En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Hongrie
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3a
Stage 3b
Stage 4
Stage 5
12/06
Velence
Esztergom
194 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Manuel Belletti
Androni Giocattoli - Sidermec
4u38'55"
2
Hugo Hofstetter
Cofidis
z.t
3
Dusan Rajovic
Adria Mobil
z.t
4
Louis Bendixen
Team Coop
z.t
5
Umberto Marengo
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
6
Attila Valter
CCC Development Team
z.t
7
Stefano Oldani
Kometa Cycling Team
z.t
8
Aaron Grosser
Bike Aid
z.t
9
Giovanni Visconti
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
10
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
11
Michal Paluta
CCC Development Team
z.t
12
Krists Neilands
Israel Cycling Academy
z.t
13
Erik Fetter
Pannon Cycling Team
z.t
14
Mathias Le Turnier
Cofidis
z.t
15
Frantisek Sisr
Elkov - Author
z.t
16
Karel Hnik
Elkov - Author
z.t
17
Edoardo Zardini
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
18
Jan Barta
Elkov - Author
z.t
19
Marton Dina
Cube - Csomor MTB Team
z.t
20
Daniel Munoz Giraldo
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
21
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
z.t
22
Dominik Neumann
Elkov - Author
z.t
23
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
z.t
24
Alexander Cataford
Israel Cycling Academy
z.t
25
Juan Pedro Lopez Perez
Kometa Cycling Team
z.t
26
Martin Haring
Dukla Banska Bystrica
z.t
27
Josip Rumac
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
28
Simone Velasco
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
29
Hayden McCormick
Team BridgeLane
z.t
30
Kristian Aasvold
Team Coop
z.t
31
Diego Pablo Sevilla Lopez
Kometa Cycling Team
z.t
32
Alessandro Bisolti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
33
Ziga Horvat
Adria Mobil
z.t
34
Piotr Brozyna
CCC Development Team
z.t
35
Stanislaw Aniolkowski
CCC Development Team
z.t
36
Lionel Mawditt
Team BridgeLane
op 15"
37
Viktor Filutas
Pannon Cycling Team
op 21"
38
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
op 23"
39
Victor Lafay
Cofidis
op 37"
40
Jakub Otruba
Elkov - Author
op 40"
41
Marco Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 54"
42
Tom Thill
Team Differdange - GeBa
op 1'21"
43
Jeroen Pattyn
Team Differdange - GeBa
op 1'22"
44
August Jensen
Israel Cycling Academy
op 0"
45
Albert Muela Galvez
EvoPro Racing
op 1'59"
46
Zakkari Dempster
Israel Cycling Academy
z.t
47
Yehor Dementyev
op 2'02"
48
Michele Gazzoli
Kometa Cycling Team
op 2'04"
49
Antonio Puppio
Kometa Cycling Team
z.t
50
Francesco Manuel Bongiorno
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 2'21"
51
Filippo Fortin
Cofidis
z.t
52
Daire Feeley
EvoPro Racing
op 2'30"
53
Jan Andrej Cully
Dukla Banska Bystrica
z.t
54
Mekseb Debesay
Bike Aid
op 2'38"
55
Andras Szatmary
Cube - Csomor MTB Team
z.t
56
Roberto Gonzalez
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 2'53"
57
Ayden Toovey
Unisa - Australia
op 3'15"
58
Harry Sweeny
EvoPro Racing
op 3'54"
59
Tomas Kalojiros
AC Sparta Praha
op 4'02"
60
Patrik Tybor
Dukla Banska Bystrica
z.t
61
Djordje Duric
op 4'13"
62
Adne Van Engelen
Bike Aid
op 4'26"
63
Thomas Deruette
Team Differdange - GeBa
op 7'10"
64
Daniel Arroyave Canas
Equipo Continental Orgullo Paisa
op 7'25"
65
Michal Schuran
AC Sparta Praha
op 8'01"
66
Jaime Alberto Restrepo Diosa
z.t
67
Daniel Dina
Pannon Cycling Team
z.t
68
Juraj Bellan
Dukla Banska Bystrica
z.t
69
Nicholas White
Unisa - Australia
z.t
70
Mehmet Sampiyonbisiklet (Gabriel Muller)
Team Differdange - GeBa
z.t
71
Gorazd Per
Adria Mobil
z.t
72
Marek Canecky
Dukla Banska Bystrica
z.t
73
Scott Bowden
Team BridgeLane
z.t
74
Ziga Groselj
Adria Mobil
z.t
75
Trond Hakon Trondsen
Team Coop
op 8'11"
76
Lorenzo Fortunato
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 9'55"
77
Ádám Kristóf Karl
op 10'02"
78
Toni Franz
Team Differdange - GeBa
op 10'03"
79
Chih Hao Tu
op 10'34"
80
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli - Sidermec
op 11'34"
81
Guy Sagiv
Israel Cycling Academy
z.t
82
Luke Mudgway
EvoPro Racing
z.t
83
Wilmar Molina Rico
z.t
84
Alois Kankovsky
Elkov - Author
op 12'41"
85
Aljaz Jarc
Adria Mobil
z.t
86
Lucas Carstensen
Bike Aid
z.t
87
Marko Danilovic
z.t
88
Balázs Rozsa
Team Differdange - GeBa
op 15'25"
89
Daniel Moricz
z.t
90
Jon Bozic
Adria Mobil
z.t
91
Krisztián Lovassy
z.t
92
Pedroso Daniel Viegas
Kometa Cycling Team
op 15'41"
93
Peter Koning
EvoPro Racing
op 16'52"
94
Miklos Szabo
Pannon Cycling Team
op 17'01"
95
Eirik Lunder
Team Coop
z.t
96
Tomás Schuhler
AC Sparta Praha
z.t
97
Jan Stöhr
AC Sparta Praha
z.t
98
Damian Papierski
CCC Development Team
z.t
99
Karol Wawrzyniak
CCC Development Team
z.t
100
Omer Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
101
Jacob Eriksson
Team Coop
z.t
102
Andre Sotberg
Team Coop
z.t
103
Ferenc Szollosi
z.t
104
Andrej Galovic
z.t
105
Cyrus Monk
EvoPro Racing
op 18'10"
106
Wouter Wippert
EvoPro Racing
op 18'11"
107
Stefan Stefanovic
op 20'39"
108
Dusan Veselinovic
z.t
109
Lukas Kubis
Dukla Banska Bystrica
z.t
110
Olav Hjemsaeter
Team Coop
z.t
111
Matej Zahalka
Elkov - Author
z.t
112
Petr Malan
AC Sparta Praha
op 20'41"
113
Balazs Vas
op 21'40"
114
Gergo Orosz
Pannon Cycling Team
op 22'49"
115
Ádám Pápai
op 24'34"
116
Daniel Bichlmann
Bike Aid
op 25'06"
117
Carol-Eduard Novak
op 25'21"
Lorant Balazsi
DNF
Ivan Centrone
Team Differdange - GeBa
DNF
Martin Chren
Dukla Banska Bystrica
DNF
Stevan Klisuric
DNF
Rostislav Krotky
AC Sparta Praha
DNF
Jason Lea
Team BridgeLane
DNF
Peter Livingstone
Team BridgeLane
DNF
José Herrada Lopez
Cofidis
DNS
Zsolt Istlstekker
OTL
David Gabor Kovacs
OTL
Jan Rajchart
AC Sparta Praha
OTL
Matthias Schnapka
Bike Aid
OTL
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2007
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares