En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta Ciclista a Murcia
Stage information
Stage 1
Stage 2
03/03
Archena
Sierra de Espuña
192.8 km
Result
Standings
1
Nairo Quintana Rojas
Movistar Team
4u51'52"
2
Wout Poels
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 14"
3
Jonathan Tiernan-Locke
Endura Racing
op 16"
4
Sergio Pardilla Bellon
Movistar Team
z.t
5
Samuel Sánchez Gonzalez
Euskaltel - Euskadi
op 26"
6
Johnny Hoogerland
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 32"
7
Robert Gesink
Rabobank
op 53"
8
Nicolas Jonathan Castroviejo
Movistar Team
z.t
9
Adrian Palomares Villaplana
Andalucia
z.t
10
Bartosz Huzarski
Team Netapp
op 58"
11
Paul Voss
Endura Racing
op 1'18"
12
Danail Petrov Andonov
Caja Rural
z.t
13
Garikoitz Bravo Oiarbide
Caja Rural
op 1'28"
14
Sander Armée
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 1'41"
15
Vladimir Karpets
Movistar Team
op 1'47"
16
Andre Fernando S. Martins Cardoso
Caja Rural
op 2'14"
17
Iker Camaño Ortuzar
Endura Racing
op 2'18"
18
Matthias Brandle
Team Netapp
op 2'33"
19
Pieter Serry
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
20
Andreas Dietziker
Team Netapp
z.t
21
Jesus Herrada Lopez
Movistar Team
op 2'37"
22
Antonio Piedra Perez
Caja Rural
z.t
23
Kirill Sveshnikov
Lokosphinx
op 2'39"
24
Ivan Velasco Murillo
Euskaltel - Euskadi
z.t
25
Javier Chacon Quesada
Andalucia
z.t
26
David Da Silva Livramento
Carmin - Prio
op 2'48"
27
Ivan Rovny
Rusvelo
op 2'53"
28
Amets Txurruka Ansola
Euskaltel - Euskadi
z.t
29
Johannes Fröhlinger
Argos-Shimano
z.t
30
Reto Hollenstein
Team Netapp
z.t
31
Samuel Nicolas
op 3'05"
32
Marek Rutkiewicz
CCC Polkowice
op 3'16"
33
Omar Fraile Matarranza
Orbea Continental
z.t
34
Stef Clement
Rabobank
op 3'19"
35
Andrés Vigil Vidal
z.t
36
Ruben Fernandez Andujar
z.t
37
Markus Fothen
Team NSP - Ghost
op 3'26"
38
Rob Ruijgh
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 3'30"
39
Erick Rowsell
Endura Racing
z.t
40
Jaume Rovira Pous
Gios Deyser - Leon Kastro
z.t
41
Nicolas Capdepuy
Burgos BH - Castilla y Leon
op 3'33"
42
Tom-Jelte Slagter
Rabobank
op 3'41"
43
Damien Branaa
Burgos BH - Castilla y Leon
op 3'43"
44
Pieter Jacobs
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 3'59"
45
Sergio Mantecon Gutierrez
op 4'10"
46
Jóni Silva Brandao
Burgos BH - Castilla y Leon
op 4'19"
47
Wilco Kelderman
Rabobank
op 4'33"
48
Matthieu Sprick
Argos-Shimano
op 4'56"
49
Henrique Casimiro
Carmin - Prio
z.t
50
Aitor Perez Arrieta
Gios Deyser - Leon Kastro
z.t
51
Pedro Merino Criado
Gios Deyser - Leon Kastro
op 5'06"
52
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
op 5'43"
53
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
z.t
54
Sergey Belykh
Lokosphinx
z.t
55
Rubén Plaza Molina
Movistar Team
z.t
56
Pablo Lechuga Rodriguez
Andalucia
op 6'13"
57
Mikel Bizkarra Etxegibel
Orbea Continental
op 6'37"
58
Aritz Bagües
Orbea Continental
z.t
59
Juan José Cobo Acebo
Movistar Team
z.t
60
Salvador Guardiola Tora
Gios Deyser - Leon Kastro
z.t
61
Carlos Verona Quintanilla
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
62
Tobias Ludvigsson
Argos-Shimano
z.t
63
Evgeny Shalunov
Lokosphinx
op 6'45"
64
Alexey Kunshin
Lokosphinx
op 6'55"
65
Cesare Benedetti
Team Netapp
op 6'57"
66
Jarl Salomein
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 7'23"
67
Kevin De Jonghe
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 7'47"
68
Martijn Keizer
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
69
Sergei Shilov
Lokosphinx
z.t
70
Dmitrii Sokolov
Lokosphinx
op 8'14"
71
Dariusz Batek
CCC Polkowice
z.t
72
Hernani Broco
Caja Rural
op 8'18"
73
Alexander Wetterhall
Endura Racing
op 8'24"
74
Alejandro Manuel Marques Porto
Carmin - Prio
op 8'36"
75
Ricardo Mestre
Carmin - Prio
z.t
76
Luis Mas Bonet
Burgos BH - Castilla y Leon
op 8'57"
77
Miguel Minguez Ayala
Euskaltel - Euskadi
z.t
78
David Belda Garcia
Burgos BH - Castilla y Leon
op 9'26"
79
Tomasz Marczynski
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 9'47"
80
Artur Ershov
Rusvelo
op 9'56"
81
Tomasz Kiendys
CCC Polkowice
z.t
82
Nelson Victorino
Carmin - Prio
z.t
83
Thomas Bonnin
Argos-Shimano
z.t
84
Tim Declercq
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 10'26"
85
Roger Kluge
Argos-Shimano
z.t
86
Mikhail Antonov
Lokosphinx
op 10'31"
87
Julian Sanchez Pimienta
Caja Rural
op 11'00"
88
Léo Menville
Team NSP - Ghost
z.t
89
Jacob Fiedler
Team NSP - Ghost
z.t
90
Jonathan Gonzalez Rios
Gios Deyser - Leon Kastro
z.t
91
Igor Merino Cortazar
Orbea Continental
z.t
92
Joao Pereira
Carmin - Prio
op 11'28"
93
Jos van Emden
Rabobank
op 11'34"
94
Jan Barta
Team Netapp
z.t
95
Eloy Ruiz Pinto
Andalucia
z.t
96
David De La Fuente Rasilla
Caja Rural
op 11'58"
97
Jon Aberasturi Izaga
Orbea Continental
z.t
98
Francisco Jose Pacheco Torres
Gios Deyser - Leon Kastro
op 12'44"
99
Thierry Hupond
Argos-Shimano
z.t
100
Jose Rafael Martinez Castillo
Gios Deyser - Leon Kastro
z.t
101
Jose Luis Roldán Carmona
Andalucia
z.t
102
Alexander Serov
Rusvelo
z.t
103
Zakkari Dempster
Endura Racing
op 14'21"
104
Rene Mandri
Endura Racing
z.t
105
Yukihiro Doi
Argos-Shimano
z.t
106
Sergej Fuchs
Team NSP - Ghost
z.t
107
Eloy Teruel Rovira
op 14'49"
108
Manuel Anton
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
109
Gustavo Cesar Veloso
Andalucia
z.t
110
Bartlomiej Matysiak
CCC Polkowice
z.t
111
Mateusz Taciak
CCC Polkowice
op 15'18"
112
Kenny De Ketele
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 15'38"
113
Grzegorz Stepniak
CCC Polkowice
op 15'51"
114
Adrian Lopez Garrido
op 17'53"
115
Aritz Etxebarria
Orbea Continental
op 21'07"
116
Daniel Dominguez Barragan
Team NSP - Ghost
z.t
117
Piotr Gawronski
CCC Polkowice
z.t
118
Illart Zuazubiskar Gallastegi
Orbea Continental
op 23'19"
119
Lucas Schädlich
Team NSP - Ghost
z.t
120
Fernando Reche Manzano
z.t
121
Diogo Nunes
Carmin - Prio
z.t
122
Evgeny Kovalev
Rusvelo
z.t
123
Tom Leezer
Rabobank
z.t
124
Victor Cabedo
Euskaltel - Euskadi
z.t
125
Antonio Cabello Baena
Andalucia
op 23'33"
126
Steffen Radochla
Team NSP - Ghost
op 25'46"
127
Alexey Markov
Rusvelo
op 26'03"
128
Rafael Valls Ferri
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 58"
Rick Flens
Rabobank
DNF
Valery Kaykov
Rusvelo
DNF
Ivan Kovalev
Rusvelo
DNF
Nikita Novikov
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares