En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Dwars door West-Vlaanderen
Result
1
Rémi Cavagna
Quick Step Floors
4u28'29"
2
Florian Sénéchal
Quick Step Floors
op 3"
3
Frederik Frison
Lotto - Soudal
op 10"
4
Fabio Jakobsen
Quick Step Floors
op 55"
5
Anthony Turgis
Cofidis
z.t
6
Guillaume Van Keirsbulck
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
7
Jhonnatan Manuel Narvaez
Quick Step Floors
z.t
8
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
op 59"
9
Michael Goolaerts
Veranda's Willems - Crelan
z.t
10
Jimmy Duquennoy
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
11
Tanner Putt
United Healthcare Cycling Team
z.t
12
Pim Ligthart
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
13
Adrien Petit
Direct Energie
z.t
14
Kamil Gradek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
15
Davide Martinelli
Quick Step Floors
z.t
16
Dorian Godon
Cofidis
z.t
17
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
18
Stephan Bakker
Monkey Town Continental Team
z.t
19
Edoardo Affini
SEG Racing Academy
z.t
20
Jordi Meeus
SEG Racing Academy
z.t
21
Alvaro Jose Hodeg
Quick Step Floors
z.t
22
Romain Cardis
Direct Energie
z.t
23
Milan Menten
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
24
Bryan Coquard
Vital Concept Cycling Club
z.t
25
Yoann Offredo
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
26
Lawrence Naesen
Lotto - Soudal
z.t
27
Nikolay Trusov
Gazprom - Rusvelo
z.t
28
Adriaan Janssen
Delta Cycling Rotterdam
z.t
29
Remy Mertz
Lotto - Soudal
z.t
30
Peter Schulting
Monkey Town Continental Team
z.t
31
Pawel Bernas
CCC Sprandi Polkowice
z.t
32
Wesley Kreder
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
33
Alexandre Pichot
Direct Energie
z.t
34
Brecht Ruyters
Cibel - Cebon
z.t
35
Roy Jans
Cibel - Cebon
op 2'35"
36
Jelle Mannaerts
Tarteletto - Isorex
op 2'41"
37
Floris Gerts
Roompot - Nederlandse Loterij
op 2'42"
38
Enzo Wouters
Lotto - Soudal
z.t
39
Gianni Marchand
Cibel - Cebon
z.t
40
Kenneth Van Rooy
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
41
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
42
Jimmy Turgis
Cofidis
z.t
43
Sjoerd Van Ginneken
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
44
Jimmy Janssens
Cibel - Cebon
z.t
45
Jonas Vangenechten
Vital Concept Cycling Club
z.t
46
Bert De Backer
Vital Concept Cycling Club
z.t
47
Kris Boeckmans
Vital Concept Cycling Club
z.t
48
Brian van Goethem
Roompot - Nederlandse Loterij
op 3'58"
49
Arjen Livyns
Veranda's Willems - Crelan
z.t
50
Luuc Bugter
Delta Cycling Rotterdam
op 4'38"
51
Piotr Havik
BEAT Cycling Club
z.t
52
Ide Schelling
SEG Racing Academy
z.t
53
Henrik Evensen
Joker Icopal
z.t
54
Johan Le Bon
Vital Concept Cycling Club
z.t
55
Jason van Dalen
Delta Cycling Rotterdam
op 4'42"
56
Dimitri Claeys
Cofidis
z.t
57
Timothy Stevens
Cibel - Cebon
z.t
58
Rob Ruijgh
Tarteletto - Isorex
z.t
59
Justin Timmermans
Delta Cycling Rotterdam
z.t
60
Gijs Meijer
Delta Cycling Rotterdam
z.t
61
David Boucher
Tarteletto - Isorex
z.t
62
Rens Tulner
Delta Cycling Rotterdam
op 5'00"
63
Marten Kooistra
SEG Racing Academy
z.t
64
Ariel Maximiliano Richeze
Quick Step Floors
op 10'00"
65
Simon Sellier
Direct Energie
z.t
66
Sven van Luijk
Monkey Town Continental Team
z.t
67
Ole Forfang
Joker Icopal
z.t
68
Bas Tietema
BEAT Cycling Club
z.t
69
Cees Bol
SEG Racing Academy
z.t
70
Sergio Torres
Tarteletto - Isorex
z.t
71
Arnaud Gérard
Team Fortuneo - Samsic
z.t
72
Dmitrii Kozonchuk
Gazprom - Rusvelo
z.t
73
Julius van den Berg
SEG Racing Academy
z.t
74
Benoît Jarrier
Team Fortuneo - Samsic
z.t
75
Loic Chetout
Cofidis
z.t
76
Aksel Nommela
BEAT Cycling Club
z.t
77
Kristoffer Skjerping
Joker Icopal
z.t
78
Dennis Coenen
Cibel - Cebon
z.t
Aksel Fischer Aasheim
Joker Icopal
DNF
Daniel Abraham Gebru
BEAT Cycling Club
DNF
Carlos Eduardo Alzate Escobar
United Healthcare Cycling Team
DNF
Tim Ariesen
Roompot - Nederlandse Loterij
DNF
Sander Armée
Lotto - Soudal
DNF
Frederik Backaert
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Alan Banaszek
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
DNF
Alexander Cataford
United Healthcare Cycling Team
DNF
Jeremy Cornu
Direct Energie
DNF
Herman Dahl
Joker Icopal
DNF
Benjamin Declercq
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Kenny Dehaes
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Nahom Desale
BEAT Cycling Club
DNF
Tom Devriendt
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Timothy Dupont
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Daniel Eaton
United Healthcare Cycling Team
DNF
Maxime Farazijn
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Eamon Lucas Franck
Delta Cycling Rotterdam
DNF
Yohann Gène
Direct Energie
DNF
Carl Fredrik Hagen
Joker Icopal
DNF
Markus Hoelgaard
Joker Icopal
DNF
Moreno Hofland
Lotto - Soudal
DNF
Axel Journiaux
Direct Energie
DNF
Alex Kirsch
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Wim Kleiman
Monkey Town Continental Team
DNF
Evgeny Kobernyak
Gazprom - Rusvelo
DNF
Jonas Koch
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Aidis Kruopis
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Marko Kump
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Adrian Kurek
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Sergey Lagutin
Gazprom - Rusvelo
DNF
Romain Le Roux
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Peter Lenderink
SEG Racing Academy
DNF
Senne Leysen
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Alexander Maes
Tarteletto - Isorex
DNF
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
DNF
Eric Marcotte
United Healthcare Cycling Team
DNF
Travis McCabe
United Healthcare Cycling Team
DNF
Alex Mengoulas
BEAT Cycling Club
DNF
Julien Morice
Vital Concept Cycling Club
DNF
Patrick Müller
Vital Concept Cycling Club
DNF
Lachlan Norris
United Healthcare Cycling Team
DNF
Jan Petelin
Team Differdange - Losch
DNF
Maxim Rusnac
Team Differdange - Losch
DNF
Ylber Sefa
Tarteletto - Isorex
DNF
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
DNF
Frantisek Sisr
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Franklin Six
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Lukas Spengler
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Stijn Steels
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Rick Stemper
Team Differdange - Losch
DNF
Michael Carbel Svendgaard
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Josh Teasdale
Team Differdange - Losch
DNF
Tom Thill
Team Differdange - Losch
DNF
Polychronis Tzortzakis
Tarteletto - Isorex
DNF
Florian Vachon
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Larry Valvasori
Team Differdange - Losch
DNF
Mathias Van Gompel
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Michael Van Staeyen
Cofidis
DNF
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
DNF
Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
DNF
Pieter Vanspeybrouck
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Maxime Vantomme
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Coen Vermeltfoort
Roompot - Nederlandse Loterij
DNF
Kevin Verwaest
Team Differdange - Losch
DNF
Bram Welten
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Maarten de Jonge
Monkey Town Continental Team
DNF
Ludwig De Winter
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Elias Van Breussegem
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Wesley Van Dyck
BEAT Cycling Club
DNF
Joey van Rhee
Monkey Town Continental Team
DNF
Maxime Daniel
Team Fortuneo - Samsic
DNS
André Looij
Monkey Town Continental Team
DNS
Zico Waeytens
Veranda's Willems - Crelan
DNS
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
Info
Parcours
Result
Palmares