En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Paris - Nice
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
14/03
Vence
Nice
181.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Tony Gallopin
Lotto - Soudal
4u52'57"
2
Simon Spilak
Katusha
op 32"
3
Rui Alberto Costa Da Faria
Lampre - Merida
z.t
4
Jakob Fuglsang
Astana Pro Team
z.t
5
Rafael Valls Ferri
Lampre - Merida
op 35"
6
Michael Valgren Andersen
Tinkoff - Saxo
op 1'00"
7
Tim Wellens
Lotto - Soudal
z.t
8
Sylvain Chavanel
IAM Cycling
z.t
9
Arthur Vichot
FDJ
z.t
10
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
11
Gorka Izagirre Insausti
Movistar Team
z.t
12
Richie Porte
Team Sky
z.t
13
Geraint Thomas
Team Sky
z.t
14
Michal Kwiatkowski
Etixx - Quick Step
op 1'02"
15
Romain Bardet
Ag2r - La Mondiale
op 2'17"
16
Wilco Kelderman
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
17
Michal Golas
Etixx - Quick Step
z.t
18
Ion Izagirre Insausti
Movistar Team
z.t
19
Jan Bakelants
Ag2r - La Mondiale
z.t
20
Philippe Gilbert
BMC Racing Team
op 4'57"
21
Tejay Van Garderen
BMC Racing Team
z.t
22
Ben Swift
Team Sky
z.t
23
Maxime Bouet
Etixx - Quick Step
z.t
24
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
op 5'45"
25
Steven Kruijswijk
TEAMLottoNL - Jumbo
op 7'29"
26
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
27
Simon Clarke
Orica-GreenEDGE
z.t
28
Robert Kiserlovski
Tinkoff - Saxo
z.t
29
Jack Bauer
Team Cannondale - Garmin
op 9'41"
30
Bob Jungels
Trek Factory Racing
z.t
31
Lars Boom
Astana Pro Team
z.t
32
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
z.t
33
Julian Alaphilippe
Etixx - Quick Step
z.t
34
Cyril Gautier
Team Europcar
z.t
35
Tony Martin
Etixx - Quick Step
op 13'01"
36
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Tinkoff - Saxo
z.t
37
Michael Matthews
Orica-GreenEDGE
op 15'12"
38
Yury Trofimov
Katusha
z.t
39
Sergei Chernetski
Katusha
z.t
40
Bram Tankink
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
41
Pierrick Fédrigo
Bretagne - Séché Environnement
z.t
42
Nicholas Roche
Team Sky
op 15'15"
43
Simon Yates
Orica-GreenEDGE
z.t
44
Thomas Voeckler
Team Europcar
op 16'14"
45
Niccolo Bonifazio
Lampre - Merida
z.t
46
Silvan Dillier
BMC Racing Team
op 18'37"
47
Tom-Jelte Slagter
Team Cannondale - Garmin
z.t
48
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
49
Jos van Emden
TEAMLottoNL - Jumbo
op 18'53"
50
Mathias Frank
IAM Cycling
z.t
51
Nelson Oliveira
Lampre - Merida
z.t
52
Georg Preidler
Team Giant - Alpecin
z.t
53
Laurens De Vreese
Astana Pro Team
op 21'27"
54
Jérôme Pineau
IAM Cycling
z.t
55
Lars Ytting Bak
Lotto - Soudal
op 21'53"
56
Dylan van Baarle
Team Cannondale - Garmin
z.t
57
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
58
George Bennett
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
59
Borut Bozic
Astana Pro Team
op 23'01"
60
Rein Taaramae
Astana Pro Team
z.t
61
Paolo Tiralongo
Astana Pro Team
z.t
62
Fabio Aru
Astana Pro Team
z.t
63
Eduardo Sepulveda
Bretagne - Séché Environnement
z.t
64
Romain Sicard
Team Europcar
z.t
65
John Degenkolb
Team Giant - Alpecin
op 26'59"
66
Chris Anker Sörensen
Tinkoff - Saxo
op 27'00"
67
Mickael Delage
FDJ
op 27'02"
68
Laurent Pichon
FDJ
z.t
69
Daryl Impey
Orica-GreenEDGE
z.t
70
Cyril Lemoine
Cofidis
z.t
71
Grégory Rast
Trek Factory Racing
z.t
72
Michael Albasini
Orica-GreenEDGE
z.t
73
Riccardo Zoidl
Trek Factory Racing
z.t
74
Matteo Bono
Lampre - Merida
z.t
75
Thomas De Gendt
Lotto - Soudal
z.t
76
Jonathan Hivert
Bretagne - Séché Environnement
z.t
77
Florian Vachon
Bretagne - Séché Environnement
z.t
78
Dayer Uberney Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
79
Eros Capecchi
Movistar Team
z.t
80
Rafal Majka
Tinkoff - Saxo
z.t
81
Christian Meier
Orica-GreenEDGE
op 27'37"
82
Vicente Reynes Mimo
IAM Cycling
z.t
83
Stijn Vandenbergh
Etixx - Quick Step
z.t
84
Johan Vansummeren
Ag2r - La Mondiale
z.t
85
Gregory Henderson
Lotto - Soudal
z.t
86
Florian Sénéchal
Cofidis
z.t
87
Roy Curvers
Team Giant - Alpecin
z.t
88
Antoine Duchesne
Team Europcar
z.t
89
Christian Knees
Team Sky
z.t
90
Maarten Tjallingii
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
91
Anthony Roux
FDJ
z.t
92
Dominique Rollin
Cofidis
z.t
93
Giacomo Nizzolo
Trek Factory Racing
z.t
94
Eugenio Alafaci
Trek Factory Racing
z.t
95
Alexander Kristoff
Katusha
z.t
96
Luke Rowe
Team Sky
z.t
97
Benjamin King
Team Cannondale - Garmin
z.t
98
Pawel Poljanski
Tinkoff - Saxo
z.t
99
Lars Petter Nordhaug
Team Sky
z.t
100
Anthony Delaplace
Bretagne - Séché Environnement
z.t
101
Sebastian Langeveld
Team Cannondale - Garmin
z.t
102
Andrew Talansky
Team Cannondale - Garmin
z.t
103
Bradley Wiggins
Team Sky
z.t
104
Michael Morkov
Tinkoff - Saxo
z.t
105
Arnaud Gérard
Bretagne - Séché Environnement
op 28'18"
106
Ben Hermans
BMC Racing Team
op 30'02"
Jonas Ahlstrand
Cofidis
DNF
Warren Barguil
Team Giant - Alpecin
DNF
William Bonnet
FDJ
DNF
Nacer Bouhanni
Cofidis
DNF
Matti Breschel
Tinkoff - Saxo
DNF
Sébastien Chavanel
FDJ
DNF
Davide Cimolai
Lampre - Merida
DNF
Marco Coledan
Trek Factory Racing
DNF
Bryan Coquard
Team Europcar
DNF
Mario Jorge Costa da Faria
Lampre - Merida
DNF
Rohan Dennis
BMC Racing Team
DNF
Mitchell Docker
Orica-GreenEDGE
DNF
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
DNF
Tom Dumoulin
Team Giant - Alpecin
DNF
Ruben Fernandez Andujar
Movistar Team
DNF
Yohann Gène
Team Europcar
DNF
André Greipel
Lotto - Soudal
DNF
Jacopo Guarnieri
Katusha
DNF
Heinrich Haussler
IAM Cycling
DNF
Alex Howes
Team Cannondale - Garmin
DNF
Yauheni Hutarovich
Bretagne - Séché Environnement
DNF
Arnold Jeannesson
FDJ
DNF
Jens Keukeleire
Orica-GreenEDGE
DNF
Edward King
Team Cannondale - Garmin
DNF
Viacheslav Kuznetsov
Katusha
DNF
Nikolas Maes
Etixx - Quick Step
DNF
Daniel McLay
Bretagne - Séché Environnement
DNF
Amaël Moinard
BMC Racing Team
DNF
Brian Nauleau
Team Europcar
DNF
Jean-Christophe Peraud
Ag2r - La Mondiale
DNF
Tiago José Pinto Machado
Katusha
DNF
Luis Léon Sanchez Gil
Astana Pro Team
DNF
Marcel Sieberg
Lotto - Soudal
DNF
Egor Silin
Katusha
DNF
Gert Steegmans
Trek Factory Racing
DNF
David Tanner
IAM Cycling
DNF
Angelo Tulik
Team Europcar
DNF
Kristof Vandewalle
Trek Factory Racing
DNF
Jonas Vangenechten
IAM Cycling
DNF
Peter Velits
BMC Racing Team
DNF
Zico Waeytens
Team Giant - Alpecin
DNF
Koen de Kort
Team Giant - Alpecin
DNF
Arnaud Démare
FDJ
DNS
Dries Devenyns
IAM Cycling
DNS
Moreno Hofland
TEAMLottoNL - Jumbo
DNS
Rubén Plaza Molina
Lampre - Merida
DNS
Michael Schär
BMC Racing Team
DNS
Maarten Wynants
TEAMLottoNL - Jumbo
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1946
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares