En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Paris-Nice
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
04/03
Chatou
Meudon
135 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Arnaud Démare
Groupama - FDJ
3u07'39"
2
Gorka Izagirre Insausti
Bahrein - Merida
z.t
3
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
4
Tim Wellens
Lotto - Soudal
z.t
5
Mike Teunissen
Team Sunweb
z.t
6
Julian Alaphilippe
Quick Step Floors
z.t
7
Patrick Konrad
Bora - HansGrohe
op 2"
8
Dylan Teuns
BMC Racing Team
z.t
9
Matteo Trentin
Mitchelton - Scott
z.t
10
Ion Izagirre Insausti
Bahrein - Merida
z.t
11
Tony Gallopin
Ag2r - La Mondiale
z.t
12
Carlos Barbero Cuesta
Movistar Team
z.t
13
Robert Gesink
Team LottoNL - Jumbo
z.t
14
Simon Yates
Mitchelton - Scott
z.t
15
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
z.t
16
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Mitchelton - Scott
z.t
17
Daniel Martin
UAE Team Emirates
z.t
18
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
19
Roman Kreuziger
Mitchelton - Scott
z.t
20
Lawson Craddock
Team EF Education First - Drapac
z.t
21
Luis Léon Sanchez Gil
Astana Pro Team
z.t
22
Wout Poels
Team Sky
z.t
23
Amund Groendahl Jansen
Team LottoNL - Jumbo
z.t
24
Marc Soler
Movistar Team
z.t
25
Heinrich Haussler
Bahrein - Merida
z.t
26
Lilian Calmejane
Direct Energie
z.t
27
Cyril Gautier
Ag2r - La Mondiale
z.t
28
Sergio Luis Henao Montoya
Team Sky
z.t
29
Alexis Vuillermoz
Ag2r - La Mondiale
z.t
30
Chris Hamilton
Team Sunweb
z.t
31
Thomas Boudat
Direct Energie
z.t
32
Richard Carapaz
Movistar Team
z.t
33
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
z.t
34
Rudy Molard
Groupama - FDJ
z.t
35
John Degenkolb
Trek - Segafredo
z.t
36
Michael Valgren Andersen
Astana Pro Team
z.t
37
Natnael Berhane
Team Dimension Data
op 11"
38
Ivan Garcia Cortina
Bahrein - Merida
op 18"
39
Alessandro De Marchi
BMC Racing Team
z.t
40
Sam Oomen
Team Sunweb
op 20"
41
Timo Roosen
Team LottoNL - Jumbo
op 23"
42
Dries Devenyns
Quick Step Floors
z.t
43
Elia Viviani
Quick Step Floors
op 27"
44
Manuele Boaro
Bahrein - Merida
op 28"
45
David De La Cruz Melgarejo
Team Sky
z.t
46
Yves Lampaert
Quick Step Floors
z.t
47
Pawel Poljanski
Bora - HansGrohe
op 31"
48
Tom-Jelte Slagter
Team Dimension Data
op 34"
49
Matti Breschel
Team EF Education First - Drapac
z.t
50
Warren Barguil
Team Fortuneo - Samsic
z.t
51
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
z.t
52
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
z.t
53
Angelo Tulik
Direct Energie
op 39"
54
Maxime Bouet
Team Fortuneo - Samsic
op 41"
55
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
z.t
56
Koen de Kort
Trek - Segafredo
z.t
57
Maurits Lammertink
Team Katusha Alpecin
op 53"
58
Jarlinson Pantano Gomez
Trek - Segafredo
op 55"
59
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
op 59"
60
Amaël Moinard
Team Fortuneo - Samsic
z.t
61
Laurent Pichon
Team Fortuneo - Samsic
z.t
62
Rémy Di Gregorio
Delko Marseille Provence KTM
z.t
63
Alexander Kristoff
UAE Team Emirates
op 1'06"
64
Oliver Naesen
Ag2r - La Mondiale
z.t
65
Benjamin King
Team Dimension Data
z.t
66
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
op 1'17"
67
Marco Haller
Team Katusha Alpecin
op 1'19"
68
Pavel Kochetkov
Team Katusha Alpecin
z.t
69
Diego Rosa
Team Sky
z.t
70
Kevin Ledanois
Team Fortuneo - Samsic
op 1'26"
71
Ian Boswell
Team Katusha Alpecin
z.t
72
Grégory Rast
Trek - Segafredo
op 1'28"
73
Michael Schwarzmann
Bora - HansGrohe
z.t
74
Anthony Delaplace
Team Fortuneo - Samsic
op 1'30"
75
Nils Politt
Team Katusha Alpecin
op 1'32"
76
Bert Van Lerberghe
Cofidis
op 1'33"
77
Mathew Hayman
Mitchelton - Scott
z.t
78
Dayer Uberney Quintana Rojas
Movistar Team
op 1'36"
79
Magnus Cort Nielsen
Astana Pro Team
op 1'38"
80
Jakob Fuglsang
Astana Pro Team
z.t
81
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
z.t
82
Sylvain Chavanel
Direct Energie
z.t
83
José Herrada Lopez
Cofidis
z.t
84
Ryan Gibbons
Team Dimension Data
z.t
85
Tiago José Pinto Machado
Team Katusha Alpecin
z.t
86
Serge Pauwels
Team Dimension Data
z.t
87
Simon Gerrans
BMC Racing Team
z.t
88
Nicholas Roche
BMC Racing Team
z.t
89
Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
z.t
90
Markel Irizar Aranburu
Trek - Segafredo
z.t
91
Jacopo Guarnieri
Groupama - FDJ
z.t
92
Alexander Edmondson
Mitchelton - Scott
op 1'49"
93
André Greipel
Lotto - Soudal
op 2'21"
94
Jean-Pierre Drucker
BMC Racing Team
z.t
95
Omar Fraile Matarranza
Astana Pro Team
op 2'48"
96
Thomas De Gendt
Lotto - Soudal
z.t
97
Stijn Vandenbergh
Ag2r - La Mondiale
z.t
98
Hector Carretero
Movistar Team
z.t
99
Julien Bernard
Trek - Segafredo
z.t
100
Johann van Zyl
Team Dimension Data
z.t
101
Lars Ytting Bak
Lotto - Soudal
z.t
102
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
z.t
103
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
104
Oliviero Troia
UAE Team Emirates
z.t
105
Ben Swift
UAE Team Emirates
z.t
106
Ian Stannard
Team Sky
z.t
107
Fabien Grellier
Direct Energie
z.t
108
Louis Vervaeke
Team Sunweb
z.t
109
Rory Sutherland
UAE Team Emirates
z.t
110
Mitchell Docker
Team EF Education First - Drapac
z.t
111
Przemyslaw Kasperkiewicz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
112
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
z.t
113
Cyril Lemoine
Cofidis
z.t
114
Jonathan Hivert
Direct Energie
z.t
115
Roy Curvers
Team Sunweb
z.t
116
Eduardo Sepulveda
Movistar Team
z.t
117
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
z.t
118
Hugo Houle
Astana Pro Team
z.t
119
David Lopez Garcia
Team Sky
z.t
120
Mickael Delage
Groupama - FDJ
z.t
121
Jay Robert Thomson
Team Dimension Data
z.t
122
Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
z.t
123
Daniel McLay
Team EF Education First - Drapac
z.t
124
Sebastian Langeveld
Team EF Education First - Drapac
z.t
125
Jerome Cousin
Direct Energie
z.t
126
Jurgen Roelandts
BMC Racing Team
z.t
127
Pierre Rolland
Team EF Education First - Drapac
z.t
128
Juraj Sagan
Bora - HansGrohe
op 3'24"
129
Erik Baska
Bora - HansGrohe
z.t
130
Marcel Sieberg
Lotto - Soudal
z.t
131
Jasper De Buyst
Lotto - Soudal
z.t
132
Antonio Nibali
Bahrein - Merida
z.t
133
Fabio Sabatini
Quick Step Floors
z.t
134
Dylan Groenewegen
Team LottoNL - Jumbo
z.t
135
Tom Leezer
Team LottoNL - Jumbo
z.t
136
Pierre-Luc Perichon
Team Fortuneo - Samsic
op 3'40"
137
Nicolas Edet
Cofidis
op 3'46"
138
Sven Erik Bystrøm
UAE Team Emirates
op 4'01"
139
Paul Martens
Team LottoNL - Jumbo
op 4'08"
140
Dylan van Baarle
Team Sky
z.t
141
Lars Boom
Team LottoNL - Jumbo
z.t
142
Christopher Juul Jensen
Mitchelton - Scott
op 4'11"
143
Tom Scully
Team EF Education First - Drapac
op 4'36"
144
Nacer Bouhanni
Cofidis
op 5'05"
145
Ilnur Zakarin
Team Katusha Alpecin
op 5'14"
146
Sam Bennett
Bora - HansGrohe
op 5'22"
147
Edward Theuns
Team Sunweb
op 5'33"
148
Phil Bauhaus
Team Sunweb
op 5'35"
149
Michael Morkov
Quick Step Floors
op 6'05"
150
Ignatas Konovalovas
Groupama - FDJ
op 6'13"
151
Tim Declercq
Quick Step Floors
z.t
152
Luka Pibernik
Bahrein - Merida
op 6'15"
153
Rui Alberto Costa Da Faria
UAE Team Emirates
op 17'33"
Tejay Van Garderen
BMC Racing Team
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1946
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares