En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Baby Giro
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
23/06
Agordo
Passo Fedaia
35.8 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Einer Rubio Reyes
Colombia
1u21'07"
2
Juan Diego Alba Bolivar
Coldeportes Zenu
op 25"
3
Andres Camilo Ardila Ordoñez
z.t
4
Jesus David Pena Jimenez
Coldeportes Bicicletas Strongman
op 34"
5
Kevin Colleoni
Biesse Carrera Gavardo
op 48"
6
Ide Schelling
SEG Racing Academy
op 53"
7
Alexander Evans
SEG Racing Academy
op 1'02"
8
Manuele Tarozzi
op 1'15"
9
Simon Guglielmi
Groupama - FDJ CT
op 2'00"
10
Jose Felix Parra Cuerda
op 2'07"
11
Alessandro Covi
Team Colpack
op 2'13"
12
Sean Quinn
Hagens Berman Axeon
z.t
13
Filippo Conca
Biesse Carrera Gavardo
op 2'18"
14
Viktor Verschaeve
Lotto - Soudal U23
op 2'45"
15
Henri Vandenabeele
Lotto - Soudal U23
op 2'48"
16
Kevin Inkelaar
Groupama - FDJ CT
op 2'53"
17
Filippo Zana
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
op 2'56"
18
Ibon Ruiz Sedano
op 3'02"
19
Gianni Pugi
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
op 3'10"
20
Thymen Arensman
SEG Racing Academy
op 3'19"
21
Rémi Capron
IAM Excelsior
op 3'38"
22
Marco Lolli
op 4'02"
23
Iñigo Elosegui Momeñe
op 4'04"
24
Gabriele Ninci
op 4'10"
25
Sergio Garcia Gonzalez
op 4'12"
26
Michel Piccot
Biesse Carrera Gavardo
op 4'20"
27
Ethan Hayter
op 4'23"
28
Mattia Pellizzer
op 4'44"
29
Alessandro Monaco
z.t
30
Lorenzo Ginestra
op 5'25"
31
Giacomo Cassara
op 5'36"
32
Dinmukhammed Ulysbayev
Astana City
z.t
33
Daniil Marukhin
Astana City
z.t
34
Carlos Garcia Pierna
op 5'44"
35
Mason Hollyman
op 5'55"
36
Marco Friedrich
Tirol Cycling Team
op 6'02"
37
Riccardo Lucca
op 6'18"
38
Samuel Jenner
Team Wiggins Le Col
op 6'23"
39
Adrian Camilo Bustamante Ruda
Coldeportes Zenu
z.t
40
Eduardo Perez
op 6'26"
41
Laurent Rigollet
op 6'54"
42
Simone Zandomeneghi
Iseo Rime Carnovali
op 6'57"
43
Matteo Sobrero
Dimension Data for Qhubeka
op 7'12"
44
Giovanni Aleotti
Cycling Team Friuli
op 7'15"
45
Petr Rikunov
Gazprom - Rusvelo
op 7'21"
46
Gabriele Porta
op 7'23"
47
Jordi Lopez Caravaca
z.t
48
Bolat Niyazov
Astana City
op 7'27"
49
Davide Baldaccini
Team Colpack
op 8'09"
50
Juan Fernando Calle Hurtado
z.t
51
Georg Zimmermann
Tirol Cycling Team
z.t
52
Michael Belleri
op 8'12"
53
Daniel Alejandro Largo Largo
op 8'15"
54
Roger Adria Oliveras
op 8'16"
55
Stuart Balfour
op 8'20"
56
Emanuele Barison
op 8'30"
57
Calum Johnston
op 8'34"
58
Daniel Tulett
Team Wiggins Le Col
op 8'48"
59
Alfred Wright
Great Britain
op 8'50"
60
Thomas Vereecken
Lotto - Soudal U23
op 8'53"
61
Francesco Di Felice
z.t
62
Théo Nonnez
Groupama - FDJ CT
op 9'06"
63
Julian Mertens
Lotto - Soudal U23
z.t
64
Jason Saltzman
op 9'17"
65
Ricardo Tosin
op 9'18"
66
Nicolas Dalla Valle
Tirol Cycling Team
op 9'34"
67
Riccardo Moro
z.t
68
Nurbergen Nurlykhassym
Astana City
op 9'45"
69
Sebastiano Mantovani
op 9'47"
70
Nicolas Nesi
op 9'54"
71
Loran Cassaert
Lotto - Soudal U23
op 10'01"
72
Federico Rosati
op 10'03"
73
Edoardo Faresin
op 10'04"
74
Markus Wildauer
Tirol Cycling Team
op 10'13"
75
Anton Vtiurin
op 10'18"
76
Francisco Galvan Fernandez
op 10'36"
77
Jake Stewart
Groupama - FDJ CT
op 10'45"
78
Christian Scaroni
Groupama - FDJ CT
z.t
79
Patrick Gamper
Tirol Cycling Team
op 10'54"
80
Giulio Masotto
Team Colpack
op 11'04"
81
Andre Carvalho
Hagens Berman Axeon
op 11'07"
82
Jacques Sauvagnargues
Team Wiggins Le Col
z.t
83
Davide Casarotto
op 11'22"
84
Andrea Cervellera
op 11'28"
85
Marco Murgano
z.t
86
Veljko Stojnic
op 12'08"
87
Jakob Dorigoni
Team Colpack
op 12'24"
88
Sebastian Alexander Castano Munoz
Beltramitsa Hoppla' Petroli Firenze
z.t
89
Gregorio Ferri
z.t
90
Fabio Mazzucco
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
91
Davide Bauce
z.t
92
Filippo Bertone
Iseo Rime Carnovali
z.t
93
Emanuele Amadio
z.t
94
Tobias Bayer
Tirol Cycling Team
z.t
95
Davide Bais
Cycling Team Friuli
op 12'40"
96
Anton Popov
op 12'45"
97
Ilya Losev
z.t
98
Massimo Orlandi
op 12'53"
99
Davide Masi
op 12'57"
100
Kevin Vermaerke
Hagens Berman Axeon
op 13'03"
101
Filippo Magli
op 13'09"
102
Alexander Konychev
Dimension Data for Qhubeka
op 13'11"
103
Jhon Stiven Ramirez MuÑoz
z.t
104
Alexandr Kulikovskiy
Gazprom - Rusvelo
op 13'14"
105
Antoine Debons
IAM Excelsior
z.t
106
Luca Riva
op 13'23"
107
Daniel Smarzaro
op 13'32"
108
Andrea Colnaghi
op 13'35"
109
Nikita Martynov
op 13'40"
110
Barnabas Peak
SEG Racing Academy
z.t
111
Manuel Allori
op 13'44"
112
Nicolò Garibbo
op 13'47"
113
Thomas Revard
Hagens Berman Axeon
z.t
114
Luca Rastelli
z.t
115
Marco Cecchini
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
116
Alessandro Iacchi
z.t
117
Luca Mozzato
Dimension Data for Qhubeka
z.t
118
Mattia Bevilacqua
z.t
119
Luca Coati
z.t
120
Samuele Zambelli
Iseo Rime Carnovali
z.t
121
Matt Walls
z.t
122
Pirrè La Terra
op 13'53"
123
Denis Nekrasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
124
Tommaso Rigatti
op 13'58"
125
Arturo Gravalos
op 14'00"
126
Nicola Venchiarutti
Cycling Team Friuli
op 14'06"
127
Christopher Consolaro
op 14'12"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2012
2011
2010
2009
2006
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares