En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Hongrie
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
19/08
Budapest
Budapest
78 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Nikodemus Holler
Bike Aid
2u46'48"
2
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
z.t
3
Kamil Malecki
CCC Sprandi Polkowice
z.t
4
Luca Mozzato
Dimension Data for Qhubeka
z.t
5
Attilio Viviani
Sangemini - MG. K Vis - Vega
z.t
6
Matteo Draperi
Sangemini - MG. K Vis - Vega
z.t
7
Michele Scartezzini
Sangemini - MG. K Vis - Vega
z.t
8
Daniel Moricz
Kobanya Cycling Team
z.t
9
Ádám Kristóf Karl
z.t
10
Oleksandr Prevar
Team Novak
z.t
11
Mehdi Benhamouda
Team Novo Nordisk
z.t
12
Jannik Steimle
Team Vorarlberg - Santic
z.t
13
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
14
Meron Abraham
Bike Aid
z.t
15
Toni Franz
Team Differdange - Losch
z.t
16
Andi Bajc
My Bike Stevens
z.t
17
Jelle Donders
Team Differdange - Losch
z.t
18
Maximilian Kuen
My Bike Stevens
z.t
19
Manuel Belletti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
20
Tom Vermeer
Team Differdange - Losch
z.t
21
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
22
Patrick Schelling
Team Vorarlberg - Santic
z.t
23
Balázs Rozsa
Team Differdange - Losch
z.t
24
Fausto Masnada
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
25
Louis Visser
Dimension Data for Qhubeka
z.t
26
Vlad-Nicolae Dobre
Mstina Focus
z.t
27
Dusan Kalaba
z.t
28
Timothy Guy
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
29
Michele Gazzarra
Sangemini - MG. K Vis - Vega
z.t
30
Antonio Di Sante
Sangemini - MG. K Vis - Vega
z.t
31
Stevan Klisuric
Java Partizan
z.t
32
Karel Hnik
Pardus - Tufo Prostejov
z.t
33
Adrian Kurek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
34
Paolo Toto
Sangemini - MG. K Vis - Vega
z.t
35
Marton Dina
Cube-Csomor MTB Team
z.t
36
Nicola Gaffurini
Sangemini - MG. K Vis - Vega
z.t
37
Nicolae Tanovitchii
Team Novak
z.t
38
Leszek Plucinski
CCC Sprandi Polkowice
z.t
39
Gian Friesecke
Team Vorarlberg - Santic
z.t
40
Marton Solymosi
z.t
41
Denis-Marian Vulcan
Mstina Focus
z.t
42
Mykyta Zubenko
Pardus - Tufo Prostejov
z.t
43
Adne Van Engelen
Bike Aid
z.t
44
Charles Planet
Team Novo Nordisk
z.t
45
Peter Simon
Pannon Cycling Team
z.t
46
Attila Valter
Cube-Csomor MTB Team
z.t
47
Fabio Calabria
Team Novo Nordisk
z.t
48
Veljko Stojnic
z.t
49
Dusan Veselinovic
Java Partizan
z.t
50
Roland Thalmann
Team Vorarlberg - Santic
z.t
51
Samuel Oros
Dukla Banska Bystrica
z.t
52
Karel Tyrpekl
Pardus - Tufo Prostejov
z.t
53
Martin Mahdar
Dukla Banska Bystrica
z.t
54
Mateusz Taciak
CCC Sprandi Polkowice
z.t
55
Andras Szatmary
Cube-Csomor MTB Team
z.t
56
Jan Andrej Cully
Dukla Banska Bystrica
z.t
57
Ziga Rucigaj
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
58
János Pelikán
My Bike Stevens
z.t
59
Aljaz Prah
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
60
Martin Vlcak
Dukla Banska Bystrica
z.t
61
Sam Brand
Team Novo Nordisk
z.t
62
Alberto Marengo
Kobanya Cycling Team
z.t
63
Tom Thill
Team Differdange - Losch
z.t
64
Matic Groselj
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
65
El Mehdi Chokri
Dimension Data for Qhubeka
z.t
66
Tiago Da Silva
Team Differdange - Losch
z.t
67
Wojciech Pszczolarski
Pardus - Tufo Prostejov
z.t
68
Matteo Sobrero
Team Dimension Data
z.t
69
Gerd Fidler
My Bike Stevens
z.t
70
Davide Orrico
Team Vorarlberg - Santic
z.t
71
Ollie Jones
Dimension Data for Qhubeka
z.t
72
Patryk Stosz
CCC Sprandi Polkowice
z.t
73
Stefan Mastaller
My Bike Stevens
z.t
74
Isaac Canton Serrano
Polartec Kometa
z.t
75
Daniel Bichlmann
Bike Aid
z.t
76
Yehor Dementyev
Team Novak
z.t
77
Juraj Bellan
Dukla Banska Bystrica
z.t
78
Kevin Rivera
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
79
Christopher Williams
Team Novo Nordisk
z.t
80
Umberto Poli
Team Novo Nordisk
z.t
81
Viktor Potocki
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
82
Lukas Meiler
Team Vorarlberg - Santic
z.t
83
Tilen Finkst
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
84
Raffaello Bonusi
Androni Giocattoli - Sidermec
op 33"
85
Marco Benfatto
Androni Giocattoli - Sidermec
op 0"
86
Frantisek Sisr
CCC Sprandi Polkowice
op 40"
87
Gergo Gonczy
op 0"
88
Stefano Oldani
Polartec Kometa
op 54"
89
Juan Camacho del Fresno
Polartec Kometa
z.t
90
Zoltán Vigh
z.t
91
Joeri Stallaert
Team Vorarlberg - Santic
op 0"
92
Pawel Bernas
CCC Sprandi Polkowice
op 1'34"
93
Benjamin Hill
Ljubljana Gusto Xaurum
op 0"
94
Csaba Palyi
op 1'43"
95
Michele Gazzoli
Polartec Kometa
op 1'47"
96
Tino Thömel
Bike Aid
op 0"
97
Diego Pablo Sevilla Lopez
Polartec Kometa
op 2'11"
98
Lucas Carstensen
Bike Aid
op 0"
99
Rostyslav Zhukovskyi
Kobanya Cycling Team
op 2'25"
100
Samuele Oliveto
Kobanya Cycling Team
op 2'28"
101
Peter Laszlo
Team Novak
op 2'55"
102
Daniel Crista
z.t
103
Federico Molini
Dimension Data for Qhubeka
op 4'55"
104
Timo Schäfer
Bike Aid
op 7'49"
105
Amine Ahmed Galdoune
Kobanya Cycling Team
op 0"
Miguel Angel Ballesteros Canovas
Polartec Kometa
DNF
Tomas Barta
Pardus - Tufo Prostejov
DNF
Andrii Bratashchuk
Team Novak
DNF
Marek Canecky
Dukla Banska Bystrica
DNF
Marko Danilovic
DNF
Daniel Dina
Cube-Csomor MTB Team
DNF
Marek Dolnícek
Pardus - Tufo Prostejov
DNF
Botond Hollo
Pannon Cycling Team
DNF
Raphaël Kockelmann
Team Differdange - Losch
DNF
Ludek Lichnovsky
Pardus - Tufo Prostejov
DNF
Krisztián Lovassy
Kobanya Cycling Team
DNF
Marius-Cristian Petrache
DNF
Valentin Plesea
DNF
Aleksandar Roman
SMF Team
DNF
Miklos Szabo
Pannon Cycling Team
DNF
Patrik Tybor
Dukla Banska Bystrica
DNF
Thomas Umhaller
My Bike Stevens
DNF
Roland Minko
OTL
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2007
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares