En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Slovaquie
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
11/06
Trnava
Trnava
152.5 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Jan Tratnik
CCC Sprandi Polkowice
18u13'29"
2
Mattia Cattaneo
Androni Giocattoli
op 32"
3
Piotr Brozyna
CCC Sprandi Polkowice
op 36"
4
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
op 37"
5
Tomas Buchacek
Elkov - Author Cycling Team
z.t
6
Krists Neilands
Israel Cycling Academy
z.t
7
Patrik Tybor
Dukla Banska Bystrica
op 38"
8
Andriy Vasylyuk
Kolss Cycling Team
z.t
9
Florian Bissinger
WSA - Greenlife
op 39"
10
Josef Cerny
Elkov - Author Cycling Team
z.t
11
Kevin Pauwels
Marlux - Napoleon Games
op 43"
12
Grigoriy Shtein
Astana City
op 45"
13
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
z.t
14
Peter Kusztor
Amplatz - BMC
z.t
15
Zakkari Dempster
Israel Cycling Academy
op 46"
16
Pawel Cieslik
z.t
17
Karel Hnik
op 47"
18
Josip Rumac
Synergy Baku Cycling Project
op 48"
19
Matvey Nikitin
Astana City
op 50"
20
Marek Canecky
Amplatz - BMC
z.t
21
Redi Halilaj
Amore & Vita - Selle SMP - FONDRIEST
op 52"
22
Ricardo Vilela
Manzana Postobon Team
op 54"
23
Davide Mucelli
Meridiana Kamen Team
op 56"
24
Egan Arley Bernal Gomez
Androni Giocattoli
op 1'00"
25
Nikita Panassenko
Astana City
op 1'01"
26
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Manzana Postobon Team
z.t
27
Jiri Polnický
Elkov - Author Cycling Team
op 1'09"
28
Bernardo Albeiro Suaza Arango
Manzana Postobon Team
op 1'10"
29
Eli Iserbyt
Marlux - Napoleon Games
op 1'18"
30
Marco Frapporti
Androni Giocattoli
op 1'23"
31
Oleksandr Polivoda
Kolss Cycling Team
op 1'28"
32
Antonio Santoro
op 1'36"
33
Sven van Luijk
Monkey Town Continental Team
op 1'48"
34
Ivan Savitskiy
Gazprom - Rusvelo
op 1'50"
35
Oleksandr Prevar
Kolss Cycling Team
op 1'57"
36
Nicola Toffali
0711 / Cycling
op 2'03"
37
Viesturs Luksevics
Rietumu Banka - Riga
op 2'08"
38
Timon Loderer
WSA - Greenlife
op 2'09"
39
Dieter Vanthourenhout
Marlux - Napoleon Games
op 2'13"
40
Michael Vanthourenhout
Marlux - Napoleon Games
op 2'21"
41
Yecid Arturo Sierra Sanchez
Manzana Postobon Team
op 2'49"
42
Emanuel Kiserlovski
Meridiana Kamen Team
op 3'00"
43
Vitaliy Buts
Kolss Cycling Team
op 3'01"
44
Sergey Luchshenko
Astana City
op 3'08"
45
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Androni Giocattoli
op 3'10"
46
Stefan Poll
WSA - Greenlife
op 3'27"
47
Sergio Andres Higuita
Manzana Postobon Team
op 3'28"
48
Michael Kukrle
Elkov - Author Cycling Team
op 3'34"
49
Marco Zamparella
Amore & Vita - Selle SMP - FONDRIEST
op 3'57"
50
Peeter Pruus
Rietumu Banka - Riga
z.t
51
Matteo Rabottini
Meridiana Kamen Team
op 4'03"
52
Denis Nekrasov
op 4'15"
53
Hans-Jörg Leopold
WSA - Greenlife
op 4'40"
54
Pierpaolo Ficara
Amore & Vita - Selle SMP - FONDRIEST
op 4'55"
55
Henrik Hamm
0711 / Cycling
op 5'02"
56
Thomas Joseph
Marlux - Napoleon Games
op 5'13"
57
Uros Repse
Meridiana Kamen Team
op 5'25"
58
Matej Mugerli
Amplatz - BMC
op 5'46"
59
Martin Hunal
Elkov - Author Cycling Team
op 5'56"
60
Stanimir Cholakov
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
op 6'07"
61
Marco Bernardinetti
Amore & Vita - Selle SMP - FONDRIEST
op 6'49"
62
Gábor Fejes
op 6'56"
63
Adne Van Engelen
Bike Aid
op 6'59"
64
Juraj Bellan
Dukla Banska Bystrica
op 7'41"
65
Rok Korosec
Amplatz - BMC
op 8'20"
66
Salim Kipkemboi
Bike Aid
op 8'40"
67
Uri Martins
Amore & Vita - Selle SMP - FONDRIEST
op 9'09"
68
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
op 9'32"
69
Juraj Lajcha
op 9'37"
70
Attila Valter
Cube-Csomor MTB Team
op 10'49"
71
Mihail Mihaylov
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
op 10'50"
72
Andi Bajc
Amplatz - BMC
op 10'59"
73
Kristian Hynek
op 13'18"
74
Nikolay Trusov
Gazprom - Rusvelo
op 13'23"
75
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
op 15'01"
76
Anton Vorobyev
Gazprom - Rusvelo
op 17'19"
77
Matteo Malucelli
Androni Giocattoli
op 20'46"
78
Kevin Sepulveda
Massi - Kuwait Cycling Project
op 21'21"
79
Mateusz Taciak
CCC Sprandi Polkowice
op 23'21"
80
Samir Jabrayilov
Synergy Baku Cycling Project
op 23'25"
81
Moritz Fussnegger
0711 / Cycling
op 23'38"
82
Stephan Bakker
Monkey Town Continental Team
op 24'15"
83
Joschka Beck
Bike Aid
op 24'16"
84
Andriy Kulyk
Kolss Cycling Team
op 24'21"
85
Marco Benfatto
Androni Giocattoli
z.t
86
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
op 24'22"
87
Marco Zanotti
Monkey Town Continental Team
op 24'23"
88
Mattia Viel
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
op 24'32"
89
Maris Bogdanovics
Rietumu Banka - Riga
op 24'37"
90
Daniel Bichlmann
Bike Aid
op 24'39"
91
Vladimir Tsoy
Astana City
op 24'51"
92
Nurbolat Kulimbetov
Astana City
op 25'00"
93
Jonas Engel
0711 / Cycling
op 25'01"
94
János Pelikán
Amplatz - BMC
op 25'11"
95
Viktor Filutas
op 25'19"
96
Kanan Gahramanli
Synergy Baku Cycling Project
op 25'38"
97
Róbert Malik
CK Pribram Fany Gastro
op 25'42"
98
Markus Kopfauf
WSA - Greenlife
op 25'43"
99
Gianfranco Visconti
Meridiana Kamen Team
op 25'51"
100
Lubos Malovec
Dukla Banska Bystrica
op 26'14"
101
Marcin Bialoblocki
CCC Sprandi Polkowice
op 26'37"
102
Michal Malík
op 28'01"
103
Martin Mahdar
Dukla Banska Bystrica
op 28'31"
104
Frantisek Sisr
CCC Sprandi Polkowice
op 28'50"
105
Juan Jose Amador Castano
Manzana Postobon Team
op 29'41"
106
Rick van Breda
Monkey Town Continental Team
op 30'54"
107
Martin Haring
Dukla Banska Bystrica
op 35'00"
108
Johnatan Fernando Sarmiento Pacheco
Massi - Kuwait Cycling Project
op 37'26"
109
Nikolay Mihaylov
CCC Sprandi Polkowice
op 38'57"
110
Sergei Rostovtsev
op 47'11"
111
Maksim Piskunov
op 47'19"
112
Bruno Maltar
Meridiana Kamen Team
op 50'44"
113
Andris Vosekalns
Rietumu Banka - Riga
op 51'02"
114
Jan Andrej Cully
Dukla Banska Bystrica
op 52'18"
115
Andrey Prostokshin
op 53'27"
116
Riccardo Cenghialta
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
op 54'54"
117
Jose Daniel Viejo
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
op 1u01'07"
118
Yannick Mayer
0711 / Cycling
op 1u03'49"
119
Michal Hloza
op 1u13'03"
120
Matthias Schnapka
Bike Aid
op 1u15'54"
Besmir Banushi
Amore & Vita - Selle SMP - FONDRIEST
DNF
Ismail Iliasov
Synergy Baku Cycling Project
DNF
Deins Kanepejs
Rietumu Banka - Riga
DNF
Sergiy Lagkuti
Kolss Cycling Team
DNF
Emils Liepins
Rietumu Banka - Riga
DNF
Musa Mikayilzade
Synergy Baku Cycling Project
DNF
Artem Ovechkin
Gazprom - Rusvelo
DNF
Timothy Rugg
Bike Aid
DNF
Mehdi Tigrine
DNF
Tomas Capek
DNF
Kobe Goossens
Marlux - Napoleon Games
DNF
Nikolay Ilichev
DNF
Matej Krajicek
DNF
Daniel Moricz
DNF
Sergey Mosin
DNF
Tomas Okrouhlicky
DNF
Nicolas Pietrula
DNF
David Puskas
DNF
Rubén Caseny Catala
Massi - Kuwait Cycling Project
DSQ
Elgun Alizada
Synergy Baku Cycling Project
DNF
Botond Hollo
DNF
Johann Schwabik
DNF
Ildar Arslanov
Gazprom - Rusvelo
DNF
Gijs Meijer
Monkey Town Continental Team
DNF
Kristian Mitev
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
DNF
Roman Bronis
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2002
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares