En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Croatia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
19/04
Trogir
Biokovo
123 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Kristijan Durasek
UAE Team Emirates
2u43'38"
2
Jaime Roson Garcia
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
3
Vincenzo Nibali
Bahrain - Merida
op 3"
4
Jan Hirt
CCC Sprandi Polkowice
z.t
5
Felix Grossschartner
CCC Sprandi Polkowice
op 9"
6
Kanstantsin Sivtsov
Bahrain - Merida
op 14"
7
Przemyslaw Niemiec
UAE Team Emirates
op 21"
8
Jan Polanc
UAE Team Emirates
z.t
9
Branislau Samoilau
CCC Sprandi Polkowice
op 26"
10
James Knox
Team WIGGINS
z.t
11
Michal Schlegel
CCC Sprandi Polkowice
z.t
12
Carlos Becerra
Bicicletas Strongman
z.t
13
Oscar Eduardo Sanchez Guarin
Bicicletas Strongman
z.t
14
Julien Bernard
Trek - Segafredo
op 31"
15
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
op 34"
16
Matteo Rabottini
Meridiana Kamen Team
z.t
17
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
op 37"
18
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
z.t
19
Riccardo Zoidl
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
20
Radoslav Rogina
Adria Mobil
z.t
21
Jesper Hansen
Astana Pro Team
op 44"
22
Valentin Baillifard
Roth - Akros
op 48"
23
Bakhtiyar Kozhatayev
Astana Pro Team
op 1'01"
24
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
Bicicletas Strongman
z.t
25
Giulio Ciccone
Bardiani CSF
z.t
26
Marco Canola
Nippo - Vini Fantini
z.t
27
Roland Thalmann
Roth - Akros
z.t
28
Javier Megias Leal
Team Novo Nordisk
z.t
29
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
z.t
30
Matija Kvasina
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
31
Luis Mas Bonet
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'19"
32
Jonathan Fumeaux
Roth - Akros
op 1'31"
33
Jose Manuel Diaz Gallego
Israel Cycling Academy
op 1'39"
34
Jure Golcer
Adria Mobil
z.t
35
Leszek Plucinski
CCC Sprandi Polkowice
op 1'41"
36
Marco Tizza
GM Europa Ovini
op 1'46"
37
Laurent Didier
Trek - Segafredo
op 1'49"
38
Alex Aranburu Deba
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
39
Emanuel Kiserlovski
Meridiana Kamen Team
op 2'06"
40
Davide Pacchiardo
GM Europa Ovini
z.t
41
Markus Eibegger
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
42
Daniel Rozo
Bicicletas Strongman
op 2'10"
43
Andriy Vasylyuk
Kolss Cycling Team
z.t
44
Colin Chris Stüssi
Roth - Akros
z.t
45
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
op 2'25"
46
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
op 2'49"
47
Nikolay Mihaylov
CCC Sprandi Polkowice
op 2'53"
48
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
op 2'56"
49
Aristobulo Cala
Bicicletas Strongman
op 3'03"
50
Antonio Di Sante
GM Europa Ovini
op 3'08"
51
Lluis Llibert Sendros
Kolss Cycling Team
z.t
52
Stephan Rabitsch
Team Felbermayr Simplon Wels
op 3'10"
53
Vitaliy Buts
Kolss Cycling Team
op 3'23"
54
Mustafa Sayar
Torku Sekerspor
op 3'34"
55
Franco Pellizotti
Bahrain - Merida
op 4'05"
56
Luca Chirico
Torku Sekerspor
z.t
57
Javier Moreno Bazan
Bahrain - Merida
z.t
58
Damian Lüscher
Roth - Akros
z.t
59
Oleksandr Prevar
Kolss Cycling Team
z.t
60
Michael O'Loughlin
Team WIGGINS
z.t
61
Nikolay Trusov
Gazprom - Rusvelo
z.t
62
Ahmet Orken
Torku Sekerspor
op 4'12"
63
Lemus Davila Luis Enrique
Israel Cycling Academy
op 4'27"
64
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
op 5'38"
65
Leonardo Canepa
GM Europa Ovini
z.t
66
Andrii Bratashchuk
Kolss Cycling Team
z.t
67
Edward Ravasi
UAE Team Emirates
op 5'41"
68
Mateo Frankovic
Meridiana Kamen Team
op 6'01"
69
Yuma Koishi
Nippo - Vini Fantini
op 6'09"
70
Valerio Agnoli
Bahrain - Merida
op 6'11"
71
Mykhaylo Kononenko
Kolss Cycling Team
z.t
72
Ziga Groselj
Adria Mobil
op 6'14"
73
Enrico Barbin
Bardiani CSF
op 6'23"
74
Lorenzo Rota
Bardiani CSF
z.t
75
Kiel Reijnen
Trek - Segafredo
op 7'10"
76
Davide Mucelli
Meridiana Kamen Team
op 7'40"
77
Uros Repse
Meridiana Kamen Team
z.t
78
Andrea Borso
Adria Mobil
op 8'20"
79
Joonas Henttala
Team Novo Nordisk
op 8'41"
80
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
op 9'43"
81
Johannes Schinnagel
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
82
David Jabuka
Meridiana Kamen Team
z.t
83
Giacomo Nizzolo
Trek - Segafredo
z.t
84
Ruslan Tleubayev
Astana Pro Team
z.t
85
Fabio Calabria
Team Novo Nordisk
z.t
86
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
z.t
87
Sacha Modolo
UAE Team Emirates
z.t
88
Adriano Brogi
GM Europa Ovini
z.t
89
Grégory Rast
Trek - Segafredo
z.t
90
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
91
Eugenio Alafaci
Trek - Segafredo
z.t
92
Marcin Bialoblocki
CCC Sprandi Polkowice
z.t
93
Francesco Canepa
GM Europa Ovini
z.t
94
Charles Planet
Team Novo Nordisk
z.t
95
Mirco Maestri
Bardiani CSF
z.t
96
Arman Kamyshev
Astana Pro Team
z.t
97
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
z.t
98
Michael Thompson
Team WIGGINS
z.t
99
Camilo Gomez
Bicicletas Strongman
z.t
100
Artur Ershov
Gazprom - Rusvelo
z.t
101
Diego Rubio Hernandez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
102
Etienne Georgi
Team WIGGINS
z.t
103
Sergey Lagutin
Gazprom - Rusvelo
z.t
104
Ivan Savitskiy
Gazprom - Rusvelo
z.t
105
Ashley Dennis
Team WIGGINS
z.t
106
Antonio Parrinello
GM Europa Ovini
z.t
107
Marco Coledan
Trek - Segafredo
op 13'00"
108
Manuele Boaro
Bahrain - Merida
z.t
109
Gregor Gazvoda
Adria Mobil
z.t
110
Nathan Draper
Team WIGGINS
z.t
111
Domen Novak
Bahrain - Merida
z.t
112
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
z.t
113
Oleksandr Polivoda
Kolss Cycling Team
z.t
114
Sergiy Lagkuti
Kolss Cycling Team
z.t
115
Guy Sagiv
Israel Cycling Academy
z.t
116
Gianfranco Visconti
Meridiana Kamen Team
z.t
117
Lukas Jaun
Roth - Akros
z.t
118
Sam Harrison
Team WIGGINS
z.t
119
Matthias Reutimann
Roth - Akros
z.t
120
Nicola Boem
Bardiani CSF
z.t
121
Ahmet Akdylek
Torku Sekerspor
z.t
122
Bruno Maltar
Meridiana Kamen Team
z.t
123
Paolo Simion
Bardiani CSF
op 14'36"
124
Riccardo Minali
Astana Pro Team
z.t
125
Andrea Guardini
UAE Team Emirates
z.t
126
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF
z.t
127
Gorazd Per
Adria Mobil
z.t
128
Jonathan Millan
Bicicletas Strongman
z.t
129
Juan Sebastian Tamayo Martinez
Bicicletas Strongman
z.t
130
Nicolas Marini
Nippo - Vini Fantini
z.t
131
Alan Marangoni
Nippo - Vini Fantini
z.t
132
Feritcan Samli
Torku Sekerspor
z.t
133
Roberto Ferrari
UAE Team Emirates
z.t
134
Riccardo Stacchiotti
Nippo - Vini Fantini
z.t
135
Justin Oien
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
136
Eduard-Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini
z.t
137
Dusan Rajovic
Adria Mobil
z.t
138
Kazushige Kuboki
Nippo - Vini Fantini
z.t
139
Nicola Ruffoni
Bardiani CSF
z.t
140
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
z.t
141
Ivan Balykin
Torku Sekerspor
z.t
142
Rafael Ferreira Reis
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
143
Dylan Page
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
144
Jason Lowndes
Israel Cycling Academy
z.t
145
Anton Vorobyev
Gazprom - Rusvelo
z.t
146
Pirmin Lang
Roth - Akros
z.t
147
Sebastian Lander
GM Europa Ovini
z.t
148
Truls Engen Korsaeth
Astana Pro Team
z.t
149
Boy van Poppel
Trek - Segafredo
z.t
150
Christopher Williams
Team Novo Nordisk
z.t
151
Martijn Verschoor
Team Novo Nordisk
z.t
152
Daniel Auer
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
153
Jannik Steimle
Team Felbermayr Simplon Wels
op 19'08"
Ramunas Navardauskas
Bahrain - Merida
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares