En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta Ciclista a Murcia
Result
1
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
5u06'53"
2
Tiago José Pinto Machado
Team Netapp - Endura
op 3"
3
Davide Rebellin
CCC Polsat Polkowice
z.t
4
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
op 5"
5
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
op 7"
6
Ruben Fernandez Andujar
Caja Rural
z.t
7
José Joao Pimenta Costa Mendes
Team Netapp - Endura
op 9"
8
David Arroyo Duran
Caja Rural
z.t
9
Miguel Minguez Ayala
Euskadi
z.t
10
Daniel Navarro Garcia
Cofidis
op 14"
11
Pablo Lechuga Rodriguez
Euskadi
op 17"
12
Sergio Ferreira Sousa
Efapel - Glassdrive
z.t
13
Víctor Martín Hernandez
Burgos-BH
op 19"
14
Yoann Bagot
Cofidis
op 21"
15
Iker Camaño Ortuzar
Team Netapp - Endura
op 22"
16
Bruno Duarte Ferreira Silva
Efapel - Glassdrive
z.t
17
Jorge Martín Montenegro
Louletano - Dunas Douradas
z.t
18
Vicente Garcia De Mateos Rubio
Louletano - Dunas Douradas
op 30"
19
Pawel Franczak
Activjet Team
op 40"
20
Igor Merino Cortazar
Burgos-BH
op 45"
21
Victor De La Parte Gonzalez
Efapel - Glassdrive
op 1'02"
22
Garikoitz Bravo Oiarbide
Efapel - Glassdrive
z.t
23
Nairo Quintana Rojas
Movistar Team
op 1'08"
24
Lukasz Owsian
CCC Polsat Polkowice
op 1'14"
25
Erick Rowsell
Team Netapp - Endura
op 1'32"
26
Antonio Piedra Perez
Caja Rural
z.t
27
Jérôme Coppel
Cofidis
op 1'34"
28
Carlos Barbero Cuesta
Euskadi
op 1'58"
29
Branislau Samoilau
CCC Polsat Polkowice
z.t
30
Rubén Plaza Molina
Movistar Team
op 2'29"
31
Adrian Honkisz
CCC Polsat Polkowice
z.t
32
Tomasz Marczynski
CCC Polsat Polkowice
op 2'33"
33
José Herrada Lopez
Movistar Team
op 3'06"
34
Luis Léon Sanchez Gil
Caja Rural
z.t
35
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
op 3'50"
36
Samuel Nicolas
op 9'17"
37
Mario Gonzalez Salas
Activjet Team
z.t
38
Bayron Guama de la Cruz
Team Ecuador
z.t
39
Rafael Silva
Efapel - Glassdrive
z.t
40
Mikel Iturria Segurola
Euskadi
op 9'47"
41
Andrés Vigil Vidal
Keith Mobel - Partizan
z.t
42
Benat Txoperena Matxikote
Euskadi
z.t
43
Diego Rubio Hernandez
Efapel - Glassdrive
z.t
44
Alvaro Martinez
z.t
45
Martin Lestido
op 12'43"
46
Ibai Salas
Burgos-BH
z.t
47
Marek Rutkiewicz
CCC Polsat Polkowice
z.t
48
Frantisek Padour
Team Netapp - Endura
z.t
49
Mateusz Nowak
CCC Polsat Polkowice
z.t
50
Michal Podlaski
Activjet Team
z.t
51
Esteban Plaza Mira
Keith Mobel - Partizan
z.t
52
Emanuel Piaskowy
Activjet Team
z.t
53
Higinio Fernandez Suarez
Team Ecuador
z.t
54
Micael Isidoro
Louletano - Dunas Douradas
z.t
55
Jordi Simon Casulleras
Team Ecuador
z.t
56
Filipe Duarte Cardoso Sousa
Efapel - Glassdrive
z.t
57
Rui Pedro Carvalho Vinhas
Louletano - Dunas Douradas
z.t
58
Victor Etxebarria Carrasco
Euskadi
z.t
59
Segundo Navarrete
Team Ecuador
z.t
60
Carlos Ivan Oyarzun Guinez
Efapel - Glassdrive
z.t
61
Raul Alarcon Garcia
Louletano - Dunas Douradas
z.t
62
Salvador Guardiola Tora
Pinoroad
z.t
63
Raul Garcia De Mateo Rubio
Louletano - Dunas Douradas
op 13'07"
64
Andreas Keuser
Keith Mobel - Partizan
op 15'49"
65
Henry Marcelo Velasco Cevallos
Team Ecuador
z.t
66
Ricardo Mestre
Efapel - Glassdrive
z.t
67
Hélder Fernandes Ferreira
Efapel - Glassdrive
z.t
68
Jose Ragonessi
Team Ecuador
op 17'08"
69
Jaume Rovira Pous
Team Ecuador
z.t
70
Mikel Aristi Gardoki
Euskadi
op 17'40"
71
Josef Cerny
CCC Polsat Polkowice
op 18'51"
72
Antonio Molina
Caja Rural
op 21'03"
73
Eugeniu Cozonac
Louletano - Dunas Douradas
z.t
74
Pedro Rodriguez
Team Ecuador
z.t
75
Diego Leon Cuervo Zambraro
Burgos-BH
z.t
76
Edwig Cammaerts
Cofidis
z.t
77
Tomasz Mickiewicz
Activjet Team
z.t
78
Francisco Javier Moreno Allue
Louletano - Dunas Douradas
z.t
79
Pawel Brylowski
Activjet Team
z.t
80
Antonio Jesus Soto Guirao
z.t
81
Pablo Miguel Hidalgo Vega
Team Ecuador
z.t
82
Cesare Benedetti
Team Netapp - Endura
z.t
83
Marcos Jurado Rodriguez
Keith Mobel - Partizan
z.t
84
Sandro Filipe Silva Pinto
Louletano - Dunas Douradas
z.t
85
Jesus Herrada Lopez
Movistar Team
z.t
86
Alvaro Cuadros Morata
Etixx
z.t
87
Enrique Sanz
Movistar Team
z.t
88
Haritz Orbe Urrutia
Euskadi
z.t
89
Romain Hardy
Cofidis
z.t
90
Sergio Mantecon Gutierrez
z.t
91
Miguel Angel Benito Diez
z.t
92
Ramon Domene Reyes
Caja Rural
z.t
93
Luis Mas Bonet
Caja Rural
z.t
94
Jon Aberasturi Izaga
Euskadi
op 22'06"
95
Isaac Carbonell Rabat
Team Ecuador
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
Info
Parcours
Result
Palmares