En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Boucles de la Mayenne
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
05/06
Juvigné
Laval
km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Bryan Coquard
Direct Energie
13u10'18"
2
Anthony Delaplace
Fortuneo-Vital Concept
op 15"
3
Thomas Boudat
Direct Energie
op 16"
4
Johan Le Bon
FDJ
op 17"
5
José Gonçalves
Caja Rural - Seguros RGA
op 22"
6
Gert Joeaar
Cofidis
op 23"
7
Julien Duval
Armee de Terre
z.t
8
Cees Bol
Rabobank Development Team
z.t
9
Mads Würtz Schmidt
Team Trefor
op 24"
10
Daniel McLay
Fortuneo-Vital Concept
op 25"
11
Jonas Rickaert
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
12
Mathieu van der Poel
Beobank - Corendon
z.t
13
Aitor Gonzalez
Euskadi Basque Country - Murias
op 26"
14
Leonardo Fabio Duque
Delko Marseille-Provence KTM
z.t
15
Martijn Tusveld
Rabobank Development Team
z.t
16
Marc Sarreau
FDJ
z.t
17
Benoît Jarrier
Fortuneo-Vital Concept
z.t
18
Marcel Meisen
Team Kuota-Lotto
op 27"
19
Yoann Offredo
FDJ
op 28"
20
Maxime Vantomme
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
21
Florian Sénéchal
Cofidis
op 30"
22
Kevin Ledanois
Fortuneo-Vital Concept
z.t
23
Stijn Steels
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
24
Stan Godrie
Rabobank Development Team
op 31"
25
Nicolas Vereecken
An Post - Chainreaction
z.t
26
Davide Viganò
Androni Giocattoli
op 32"
27
David van der Poel
Beobank - Corendon
z.t
28
Andrea Pasqualon
Team Roth
op 34"
29
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
30
Clément Koretzky
Team Vorarlberg
op 35"
31
Ricardo Vilela
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
32
Angelo Tulik
Direct Energie
z.t
33
Alo Jakin
HP-BTP Auber '93
op 38"
34
Jimmy Turgis
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 39"
35
Pierrick Fédrigo
Fortuneo-Vital Concept
op 40"
36
Connor McConvey
An Post - Chainreaction
z.t
37
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
op 41"
38
Angel Madrazo Ruiz
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
39
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
op 42"
40
Joris Nieuwenhuis
Rabobank Development Team
op 43"
41
Alessio Taliani
Androni Giocattoli
op 44"
42
Aimé Degendt
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 45"
43
Florent Pereira
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 46"
44
Armindo Fonseca
Fortuneo-Vital Concept
op 49"
45
Christopher Hatz
Team Kuota-Lotto
op 50"
46
Tom Scully
Drapac Professional Cycling
op 52"
47
Hugo Hofstetter
Cofidis
op 54"
48
Lorrenzo Manzin
FDJ
z.t
49
Adrián Gonzalez Velasco
Euskadi Basque Country - Murias
op 56"
50
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
op 59"
51
Anthony Maldonado
HP-BTP Auber '93
op 1'00"
52
Davy Gunst
Rabobank Development Team
op 1'05"
53
Thierry Hupond
Delko Marseille-Provence KTM
op 1'09"
54
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
op 1'10"
55
Jonas Ahlstrand
Cofidis
op 1'13"
56
Sergey Nikolaev
Gazprom - Rusvelo
op 1'28"
57
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 1'34"
58
Jens Wallays
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 1'36"
59
Joshua Huppertz
Team Kuota-Lotto
op 1'44"
60
Julien Guay
HP-BTP Auber '93
op 1'57"
61
Alberto Cecchin
Team Roth
op 2'11"
62
Zolt Der
Team Vorarlberg
op 2'32"
63
Raffael Freienstein
Team Kuota-Lotto
op 2'42"
64
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
op 2'44"
65
Dylan Page
Team Roth
op 2'51"
66
Nicolas Baldo
Team Roth
op 3'05"
67
Michael Boros
Beobank - Corendon
op 3'31"
68
Guillaume Levarlet
HP-BTP Auber '93
op 3'49"
69
Eliot Lietaer
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 3'56"
70
Sébastien Chavanel
FDJ
op 4'08"
71
Vincent Baestaens
Beobank - Corendon
op 4'24"
72
Rayane Bouhanni
Cofidis
op 6'28"
73
Marco Benfatto
Androni Giocattoli
op 6'36"
74
Otto Vergaerde
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 7'04"
75
Yann Guyot
Armee de Terre
op 7'09"
76
William Clarke
Drapac Professional Cycling
op 7'12"
77
Yannis Yssaad
Armee de Terre
op 7'22"
78
Nicolas Winter
Team Vorarlberg
op 7'37"
79
Thomas Nybo Riis
Team Trefor
op 7'51"
80
Nicola Toffali
Team Roth
op 8'03"
81
Patrick Jäger
Team Vorarlberg
op 9'17"
82
Daniele Ratto
Androni Giocattoli
op 10'02"
83
Jelle Nieuwpoort
Rabobank Development Team
op 10'03"
84
Imanol Estévez Salas
Euskadi Basque Country - Murias
op 11'02"
85
Javier Francisco Aramendia Lorente
Caja Rural - Seguros RGA
op 11'03"
86
Kasper Asgreen
Team Trefor
op 11'29"
87
Domingos André Maciel Gonçalves
Caja Rural - Seguros RGA
op 12'00"
88
Daan Hoeyberghs
Beobank - Corendon
op 12'06"
89
Daniel Hoelgaard
FDJ
op 12'42"
90
Oliver Kent-Spark
An Post - Chainreaction
op 12'48"
91
Andreas Hyldgaard Jeppesen
Team Trefor
op 12'59"
92
Tobias Knaup
Team Kuota-Lotto
op 13'04"
93
Yohann Gène
Direct Energie
op 15'51"
94
Luca Pacioni
Androni Giocattoli
op 15'59"
95
Yannick Martinez
Delko Marseille-Provence KTM
op 16'06"
96
Richard Weinzheimer
Team Kuota-Lotto
z.t
97
Alexandre Pichot
Direct Energie
op 16'33"
98
Andrea Zordan
Team Roth
op 17'10"
99
Francesco Zurita
Team Vorarlberg
op 17'31"
100
Adrien Petit
Direct Energie
op 19'54"
101
Mamyr Stash
Gazprom - Rusvelo
op 20'06"
102
Francesco Chicchi
Androni Giocattoli
op 20'10"
103
Jack Wilson
An Post - Chainreaction
op 20'42"
104
Jason Lowndes
Drapac Professional Cycling
op 25'09"
105
Jordan Kerby
Drapac Professional Cycling
op 27'30"
106
Roman Kustadinchev
Gazprom - Rusvelo
op 35'44"
Jasper Bovenhuis
An Post - Chainreaction
DNF
Fredrik Strand Galta
Delko Marseille-Provence KTM
DNF
Christian Moberg Jörgensen
Team Trefor
DNF
Peter Koning
Drapac Professional Cycling
DNF
Jérémy Leveau
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Luis Mas Bonet
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Anthony Perez
Cofidis
DNF
Thomas Rostollan
Armee de Terre
DNF
David Menut
HP-BTP Auber '93
DNS
Rudy Barbier
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Flavien Dassonville
HP-BTP Auber '93
DNF
Martin Laas
Delko Marseille-Provence KTM
DNF
Kevin Lebreton
Armee de Terre
DNF
Jens Mouris
Drapac Professional Cycling
DNF
Manuel Schreiber
Team Vorarlberg
DNF
Benoît Sinner
Armee de Terre
DNF
Philipp Walsleben
Beobank - Corendon
DNF
Daniel Holm Foder
Team Trefor
DNS
Benjamin Giraud
Delko Marseille-Provence KTM
DNS
Emiel Wastyn
An Post - Chainreaction
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares