En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Boucles de la Mayenne
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
19/06
Renazé
Laval
172 km
Result
Final Classification
1
Jimmy Casper
Saur - Sojasun
3u55'25"
2
Wietse Bosmans
BKCP-Powerplus
z.t
3
Freddy Bichot
z.t
4
Sébastien Turgot
Team Europcar
z.t
5
Steven Tronet
Roubaix Lille Metropole
z.t
6
Mathieu Drujon
Big Mat - Auber 93
z.t
7
Justin Jules
Velo-Club la Pomme Marseille
z.t
8
Nicolas Baldo
Atlas Personal
z.t
9
David van der Poel
BKCP-Powerplus
z.t
10
Gediminas Bagdonas
An Post-Sean Kelly
z.t
11
Ramon Sinkeldam
Rabobank CT
z.t
12
Stefan Ganser
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
13
Felix Rinker
Atlas Personal
z.t
14
Jean-Luc Delpech
Bretagne - Schuller
z.t
15
Mathieu Simon
z.t
16
Jasper Bovenhuis
Rabobank CT
z.t
17
Benjamin Verraes
Jong Vlaanderen - Bauknecht
z.t
18
Benjamin Giraud
Velo-Club la Pomme Marseille
z.t
19
Matthias Fraisse
z.t
20
Mark McNally
An Post-Sean Kelly
z.t
21
Alexander Schmitt
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
22
Luc Hagenaars
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
23
Ronan Racault
Big Mat - Auber 93
z.t
24
Darijus Dzervus
An Post-Sean Kelly
z.t
25
Emmanuel van Ruitenbeek
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
26
Stéphane Bonsergent
Bretagne - Schuller
z.t
27
Franck Bouyer
Team Europcar
z.t
28
Alexander Wetterhall
Endura Racing
z.t
29
Andrew Tennant
Rapha Condor - Sharp
z.t
30
Robert Partridge
Endura Racing
z.t
31
Laurent Pichon
Bretagne - Schuller
z.t
32
Mathieu Claude
Team Europcar
z.t
33
Jérémie Galland
Saur - Sojasun
z.t
34
Jesper Asselman
Rabobank CT
z.t
35
Wesley Kreder
Rabobank CT
z.t
36
Denis Flahaut
Roubaix Lille Metropole
z.t
37
Kristian House
Rapha Condor - Sharp
z.t
38
Michael Olsson
Team Cykelcity
z.t
39
Peter Kusztor
Atlas Personal
z.t
40
Jean-Lou Paiani
Saur - Sojasun
z.t
41
Daniel Diaz
Velo-Club la Pomme Marseille
z.t
42
Grégory Barteau
z.t
43
Eric Berthou
Bretagne - Schuller
z.t
44
Samuel Plouhinec
z.t
45
Niels Albert
BKCP-Powerplus
z.t
46
Camille Thominet
z.t
47
Daan Olivier
Rabobank CT
z.t
48
Julien Foisnet
z.t
49
Mathieu Desniou
z.t
50
Kevin Cherruault
z.t
51
Marius Bernatonis
Atlas Personal
z.t
52
Morgan Lamoisson
z.t
53
Mathieu Halleguen
Bretagne - Schuller
z.t
54
Sondre Gjerdevik Sortveit
Joker Merida
z.t
55
Sebastian Balck
Team Cykelcity
z.t
56
Florian Le Corre
Roubaix Lille Metropole
z.t
57
Joel Pearson
z.t
58
Jack Anderson
Endura Racing
z.t
59
Garrit Broeders
Jong Vlaanderen - Bauknecht
z.t
60
Johan Lindgren
Team Cykelcity
z.t
61
Sébastien Duret
Bretagne - Schuller
z.t
62
Vincent Jérôme
Team Europcar
z.t
63
Anthony Delaplace
Saur - Sojasun
z.t
64
Guillaume Malle
z.t
65
Arnaud Molmy
Big Mat - Auber 93
z.t
66
Loïc Desriac
Roubaix Lille Metropole
z.t
67
Romain Delalot
z.t
68
Pieter Ghyllebert
An Post-Sean Kelly
z.t
69
Eduardo Gonzalo Ramirez
Velo-Club la Pomme Marseille
z.t
70
Benoît Jarrier
z.t
71
Thomas Vaubourzeix
Velo-Club la Pomme Marseille
z.t
72
Guillaume Belgy
z.t
73
Radomir Simunek
BKCP-Powerplus
z.t
74
Jerome Cousin
Team Europcar
z.t
75
Nicolas David
z.t
76
Martial Roman
Atlas Personal
z.t
77
Rohan Dennis
Rabobank CT
z.t
78
Julien Guay
Roubaix Lille Metropole
z.t
79
Philipp Walsleben
BKCP-Powerplus
z.t
80
Steven De Neef
Jong Vlaanderen - Bauknecht
z.t
81
Jonas Ahlstrand
Team Cykelcity
z.t
82
Florian Monreal
Team Eddy Merckx - Indeland
z.t
83
Florian Salzinger
Atlas Personal
z.t
84
Christophe Laborie
Saur - Sojasun
op 23"
85
Dieter Vanthourenhout
BKCP-Powerplus
op 26"
86
Franck Vermeulen
op 27"
87
Mickaël Renou
op 41"
88
Stian Remme
Joker Merida
op 54"
89
Kenny Terweduwe
An Post-Sean Kelly
op 1'01"
90
Jeremy Cornu
z.t
91
Jonathan Thiré
Big Mat - Auber 93
op 1'34"
92
Jonas Bjelkmark
Team Cykelcity
op 3'00"
93
Maarten de Jonge
Endura Racing
z.t
94
Rony Martias
Saur - Sojasun
op 4'56"
95
Kevin Van Dyck
Jong Vlaanderen - Bauknecht
op 5'42"
96
Peter Smith
op 18'35"
Fabien Bacquet
Big Mat - Auber 93
DNF
Jacques Bouchevreau
DNF
Franck Charrier
DNF
David Clarke
Endura Racing
DNF
Zakkari Dempster
Rapha Condor - Sharp
DNF
Alo Jakin
DNF
Brian Nauleau
DNF
Maxime Roger
DNF
Jonathan Tiernan-Locke
Rapha Condor - Sharp
DNF
Kevin Verwaest
Jong Vlaanderen - Bauknecht
DNF
Francesco Van Coppernolle
Jong Vlaanderen - Bauknecht
DNF
Christian Patron
Team Eddy Merckx - Indeland
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares