En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Milano-Torino
Result
1
Miguel Angel López Moreno
Astana Pro Team
4u13'36"
2
Michael Woods
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
op 9"
3
Rigoberto Urán
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
op 14"
4
Daniel Moreno Fernandez
Movistar Team
op 19"
5
Diego Ulissi
Lampre - Merida
op 21"
6
Fabio Aru
Astana Pro Team
op 23"
7
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Caja Rural - Seguros RGA
op 27"
8
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Androni Giocattoli
op 32"
9
Romain Bardet
Ag2r - La Mondiale
op 36"
10
Warren Barguil
Team Giant - Alpecin
op 40"
11
Sergio Pardilla Bellon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
12
Leopold Konig
Team Sky
z.t
13
Domenico Pozzovivo
Ag2r - La Mondiale
op 47"
14
Giovanni Visconti
Movistar Team
op 52"
15
Franco Pellizotti
Androni Giocattoli
op 1'02"
16
Alessio Taliani
Androni Giocattoli
op 1'10"
17
Daniel Felipe Martinez
Wilier Triestina - Southeast
z.t
18
Pierre-Roger Latour
Ag2r - La Mondiale
op 1'14"
19
Ben Hermans
BMC Racing Team
op 1'24"
20
Damiano Cunego
Nippo - Vini Fantini
op 1'26"
21
Diego Rosa
Astana Pro Team
op 1'29"
22
Angel Madrazo Ruiz
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'37"
23
Sam Oomen
Team Giant - Alpecin
op 1'43"
24
Matvey Mamykin
Team Katusha
op 1'59"
25
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
26
Alexis Vuillermoz
Ag2r - La Mondiale
op 2'06"
27
Manuel Senni
BMC Racing Team
op 2'07"
28
Edoardo Zardini
Bardiani - CSF
op 2'14"
29
John Darwin Atapuma Hurtado
BMC Racing Team
op 3'24"
30
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
op 3'26"
31
Przemyslaw Niemiec
Lampre - Merida
op 3'28"
32
Fränk Schleck
Trek - Segafredo
z.t
33
Mikel Landa Meana
Team Sky
op 4'04"
34
Davide Villella
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
op 4'14"
35
Tanel Kangert
Astana Pro Team
op 4'21"
36
Cristian Rodriguez Martin
Wilier Triestina - Southeast
op 4'58"
37
Peter Kennaugh
Team Sky
op 5'22"
38
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
op 5'34"
39
Tobias Ludvigsson
Team Giant - Alpecin
op 5'42"
40
Jesper Hansen
Tinkoff
z.t
41
Rafal Majka
Tinkoff
z.t
42
Davide Formolo
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
op 5'59"
43
Sergey Firsanov
Gazprom - Rusvelo
op 6'32"
44
Cristian Raileanu
Wilier Triestina - Southeast
z.t
45
Ryder Hesjedal
Trek - Segafredo
op 6'40"
46
Lorenzo Rota
Bardiani - CSF
op 8'13"
47
Stefano Pirazzi
Bardiani - CSF
z.t
48
Simone Velasco
Bardiani - CSF
z.t
49
Roman Kreuziger
Tinkoff
op 8'14"
50
Julien Bernard
Trek - Segafredo
z.t
51
Haimar Zubeldia Agirre
Trek - Segafredo
z.t
52
Simon Geschke
Team Giant - Alpecin
z.t
53
Michal Golas
Team Sky
z.t
54
Jan Hirt
CCC Sprandi Polkowice
z.t
55
Aydar Zakarin
Gazprom - Rusvelo
op 22"
56
Simone Petilli
Lampre - Merida
op 8'14"
57
Laurent Didier
Trek - Segafredo
z.t
58
Julen Amezqueta Moreno
Wilier Triestina - Southeast
z.t
59
Wout Poels
Team Sky
z.t
60
Gianfranco Zilioli
Nippo - Vini Fantini
z.t
61
Riccardo Zoidl
Trek - Segafredo
z.t
62
Andre Fernando S. Martins Cardoso
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
z.t
63
Dayer Uberney Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
64
Victor De La Parte Gonzalez
CCC Sprandi Polkowice
z.t
65
David Arroyo Duran
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
66
Kristoffer Skjerping
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
z.t
67
Cyril Gautier
Ag2r - La Mondiale
z.t
68
Mikel Nieve Ituralde
Team Sky
z.t
69
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Tinkoff
z.t
70
Dylan Teuns
BMC Racing Team
z.t
71
Amaël Moinard
BMC Racing Team
z.t
72
Vasili Kiryienka
Team Sky
op 10'09"
73
Pawel Poljanski
Tinkoff
op 10'15"
74
Lorenzo Fortunato
Tinkoff
z.t
75
Fredrik Ludvigsson
Team Giant - Alpecin
op 10'31"
76
Davide Rebellin
CCC Sprandi Polkowice
op 11'21"
77
Peter Velits
BMC Racing Team
op 11'38"
78
Yonder Godoy
Wilier Triestina - Southeast
z.t
79
Alberto Nardin
Androni Giocattoli
op 11'39"
80
Sindre Skjoestad Lunke
Team Giant - Alpecin
z.t
81
Matteo Draperi
Wilier Triestina - Southeast
z.t
82
Branislau Samoilau
CCC Sprandi Polkowice
z.t
83
Martijn Tusveld
Team Giant - Alpecin
z.t
84
Felix Grossschartner
CCC Sprandi Polkowice
z.t
85
Egor Silin
Team Katusha
z.t
86
Alexander Foliforov
Gazprom - Rusvelo
z.t
87
Artem Ovechkin
Gazprom - Rusvelo
z.t
88
Adrian Honkisz
CCC Sprandi Polkowice
z.t
89
Sylwester Szmyd
CCC Sprandi Polkowice
z.t
90
Artur Ershov
Gazprom - Rusvelo
z.t
91
Rein Taaramae
Team Katusha
z.t
92
Pavel Brutt
Tinkoff
op 11'45"
93
Tiago José Pinto Machado
Team Katusha
op 11'56"
94
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
op 12'01"
95
Alessandro De Marchi
BMC Racing Team
z.t
96
Samuel Sánchez Gonzalez
BMC Racing Team
op 16'41"
97
Marcin Mrozek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
Eugenio Alafaci
Trek - Segafredo
DNF
Simone Andreetta
Bardiani - CSF
DNF
Davide Ballerini
Tinkoff
DNF
Marco Bandiera
Androni Giocattoli
DNF
Enrico Barbin
Bardiani - CSF
DNF
Carlos Alberto Betancur Gomez
Movistar Team
DNF
Alessandro Bisolti
Nippo - Vini Fantini
DNF
Francesco Manuel Bongiorno
Bardiani - CSF
DNF
Matti Breschel
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
DNF
Nicolas Jonathan Castroviejo
Movistar Team
DNF
Dario Cataldo
Astana Pro Team
DNF
Mattia Cattaneo
Lampre - Merida
DNF
Rui Alberto Costa Da Faria
Lampre - Merida
DNF
Kristijan Durasek
Lampre - Merida
DNF
Alexander Evtushenko
Gazprom - Rusvelo
DNF
Ruben Fernandez Andujar
Movistar Team
DNF
Iuri Filosi
Nippo - Vini Fantini
DNF
Jakob Fuglsang
Astana Pro Team
DNF
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli
DNF
Eduard-Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini
DNF
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Yuma Koishi
Nippo - Vini Fantini
DNF
Dmitrii Kozonchuk
Team Katusha
DNF
David Lopez Garcia
Team Sky
DNF
Alberto Losada Alguacil
Team Katusha
DNF
Mirco Maestri
Bardiani - CSF
DNF
Adriano Malori
Movistar Team
DNF
Manuele Mori
Lampre - Merida
DNF
Giacomo Nizzolo
Trek - Segafredo
DNF
Jan Polanc
Lampre - Merida
DNF
Eduard Prades Reverte
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Joaquím Rodriguez Oliver
Team Katusha
DNF
Jaime Roson Garcia
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Michele Scarponi
Astana Pro Team
DNF
Mirko Selvaggi
Androni Giocattoli
DNF
Alexander Serov
Gazprom - Rusvelo
DNF
Toms Skujins
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
DNF
Kirill Sveshnikov
Gazprom - Rusvelo
DNF
Serghei Tvetcov
Androni Giocattoli
DNF
Alessandro Vanotti
Astana Pro Team
DNF
Angel Vicioso Arcos
Team Katusha
DNF
Ricardo Vilela
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Genki Yamamoto
Nippo - Vini Fantini
DNF
Pierpaolo De Negri
Nippo - Vini Fantini
DNF
Andrea Fedi
Wilier Triestina - Southeast
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1916
1915
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
1902
1901
1900
1899
1898
1897
1896
1895
1894
1893
1892
1891
1890
Info
Parcours
Result
Palmares