En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Baltyk - Karkonosze Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
18/05
Kozuchów
Kowary
164.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Philipp Walsleben
3u48'42"
2
Sergey Luchshenko
Astana City
op 8"
3
Richard Larsen
z.t
4
Andreas Graf
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
5
Anton Vorobyev
z.t
6
Patryk Stosz
CCC Sprandi Polkowice
op 2'37"
7
Dion Beukeboom
Vlasman CT
z.t
8
Yoeri Havik
Vlasman CT
z.t
9
Pawel Franczak
CCC Sprandi Polkowice
z.t
10
Szymon Krawczyk
Voster Uniwheels Team
z.t
11
Karl-Arnold Vendelin
z.t
12
Norman Vahtra
z.t
13
Mateusz Taciak
CCC Sprandi Polkowice
z.t
14
Adrian Banaszek
Voster Uniwheels Team
z.t
15
Jeremy Lendowski
z.t
16
Andreas Hofer
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
17
Artur Detko
z.t
18
Alberto Marengo
Kobanya Cycling Team
z.t
19
Michel Aschenbrenner
z.t
20
Aaron Grosser
Team Sauerland NRW P/B SKS Germany
z.t
21
Yauheni Akhramenka
z.t
22
Emanuel Piaskowy
Team Hurom
z.t
23
Tobiasz Pawlak
z.t
24
Denis Nekrasov
z.t
25
Dominik Merseburg
z.t
26
Joshua Huppertz
Team Lotto - Kern Haus
z.t
27
Krisztián Lovassy
Kobanya Cycling Team
z.t
28
Kanstantsin Klimiankou
Minsk Cycling Club
z.t
29
Jonathan Dinkler
z.t
30
Tobias Knaup
Team Lotto - Kern Haus
z.t
31
Robert Jägeler
z.t
32
Adam Stachowiak
Voster Uniwheels Team
z.t
33
Jonas Rapp
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
34
Per Christian Münstermann
Team Sauerland NRW P/B SKS Germany
z.t
35
Kamil Zielinski
Team Hurom
z.t
36
Piotr Brozyna
CCC Sprandi Polkowice
z.t
37
Michal Podlaski
Voster Uniwheels Team
z.t
38
Matvey Nikitin
Astana City
z.t
39
Adrian Rips
z.t
40
Galym Akhmetov
Astana City
z.t
41
Gert Kivistik
z.t
42
Pawel Cieslik
CCC Sprandi Polkowice
z.t
43
Leszek Plucinski
CCC Sprandi Polkowice
z.t
44
Marc Clauss
Team Dauner D&DQ Akkon
z.t
45
Luca Henn
Team Lotto - Kern Haus
z.t
46
Sven Thurau
Team Dauner D&DQ Akkon
z.t
47
Vladimir Tsoy
Astana City
z.t
48
Dinmukhammed Ulysbayev
Astana City
z.t
49
Jasper Bovenhuis
Vlasman CT
z.t
50
Beau Duvigneau
Vlasman CT
z.t
51
Anton Kuzmin
Astana City
z.t
52
Dominik Röber
z.t
53
Jan Hugger
Team Lotto - Kern Haus
z.t
54
Nicolas Brandt
z.t
55
Bjørnar Vevatne Overland
Kobanya Cycling Team
z.t
56
Jonas Rutsch
Team Lotto - Kern Haus
z.t
57
Carl Ljunggren
z.t
58
Markus Freiberger
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
59
Sindre Haugsvaer
z.t
60
Dominik Hrinkow
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
61
Florian Nowak
Team Lotto - Kern Haus
z.t
62
Viktor Manakov
z.t
63
Mamyr Stash
Lokosphinx
z.t
64
Markus Wille
z.t
65
Franz Schiewer
z.t
66
Kamil Malecki
CCC Sprandi Polkowice
z.t
67
Johannes Banzer
z.t
68
Jonas Sonnleitner
z.t
69
Vladislav Duiunov
z.t
70
Michel Giesselmann
Team Sauerland NRW P/B SKS Germany
z.t
71
Daniel Eichinger
Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
72
Ivan Zaitsev
Astana City
z.t
73
Joost Van der Burg
Vlasman CT
z.t
74
Dmitrii Markov
z.t
75
Adrian Babic
z.t
76
Christoph Schweizer
Team Sauerland NRW P/B SKS Germany
z.t
77
Philipp Mamos
z.t
78
Dominik Bauer
Team Dauner D&DQ Akkon
z.t
79
Julius Gärtner
z.t
80
Peter Clauss
z.t
81
Jaroslaw Rebiewski
z.t
82
Patryk Kostecki
z.t
83
Andrey Prostokshin
z.t
84
Lukas Malgay
z.t
85
Stefan Brandlmeier
z.t
86
Joann Leinau
Team Sauerland NRW P/B SKS Germany
z.t
87
Vladislav Kulikov
z.t
88
Maxim Sukhov
z.t
89
Christopher Heider
Team Dauner D&DQ Akkon
z.t
90
Hannes Bergström Frisk
Memil CCN Pro Cycling
z.t
91
Mateusz Grabis
Voster Uniwheels Team
z.t
92
Fabian Schormaier
Team Lotto - Kern Haus
z.t
93
Yannick Mayer
z.t
94
Stanislaw Aniolkowski
Team Hurom
z.t
95
Adam Wojcik
z.t
96
Julian Braun
Team Dauner D&DQ Akkon
z.t
97
Aleh Ahiyevich
op 6'06"
98
Patrick Altefrohne
op 6'30"
99
Kanstantsin Bialiauski
z.t
100
Tim Rieckmann
z.t
101
Filip Vanco
z.t
102
Alexander Müller
z.t
103
Fabian Bramer
z.t
104
Thomas Lienert
z.t
105
Mateusz Komar
Voster Uniwheels Team
z.t
106
Wojciech Ziólkowski
z.t
107
Hermann Keller
op 6'35"
108
Eryk Laton
Team Hurom
z.t
109
Jan Deutschmann
z.t
110
Andrey Sazanov
z.t
111
Erik Köhler
op 2'37"
112
Evgenii Tikhonin
op 7'38"
113
Peeter Pung
z.t
114
Jacob Wihk
z.t
115
Krzysztof Parma
Voster Uniwheels Team
z.t
116
Erik From
z.t
117
Alexander Bauer
z.t
118
Andrzej Bartkiewicz
Team Hurom
z.t
119
Andrej Strmiska
z.t
120
Benjamin Ahrendt
z.t
121
Marco Barke
z.t
122
Mikhail Shemetau
op 9'33"
123
Raman Tsishkou
z.t
124
Kristo Prangel
op 10'00"
125
Justin Rudolph
op 11'04"
126
Alexander Franz
z.t
127
Silias Motzkus
op 2'37"
128
Michal Hloza
op 16'04"
129
Fritjof Schubert
op 18'38"
130
Bastian Becker
op 18'40"
131
Adam Szász
z.t
132
Benedikt Becker
z.t
133
Bence Loki
Kobanya Cycling Team
z.t
134
Björn Büttner
z.t
135
Kirill Bochkov
z.t
136
David Kasko
z.t
137
Bendegúz Bence Bernard
Kobanya Cycling Team
z.t
138
Felix Holst
z.t
139
Patrick Schubert
op 21'52"
140
Felix Wilhelm
op 22'14"
141
Sven Kirsten
z.t
142
Jesko Vietense
z.t
143
Timo Niesing
z.t
Robin Fischer
DNF
Adrián Foltan
Dukla Banska Bystrica
DNF
Severin Gießibl
DNF
Marten Joeaar
DNF
Jakub Kaczmarek
Team Hurom
DNF
Christoph Kaspera
DNF
Mateusz Manowski
Team Hurom
DNF
Sergey Mosin
DNF
Victor Müller
Team Sauerland NRW P/B SKS Germany
DNF
Patrick Nagler
DNF
Jan Henrik Otto
DNF
Stefan Wahner
DNF
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares