En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour Alsace
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
29/07
Colmar
Carspach
km
Result
Standings
1
Arnaud Démare
3u33'00"
2
Leonid Krasnov
Itera-Katusha
z.t
3
Aleksey Tsatevich
Itera-Katusha
z.t
4
Jasper Bovenhuis
Rabobank CT
z.t
5
Mathieu Chiocca
z.t
6
Nacer Bouhanni
FDJ
z.t
7
Alexander Krieger
Team Heizomat
z.t
8
Romain Hardy
Bretagne - Schuller
z.t
9
Benjamin Cantournet
z.t
10
Nicky van der Lijke
Rabobank CT
z.t
11
Armindo Fonseca
Bretagne - Schuller
z.t
12
Christian Mager
Team Heizomat
z.t
13
Alexandre Blain
Endura Racing
z.t
14
Daan Olivier
Rabobank CT
z.t
15
Guillaume Faucon
Big Mat - Auber 93
z.t
16
Clément Koretzky
z.t
17
Natnael Berhane
z.t
18
Matthias Plarre
LKT Team Brandenburg
z.t
19
Raphael Addy
Atlas Personal
z.t
20
Gaël Malacarne
Bretagne - Schuller
z.t
21
Marcus Johansson
z.t
22
Alex Meenhorst
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
z.t
23
Fabien Schmidt
z.t
24
Mathieu Teychenne
z.t
25
Pirmin Lang
Atlas Personal
z.t
26
Oscar Riesebeek
Rabobank CT
z.t
27
Bjorn Thurau
Team NSP
z.t
28
Jonathan Fumeaux
Atlas Personal
z.t
29
Thomas Welter
z.t
30
Wouter Wippert
z.t
31
Stefan Schäfer
LKT Team Brandenburg
z.t
32
Nikita Novikov
Itera-Katusha
z.t
33
Garrit Broeders
Jong Vlaanderen - Bauknecht
z.t
34
Paul Voss
Endura Racing
z.t
35
Niels Vandyck
Jong Vlaanderen - Bauknecht
z.t
36
Iker Camaño Ortuzar
Endura Racing
z.t
37
Maxime Del Piro
z.t
38
Arvin Moazami Godarzi
Tabriz Petrochemical Team
z.t
39
Nico Schneider
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
z.t
40
Jacob Fiedler
Team NSP
z.t
41
Peter Kusztor
Atlas Personal
z.t
42
Sondre Gjerdevik Sortveit
Joker Merida
z.t
43
Jack Bauer
Endura Racing
z.t
44
Thomas Sprengers
z.t
45
Evan Ferrand Prevot
z.t
46
Anton Vorobyev
Itera-Katusha
z.t
47
Niels Albert
BKCP-Powerplus
z.t
48
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Schuller
z.t
49
Arnaud Courteille
FDJ
z.t
50
Michael Weicht
LKT Team Brandenburg
z.t
51
Jimmy Turgis
z.t
52
Wietse Bosmans
BKCP-Powerplus
z.t
53
Mathieu Cloarec
z.t
54
Sascha Weber
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
z.t
55
Florian Guillou
Bretagne - Schuller
z.t
56
Stian Remme
Joker Merida
z.t
57
Mario Vogt
Team Heizomat
z.t
58
Franck Charrier
z.t
59
Erwan Teguel
z.t
60
Remco Broers
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
z.t
61
Dimitri Le Boulch
Big Mat - Auber 93
z.t
62
Johann Rigoulay
z.t
63
Christer Rake
Joker Merida
z.t
64
Dieter Vanthourenhout
BKCP-Powerplus
z.t
65
Guillaume Malle
z.t
66
Emilien Viennet
z.t
67
Jean Philippe Maheau
z.t
68
Alexis Coulon
z.t
69
Renaud Vincent
z.t
70
Daniel Teklehaimanot Girmazion
z.t
71
Thomas Lebas
z.t
72
Wilco Kelderman
Rabobank CT
z.t
73
Jeroen Hoorne
Jong Vlaanderen - Bauknecht
z.t
74
Mathieu Desniou
z.t
75
Herberts Pudans
z.t
76
Maxime Robert
z.t
77
Sebastien Harbonnier
z.t
78
Kilian Moser
z.t
79
Ludovic Viennet
z.t
80
Yann Guyot
z.t
81
Julien Jégou
z.t
82
Nicolas Baldo
Atlas Personal
z.t
83
Timofey Kritskiy
Itera-Katusha
z.t
84
Vegard Stake Laengen
Joker Merida
z.t
85
Nicolas Rousseau
Big Mat - Auber 93
z.t
86
Christian Heule
Champion Systems - LBS
z.t
87
Mirco Saggiorato
Atlas Personal
z.t
88
Gediminas Kaupas
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
z.t
89
Tsgabu Gebremaryam Grmay
z.t
90
Frederik Verkinderen
z.t
91
Dronin Roman
z.t
92
Pierre-Luc Perichon
z.t
93
Willem Wauters
z.t
94
Vegard Breen
Joker Merida
z.t
95
Stijn Steels
Jong Vlaanderen - Bauknecht
z.t
96
Maxime Mederel
Big Mat - Auber 93
z.t
97
Dmitry Ignatyev
Itera-Katusha
z.t
98
Olivier Lefrancois
z.t
99
Dominik Fuchs
z.t
100
Fabien Sidaner
z.t
101
Marius Jessenberger
Team Heizomat
z.t
102
Stephane Rossetto
z.t
103
Sébastian Baldauf
Team NSP
z.t
104
Kevin Fouache
z.t
105
Sebastien Gredy
z.t
106
Florian Salzinger
Atlas Personal
z.t
107
Rene Mandri
Endura Racing
z.t
108
Brian Bulgac
z.t
109
Thibaut Pinot
FDJ
z.t
110
Franck Vermeulen
z.t
111
Frederik Wilmann
Joker Merida
z.t
112
Benoît Jarrier
z.t
113
Rohan Dennis
Rabobank CT
z.t
114
Benoît Sinner
z.t
115
Cédric Pineau
FDJ
z.t
116
Aurélien Ribet
z.t
117
Alexander Wetterhall
Endura Racing
z.t
118
Jonas Schmeiser
Team NSP
z.t
119
Mathieu Converset
z.t
120
Eric Berthou
Bretagne - Schuller
z.t
121
Pierre Bonnet
z.t
122
Cyril Vincenti
z.t
123
Kenny Elissonde
z.t
124
Raymond Kunzli
z.t
125
Yoann Barbas
z.t
126
Francis Mourey
FDJ
z.t
127
Philipp Walsleben
BKCP-Powerplus
z.t
128
Nils Plötner
Team Heizomat
z.t
129
Cédric Gaoua
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
z.t
130
Clément Penven
z.t
131
Jean Edouard Antz
z.t
132
Edouard Lauber
z.t
133
Anthony Vignes
z.t
134
Radomir Simunek
BKCP-Powerplus
z.t
135
Grégor Weiss
z.t
136
Willy Roseau
z.t
137
Fabien Le Coguic
op 1'56"
138
Tino Meier
LKT Team Brandenburg
op 5'11"
139
Johannes Heider
LKT Team Brandenburg
z.t
140
Arnaud Van den Abeele
Jong Vlaanderen - Bauknecht
z.t
141
Jules Pijourlet
z.t
142
Florian Mallegol
op 6'41"
143
Alexis Vuillermoz
z.t
Gerard Beghin
DNF
Nico Brüngger
DNF
Matthieu Jeannes
DNF
Sandro Jelmini
DNF
Tobias Lergenmüller
Team Heizomat
DNF
Johan Nystrand
DNF
Benjamin Pascual
DNF
Thomas Rostollan
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares