En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Slovaquie
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
06/06
Liptovsky Mikulas
Cierny Vah
153.7 km
Result
Standings
1
Davide Rebellin
Meridiana Kamen Team
3u47'56"
2
Sergei Rudaskov
Itera-Katusha
op 14"
3
Jan Hirt
z.t
4
Riccardo Zoidl
RC Arbö Wels Gourmetfein
op 26"
5
Stig Broeckx
op 50"
6
Alexander Schrangl
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
7
Daniel Holm Foder
Christina Watches - Onfone
z.t
8
Lukasz Bodnar
Bank BGZ
z.t
9
Stanislav Kozubek
Whirlpool - Author
op 59"
10
Willem Wauters
z.t
11
Marek Canecky
Salcano - Manisaspor Cycling Team
z.t
12
Juraj Sagan
Liquigas - Cannondale
z.t
13
Pavel Kochetkov
Itera-Katusha
z.t
14
Tomas Buchacek
Whirlpool - Author
z.t
15
Pawel Cieslik
Bank BGZ
z.t
16
Pavol Polievka
z.t
17
Lukasz Owsian
CCC Polkowice
z.t
18
Jiri Polnický
Whirlpool - Author
z.t
19
Mariusz Witecki
Bank BGZ
op 1'08"
20
Andriy Khripta
Kolss Cycling Team
op 1'09"
21
Patrik Tybor
Dukla Trencin Trek
op 1'23"
22
Roman Bronis
Dukla Trencin Trek
z.t
23
Michael Rasmussen
Christina Watches - Onfone
z.t
24
Frederik Wilmann
Christina Watches - Onfone
op 1'31"
25
Adrian Honkisz
CCC Polkowice
z.t
26
Adil Jelloul
z.t
27
Enrico Rossi
Meridiana Kamen Team
op 1'41"
28
Alberto Di Lorenzo
Meridiana Kamen Team
z.t
29
Blazej Janiaczyk
Bank BGZ
z.t
30
Jiri Hudecek
Whirlpool - Author
z.t
31
Josef Cerny
Wibatech - LMGK Ziemia Brzeska
op 2'01"
32
Maros Kovac
Dukla Trencin Trek
op 2'08"
33
Matej Jurco
Whirlpool - Author
op 2'11"
34
Nikolay Mihaylov
CCC Polkowice
op 2'12"
35
Ivars Prokofjevs
Rietumu - Delfin
op 2'16"
36
Dmitriy Kosyakov
Itera-Katusha
op 2'20"
37
Alexandr Prishpetnyy
Itera-Katusha
z.t
38
Markus Eibegger
RC Arbö Wels Gourmetfein
z.t
39
Essaïd Abelouache
z.t
40
Adam Stachowiak
Bank BGZ
z.t
41
Mykhaylo Kononenko
Kolss Cycling Team
op 2'34"
42
Josef Hosek
Whirlpool - Author
op 2'38"
43
Stef Van Zummeren
z.t
44
Mouhssine Lahsaini
z.t
45
Marek Rutkiewicz
CCC Polkowice
op 2'49"
46
Tarik Chaoufi
z.t
47
Martin Haring
z.t
48
Andris Smirnovs
Rietumu - Delfin
op 2'59"
49
Stefan Ganser
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
50
Luc Hagenaars
Metec Continental Cyclingteam
z.t
51
Sylwester Janiszewski
CCC Polkowice
z.t
52
Robert Nagy
z.t
53
Oleksandr Grygorenko
Kolss Cycling Team
op 3'21"
54
Felix Grossschartner
RC Arbö Wels Gourmetfein
op 3'32"
55
Andi Bajc
Salcano - Manisaspor Cycling Team
op 3'36"
56
Gabor Kasa
Salcano - Manisaspor Cycling Team
z.t
57
Andriy Vasylyuk
Kolss Cycling Team
op 3'50"
58
Lukáš Batora
z.t
59
Jan Subovits
op 4'07"
60
Johann Schwabik
z.t
61
Ismail Ayoune
z.t
62
Indulis Bekmanis
Rietumu - Delfin
op 4'23"
63
Jakub Novak
op 4'25"
64
Dries Hollanders
Metec Continental Cyclingteam
op 4'32"
65
Róbert Gavenda
Dukla Trencin Trek
op 4'45"
66
Tomasz Smoleñ
Bank BGZ
op 5'06"
67
Daniel Reiter
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
op 5'43"
68
Stefan Stadler
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
69
Joey van Rhee
Metec Continental Cyclingteam
z.t
70
Ahmet Akdylek
Salcano - Manisaspor Cycling Team
z.t
71
Fatih Harmanci
Salcano - Manisaspor Cycling Team
z.t
72
Ivan Víglaský
op 5'58"
73
Niels Reynvoet
op 6'22"
74
Andrei Solomennikov
Itera-Katusha
op 6'30"
75
Dmitriy Mokrov
Itera-Katusha
z.t
76
Róbert Malik
op 6'38"
77
Josef Manousek
op 6'39"
78
Artis Pujats
Rietumu - Delfin
op 6'54"
79
Miroslav Debnar
z.t
80
Maarten Craeghs
op 6'56"
81
Paul Illenberger
RC Arbö Wels Gourmetfein
z.t
82
Andreas Graf
RC Arbö Wels Gourmetfein
z.t
83
Roman Zrelica
op 6'57"
84
Ivan Stevic
Salcano - Manisaspor Cycling Team
op 7'00"
85
Thomas Zechmeister
op 7'18"
86
Werner Riebenbauer
RC Arbö Wels Gourmetfein
op 7'21"
87
Mariano Giallorenzo
Meridiana Kamen Team
op 8'25"
88
Benjamim Edmüller
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
op 8'38"
89
Tobias Erler
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
90
Christian Pavitschitz
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
91
Matthias Bertling
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
92
Thomas Schneider
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
93
Bob van de Hengel
Metec Continental Cyclingteam
op 9'08"
94
Flavio Pasquino
Metec Continental Cyclingteam
z.t
95
Maurizio Biondo
Meridiana Kamen Team
op 9'10"
96
Petr Vakoc
z.t
97
Jirí Skalicky
z.t
98
Emils Liepins
Rietumu - Delfin
op 9'40"
99
Soufiane Haddi
op 9'43"
100
Rasmus Guldhammer
Christina Watches - Onfone
op 10'44"
101
Martin Pedersen (1)
Christina Watches - Onfone
z.t
102
Daniel McLay
op 11'12"
103
Jeffrey Wiersma
Metec Continental Cyclingteam
op 12'02"
104
Bruno Radotic
Meridiana Kamen Team
op 12'34"
105
Andris Vosekalns
Rietumu - Delfin
op 15'37"
106
Matúš Macák
op 22'30"
107
Jan Chalupcik
op 23'15"
108
Michal Kolar
Dukla Trencin Trek
op 23'26"
109
Jakub Buco
op 23'32"
110
Imrich Krestianko
op 26'14"
111
Tomas Azaltovic
op 26'25"
112
Oleksandr Prevar
Kolss Cycling Team
op 27'50"
113
Martin Frano
op 36'44"
Pawel Charucki
CCC Polkowice
DNF
Andreas Stauff
Team Eddy Merckx - Indeland
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2002
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares