En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Croatia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
02/10
Slunj
Zadar
186 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Eduard-Michael Grosu
Delko Marseille Provence KTM
4u24'39"
2
Alexander Edmondson
Mitchelton - Scott
op 3"
3
Marko Kump
Adria Mobil
z.t
4
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
5
Arvid de Kleijn
Metec - TKH CT p/b Mantel
z.t
6
Cyril Gautier
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
7
Matej Mohoric
Bahrein - Merida
z.t
8
John Mandrysch
P & S Metalltechnik
z.t
9
Paolo Simion
Bardiani CSF
z.t
10
Timon Loderer
Team Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
11
Heinrich Haussler
Bahrein - Merida
z.t
12
Bert De Backer
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
13
Andi Bajc
Team Felbermayr - Simplon Wels
z.t
14
Matthias Krizek
Team Felbermayr - Simplon Wels
z.t
15
Brent Bookwalter
Mitchelton - Scott
z.t
16
Yevgeniy Gidich
Astana Pro Team
z.t
17
Joey Rosskopf
CCC Team
z.t
18
Marco Maronese
Bardiani CSF
z.t
19
Quentin Pacher
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
20
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
21
Victor De La Parte Gonzalez
CCC Team
z.t
22
Grega Bole
Bahrein - Merida
z.t
23
Sjoerd Bax
Metec - TKH CT p/b Mantel
z.t
24
Jan Tratnik
Bahrein - Merida
z.t
25
Davide Villella
Astana Pro Team
z.t
26
Adam Yates
Mitchelton - Scott
z.t
27
Serge Pauwels
CCC Team
z.t
28
Dylan Bouwmans
Metec - TKH CT p/b Mantel
z.t
29
Vadim Pronskiy
Astana Pro Team
z.t
30
Domen Novak
Bahrein - Merida
z.t
31
Alexis Guerin
Delko Marseille Provence KTM
z.t
32
Radoslav Rogina
Adria Mobil
z.t
33
Stef Krul
Team Jumbo - Visma
z.t
34
Georg Zimmermann
Tirol Cycling Team
z.t
35
Michael Bresciani
Bardiani CSF
z.t
36
Matthieu Jeannes
z.t
37
Maciej Paterski
Wibatech Merx 7R
z.t
38
Mirco Maestri
Bardiani CSF
z.t
39
Rok Korosec
Ljubljana Gusto Santic
op 14"
40
Callum Scotson
Mitchelton - Scott
op 16"
41
David Per
Adria Mobil
op 22"
42
Michel Aschenbrenner
P & S Metalltechnik
op 33"
43
Tobias Nolde
P & S Metalltechnik
z.t
44
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
op 36"
45
Pierre Rolland
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
46
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Team Illuminate
z.t
47
Dominik Röber
P & S Metalltechnik
z.t
48
Stephan Rabitsch
Team Felbermayr - Simplon Wels
z.t
49
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
50
Bartosz Warchol
Wibatech Merx 7R
z.t
51
Matic Groselj
Ljubljana Gusto Santic
z.t
52
Javier Moreno Bazan
Delko Marseille Provence KTM
op 58"
53
Felix Engelhardt
Tirol Cycling Team
z.t
54
Anatolii Budiak
Wibatech Merx 7R
z.t
55
Benjamin Hill
Ljubljana Gusto Santic
z.t
56
Barnabas Peak
Mitchelton - Scott
z.t
57
Danny Van Der Tuuk
Metec - TKH CT p/b Mantel
z.t
58
Jorge Camilo Castiblanco Cubides
Team Illuminate
z.t
59
Michal Podlaski
Wibatech Merx 7R
z.t
60
Marceli Boguslawski
Wibatech Merx 7R
z.t
61
Markus Wildauer
Tirol Cycling Team
z.t
62
Aljaz Omrzel
Adria Mobil
op 1'14"
63
Robert Jägeler
P & S Metalltechnik
op 1'38"
64
Patrick Müller
Vital Concept - B&B Hotels
op 1'48"
65
Daniel Eichinger
Team Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
66
Arnaud Courteille
Vital Concept - B&B Hotels
op 1'57"
67
Alessandro Fedeli
Delko Marseille Provence KTM
op 2'25"
68
Yuriy Natarov
Astana Pro Team
op 3'20"
69
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
op 3'23"
70
Daniel Lehner
Team Felbermayr - Simplon Wels
z.t
71
Kacper Kistowski
Wibatech Merx 7R
z.t
72
Aljaz Prah
Ljubljana Gusto Santic
z.t
73
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
op 3'29"
74
Manuel Antunes Amaro
CCC Team
z.t
75
Marco Friedrich
Tirol Cycling Team
z.t
76
Luca Covili
Bardiani CSF
z.t
77
Ziga Rucigaj
Ljubljana Gusto Santic
z.t
78
Timothy Guy
Ljubljana Gusto Santic
z.t
79
Riccardo Zoidl
CCC Team
op 3'37"
80
Sam Bewley
Mitchelton - Scott
op 4'09"
81
Luka Pibernik
Bahrein - Merida
z.t
82
James Fouche
Team Wiggins Le Col
z.t
83
Laurens ten Dam
CCC Team
z.t
84
Maxime Chevalier
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
85
Lars Van den Berg
Metec - TKH CT p/b Mantel
op 4'39"
86
Baron Castillo Felix Alejandro
Team Illuminate
op 4'43"
87
Matteo Badilatti
Israel Cycling Academy
op 4'58"
88
Rubén Plaza Molina
Israel Cycling Academy
z.t
89
Josip Rumac
Androni Giocattoli - Sidermec
op 6'39"
90
Dominik Hrinkow
Team Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
91
Alexander Cataford
Israel Cycling Academy
op 6'56"
92
Tilen Finkst
Ljubljana Gusto Santic
op 7'41"
93
Nathan Earle
Israel Cycling Academy
op 8'32"
94
Florian Gamper
Tirol Cycling Team
op 8'36"
95
Samuele Rivi
Tirol Cycling Team
z.t
96
Patrick Gamper
Tirol Cycling Team
op 8'37"
97
Dusan Rajovic
Adria Mobil
op 8'49"
98
Janez Brajkovic
z.t
99
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
z.t
100
Jonas Sonnleitner
op 9'05"
101
Jonathan Dinkler
P & S Metalltechnik
z.t
102
Giovanni Carboni
Bardiani CSF
op 13'37"
103
Jonas Rapp
Team Hrinkow Advarics Cycleang
op 14'19"
104
Andreas Hofer
Team Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
105
Ben Hermans
Israel Cycling Academy
op 16'08"
106
Claudio Longhitano
op 17'04"
107
Alessandro Pessot
Bardiani CSF
op 17'15"
108
Kevin Rivera
Androni Giocattoli - Sidermec
op 18'21"
Omar El Gouzi
Tirol Cycling Team
DNF
Florian Kierner
Team Felbermayr - Simplon Wels
DNF
Jens Van Den Dool
Metec - TKH CT p/b Mantel
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares