En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Croatia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
22/04
Samobor
Zagreb
151.5 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Kanstantsin Sivtsov
Bahrein - Merida
26u51'12"
2
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
op 11"
3
Yevgeniy Gidich
Astana Pro Team
op 1'01"
4
Radoslav Rogina
Adria Mobil
op 1'18"
5
Niklas Eg
Trek - Segafredo
op 1'27"
6
Daniel Pearson
Aqua Blue Sport
op 2'19"
7
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
op 3'27"
8
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
op 3'37"
9
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
op 4'23"
10
Domen Novak
Bahrein - Merida
op 4'38"
11
Ruben Dario Acosta Ospina
Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes
op 4'41"
12
Taylor Eisenhart
Holowesko-Citadel Racing Team
op 5'48"
13
Tadej Pogacar
Ljubljana Gusto Xaurum
op 5'49"
14
Johnatan Cañaveral Vargas
Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes
op 7'02"
15
Enrico Barbin
Bardiani CSF
op 7'03"
16
Josip Rumac
Meridiana Kamen Team
op 9'01"
17
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
op 9'56"
18
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF
op 11'04"
19
Ziga Rucigaj
Ljubljana Gusto Xaurum
op 11'58"
20
Nicky van der Lijke
Roompot - Nederlandse Loterij
op 12'43"
21
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
op 13'56"
22
Artyom Zakharov
Astana Pro Team
op 14'31"
23
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
op 14'44"
24
Matteo Rabottini
Meridiana Kamen Team
op 15'16"
25
Oscar Adalberto Quiroz Ayala
Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes
op 16'43"
26
Janez Brajkovic
Adria Mobil
op 17'23"
27
Jure Golcer
Adria Mobil
op 17'34"
28
Aristobulo Cala
Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes
op 17'38"
29
Andrei Krasilnikau
Holowesko-Citadel Racing Team
op 17'45"
30
Simone Ponzi
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 18'10"
31
Matej Mohoric
Bahrein - Merida
op 18'30"
32
Emanuel Kiserlovski
Meridiana Kamen Team
op 19'15"
33
Manuele Boaro
Bahrein - Merida
op 19'18"
34
Yukiya Arashiro
Bahrein - Merida
op 26'19"
35
Daniel Savini
Bardiani CSF
op 30'18"
36
Andrew Fenn
Aqua Blue Sport
op 30'56"
37
Jan Tratnik
CCC Sprandi Polkowice
op 31'15"
38
Diego Fernando Cano Malaver
Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes
op 33'38"
39
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
op 33'50"
40
Federico Zurlo
Mstina Focus
op 34'08"
41
Krists Neilands
Israel Cycling Academy
op 34'25"
42
Sergey Lagutin
Gazprom - Rusvelo
op 34'48"
43
Mateo Frankovic
Meridiana Kamen Team
op 35'19"
44
Mirco Maestri
Bardiani CSF
op 37'15"
45
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
op 38'08"
46
Hayato Yoshida
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 38'21"
47
Bruno Maltar
Meridiana Kamen Team
op 38'41"
48
Fabian Lienhard
Holowesko-Citadel Racing Team
op 40'38"
49
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF
op 40'46"
50
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
op 41'57"
51
Laurent Didier
Trek - Segafredo
op 42'14"
52
Gorazd Per
Adria Mobil
op 46'08"
53
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
op 46'23"
54
Paolo Simion
Bardiani CSF
op 47'03"
55
Alex Kirsch
WB Veranclassic Aquality Protect
op 47'21"
56
Benjamin Hill
Ljubljana Gusto Xaurum
op 47'51"
57
Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
op 48'00"
58
Eduardo Estrada
Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes
op 48'19"
59
Adrian Kurek
CCC Sprandi Polkowice
op 48'29"
60
Pawel Bernas
CCC Sprandi Polkowice
op 48'32"
61
Ludwig De Winter
WB Veranclassic Aquality Protect
op 49'09"
62
Raul-Antonio Sinza
Mstina Focus
op 49'34"
63
Deni Banicek
Meridiana Kamen Team
op 49'47"
64
Bakhtiyar Kozhatayev
Astana Pro Team
op 49'48"
65
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
op 50'26"
66
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 50'46"
67
Juan José Lobato del Valle
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 52'03"
68
Hiroki Nishimura
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 53'25"
69
Gregor Gazvoda
Adria Mobil
op 54'17"
70
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
op 54'45"
71
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
op 54'50"
72
Kamil Gradek
CCC Sprandi Polkowice
op 55'31"
73
Riccardo Minali
Astana Pro Team
op 56'07"
74
Marko Kump
CCC Sprandi Polkowice
op 56'09"
75
Guy Sagiv
Israel Cycling Academy
op 56'24"
76
Vlad-Nicolae Dobre
Mstina Focus
op 56'58"
77
Peter Koning
Aqua Blue Sport
op 58'19"
78
Nikolay Trusov
Gazprom - Rusvelo
op 58'27"
79
Viktor Potocki
Ljubljana Gusto Xaurum
op 59'12"
80
Sondre Holst Enger
Israel Cycling Academy
op 59'33"
81
Izidor Penko
Ljubljana Gusto Xaurum
op 59'41"
82
Riccardo Stacchiotti
Mstina Focus
op 59'43"
83
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
op 1u02'06"
84
Umberto Poli
Team Novo Nordisk
op 1u02'38"
85
Ruslan Tleubayev
Astana Pro Team
op 1u02'46"
86
Jon Bozic
Adria Mobil
op 1u02'47"
87
Michel Kreder
Aqua Blue Sport
op 1u03'22"
88
Ziga Jerman
Ljubljana Gusto Xaurum
op 1u03'47"
89
Andrea Guardini
Bardiani CSF
op 1u04'09"
90
David Jabuka
Meridiana Kamen Team
op 1u04'50"
91
Sjoerd Van Ginneken
Roompot - Nederlandse Loterij
op 1u04'57"
92
Niccolo Bonifazio
Bahrein - Merida
op 1u05'00"
93
Justin Oien
Caja Rural - Seguros RGA
op 1u07'49"
94
William David Munoz Perez
Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes
op 1u08'13"
95
Pawel Franczak
CCC Sprandi Polkowice
op 1u09'22"
96
Ludovic Robeet
WB Veranclassic Aquality Protect
op 1u09'39"
97
Yannis Yssaad
Caja Rural - Seguros RGA
op 1u09'48"
98
Emil Dima
Mstina Focus
op 1u10'22"
99
Elmar Reinders
Roompot - Nederlandse Loterij
op 1u10'42"
100
Miguel Bryon
Holowesko-Citadel Racing Team
op 1u11'11"
101
Ziga Horvat
Adria Mobil
op 1u13'56"
102
Matic Groselj
Ljubljana Gusto Xaurum
op 1u15'10"
103
Julien Stassen
WB Veranclassic Aquality Protect
op 1u15'46"
104
Alex Frame
Trek - Segafredo
op 1u16'28"
105
Franklin Six
WB Veranclassic Aquality Protect
op 1u17'17"
106
Wouter Wippert
Roompot - Nederlandse Loterij
op 1u17'54"
107
Eduard-Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 1u19'40"
108
Kohei Uchima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 1u24'23"
109
Mattia Marcelli
Mstina Focus
op 1u38'44"
110
Nicolas Marini
Mstina Focus
op 1u48'21"
Fumiyuki Beppu
Trek - Segafredo
DNF
Danilo Celano
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Conor Dunne
Aqua Blue Sport
DNS
Andrew Dahlheim
Holowesko-Citadel Racing Team
DNF
Jimmy Duquennoy
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Nicholas Schultz
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Sergei Shilov
Gazprom - Rusvelo
DNF
Rik van IJzendoorn
Team Novo Nordisk
DNF
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Shane Archbold
Aqua Blue Sport
DNF
Nicolai Brochner
Holowesko-Citadel Racing Team
DNF
Charles Planet
Team Novo Nordisk
DNS
Eugenio Alafaci
Trek - Segafredo
DNF
Kenny Dehaes
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Brian Kamstra
Team Novo Nordisk
DNF
John Murphy
Holowesko-Citadel Racing Team
DNF
Giacomo Nizzolo
Trek - Segafredo
DNF
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
DNF
August Jensen
Israel Cycling Academy
DNS
Adam Blythe
Aqua Blue Sport
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares