En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Paris-Nice
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
15/03
Nice
Nice
119 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
Young Riders
1
Antonio Colom Mas
Team Katusha
2u47'49"
2
Alberto Contador Velasco
Astana
z.t
3
Fränk Schleck
Team Saxo Bank
op 1"
4
Jonathan Hivert
Skil - Shimano
op 17"
5
Christophe Moreau
Agritubel
z.t
6
Sylvain Chavanel
Quick Step
z.t
7
Juan Manuel Garate Cepa
Rabobank
z.t
8
Christophe Le Mével
Française des Jeux
z.t
9
Jens Voigt
Team Saxo Bank
z.t
10
Sandy Casar
Française des Jeux
z.t
11
Jurgen Van den Broeck
Silence - Lotto
z.t
12
Maxime Monfort
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
13
Christian Vandevelde
Garmin - Slipstream
z.t
14
Yury Trofimov
Bbox Bouygues Telecom
z.t
15
Kevin Seeldraeyers
Quick Step
z.t
16
Luis Léon Sanchez Gil
Caisse d'Epargne
z.t
17
Cadel Evans
Silence - Lotto
z.t
18
David Lopez Garcia
Caisse d'Epargne
op 22"
19
Matthieu Ladagnous
Française des Jeux
op 1'32"
20
Pierre Rolland
Bbox Bouygues Telecom
z.t
21
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
22
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
z.t
23
Cyril Gautier
Bbox Bouygues Telecom
z.t
24
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
z.t
25
Evgeny Petrov
Team Katusha
z.t
26
Aliaksandr Kuschynski
Liquigas
op 3'09"
27
Maxime Bouet
Agritubel
z.t
28
Francesco Gavazzi
Lampre - NGC
z.t
29
Matthew Lloyd
Silence - Lotto
z.t
30
Christian Knees
Team Milram
z.t
31
Aitor Hernandez Gutierrez
Euskaltel - Euskadi
z.t
32
David Loosli
Lampre - NGC
z.t
33
Heinrich Haussler
Cervélo Test Team
z.t
34
Stéphane Goubert
Ag2r - La Mondiale
z.t
35
Yaroslav Popovych
Astana
z.t
36
Rein Taaramae
Cofidis
z.t
37
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
z.t
38
Thomas Peterson
Garmin - Slipstream
z.t
39
Jakob Fuglsang
Team Saxo Bank
op 5'20"
40
Mathieu Perget
Caisse d'Epargne
z.t
41
Juan Antonio Flecha Giannoni
Rabobank
z.t
42
Stijn Vandenbergh
Team Katusha
op 6'02"
43
Marco Bandiera
Lampre - NGC
op 11'54"
44
Trent Lowe
Garmin - Slipstream
z.t
45
Oscar Pereiro Sio
Caisse d'Epargne
z.t
46
Jérôme Pineau
Quick Step
z.t
47
Karsten Kroon
Team Saxo Bank
z.t
48
Marco Pinotti
Team Columbia - High Road - HTC
op 13'00"
49
Tony Martin
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
50
Koen de Kort
Skil - Shimano
z.t
51
Maarten Tjallingii
Rabobank
z.t
52
Floris Goesinnen
Skil - Shimano
z.t
53
Xavier Florencio Cabre
Cervélo Test Team
z.t
54
Manuele Mori
Lampre - NGC
z.t
55
Vladimir Efimkin
Ag2r - La Mondiale
z.t
56
Nikita Eskov
Team Katusha
z.t
57
Alexandre Botcharov
Team Katusha
z.t
58
Alexandre Pichot
Bbox Bouygues Telecom
z.t
59
Gustav Erik Larsson
Team Saxo Bank
z.t
60
Olivier Bonnaire
Bbox Bouygues Telecom
z.t
61
Cyril Lemoine
Skil - Shimano
z.t
62
Jérémy Roy
Française des Jeux
z.t
63
Hayden Roulston
Cervélo Test Team
z.t
64
Daniel Navarro Garcia
Astana
z.t
65
Alexsandr Dyachenko
Astana
z.t
66
Inaki Isasi Flores
Euskaltel - Euskadi
z.t
67
Chris Anker Sörensen
Team Saxo Bank
z.t
68
Frederik Willems
Liquigas
z.t
69
Murilo Antonio Fischer
Liquigas
z.t
70
David Moncoutié
Cofidis
z.t
71
Markus Fothen
Team Milram
z.t
72
Martin Velits
Team Milram
z.t
73
Nicolas Vogondy
Agritubel
z.t
74
Jurgen Van De Walle
Quick Step
z.t
75
Carlos Barredo Llamazales
Quick Step
z.t
76
Amaël Moinard
Cofidis
z.t
77
Kevin Van Impe
Quick Step
z.t
78
Daniel Moreno Fernandez
Caisse d'Epargne
z.t
79
Nicki Sörensen
Team Saxo Bank
op 14'06"
80
Michael Barry
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
81
Thomas Rohregger
Team Milram
z.t
82
Joan Horrach Rippoll
Team Katusha
z.t
83
Vladimir Karpets
Team Katusha
z.t
84
Alan Perez Lezaun
Euskaltel - Euskadi
z.t
85
Christophe Laurent
Agritubel
z.t
86
Theo Eltink
Skil - Shimano
z.t
87
Albert Timmer
Skil - Shimano
z.t
88
Niki Terpstra
Team Milram
z.t
89
Damien Monier
Cofidis
z.t
90
Nicholas Roche
Ag2r - La Mondiale
z.t
91
Geoffroy Lequatre
Agritubel
z.t
92
Jeremy Hunt
Cervélo Test Team
z.t
Andrey Amador Bikkazakova
Caisse d'Epargne
DNF
Stéphane Augé
Cofidis
DNF
Marcus Burghardt
Team Columbia - High Road - HTC
DNF
Wilfried Cretskens
Silence - Lotto
DNF
Samuel Dumoulin
Cofidis
DNF
Mathew Hayman
Rabobank
DNF
Yann Huguet
Agritubel
DNF
Markel Irizar Aranburu
Euskaltel - Euskadi
DNF
Sébastien Joly
Française des Jeux
DNF
Alexander Kolobnev
Team Saxo Bank
DNF
Roman Kreuziger
Liquigas
DNF
Mirco Lorenzetto
Lampre - NGC
DNF
David Millar
Garmin - Slipstream
DNF
Martin Müller
Team Milram
DNF
Benjamin Noval Gonzalez
Astana
DNF
Nick Nuyens
Rabobank
DNF
Danny Pate
Garmin - Slipstream
DNF
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Astana
DNF
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
DNF
Jurgen Roelandts
Silence - Lotto
DNF
Matthias Russ
Team Milram
DNF
Michael Schär
Astana
DNF
Sébastien Turgot
Bbox Bouygues Telecom
DNF
Haimar Zubeldia Agirre
Astana
DNF
Bram Tankink
Rabobank
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1946
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares