En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour Alsace
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
27/07
Velleminfroy
La Planche des Belles Filles
136 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Markus Hoelgaard
Joker Icopal
3u43'41"
2
Lucas Hamilton
Mitchelton Scott
op 7"
3
Harm Vanhoucke
Lotto - Soudal U23
op 18"
4
Jai Hindley
op 28"
5
Iván Ramiro Sosa
Androni Giocattoli
z.t
6
Carl Fredrik Hagen
Joker Icopal
op 31"
7
Steff Cras
BMC Development Team
z.t
8
Scott Davies
Team WIGGINS
z.t
9
Brandon McNulty
Rally Cycling
op 38"
10
Michael Storer
z.t
11
Colin Chris Stüssi
Roth - Akros
op 41"
12
Fabien Schmidt
op 52"
13
James Knox
Team WIGGINS
op 56"
14
Yoann Barbas
op 59"
15
Romain Seigle
z.t
16
Thomas Vereecken
Lotto - Soudal U23
op 1'02"
17
Gregoire Tarride
op 1'03"
18
Jaakko Hänninen
op 1'06"
19
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Joker Icopal
z.t
20
Pascal Eenkhoorn
BMC Development Team
op 1'08"
21
Tiago Antunes
op 1'15"
22
Roland Thalmann
Roth - Akros
op 1'17"
23
Raffael Freienstein
Team Lotto - Kern Haus
z.t
24
Lucas Eriksson
Seg Racing Academy
z.t
25
Maxime Robert
z.t
26
Szymon Rekita
Leopard Pro Cycling
op 1'30"
27
Rémi Aubert
op 1'43"
28
Sebastian Schönberger
Tirol Cycling Team
op 1'58"
29
Stan Dewulf
Lotto - Soudal U23
z.t
30
Jan Maas
Seg Racing Academy
op 2'04"
31
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Androni Giocattoli
op 2'05"
32
Adam Hartley
op 2'10"
33
Mattia Cattaneo
Androni Giocattoli
op 2'20"
34
Gordian Banzer
op 2'25"
35
Geoffrey Bouchard
op 2'30"
36
Przemyslaw Kasperkiewicz
An Post Chain Reaction
op 2'35"
37
Florent Castellarnau
op 2'41"
38
Adrien Legros
z.t
39
Aaron Verwilst
Lotto - Soudal U23
op 2'44"
40
Edward Anderson
Axeon Hagens Berman
op 3'02"
41
Hartthijs de Vries
Seg Racing Academy
op 3'13"
42
Robert Stannard
op 3'18"
43
Jan RÜttimann
z.t
44
Tom Wirtgen
Leopard Pro Cycling
op 3'29"
45
Julius van den Berg
Seg Racing Academy
z.t
46
Matthew Teggart
An Post Chain Reaction
op 3'31"
47
Edouard Lauber
op 3'36"
48
Florian Nowak
z.t
49
Etienne Georgi
Team WIGGINS
op 3'49"
50
Dylan Sunderland
NSW Insitute of Sport
op 3'53"
51
Max Kanter
Development Team Sunweb
op 3'56"
52
Juanjo Aguero
op 4'14"
53
Mikkel Froelich Honoré
Lotto - Soudal U23
op 5'08"
54
Thomas Devaux
op 5'16"
55
Philipp Walsleben
Beobank - Corendon
op 5'17"
56
Emiel Planckaert
Lotto - Soudal U23
z.t
57
Carmelo Foti
Leopard Pro Cycling
z.t
58
Anthony Rappo
z.t
59
Hailemelekot Hailu
z.t
60
Patrick Haller
Rad-Net Rose Team
z.t
61
Luca Henn
Team Lotto - Kern Haus
z.t
62
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli
op 5'24"
63
Valentin Baillifard
Roth - Akros
op 5'37"
64
Florian Dumourier
op 5'54"
65
Ludovic Viennet
z.t
66
Johannes Adamietz
Team Heizomat
op 6'11"
67
Albert Muela Galvez
An Post Chain Reaction
op 6'16"
68
Maximilian Kuen
Tirol Cycling Team
op 6'28"
69
Maxime Le Lavandier
op 7'08"
70
Stuart Balfour
op 7'17"
71
Reece Wood
op 7'50"
72
Alexander Krieger
Leopard Pro Cycling
op 8'06"
73
Joshua Stritzinger
Team Lotto - Kern Haus
op 8'13"
74
Joab Schneiter
op 8'41"
75
Yolan Sylvestre
op 8'44"
76
Nils Eekhoff
Development Team Sunweb
op 9'27"
77
Ole Forfang
Joker Icopal
op 9'45"
78
Alexandre Jamet
op 9'47"
79
Axel Chatelus
z.t
80
Samuel Jenner
op 10'19"
81
Regan Gough
An Post Chain Reaction
op 10'47"
82
Enrico Salvador
Tirol Cycling Team
op 11'21"
83
Filippo Fortin
Tirol Cycling Team
z.t
84
Jesus Alfonso Arozamena Carretero
z.t
85
Bas Tietema
An Post Chain Reaction
z.t
86
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli
z.t
87
Oliver Wood
Team WIGGINS
z.t
88
Joey Walker
Team WIGGINS
z.t
89
Mark Stewart
An Post Chain Reaction
z.t
90
Benjamin Dyball
ST George Continental Team
z.t
91
Felix Gall
Development Team Sunweb
z.t
92
Davide Ballerini
Androni Giocattoli
op 11'36"
93
Mark Downey
op 11'47"
94
Fabian Lienhard
Team Vorarlberg
op 13'31"
95
Jasper Philipsen
BMC Development Team
z.t
96
Markus Wildauer
Tirol Cycling Team
z.t
97
Lukas Spengler
WB Veranclassic Aquality Protect
op 13'36"
98
Aurélien Lionnet
op 13'51"
99
Cristian Mota Perez
op 14'20"
100
Joris Nieuwenhuis
Development Team Sunweb
op 14'35"
101
Mathieu Converset
op 14'41"
102
Mathieu van der Poel
Beobank - Corendon
z.t
103
Gianni Vermeersch
Beobank - Corendon
z.t
104
Alexis Huck
op 14'57"
105
Ian Garrison
Axeon Hagens Berman
op 15'38"
106
Tom Meeusen
Beobank - Corendon
op 15'45"
107
Matthieu Garnier
op 16'59"
108
Callum Scotson
BMC Development Team
op 17'32"
109
Léo Bouvier
z.t
110
Nathan Draper
Team WIGGINS
op 17'40"
111
Fabio Jakobsen
Seg Racing Academy
op 17'48"
112
Jan Brockhoff
Leopard Pro Cycling
z.t
113
Michael Hernandez
Aevolo
z.t
114
Bram Welten
BMC Development Team
z.t
115
Frédéric Guillemot
z.t
116
Martin Schäppi
BMC Development Team
z.t
117
Florian Barket
z.t
118
Ryan Reilly
z.t
119
Ethan Hayter
z.t
120
Jonathan Fumeaux
Roth - Akros
z.t
121
Kristoffer Skjerping
Joker Icopal
z.t
122
Pirmin Lang
Roth - Akros
z.t
123
Raphael Dienert
z.t
124
Jonas Rutsch
Team Lotto - Kern Haus
z.t
125
Tobias Nolde
Rad-Net Rose Team
z.t
126
Jan Hugger
0711 / Cycling
z.t
127
Marcel Meisen
Beobank - Corendon
z.t
128
Julien Pierrat
z.t
129
Joshua Huppertz
Team Lotto - Kern Haus
op 17'58"
130
Richard Weinzheimer
Team Lotto - Kern Haus
z.t
131
Damian Lüscher
Roth - Akros
z.t
132
Edoardo Affini
Seg Racing Academy
op 18'01"
133
Tyler Stites
Aevolo
z.t
134
Mathieu Caramel
op 18'07"
135
Konrad Geßner
Rad-Net Rose Team
op 18'26"
136
Leon Rohde
Development Team Sunweb
z.t
137
Romain Faussurier
op 18'30"
138
Aksel Nommela
Leopard Pro Cycling
op 18'46"
139
Angus Claxton
op 18'51"
140
Eduardo Llacer
op 19'05"
141
Florian Brender
op 20'36"
142
Pierre-Henri Jung
op 21'02"
143
Matt Walls
op 21'24"
144
Matthew Bostock
op 22'16"
145
David van der Poel
Beobank - Corendon
op 25'01"
Marc Goos
Development Team Sunweb
DNF
Sean Bennett
Jelly Belly p/b Maxxis
DNS
Temesgen Buru
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares