En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Ronde de l'Oise
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
09/06
Moirenval
Nanteuil-le-Haudouin
174.7 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Henrik Evensen
Joker Icopal
12u25'30"
2
Alfred Wright
op 2"
3
Torkil Veyhe
Team Virtu Cycling
op 6"
4
Josef Cerny
Elkov - Author
op 9"
5
Damien Touzé
St Michel - Auber 93
op 14"
6
Charalampos Kastrantas
Java Partizan
op 18"
7
Matthew Bostock
z.t
8
Ethan Hayter
op 20"
9
Armindo Fonseca
Team Fortuneo - Samsic
z.t
10
Nicolas Garbet
op 21"
11
Maxence Moncassin
z.t
12
Ettore Carlini
D'Amico Utensilnord
z.t
13
Danny Van Der Tuuk
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
14
Maximilien Picoux
op 24"
15
Jiri Polnický
Elkov - Author
z.t
16
Jordi Simon Casulleras
Burgos - BH
z.t
17
Robert Kessler
Team Lotto - Kern Haus
z.t
18
Alo Jakin
St Michel - Auber 93
z.t
19
Jim Lindenburg
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
20
Rasmus Guldhammer
Team Virtu Cycling
z.t
21
Ibai Salas
Burgos - BH
z.t
22
Camille Thominet
St Michel - Auber 93
z.t
23
Benoît Jarrier
Team Fortuneo - Samsic
z.t
24
Carl Fredrik Hagen
Joker Icopal
z.t
25
Tomas Buchacek
Elkov - Author
z.t
26
Karel Hnik
Pardus - Tufo Prostejov
z.t
27
Maxim Rusnac
Team Differdange - Losch
z.t
28
Ruben Scheire
Tarteletto - Isorex
z.t
29
Jan Barta
Elkov - Author
z.t
30
Rob Ruijgh
Tarteletto - Isorex
z.t
31
Flavien Dassonville
St Michel - Auber 93
z.t
32
Pierre Gouault
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
33
Nicolas Baldo
St Michel - Auber 93
z.t
34
Thomas Joly
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
35
Stef Krul
Metec - TKH P/B Mantel
op 38"
36
Herman Dahl
Joker Icopal
op 43"
37
Asbjørn Kragh Andersen
Team Virtu Cycling
op 48"
38
Bram Welten
Team Fortuneo - Samsic
op 49"
39
Jeremy Frehen
AGO - Aqua Service
z.t
40
Dennis van der Horst
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
41
Emanuele Onesti
D'Amico Utensilnord
z.t
42
Robbie van Bakel
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
43
Daniel Westmattelmann
Team Lotto - Kern Haus
z.t
44
Nicolas Samparisi
D'Amico Utensilnord
z.t
45
Kristoffer Skjerping
Joker Icopal
z.t
46
Fabian Schormaier
Team Lotto - Kern Haus
z.t
47
Larry Valvasori
Team Differdange - Losch
z.t
48
Ivan Martinelli
D'Amico Utensilnord
z.t
49
Andrea Garosio
z.t
50
José Joao Pimenta Costa Mendes
Burgos - BH
z.t
51
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Joker Icopal
z.t
52
Clément Penven
z.t
53
Adam Lewis
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
54
Ross Lamb
T.Palm Pole Continental Wallon
op 1'27"
55
Luca Henn
Team Lotto - Kern Haus
op 1'34"
56
Marvin Tasset
AGO - Aqua Service
z.t
57
Thomas Petit
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
58
Christopher Piry
z.t
59
Balázs Rozsa
Team Differdange - Losch
op 2'29"
60
Théo Sagnier
op 2'34"
61
Yann Guyot
z.t
62
Jake Stewart
op 2'47"
63
Piotr Konwa
Elkov - Author
op 3'09"
64
Tom Dernies
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 3'57"
65
Enzo Anti
op 4'11"
66
Yann Pestiaux
AGO - Aqua Service
op 5'00"
67
Risto Raid
op 6'00"
68
Emiel Vermeulen
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 6'30"
69
Laurin Winter
Team Differdange - Losch
op 6'34"
70
Max Emil Boholm Korner
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
71
James Mitri
Burgos - BH
z.t
72
Thijs de Lange
Metec - TKH P/B Mantel
op 7'41"
73
Wojciech Pszczolarski
Pardus - Tufo Prostejov
op 7'59"
74
Matt Walls
op 8'00"
75
Matej Zahalka
Elkov - Author
op 8'35"
76
Olivier Le Court de Billot
op 8'47"
77
Fridtjof Roeinaas
Joker Icopal
op 10'20"
78
Guillaume Levarlet
St Michel - Auber 93
op 10'23"
79
Alexander Kamp Egested
Team Virtu Cycling
op 10'48"
80
Jelle Cant
Tarteletto - Isorex
op 13'09"
81
Louis Verhelst
Tarteletto - Isorex
op 13'42"
82
Tomas Barta
Pardus - Tufo Prostejov
op 14'02"
83
Gordon De Winter
AGO - Aqua Service
op 15'27"
84
Théo Nicolas
op 16'19"
85
Tobias Knaup
Team Lotto - Kern Haus
op 16'23"
86
Quentin Rossini
z.t
87
Joe Holt
op 17'06"
88
Francesco Bettini
D'Amico Utensilnord
op 17'09"
89
Tom Paquot
AGO - Aqua Service
op 17'14"
90
Dany Maffeïs
op 17'43"
91
Vincent De Sy
T.Palm Pole Continental Wallon
op 18'30"
92
Wilson Renwick
op 18'42"
93
Arthur Troy
op 18'51"
94
Lander Seynaeve
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 18'52"
95
Alvaro Robredo Crespo
Burgos - BH
op 19'14"
96
Alexander Maes
Tarteletto - Isorex
op 20'57"
97
Charlie Arimont
AGO - Aqua Service
op 21'34"
98
Adrien Carpentier
op 22'35"
99
Mehdi Tigrine
Java Partizan
op 29'01"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares