En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Boucles de la Mayenne
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
13/06
Laval
Laval
4.5 km
Result
Standings
1
Pierre-Henri Lecuisinier
5'53"
2
Matthieu Boulo
Roubaix Lille Metropole
op 1"
3
Arnaud Gérard
Bretagne - Séché Environnement
z.t
4
Frederik Vandewiele
Ventilair - Steria Cycling Team
z.t
5
Florian Vachon
Bretagne - Séché Environnement
op 2"
6
Jasper Bovenhuis
Rabobank Development Team
z.t
7
Christophe Laporte
op 4"
8
Nicola Dal Santo
Ceramica Flaminia - Fondriest
z.t
9
Jeroem Lepla
Ventilair - Steria Cycling Team
op 5"
10
Franck Bouyer
Team Europcar
z.t
11
Romain Guillemois
z.t
12
Philipp Walsleben
BKCP-Powerplus
op 6"
13
Jon Larrinaga
Euskadi
op 7"
14
Tony Hurel
Team Europcar
op 8"
15
Aritz Bagües
Euskadi
z.t
16
Bryan Coquard
Team Europcar
op 9"
17
Niels Wubben
Rabobank Development Team
z.t
18
Illart Zuazubiskar Gallastegi
Euskadi
op 10"
19
Unai Iparragirre
Euskadi
z.t
20
Bert Van Lerberghe
Ventilair - Steria Cycling Team
z.t
21
Marcel Meisen
BKCP-Powerplus
op 11"
22
Fabrice Seigneur
z.t
23
Romain Cardis
op 12"
24
Jimmy Turgis
z.t
25
Reidar Bohlin Borgersen
Joker Merida
op 13"
26
Dieter Vanthourenhout
BKCP-Powerplus
z.t
27
Cyrille Patoux
Roubaix Lille Metropole
z.t
28
Loïc Desriac
Roubaix Lille Metropole
z.t
29
Anthony Perez
z.t
30
Justin Mottier
z.t
31
Laurent Vandenbak
An Post - Chainreaction
z.t
32
Kevin Pauwels
Sunweb - Napoleon Games
op 14"
33
Giovanni Bernaudeau
Team Europcar
op 15"
34
Julien Gonnet
z.t
35
Alexis Bodiot
z.t
36
Kevin Ledanois
z.t
37
Eduardo Sepulveda
Bretagne - Séché Environnement
op 16"
38
Sébastien Duret
Bretagne - Séché Environnement
z.t
39
Freddie Guilloux
op 17"
40
Eugenio Alafaci
Leopard - Trek Continental Team
z.t
41
Aaron Gate
An Post - Chainreaction
z.t
42
Sean De Bie
Leopard - Trek Continental Team
z.t
43
Julien Duval
Roubaix Lille Metropole
z.t
44
Lars van der Haar
Rabobank Development Team
op 18"
45
Jérémy Leveau
op 19"
46
Jonathan Thiré
z.t
47
Maxime Le Montagner
Roubaix Lille Metropole
z.t
48
Ricardo Vilela
Efapel - Glassdrive
z.t
49
Klaas Vantornout
Sunweb - Napoleon Games
z.t
50
Benoît Sinner
z.t
51
Mikel Iturria Segurola
Euskadi
z.t
52
Ivar Slik
Rabobank Development Team
op 20"
53
Justin Van Hoecke
Wallonie Bruxelles
z.t
54
Tim Vanspeybroeck
Ventilair - Steria Cycling Team
z.t
55
Jonathan Dufrasne
Wallonie Bruxelles
z.t
56
David Veilleux
Team Europcar
z.t
57
Lubomir Petrus
BKCP-Powerplus
z.t
58
Haritz Orbe Urrutia
Euskadi
op 21"
59
Benoît Poitevin
z.t
60
Morgan Kneisky
Roubaix Lille Metropole
z.t
61
Morgan Lamoisson
Team Europcar
op 22"
62
Jacques Bouchevreau
op 23"
63
Taruia Frantz Krainer
z.t
64
Sergio Ferreira Sousa
Efapel - Glassdrive
z.t
65
Boris Dron
Wallonie Bruxelles
z.t
66
Emiel Dolfsma
Rabobank Development Team
op 24"
67
Yann Guyot
z.t
68
Erwann Corbel
Bretagne - Séché Environnement
z.t
69
Stian Remme
Joker Merida
z.t
70
Kevin Lebreton
z.t
71
Ludovic Poilvet
op 25"
72
Anthony Maldonado
z.t
73
Stéphane Lebreton
z.t
74
Alfredo Balloni
Ceramica Flaminia - Fondriest
z.t
75
Anthony Saux
op 26"
76
Fabien Le Coguic
z.t
77
Andrea Fedi
Ceramica Flaminia - Fondriest
z.t
78
Maxim Averin
Atlas Personal - Jakroo
z.t
79
Jim Aernouts
Sunweb - Napoleon Games
op 27"
80
Piero Baffi
Leopard - Trek Continental Team
z.t
81
Anthony Haspot
z.t
82
Vegard Breen
Joker Merida
z.t
83
Edouard Louyest
z.t
84
Maxime Piveteau
op 28"
85
Mark McNally
An Post - Chainreaction
z.t
86
Christer Jensen
Joker Merida
z.t
87
Giorgio Brambilla
Atlas Personal - Jakroo
z.t
88
Tijmen Eising
Sunweb - Napoleon Games
op 29"
89
Adrian Gjolberg
Joker Merida
op 31"
90
Manuel Stocker
Atlas Personal - Jakroo
z.t
91
Marc Fournier
z.t
92
Fabio Polazzi
Wallonie Bruxelles
z.t
93
Shane Archbold
An Post - Chainreaction
op 32"
94
Olivier Hofstetter
Leopard - Trek Continental Team
op 34"
95
Jack Wilson
An Post - Chainreaction
z.t
96
Mathieu Chiocca
Atlas Personal - Jakroo
z.t
97
Sondre Gjerdevik Sortveit
Joker Merida
z.t
98
Christian Patron
Wallonie Bruxelles
op 35"
99
Antonio Santoro
Ceramica Flaminia - Fondriest
z.t
100
Jonathan Dewitte
Wallonie Bruxelles
z.t
101
Renaud Pioline
z.t
102
David Cherbonnet
z.t
103
Filippo Baggio
Ceramica Flaminia - Fondriest
z.t
104
Jean Lesèche
op 37"
105
Marco Alexandre Ferreira Cunha
Efapel - Glassdrive
op 38"
106
Daniel Klemme
Leopard - Trek Continental Team
op 39"
107
Maxwell Stuart Durtschi
Leopard - Trek Continental Team
z.t
108
Mathieu Cloarec
z.t
109
Vincent Louiche
z.t
110
Andrea Manfredi
Ceramica Flaminia - Fondriest
op 40"
111
Gianni Vermeersch
Sunweb - Napoleon Games
z.t
112
Julien Petilleau
op 41"
113
Bertrand Goupil
op 43"
114
Tristan Chaboche
op 44"
115
Francesco Van Coppernolle
Ventilair - Steria Cycling Team
z.t
116
Flavien Maurelet
z.t
117
Florian Salzinger
Atlas Personal - Jakroo
op 45"
118
Rui Miguel Sousa Barbosa
Efapel - Glassdrive
op 48"
119
Sandro Filipe Silva Pinto
Efapel - Glassdrive
op 50"
120
Nuño Ribeiro
Efapel - Glassdrive
op 51"
121
Ludwig Laffille
op 52"
122
Clément Chiaroni
op 53"
123
Denis Delon
op 56"
124
Sam Bennett
An Post - Chainreaction
op 57"
125
Armindo Fonseca
Bretagne - Séché Environnement
op 1'26"
Tim Merlier
Sunweb - Napoleon Games
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares