En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Boucles de la Mayenne
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
15/06
Laval
Évron
183 km
Result
Standings
1
Romain Guillemois
4u13'25"
2
Marc Fournier
z.t
3
David Veilleux
Team Europcar
z.t
4
Andrea Fedi
Ceramica Flaminia - Fondriest
op 44"
5
Julien Duval
Roubaix Lille Metropole
z.t
6
Mark McNally
An Post - Chainreaction
z.t
7
Florian Vachon
Bretagne - Séché Environnement
z.t
8
Aritz Bagües
Euskadi
z.t
9
Haritz Orbe Urrutia
Euskadi
z.t
10
Franck Bouyer
Team Europcar
z.t
11
Benoît Sinner
z.t
12
Jonathan Dufrasne
Wallonie Bruxelles
z.t
13
Sergio Ferreira Sousa
Efapel - Glassdrive
z.t
14
Reidar Bohlin Borgersen
Joker Merida
z.t
15
Jeroem Lepla
Ventilair - Steria Cycling Team
z.t
16
Vegard Breen
Joker Merida
z.t
17
Shane Archbold
An Post - Chainreaction
op 1'15"
18
Aaron Gate
An Post - Chainreaction
z.t
19
Anthony Maldonado
z.t
20
Gianni Vermeersch
Sunweb - Napoleon Games
z.t
21
Maxime Le Montagner
Roubaix Lille Metropole
z.t
22
Marcel Meisen
BKCP-Powerplus
z.t
23
Arnaud Gérard
Bretagne - Séché Environnement
z.t
24
Giorgio Brambilla
Atlas Personal - Jakroo
z.t
25
Sam Bennett
An Post - Chainreaction
z.t
26
Kevin Lebreton
z.t
27
Julien Gonnet
z.t
28
Maxim Averin
Atlas Personal - Jakroo
z.t
29
Alexis Bodiot
z.t
30
Eugenio Alafaci
Leopard - Trek Continental Team
z.t
31
Justin Mottier
z.t
32
Sébastien Duret
Bretagne - Séché Environnement
z.t
33
Matthieu Boulo
Roubaix Lille Metropole
z.t
34
Lars van der Haar
Rabobank Development Team
z.t
35
Niels Wubben
Rabobank Development Team
z.t
36
Laurent Vandenbak
An Post - Chainreaction
z.t
37
Jim Aernouts
Sunweb - Napoleon Games
z.t
38
Anthony Haspot
z.t
39
Kevin Ledanois
z.t
40
Tristan Chaboche
z.t
41
Jack Wilson
An Post - Chainreaction
z.t
42
Fabrice Seigneur
z.t
43
Freddie Guilloux
z.t
44
Taruia Frantz Krainer
z.t
45
Christer Jensen
Joker Merida
z.t
46
Jimmy Turgis
z.t
47
Anthony Perez
z.t
48
Yann Guyot
z.t
49
Rui Miguel Sousa Barbosa
Efapel - Glassdrive
z.t
50
Jonathan Thiré
z.t
51
Jon Larrinaga
Euskadi
z.t
52
Antonio Santoro
Ceramica Flaminia - Fondriest
z.t
53
Anthony Saux
z.t
54
Ludovic Poilvet
z.t
55
Ricardo Vilela
Efapel - Glassdrive
z.t
56
Dieter Vanthourenhout
BKCP-Powerplus
z.t
57
Bryan Coquard
Team Europcar
op 1'27"
58
Jonathan Dewitte
Wallonie Bruxelles
z.t
59
Tim Vanspeybroeck
Ventilair - Steria Cycling Team
z.t
60
Philipp Walsleben
BKCP-Powerplus
z.t
61
Edouard Louyest
z.t
62
Armindo Fonseca
Bretagne - Séché Environnement
z.t
63
Kevin Pauwels
Sunweb - Napoleon Games
z.t
64
Giovanni Bernaudeau
Team Europcar
z.t
65
Pierre-Henri Lecuisinier
z.t
66
Eduardo Sepulveda
Bretagne - Séché Environnement
z.t
67
Sondre Gjerdevik Sortveit
Joker Merida
z.t
68
Benoît Poitevin
z.t
69
Tony Hurel
Team Europcar
z.t
70
Loïc Desriac
Roubaix Lille Metropole
z.t
71
Stian Remme
Joker Merida
z.t
72
Emiel Dolfsma
Rabobank Development Team
z.t
73
Morgan Kneisky
Roubaix Lille Metropole
z.t
74
Nuño Ribeiro
Efapel - Glassdrive
z.t
75
Mathieu Chiocca
Atlas Personal - Jakroo
z.t
76
Mikel Iturria Segurola
Euskadi
z.t
77
Klaas Vantornout
Sunweb - Napoleon Games
z.t
78
Romain Cardis
z.t
79
Nicola Dal Santo
Ceramica Flaminia - Fondriest
z.t
80
Cyrille Patoux
Roubaix Lille Metropole
op 2'04"
81
Sean De Bie
Leopard - Trek Continental Team
op 16'26"
82
Ivar Slik
Rabobank Development Team
z.t
83
Andrea Manfredi
Ceramica Flaminia - Fondriest
z.t
84
Bert Van Lerberghe
Ventilair - Steria Cycling Team
z.t
85
Filippo Baggio
Ceramica Flaminia - Fondriest
z.t
86
Jasper Bovenhuis
Rabobank Development Team
z.t
87
Lubomir Petrus
BKCP-Powerplus
z.t
88
Jacques Bouchevreau
z.t
89
Marco Alexandre Ferreira Cunha
Efapel - Glassdrive
z.t
90
Fabio Polazzi
Wallonie Bruxelles
z.t
91
Erwann Corbel
Bretagne - Séché Environnement
z.t
92
David Cherbonnet
z.t
93
Olivier Hofstetter
Leopard - Trek Continental Team
z.t
94
Jérémy Leveau
op 19'55"
95
Piero Baffi
Leopard - Trek Continental Team
z.t
96
Boris Dron
Wallonie Bruxelles
z.t
97
Christian Patron
Wallonie Bruxelles
z.t
98
Justin Van Hoecke
Wallonie Bruxelles
z.t
99
Vincent Louiche
z.t
100
Unai Iparragirre
Euskadi
z.t
101
Morgan Lamoisson
Team Europcar
z.t
102
Manuel Stocker
Atlas Personal - Jakroo
z.t
103
Julien Petilleau
z.t
104
Flavien Maurelet
z.t
105
Renaud Pioline
z.t
106
Mathieu Cloarec
z.t
107
Adrian Gjolberg
Joker Merida
z.t
108
Bertrand Goupil
z.t
109
Florian Salzinger
Atlas Personal - Jakroo
z.t
110
Daniel Klemme
Leopard - Trek Continental Team
op 32'19"
Alfredo Balloni
DNF
Denis Delon
DNF
Maxwell Stuart Durtschi
Leopard - Trek Continental Team
DNF
Tijmen Eising
Sunweb - Napoleon Games
DNF
Ludwig Laffille
DNF
Christophe Laporte
DNF
Stéphane Lebreton
DNF
Jean Lesèche
DNF
Maxime Piveteau
DNF
Sandro Filipe Silva Pinto
Efapel - Glassdrive
DNF
Frederik Vandewiele
Ventilair - Steria Cycling Team
DNF
Illart Zuazubiskar Gallastegi
Euskadi
DNF
Fabien Le Coguic
DNF
Francesco Van Coppernolle
Ventilair - Steria Cycling Team
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares