciak
CCC Sprandi Polkowice
z.t
121
Mehdi Tigrine
z.t
122
Frantisek Sisr
CCC Sprandi Polkowice
z.t
123
Markus Kopfauf
WSA - Greenlife
z.t
124
Nikolay Mihaylov
CCC Sprandi Polkowice
z.t
125
Andris Vosekalns
Rietumu Banka - Riga
op 1'02"
126
Timothy Rugg
Bike Aid
op 1'17"
127
Nikolay Trusov
Gazprom - Rusvelo
z.t
128
Marcin Bialoblocki
CCC Sprandi Polkowice
op 1'42"
129
Andrey Prostokshin
op 2'10"
130
Rick van Breda
Monkey Town Continental Team
op 2'56"
131
Thomas Joseph
Marlux - Napoleon Games
op 0"
132
Sergey Mosin
op 4'51"
133
Riccardo Cenghialta
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
op 5'04"
134
Emils Liepins
Rietumu Banka - Riga
op 6'50"
135
Matthias Schnapka
Bike Aid
op 9'00"
136
Rubén Caseny Catala
Massi - Kuwait Cycling Project
z.t
137
Michal Hloza
op 10'22"
138
Tomas Capek
z.t
139
Matej Krajicek
op 34'15"
Elgun Alizada
Synergy Baku Cycling Project
DNF
Botond Hollo
DNF
Johann Schwabik
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2002
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares