En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Croatia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
24/04
Plitvicka Jezera
Ucka
230 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Maciej Paterski
CCC Sprandi Polkowice
5u55'57"
2
Primož Roglič
Adria Mobil
op 18"
3
Sylwester Szmyd
CCC Sprandi Polkowice
op 33"
4
Edward Ravasi
op 38"
5
Sergey Firsanov
Rusvelo
op 51"
6
Branislau Samoilau
CCC Sprandi Polkowice
op 1'20"
7
Emanuel Kiserlovski
Meridiana Kamen Team
op 1'25"
8
Davide Pacchiardo
op 2'11"
9
Domen Novak
Adria Mobil
op 2'58"
10
Marek Rutkiewicz
CCC Sprandi Polkowice
op 3'26"
11
Grega Bole
CCC Sprandi Polkowice
op 3'44"
12
Michal Podlaski
Activejet Team
op 3'56"
13
Matija Kvasina
Team Felbermayr Simplon Wels
op 5'33"
14
Paolo Ciavatta
d'Amico Bottecchia
op 5'40"
15
José Hernandez
GM Cycling Team
op 5'59"
16
Stef Van Zummeren
Verandas Willems Cycling Team
op 7'46"
17
Roman Maikin
Rusvelo
op 8'01"
18
Marc Garby
Team Idea 2010 ASD
op 8'28"
19
Nicola Gaffurini
MG.Kvis-Vega
z.t
20
Moreno Giampaolo
MG.Kvis-Vega
z.t
21
Davide Viganò
Team Idea 2010 ASD
z.t
22
Enea Cambianica
Meridiana Kamen Team
op 11'05"
23
Marko Pavlic
Radenska Ljubljana
op 11'35"
24
Oddbjorn Klomsten Andersen
Team Froy Oslo
op 11'52"
25
Higinio Fernandez Suarez
Team Ecuador
op 12'35"
26
Jure Golcer
Team Felbermayr Simplon Wels
op 13'10"
27
Eduardo Estrada
d'Amico Bottecchia
z.t
28
Radoslav Rogina
Adria Mobil
z.t
29
Daniel Turek
Cycling Academy Team
z.t
30
Wouter Mol
Cyclingteam Join's - De Rijke
op 13'13"
31
Marco d'Urbano
GM Cycling Team
op 13'15"
32
Sten Van Gucht
Verandas Willems Cycling Team
op 15'48"
33
Joonas Henttala
Team Novo Nordisk
op 16'21"
34
Matteo Spreafico
Team Idea 2010 ASD
op 16'24"
35
Josip Rumac
Adria Mobil
z.t
36
Kiryll Pozdnyakov
Rusvelo
z.t
37
Alessandro Mario Ferrarotti
GM Cycling Team
op 16'28"
38
Ike Groen
Cyclingteam Join's - De Rijke
op 16'58"
39
Ronan van Zandbeek
Cyclingteam Join's - De Rijke
op 17'01"
40
Segundo Navarrete
Team Ecuador
op 18'18"
41
Bartlomiej Matysiak
CCC Sprandi Polkowice
op 18'29"
42
Jesús Ezquerra Muela
Activejet Team
op 19'49"
43
Kai Reus
Verandas Willems Cycling Team
op 19'53"
44
Pawel Franczak
Activejet Team
op 19'58"
45
Andrey Sazanov
GM Cycling Team
op 20'53"
46
Marcello Franzini
LKT Team Brandenburg
op 21'32"
47
Yoav Bar
Cycling Academy Team
op 21'34"
48
Michele Gazzarra
MG.Kvis-Vega
op 22'46"
49
Marco Tizza
Team Idea 2010 ASD
op 23'46"
50
Jordi Simon Casulleras
Team Ecuador
z.t
51
Jaroslaw Marycz
CCC Sprandi Polkowice
op 24'10"
52
Andrei Solomennikov
Rusvelo
op 24'27"
53
Robbert de Greef
Cyclingteam Join's - De Rijke
op 25'25"
54
Olivier Pardini
Verandas Willems Cycling Team
z.t
55
Felix Grossschartner
Team Felbermayr Simplon Wels
op 26'19"
56
Adrian Kurek
CCC Sprandi Polkowice
op 26'21"
57
Christopher Williams
Team Novo Nordisk
z.t
58
Stephen Clancy
Team Novo Nordisk
op 26'26"
59
Mateo Frankovic
Meridiana Kamen Team
op 26'30"
60
Carl Soballa
LKT Team Brandenburg
op 26'58"
61
Kamil Gradek
Activejet Team
op 27'27"
62
Mario Gonzalez Salas
Activejet Team
z.t
63
Bruno Maltar
Meridiana Kamen Team
op 28'49"
64
Damien Garcia
Team Froy Oslo
op 29'26"
65
Pawel Bernas
Activejet Team
op 30'28"
66
Antonio Parrinello
d'Amico Bottecchia
op 31'07"
67
Wojciech Migdal
Cycling Academy Team
z.t
68
João Marcelo Pereira Gaspar
Team Ecuador
op 31'12"
69
Guy Gabay
Cycling Academy Team
op 32'18"
70
Gaetan Bille
Verandas Willems Cycling Team
op 34'00"
71
Joeri Calleeuw
Verandas Willems Cycling Team
op 34'35"
72
Kristjan Fajt
Adria Mobil
op 35'16"
73
Jordan Parra
GM Cycling Team
z.t
74
Filippo Fortin
GM Cycling Team
z.t
75
Alessandro Pettiti
Team Idea 2010 ASD
z.t
76
Cristiano Monguzzi
Meridiana Kamen Team
z.t
77
Rok Korosec
Radenska Ljubljana
z.t
78
Simone Campagnaro
Meridiana Kamen Team
z.t
79
Uros Repse
Meridiana Kamen Team
z.t
80
Henry Marcelo Velasco Cevallos
Team Ecuador
z.t
81
David Per
Adria Mobil
z.t
82
Coen Vermeltfoort
Cyclingteam Join's - De Rijke
z.t
83
Marko Kump
Adria Mobil
z.t
84
Kobus Hereijgers
Cyclingteam Join's - De Rijke
z.t
85
Jetse Bol
Cyclingteam Join's - De Rijke
z.t
86
Fabio Chinello
Uniero Wilier
z.t
87
Matej Marin
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
88
Jure Miskulin
Radenska Ljubljana
z.t
89
Matteo Malucelli
Team Idea 2010 ASD
z.t
90
Rino Gasparrini
Uniero Wilier
z.t
91
Matthias Krizek
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
92
Stephan Rabitsch
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
93
Ivan Balykin
Rusvelo
z.t
94
Antonio Di Sante
GM Cycling Team
z.t
95
Davide Leone
d'Amico Bottecchia
z.t
96
Jose Ragonessi
Team Ecuador
z.t
97
Anders Kristoffersen
Team Froy Oslo
z.t
98
Mamyr Stash
Rusvelo
z.t
99
Igor Boev
Rusvelo
z.t
100
Willi Willwohl
LKT Team Brandenburg
z.t
101
Taco van der Hoorn
Cyclingteam Join's - De Rijke
z.t
102
Matic Safaric Kolar
Radenska Ljubljana
z.t
103
Adriano Brogi
d'Amico Bottecchia
z.t
104
Luca Wackermann
SouthEast
z.t
105
Silvio Giorni
d'Amico Bottecchia
z.t
106
Daan Myngheer
Verandas Willems Cycling Team
z.t
107
Luca Muffolini
MG.Kvis-Vega
z.t
108
Alessio Lanzano
MG.Kvis-Vega
z.t
109
Anders Norderhus Roe
Team Froy Oslo
z.t
110
Alexander Serov
Rusvelo
z.t
111
Liam Bertazzo
SouthEast
z.t
112
Lukasz Bodnar
Activejet Team
op 35'28"
113
Martin Reimer
LKT Team Brandenburg
z.t
114
Dimitri Claeys
Verandas Willems Cycling Team
z.t
115
Albert Torres Barcelo
Team Ecuador
z.t
116
Gerd de Keijzer
Team Novo Nordisk
op 35'32"
117
Pawel Brylowski
Activejet Team
z.t
118
Giorgio Bocchiola
d'Amico Bottecchia
z.t
119
Benjamin Dilley
Team Novo Nordisk
z.t
Corentin Cherhal
Team Novo Nordisk
DNF
James Glasspool
Team Novo Nordisk
DNF
Emanuel Piaskowy
Cycling Academy Team
DNF
Halvord Tandrevold
Team Froy Oslo
DNF
Bartosz Warchol
Cycling Academy Team
DNF
Daniele Cavasin
GM Cycling Team
DNS
Michael Gogl
Team Felbermayr Simplon Wels
DNS
Alex Buttazzoni
OTL
Luca Capelli
Team Idea 2010 ASD
OTL
Isaac Carbonell Rabat
Team Ecuador
OTL
Maurizio Damiano
Team Idea 2010 ASD
OTL
Henrik Evensen
Team Froy Oslo
OTL
Robert Kessler
LKT Team Brandenburg
OTL
Gregor Krajnc
Radenska Ljubljana
OTL
Francesco Lamon
OTL
Iltjan Nika
d'Amico Bottecchia
OTL
Anders Oddli
Team Froy Oslo
OTL
Tim Reske
LKT Team Brandenburg
OTL
Ziga Rucigaj
Radenska Ljubljana
OTL
Franz Schiewer
LKT Team Brandenburg
OTL
Simon Strobel
Team Novo Nordisk
OTL
Nikolai Tefre Lunder
Team Froy Oslo
OTL
Endi irol
Meridiana Kamen Team
OTL
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares