En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Croatia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
17/04
Osijek
Koprivnica
227 km
Result
Standings
1
Niccolo Bonifazio
Bahrein - Merida
5u45'25"
2
Andrea Guardini
Bardiani CSF
z.t
3
Eduard-Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
4
Riccardo Minali
Astana Pro Team
z.t
5
Giacomo Nizzolo
Trek - Segafredo
z.t
6
Marko Kump
CCC Sprandi Polkowice
z.t
7
John Murphy
Holowesko-Citadel Racing Team
z.t
8
Ziga Jerman
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
9
Federico Zurlo
Mstina Focus
z.t
10
Jimmy Duquennoy
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
11
Benjamin Hill
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
12
Matej Mohoric
Bahrein - Merida
z.t
13
Ziga Horvat
Adria Mobil
z.t
14
Sondre Holst Enger
Israel Cycling Academy
z.t
15
Mattia Marcelli
Mstina Focus
z.t
16
Tadej Pogacar
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
17
Alex Frame
Trek - Segafredo
z.t
18
Miguel Bryon
Holowesko-Citadel Racing Team
z.t
19
Johnatan Cañaveral Vargas
Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes
z.t
20
Ruben Dario Acosta Ospina
Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes
z.t
21
Nikolay Trusov
Gazprom - Rusvelo
z.t
22
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF
z.t
23
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
24
Josip Rumac
Meridiana Kamen Team
z.t
25
Nicolas Marini
Mstina Focus
z.t
26
Elmar Reinders
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
27
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
28
Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
z.t
29
Bruno Maltar
Meridiana Kamen Team
z.t
30
Paolo Simion
Bardiani CSF
z.t
31
Sergei Shilov
Gazprom - Rusvelo
z.t
32
Andrew Fenn
Aqua Blue Sport
z.t
33
Enrico Barbin
Bardiani CSF
z.t
34
Nicolai Brochner
Holowesko-Citadel Racing Team
z.t
35
Ziga Rucigaj
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
36
Charles Planet
Team Novo Nordisk
z.t
37
Riccardo Stacchiotti
Mstina Focus
z.t
38
Gregor Gazvoda
Adria Mobil
z.t
39
Gorazd Per
Adria Mobil
z.t
40
Jan Tratnik
CCC Sprandi Polkowice
z.t
41
Izidor Penko
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
42
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
43
Ruslan Tleubayev
Astana Pro Team
z.t
44
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
z.t
45
Viktor Potocki
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
46
Yevgeniy Gidich
Astana Pro Team
z.t
47
Artyom Zakharov
Astana Pro Team
z.t
48
Guy Sagiv
Israel Cycling Academy
z.t
49
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
z.t
50
Justin Oien
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
51
Brian Kamstra
Team Novo Nordisk
z.t
52
Krists Neilands
Israel Cycling Academy
z.t
53
Oscar Adalberto Quiroz Ayala
Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes
z.t
54
Daniel Savini
Bardiani CSF
z.t
55
Domen Novak
Bahrein - Merida
z.t
56
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
57
Radoslav Rogina
Adria Mobil
z.t
58
Wouter Wippert
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
59
Janez Brajkovic
Adria Mobil
z.t
60
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
z.t
61
Emanuel Kiserlovski
Meridiana Kamen Team
z.t
62
Fabian Lienhard
Holowesko-Citadel Racing Team
z.t
63
Yukiya Arashiro
Bahrein - Merida
z.t
64
Manuele Boaro
Bahrein - Merida
z.t
65
Pawel Franczak
CCC Sprandi Polkowice
z.t
66
Yannis Yssaad
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
67
Kanstantsin Sivtsov
Bahrein - Merida
z.t
68
Taylor Eisenhart
Holowesko-Citadel Racing Team
z.t
69
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
70
Niklas Eg
Trek - Segafredo
z.t
71
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
z.t
72
Jure Golcer
Adria Mobil
z.t
73
Diego Fernando Cano Malaver
Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes
z.t
74
Daniel Pearson
Aqua Blue Sport
z.t
75
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
76
Franklin Six
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
77
Kenny Dehaes
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
78
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
79
Nicholas Schultz
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
80
Vlad-Nicolae Dobre
Mstina Focus
z.t
81
Jon Bozic
Adria Mobil
z.t
82
Sergey Lagutin
Gazprom - Rusvelo
z.t
83
Eduardo Estrada
Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes
z.t
84
Hiroki Nishimura
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
85
Juan José Lobato del Valle
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
86
David Jabuka
Meridiana Kamen Team
z.t
87
Deni Banicek
Meridiana Kamen Team
z.t
88
Fumiyuki Beppu
Trek - Segafredo
z.t
89
Aristobulo Cala
Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes
z.t
90
Laurent Didier
Trek - Segafredo
z.t
91
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
92
Simone Ponzi
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
93
Andrew Dahlheim
Holowesko-Citadel Racing Team
z.t
94
Mirco Maestri
Bardiani CSF
z.t
95
William David Munoz Perez
Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes
z.t
96
Hayato Yoshida
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
97
Mateo Frankovic
Meridiana Kamen Team
z.t
98
Andrei Krasilnikau
Holowesko-Citadel Racing Team
z.t
99
Ludovic Robeet
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
100
Raul-Antonio Sinza
Mstina Focus
z.t
101
Pawel Bernas
CCC Sprandi Polkowice
z.t
102
Bakhtiyar Kozhatayev
Astana Pro Team
z.t
103
Adrian Kurek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
104
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
105
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
z.t
106
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF
z.t
107
Peter Koning
Aqua Blue Sport
z.t
108
Kamil Gradek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
109
Ludwig De Winter
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
110
Alex Kirsch
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
111
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
op 24"
112
Sjoerd Van Ginneken
Roompot - Nederlandse Loterij
op 50"
113
Umberto Poli
Team Novo Nordisk
op 51"
114
Conor Dunne
Aqua Blue Sport
op 1'09"
115
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
116
Julien Stassen
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
117
August Jensen
Israel Cycling Academy
z.t
118
Danilo Celano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
119
Matteo Rabottini
Meridiana Kamen Team
z.t
120
Michel Kreder
Aqua Blue Sport
z.t
121
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
op 0"
122
Matic Groselj
Ljubljana Gusto Xaurum
op 3'05"
123
Rik van IJzendoorn
Team Novo Nordisk
op 3'35"
124
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
op 3'49"
125
Nicky van der Lijke
Roompot - Nederlandse Loterij
op 4'26"
126
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
127
Kohei Uchima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
128
Emil Dima
Mstina Focus
z.t
129
Eugenio Alafaci
Trek - Segafredo
z.t
130
Shane Archbold
Aqua Blue Sport
op 4'47"
Adam Blythe
Aqua Blue Sport
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares