En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta Ciclista a la Región de Murcia
Result
1
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
4u03'08"
2
Jhonatan Restrepo
Katusha - Alpecin
op 2'10"
3
Patrick Konrad
Bora - HansGrohe
z.t
4
Jurgen Roelandts
Lotto - Soudal
z.t
5
Baptiste Planckaert
Katusha - Alpecin
z.t
6
Ion Izagirre Insausti
Bahrain - Merida
z.t
7
Christopher Juul Jensen
Orica - Scott
z.t
8
Tiesj Benoot
Lotto - Soudal
z.t
9
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
10
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
z.t
11
Felix Grossschartner
CCC Sprandi Polkowice
z.t
12
Romain Sicard
Direct Energie
z.t
13
Marc Soler
Movistar Team
z.t
14
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
15
Javier Moreno Bazan
Bahrain - Merida
z.t
16
David Belda Garcia
Burgos BH
z.t
17
Hector Saez Benito
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
18
Daniel Navarro Garcia
Cofidis
z.t
19
Gorka Izagirre Insausti
Movistar Team
z.t
20
Ruben Fernandez Andujar
Movistar Team
z.t
21
Simon Spilak
Katusha - Alpecin
z.t
22
Robert Kiserlovski
Katusha - Alpecin
z.t
23
Tony Gallopin
Lotto - Soudal
op 2'25"
24
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
op 4'07"
25
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
26
Jan Tratnik
CCC Sprandi Polkowice
z.t
27
Yoann Offredo
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
28
Guillaume Bonnafond
Cofidis
z.t
29
Colin Joyce
Rally Cycling
op 4'41"
30
Elmar Reinders
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
31
Egoitz Fernandez Ayarzaguena
Team Ukyo
z.t
32
Etienne van Empel
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
33
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
34
Diego Rubio Hernandez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
35
Xandro Meurisse
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
36
Maciej Paterski
CCC Sprandi Polkowice
z.t
37
Eliot Lietaer
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
38
Alex Aranburu Deba
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
39
Antonio Molina
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
40
Luka Pibernik
Bahrain - Merida
z.t
41
Christopher Butler
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
42
Salvador Guardiola Tora
Team Ukyo
z.t
43
Frederik Frison
Lotto - Soudal
z.t
44
Sepp Kuss
Rally Cycling
z.t
45
Sergey Firsanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
46
Brian Nauleau
Direct Energie
z.t
47
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
48
Yoann Bagot
Cofidis
z.t
49
Benat Txoperena Matxikote
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
50
Igor Merino Cortazar
Burgos BH
z.t
51
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
52
Pieter Vanspeybrouck
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
53
Rob Britton
Rally Cycling
z.t
54
Evan Huffman
Rally Cycling
z.t
55
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
56
José Joao Pimenta Costa Mendes
Bora - HansGrohe
z.t
57
Jérôme Baugnies
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
58
Magnus Cort Nielsen
Orica - Scott
z.t
59
Perrig Quemeneur
Direct Energie
op 11'07"
60
Andreas Schillinger
Bora - HansGrohe
z.t
61
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
z.t
62
Paul Ourselin
Direct Energie
z.t
63
Maxime Farazijn
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
64
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
65
David Per
Bahrain - Merida
z.t
66
Rayane Bouhanni
Cofidis
z.t
67
Ivan Moreno Sanchez
z.t
68
Thomas Degand
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
69
Frederik Backaert
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
70
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
71
Ibai Salas
Burgos BH
z.t
72
Adam De Vos
Rally Cycling
z.t
73
Jens Wallays
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
74
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
z.t
75
Marcin Mrozek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
76
Oscar Pujol Muñoz
Team Ukyo
z.t
77
Dmitrii Kozonchuk
Gazprom - Rusvelo
z.t
78
Mathew Hayman
Orica - Scott
z.t
79
Alexander Foliforov
Gazprom - Rusvelo
z.t
80
Romain Guillemois
Direct Energie
z.t
81
Antonio Nibali
Bahrain - Merida
z.t
82
Benjamin Prades Reverte
Team Ukyo
z.t
83
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
z.t
84
Stephane Rossetto
Cofidis
op 21'07"
85
Jerome Cousin
Cofidis
op 21'11"
86
Justin Oien
Caja Rural - Seguros RGA
op 25'54"
87
Luka Mezgec
Orica - Scott
z.t
88
Eduardo Llacer
z.t
89
Miguel Angel Ballesteros Canovas
z.t
90
Ruben Pols
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
91
Jeremy Cornu
Direct Energie
z.t
92
Angel Vicioso Arcos
Katusha - Alpecin
z.t
93
Piotr Brozyna
CCC Sprandi Polkowice
z.t
94
Maxim Belkov
Katusha - Alpecin
z.t
95
Leszek Plucinski
CCC Sprandi Polkowice
z.t
96
Imanol Estévez Salas
Euskadi Basque Country - Murias
op 29'53"
97
Julen Irizar Laskurain
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
98
Jose Daniel Viejo
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
z.t
99
Marcos Jurado Rodriguez
Burgos BH
z.t
100
Josu Zabala
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
101
Adrián Gonzalez Velasco
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
102
Jose Carlos Nunez Sanchez
Dare Viator Partizan
z.t
103
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
104
Jarl Salomein
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
105
Marco Mathis
Katusha - Alpecin
z.t
106
Tim Ariesen
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
107
Sam Bewley
Orica - Scott
z.t
108
Guillaume Van Keirsbulck
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
109
Jens Debusschere
Lotto - Soudal
z.t
110
Danny Pate
Rally Cycling
z.t
111
Kirill Sveshnikov
Gazprom - Rusvelo
op 30'19"
112
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
z.t
113
Domen Novak
Bahrain - Merida
z.t
114
Tanzou Tokuda
Team Ukyo
z.t
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
DNF
Jan Barta
Bora - HansGrohe
DNF
Romain Cardis
Direct Energie
DNF
Raul Castrillo Sedano
Burgos BH
DNF
Silvio Herklotz
Bora - HansGrohe
DNF
Jens Keukeleire
Orica - Scott
DNF
Alvaro Robredo Crespo
Burgos BH
DNF
Joan Ruiz Vicens
Burgos BH
DNF
Jasha Sütterlin
Movistar Team
DNF
Hiratsuka Yoshimitsu
Team Ukyo
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
Info
Parcours
Result
Palmares