En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Ronde de l'Oise
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
10/06
La Croix-Saint-Ouen
Beauvais
181.7 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Henrik Evensen
Joker Icopal
4u01'07"
2
Ethan Hayter
z.t
3
Bram Welten
Team Fortuneo - Samsic
z.t
4
Maxence Moncassin
z.t
5
Emiel Vermeulen
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
6
Louis Verhelst
Tarteletto - Isorex
z.t
7
Jeremy Frehen
AGO - Aqua Service
z.t
8
Herman Dahl
Joker Icopal
z.t
9
Damien Touzé
St Michel - Auber 93
z.t
10
Nicolas Garbet
z.t
11
Matt Walls
z.t
12
Tomas Barta
Pardus - Tufo Prostejov
z.t
13
Dany Maffeïs
z.t
14
Charalampos Kastrantas
Java Partizan
z.t
15
Armindo Fonseca
Team Fortuneo - Samsic
z.t
16
Nicolas Samparisi
D'Amico Utensilnord
z.t
17
Josef Cerny
Elkov - Author
z.t
18
Jordi Simon Casulleras
Burgos - BH
z.t
19
Yann Pestiaux
AGO - Aqua Service
z.t
20
Maximilien Picoux
z.t
21
Jiri Polnický
Elkov - Author
z.t
22
Matthew Bostock
op 5"
23
Alfred Wright
z.t
24
Torkil Veyhe
Team Virtu Cycling
z.t
25
Maxim Rusnac
Team Differdange - Losch
z.t
26
Ross Lamb
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
27
Flavien Dassonville
St Michel - Auber 93
z.t
28
Théo Sagnier
z.t
29
Balázs Rozsa
Team Differdange - Losch
z.t
30
Charlie Arimont
AGO - Aqua Service
z.t
31
Rasmus Guldhammer
Team Virtu Cycling
z.t
32
Rob Ruijgh
Tarteletto - Isorex
z.t
33
Guillaume Levarlet
St Michel - Auber 93
z.t
34
Jim Lindenburg
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
35
Ibai Salas
Burgos - BH
z.t
36
Dennis van der Horst
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
37
Jelle Cant
Tarteletto - Isorex
z.t
38
Thomas Petit
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
39
Arthur Troy
z.t
40
Karel Hnik
Pardus - Tufo Prostejov
z.t
41
Stef Krul
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
42
Tomas Buchacek
Elkov - Author
z.t
43
Carl Fredrik Hagen
Joker Icopal
z.t
44
Ruben Scheire
Tarteletto - Isorex
z.t
45
Jan Barta
Elkov - Author
z.t
46
Robert Kessler
Team Lotto - Kern Haus
z.t
47
Pierre Gouault
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
48
Fridtjof Roeinaas
Joker Icopal
z.t
49
Ettore Carlini
D'Amico Utensilnord
z.t
50
Danny Van Der Tuuk
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
51
Robbie van Bakel
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
52
Kristoffer Skjerping
Joker Icopal
z.t
53
Benoît Jarrier
Team Fortuneo - Samsic
z.t
54
Camille Thominet
St Michel - Auber 93
z.t
55
Lander Seynaeve
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
56
Vincent De Sy
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
57
José Joao Pimenta Costa Mendes
Burgos - BH
z.t
58
Laurin Winter
Team Differdange - Losch
z.t
59
Marvin Tasset
AGO - Aqua Service
z.t
60
Larry Valvasori
Team Differdange - Losch
z.t
61
Asbjørn Kragh Andersen
Team Virtu Cycling
z.t
62
Thomas Joly
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
63
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Joker Icopal
z.t
64
Wojciech Pszczolarski
Pardus - Tufo Prostejov
z.t
65
Daniel Westmattelmann
Team Lotto - Kern Haus
z.t
66
Andrea Garosio
z.t
67
Emanuele Onesti
D'Amico Utensilnord
z.t
68
Ivan Martinelli
D'Amico Utensilnord
z.t
69
Fabian Schormaier
Team Lotto - Kern Haus
z.t
70
Alo Jakin
St Michel - Auber 93
z.t
71
Adam Lewis
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
72
Christopher Piry
z.t
73
Thijs de Lange
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
74
Clément Penven
z.t
75
Max Emil Boholm Korner
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
76
Nicolas Baldo
St Michel - Auber 93
z.t
77
Francesco Bettini
D'Amico Utensilnord
z.t
78
Enzo Anti
op 17"
79
Matej Zahalka
Elkov - Author
z.t
80
Piotr Konwa
Elkov - Author
op 25"
81
Risto Raid
op 1'09"
82
Alexander Kamp Egested
Team Virtu Cycling
op 1'10"
83
Luca Henn
Team Lotto - Kern Haus
op 1'11"
84
Joe Holt
op 1'23"
85
Tom Dernies
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
86
Tom Paquot
AGO - Aqua Service
op 1'35"
87
Jake Stewart
z.t
88
Quentin Rossini
op 2'13"
89
Gordon De Winter
AGO - Aqua Service
op 3'23"
90
Théo Nicolas
op 3'57"
91
Wilson Renwick
op 5'05"
Adrien Carpentier
DNF
Yann Guyot
DNF
Olivier Le Court de Billot
DNF
Alexander Maes
Tarteletto - Isorex
DNF
James Mitri
Burgos - BH
DNF
Alvaro Robredo Crespo
Burgos - BH
DNF
Mehdi Tigrine
Java Partizan
DNF
Tobias Knaup
Team Lotto - Kern Haus
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares