En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Paris - Nice
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
07/03
Brioude
Saint-Vallier
199.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Michael Albasini
Orica-GreenEDGE
4u55'41"
2
Maxim Iglinsky
Astana Pro Team
z.t
3
Peter Velits
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
4
Enrico Gasparotto
Astana Pro Team
z.t
5
Robert Gesink
Belkin Pro Cycling Team
z.t
6
Andrew Talansky
Garmin - Sharp
z.t
7
Romain Bardet
Ag2r - La Mondiale
z.t
8
Jens Keukeleire
Orica-GreenEDGE
z.t
9
Andreas Klöden
Radioshack - Leopard
z.t
10
Xavier Florencio Cabre
Katusha
z.t
11
Arnold Jeannesson
FDJ.fr
z.t
12
Tejay Van Garderen
BMC Racing Team
z.t
13
Wilco Kelderman
Belkin Pro Cycling Team
z.t
14
Alberto Losada Alguacil
Katusha
z.t
15
Nicholas Roche
Team Saxo - Tinkoff
z.t
16
Andriy Grivko
Astana Pro Team
z.t
17
Jean-Christophe Peraud
Ag2r - La Mondiale
z.t
18
Sylvain Chavanel
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
19
Richie Porte
Sky Procycling
z.t
20
Nicki Sörensen
Team Saxo - Tinkoff
z.t
21
Gorka Izagirre Insausti
Euskaltel - Euskadi
z.t
22
Eduard Vorganov
Katusha
z.t
23
Lieuwe Westra
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
24
Simon Spilak
Katusha
z.t
25
Denis Menchov
Katusha
z.t
26
Maxime Bouet
Ag2r - La Mondiale
z.t
27
Amaël Moinard
BMC Racing Team
z.t
28
Kevin De Weert
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
29
Bart De Clercq
Lotto - Belisol Team
z.t
30
Maxime Monfort
Radioshack - Leopard
z.t
31
Robert Gesink
Belkin Pro Cycling Team
z.t
32
Thomas Lövkvist
IAM Cycling
z.t
33
Robert Kiserlovski
Radioshack - Leopard
z.t
34
Daniel Navarro Garcia
Cofidis
z.t
35
Rein Taaramae
Cofidis
z.t
36
Jérôme Coppel
Cofidis
z.t
37
Michele Scarponi
Lampre - Merida
z.t
38
Davide Malacarne
Team Europcar
op 55"
39
Daniele Ratto
Cannondale
op 1'58"
40
Philippe Gilbert
BMC Racing Team
z.t
41
Michael Matthews
Orica-GreenEDGE
z.t
42
Dominik Nerz
BMC Racing Team
op 2'00"
43
David Lopez Garcia
Sky Procycling
z.t
44
Francis De Greef
Lotto - Belisol Team
z.t
45
Nairo Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
46
Stijn Vandenbergh
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
47
Jérôme Pineau
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
48
Heinrich Haussler
IAM Cycling
z.t
49
Egor Silin
Astana Pro Team
z.t
50
Thierry Hupond
Team Argos - Shimano
z.t
51
Jonathan Hivert
Sojasun
z.t
52
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
z.t
53
Christophe Le Mével
Cofidis
z.t
54
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
z.t
55
Yury Trofimov
Katusha
z.t
56
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
z.t
57
Martin Elmiger
IAM Cycling
z.t
58
Stefan Denifl
IAM Cycling
z.t
59
Mathias Frank
BMC Racing Team
z.t
60
Tony Gallopin
Radioshack - Leopard
z.t
61
Ion Izagirre Insausti
Euskaltel - Euskadi
z.t
62
Ivan Santaromita
BMC Racing Team
z.t
63
Vincent Jérôme
Team Europcar
z.t
64
Thomas Voeckler
Team Europcar
z.t
65
Ivan Basso
Cannondale
z.t
66
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
op 4'57"
67
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
z.t
68
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
op 6'29"
69
Egoitz Garcia Echeguibel
Cofidis
z.t
70
Paolo Longo Borghini
Cannondale
z.t
71
Gianni Meersman
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
72
Lucas Sebastian Haedo
Cannondale
z.t
73
Evgeny Petrov
Team Saxo - Tinkoff
z.t
74
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
75
Johann Tschopp
IAM Cycling
z.t
76
Warren Barguil
Team Argos - Shimano
z.t
77
Sébastien Turgot
Team Europcar
op 6'49"
78
Brent Bookwalter
BMC Racing Team
op 8'26"
79
Thomas De Gendt
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
80
Marin Anðelini
z.t
81
Baden Cooke
Orica-GreenEDGE
z.t
82
David Tanner
Belkin Pro Cycling Team
z.t
83
Alexis Vuillermoz
Sojasun
z.t
84
Alessandro Petacchi
Lampre - Merida
z.t
85
Yoann Offredo
FDJ.fr
z.t
86
Kristijan Durasek
Lampre - Merida
z.t
87
Gustav Erik Larsson
IAM Cycling
z.t
88
Björn Leukemans
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
89
Dirk Bellemakers
Lotto - Belisol Team
z.t
90
Daniel Oss
BMC Racing Team
z.t
91
Frederik Willems
Lotto - Belisol Team
z.t
92
Dennis Vanendert
Lotto - Belisol Team
z.t
93
Steven Kruijswijk
Belkin Pro Cycling Team
z.t
94
Fumiyuki Beppu
Orica-GreenEDGE
z.t
95
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
z.t
96
Markel Irizar Aranburu
Radioshack - Leopard
z.t
97
Nikolas Maes
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
98
Gatis Smukulis
Katusha
z.t
99
Grégory Rast
Radioshack - Leopard
z.t
100
Laurent Didier
Radioshack - Leopard
z.t
101
Fabian Wegmann
Garmin - Sharp
z.t
102
Jens Voigt
Radioshack - Leopard
z.t
103
Julien El Fares
Sojasun
z.t
104
Rémi Pauriol
Sojasun
z.t
105
Borut Bozic
Astana Pro Team
z.t
106
Romain Sicard
Euskaltel - Euskadi
z.t
107
Jonathan Tiernan-Locke
Sky Procycling
z.t
108
Kanstantsin Sivtsov
Sky Procycling
z.t
109
Vasili Kiryienka
Sky Procycling
z.t
110
Lars Ytting Bak
Lotto - Belisol Team
z.t
111
Matti Breschel
Team Saxo - Tinkoff
z.t
112
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
z.t
113
Michael Morkov
Team Saxo - Tinkoff
z.t
114
Rubén Plaza Molina
Movistar Team
z.t
115
Jesus Herrada Lopez
Movistar Team
z.t
116
Alessandro De Marchi
Cannondale
z.t
117
Andrey Zeits
Astana Pro Team
op 12'36"
118
Bert De Backer
Team Argos - Shimano
z.t
119
Mattia Cattaneo
Lampre - Merida
z.t
120
Tom Veelers
Team Argos - Shimano
z.t
121
Roy Curvers
Team Argos - Shimano
z.t
122
Jack Bauer
Garmin - Sharp
z.t
123
Julien Simon
Sojasun
z.t
124
Gaetan Bille
Lotto - Belisol Team
z.t
125
Geoffrey Soupe
FDJ.fr
z.t
126
Romain Feillu
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
127
Jens Debusschere
Lotto - Belisol Team
z.t
128
Sébastien Hinault
IAM Cycling
z.t
129
Yann Huguet
Team Argos - Shimano
z.t
130
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
131
Xabier Zandio Echaide
Sky Procycling
z.t
132
Manuele Mori
Lampre - Merida
z.t
133
Frederik Veuchelen
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
134
Tom Boonen
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
135
Martijn Keizer
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
136
Mauro Da Dalto
Cannondale
z.t
137
Marco Bandiera
IAM Cycling
z.t
138
Elia Viviani
Cannondale
z.t
139
Mads Christensen
Team Saxo - Tinkoff
z.t
140
Simon Gerrans
Orica-GreenEDGE
z.t
141
Evaldas Siskevicius
Sojasun
z.t
142
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
z.t
143
Maarten Tjallingii
Belkin Pro Cycling Team
z.t
144
Marcel Kittel
Team Argos - Shimano
z.t
145
Romain Zingle
Cofidis
z.t
146
Alexander Kristoff
Katusha
z.t
147
Tom Stamsnijder
Team Argos - Shimano
z.t
148
Mark Renshaw
Belkin Pro Cycling Team
z.t
149
Cyril Lemoine
Sojasun
z.t
150
Yannick Talabardon
Sojasun
z.t
151
Rick Flens
Belkin Pro Cycling Team
z.t
152
Rory Sutherland
Team Saxo - Tinkoff
z.t
153
Romain Lemarchand
Cofidis
z.t
154
Yauheni Hutarovich
Ag2r - La Mondiale
z.t
155
Sébastien Minard
Ag2r - La Mondiale
z.t
156
Anders Lund
Team Saxo - Tinkoff
z.t
157
Danny Pate
Sky Procycling
z.t
158
Damien Gaudin
Team Europcar
z.t
159
Johan Vansummeren
Garmin - Sharp
z.t
160
Alex Howes
Garmin - Sharp
z.t
161
Ian Boswell
Sky Procycling
z.t
162
Edward King
Cannondale
z.t
163
David Millar
Garmin - Sharp
z.t
164
William Bonnet
FDJ.fr
z.t
165
Jérémy Roy
FDJ.fr
z.t
166
Jerome Cousin
Team Europcar
z.t
167
Leigh Howard
Orica-GreenEDGE
z.t
168
Simon Clarke
Orica-GreenEDGE
z.t
169
Kris Boeckmans
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
170
Andrea Palini
Lampre - Merida
op 15'09"
171
Andreas Klier
Garmin - Sharp
op 22'57"
Stef Clement
Belkin Pro Cycling Team
DNF
Elia Favilli
Lampre - Merida
DNF
Jakob Fuglsang
Astana Pro Team
DNF
Alexandre Geniez
FDJ.fr
DNF
Angelo Tulik
Team Europcar
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1946
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares