En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Abu Dhabi Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
20/10
Qasr Alsarab
Madinat Zayed
174 km
Result
Standings
Points
1
Giacomo Nizzolo
Trek - Segafredo
3u15'59"
2
John Degenkolb
Team Giant - Alpecin
z.t
3
Mark Cavendish
Dimension Data
z.t
4
Magnus Cort Nielsen
ORICA BikeExchange
z.t
5
Christopher Latham
Team Wiggins
z.t
6
Michal Kolar
Tinkoff
z.t
7
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
z.t
8
Marco Coledan
Trek - Segafredo
z.t
9
Jean-Pierre Drucker
BMC Racing Team
z.t
10
Ramon Sinkeldam
Team Giant - Alpecin
z.t
11
Erik Baska
Tinkoff
z.t
12
Steele Von Hoff
One Pro Cycling
z.t
13
Jonathan Dibben
Team Wiggins
z.t
14
Andrea Guardini
Astana Pro Team
z.t
15
Yousef Mirza Banihammad
Nasr Dubai
z.t
16
Elia Viviani
Team Sky
z.t
17
Jakub Mareczko
Wilier Triestina - Southeast
z.t
18
Siarhei Papok
Minsk Cycling Club
z.t
19
Alexander Kolobnev
Gazprom - Rusvelo
z.t
20
Mark Renshaw
Dimension Data
z.t
21
André Greipel
Lotto - Soudal
op 3"
22
Juan José Lobato del Valle
Movistar Team
z.t
23
Hayden McCormick
One Pro Cycling
z.t
24
Danny van Poppel
Team Sky
z.t
25
Alan Banaszek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
26
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
z.t
27
Floris Gerts
BMC Racing Team
z.t
28
Greg Van Avermaet
BMC Racing Team
z.t
29
Vincenzo Nibali
Astana Pro Team
z.t
30
Diego Ulissi
Lampre - Merida
z.t
31
Nicholas Roche
Team Sky
z.t
32
Tanel Kangert
Astana Pro Team
z.t
33
Luka Pibernik
Lampre - Merida
z.t
34
Dayer Uberney Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
35
Jan Polanc
Lampre - Merida
z.t
36
Dion Smith
One Pro Cycling
z.t
37
Stanislau Bazhkou
Minsk Cycling Club
z.t
38
Filippo Pozzato
Wilier Triestina - Southeast
z.t
39
Juraj Sagan
Tinkoff
z.t
40
Jaber Almansoori
Nasr Dubai
z.t
41
Eugert Zhupa
Wilier Triestina - Southeast
z.t
42
Ben Hermans
BMC Racing Team
z.t
43
Anton Ivashkin
Minsk Cycling Club
z.t
44
Michael Matthews
ORICA BikeExchange
z.t
45
Alessandro Vanotti
Astana Pro Team
z.t
46
Jens Keukeleire
ORICA BikeExchange
z.t
47
Michael Schär
BMC Racing Team
z.t
48
Koen de Kort
Team Giant - Alpecin
z.t
49
Maciej Paterski
CCC Sprandi Polkowice
z.t
50
Davide Rebellin
CCC Sprandi Polkowice
z.t
51
Julien Bernard
Trek - Segafredo
z.t
52
Chun Kai Feng
Lampre - Merida
z.t
53
Carlos Verona Quintanilla
ORICA BikeExchange
z.t
54
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
z.t
55
Alberto Contador Velasco
Tinkoff
z.t
56
Edward Ravasi
Lampre - Merida
z.t
57
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
z.t
58
Jesper Hansen
Tinkoff
z.t
59
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
60
Martijn Tusveld
Team Giant - Alpecin
z.t
61
Majid Albalushi
Nasr Dubai
z.t
62
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
z.t
63
Michael O'Loughlin
Team Wiggins
z.t
64
Yauhen Sobal
Minsk Cycling Club
z.t
65
Sergey Firsanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
66
Karol Domagalski
One Pro Cycling
z.t
67
Manuel Belletti
Wilier Triestina - Southeast
z.t
68
Daniel Pearson
Team Wiggins
z.t
69
Jesus Hernandez Blazquez
Tinkoff
z.t
70
Carlos Alberto Betancur Gomez
Movistar Team
z.t
71
Ahmed Almansory
Nasr Dubai
z.t
72
Oleksandr Golovash
Minsk Cycling Club
z.t
73
Badr Mohamed Ahmed Mohamed Alhammadi
z.t
74
Kanstantsin Klimiankou
Minsk Cycling Club
z.t
75
Andrew Fenn
Team Sky
z.t
76
Mekseb Debesay
Dimension Data
op 14"
77
Youcef Reguigui
Dimension Data
z.t
78
Sacha Modolo
Lampre - Merida
op 16"
79
Mitchell Docker
ORICA BikeExchange
op 20"
80
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
z.t
81
Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
z.t
82
Jan Hirt
CCC Sprandi Polkowice
z.t
83
James Knox
Team Wiggins
z.t
84
Samuel Williams
One Pro Cycling
z.t
85
Jay Robert Thomson
Dimension Data
op 24"
86
Kristian House
One Pro Cycling
z.t
87
Matteo Draperi
Wilier Triestina - Southeast
z.t
88
Zico Waeytens
Team Giant - Alpecin
z.t
89
Valerio Agnoli
Astana Pro Team
z.t
90
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
91
Tom Bohli
BMC Racing Team
z.t
92
Andrew Tennant
Team Wiggins
z.t
93
Andrei Solomennikov
Gazprom - Rusvelo
op 31"
94
Jacopo Mosca
Trek - Segafredo
op 50"
95
Niccolo Bonifazio
Trek - Segafredo
op 1'15"
96
Owain Doull
Team Sky
op 1'26"
97
Tobias Ludvigsson
Team Giant - Alpecin
op 1'34"
98
Michal Kwiatkowski
Team Sky
z.t
99
Bernhard Eisel
Dimension Data
op 1'51"
100
Michal Paluta
CCC Sprandi Polkowice
op 2'03"
101
Thomas De Gendt
Lotto - Soudal
op 4'32"
102
Frederik Frison
Lotto - Soudal
z.t
103
Kiel Reijnen
Trek - Segafredo
z.t
104
Gatis Smukulis
Astana Pro Team
z.t
105
Nasser Almemari
Nasr Dubai
z.t
106
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares