En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Milano-Torino
Result
1
Alberto Contador Velasco
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
4u32'12"
2
Diego Ulissi
Lampre - ISD
op 15"
3
Fredrik Kessiakoff
Astana Pro Team
op 24"
4
Joaquím Rodriguez Oliver
Katusha Team
op 36"
5
Carlos Alberto Betancur Gomez
Acqua & Sapone
z.t
6
Fabio Taborre
Acqua & Sapone
op 43"
7
Domenico Pozzovivo
Colnago - CSF Inox
op 45"
8
Chris Anker Sörensen
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
9
Vincenzo Nibali
Liquigas - Cannondale
z.t
10
Franco Pellizotti
Androni Giocattoli
op 53"
11
Christopher Horner
RadioShack - Nissan
z.t
12
Ryder Hesjedal
Garmin - Sharp
z.t
13
Stefano Locatelli
Colnago - CSF Inox
z.t
14
Daniel Moreno Fernandez
Katusha Team
z.t
15
Matteo Rabottini
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
16
John Gadret
Ag2r - La Mondiale
op 1'06"
17
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Colombia - Coldeportes
op 1'11"
18
Maxime Bouet
Ag2r - La Mondiale
op 1'16"
19
Gianluca Brambilla
Colnago - CSF Inox
op 1'18"
20
Winner Andrew Anacona
Lampre - ISD
op 1'20"
21
Paolo Tiralongo
Astana Pro Team
z.t
22
Eros Capecchi
Liquigas - Cannondale
z.t
23
Peter Stetina
Garmin - Sharp
z.t
24
Kevin De Weert
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
25
Fabio Aru
Astana Pro Team
z.t
26
Damiano Cunego
Lampre - ISD
z.t
27
Emanuele Sella
Androni Giocattoli
z.t
28
Paolo Bailetti
Utensilnord Named
z.t
29
Manuele Mori
Lampre - ISD
z.t
30
Gabriele Bosisio
Utensilnord Named
z.t
31
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
z.t
32
Jan Bakelants
RadioShack - Nissan
z.t
33
Haimar Zubeldia Agirre
RadioShack - Nissan
z.t
34
Damiano Caruso
Liquigas - Cannondale
z.t
35
George Bennett
RadioShack - Nissan
z.t
36
Alessandro Proni
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
37
Luca Dodi
Team Idea
z.t
38
Rafal Majka
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
39
Angelo Pagani
Colnago - CSF Inox
z.t
40
Christophe Le Mével
Garmin - Sharp
z.t
41
Ivan Basso
Liquigas - Cannondale
z.t
42
Arnold Jeannesson
FDJ - BigMat
z.t
43
Romain Bardet
Ag2r - La Mondiale
z.t
44
Fabio Felline
Androni Giocattoli
z.t
45
Patxi Javier Vila Errandonea
Utensilnord Named
z.t
46
Tanel Kangert
Astana Pro Team
z.t
47
Danilo Di Luca
Acqua & Sapone
z.t
48
Miguel Angel Rubiano Chavez
Androni Giocattoli
z.t
49
Francesco Failli
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
50
Alfredo Balloni
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
51
Matteo Bono
Lampre - ISD
z.t
52
Jussi Veikkanen
FDJ - BigMat
z.t
53
Leonardo Giordani
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
54
Luca Mazzanti
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
55
Roberto Giacobazzi
Colnago - CSF Inox
z.t
56
Dalivier Ospina Navarro
Colombia - Coldeportes
z.t
57
Matthew Lloyd
Lampre - ISD
z.t
58
Ben Hermans
RadioShack - Nissan
z.t
59
Luca Barla
Team Idea
z.t
60
Robinson Eduardo Chalapud Gomez
Colombia - Coldeportes
z.t
61
Dries Devenyns
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
62
Xavier Florencio Cabre
Katusha Team
z.t
63
Alberto Losada Alguacil
Katusha Team
z.t
64
Luca Paolini
Katusha Team
z.t
65
Giampaolo Caruso
Katusha Team
z.t
66
Fabio Andres Duarte Arevalo
Colombia - Coldeportes
z.t
67
Jarlinson Pantano Gomez
Colombia - Coldeportes
z.t
68
Carlos José Ochoa
Androni Giocattoli
z.t
69
Fabio Piscopiello
Utensilnord Named
z.t
70
Serge Pauwels
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
71
Michael Rodriguez Galindo
Colombia - Coldeportes
z.t
72
Bruno Pires
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
73
Simone Ponzi
Astana Pro Team
z.t
74
Cristian Cominelli
Team Idea
z.t
75
Mads Christensen
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
76
Filippo Pozzato
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
77
Sergio Laganà
Utensilnord Named
z.t
78
Thierry Hupond
Argos-Shimano
z.t
79
Massimo Codol
Acqua & Sapone
z.t
80
Arthur Vichot
FDJ - BigMat
z.t
81
Paolo Ciavatta
Acqua & Sapone
z.t
82
Thibaut Pinot
FDJ - BigMat
z.t
83
Pierrick Fédrigo
FDJ - BigMat
z.t
84
Michal Golas
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
85
Johannes Fröhlinger
Argos-Shimano
z.t
86
Thomas Damuseau
Argos-Shimano
z.t
87
Aristide Ratti
Team Idea
z.t
88
Sylvain Georges
Ag2r - La Mondiale
z.t
89
Jean-Christophe Peraud
Ag2r - La Mondiale
z.t
90
Cristiano Salerno
Liquigas - Cannondale
z.t
91
Warren Barguil
Argos-Shimano
z.t
92
Sandy Casar
FDJ - BigMat
z.t
93
Matthieu Sprick
Argos-Shimano
z.t
94
Simone Masciarelli
Acqua & Sapone
z.t
95
Stiven Fanelli
Utensilnord Named
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1916
1915
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
1902
1901
1900
1899
1898
1897
1896
1895
1894
1893
1892
1891
1890
Info
Parcours
Start List
Result
Palmares